Skocz do zawartości
Robert-reef

Kto pomoże z wyjściem mojego akwarium na prostą?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kto pomoże z wyjściem mojego akwarium na prostą?

Z akwarystyką morską mam do czynienia już kilka lat, sporo się na czytałem i się nauczyłem. Moje pierwsze akwarium miało 200l i ładnie w nim wszystko rosło, nie miałem większych problemów ani plag.
Teraz mam akwarium 2000l od nieco ponad roku ale cały czas mam z nim problemy. Oprócz kilkunastu awarii sprzętów już 4 razy stosowałem chemiclean bo wyłazi cyjano. Dino jest również wszechobecne (nie wiele ale jest na skałach i wchodzi na niektóre korale).
Popełniłem kilka krytycznych błędów przy zakładaniu akwarium ale teraz wszystko staram się naprawić (np. kratka rastrowa na dnie i za gruba warstwa piasku).
Korale od dłuższego czasu stoją w miejscu, rosną tylko grzyby i sinularie. Sarcopytony ledwo wypuszczają polipy, lobopytony jeszcze gorzej. Ukwiały mają się nieźle, chociaż też nie pompują sie na maksa. Jakoś sobie radzi euphylia i brierum fluo zielone. Xenia i aiptasie rozrastają sie w najlepsze. Z Aiptazją radzę sobie - brzydal, kilka krewetek i chetodon z dnia na dzień pozbywają sie jej ze skał.
Prowadzę dziennik w którym zapisuje pomiary parametrów wody. Podstawowe wartości KH: 8, Ca, Mg są nieco zaniżone bo miałem problem z reaktorem wapna. Nie pamiętam w tej chwili ile wynoszą ale jest to do sprawdzenia. posiadam testy na jod i potas. 
W obiegu mam DSB i refugium z glonami. NO3 jest prawie niewykrywalne ale PO4 mierzone fotometrem od dłuższego czasu jest na poziomie 0,5ppm. Dozuje dziennie 200ml octu.
Podmieniam 90 litrów wody tygodniowo na soli AF reefsalt. Od czasu do czasu dozuje ozon. Nie dodaje do wody żadnych suplementów. Czasami zakroplę do jedzenia dla ryb witamin i mikroelementów i czosnku.
Karmie głównie płatkami i granulatem z automatycznego karmnika kilka razy dziennie. Raz dziennie (czasem na kilka dni) ryby dostają 8 kostek mrożonek i porcje spiruliny. 
Mam duże ryby - kilka pokolców i kilkanaście innych mniejszych. Korali nie karmie.

Największy mój problem to powracające cyjano i utrzymujące się dino oraz wysoki poziom PO4. 

Proszę o pomoc kogoś kto ma doświadczenie w prowadzeniu dużego akwarium, bo sam tego nie ogarnę. Więcej szczegółów o baniaku napiszę osobie chętnej do pomocy. Mogę nagrać film z akwarium i pomieszczenia technicznego. Również chętnie zapłacę za cenne rady i ewentualny przyjazd do mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do problemów nie pomogę jakoś szczególnie bo nie mam doświadczenia. Ale w Twoim opisie rzuca się w oczy brak informacji na temat obiegu i cyrkulacji, myślę, że te informacje tym wiedzącym więcej pomogą(widzę link w stopce ale wyskakuje błąd 404, czyli przebudowa forum jeszcze trwa). Dodatkowo zastanawia mnie spora ilość pokarmu: kilka razy dziennie płatki/granulaty, codziennie 8kostek mrożonek i jeszcze spirulina???Jakoś wydaje mi się tego dużo...No chyba, że tych ryb naprawdę masz sporo. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja na twoim miejscu zaczoł bym od redukcji PO4, z tego co się orientuje to lanie octu, wódki itp nie pomoże na PO4 skoro masz niewykrywalne NO3. Ja bym na twoim miejscu władował absorber, używam  PhosPhate minus i działa tylko musi być w jakimś liltrze przepływowym bo musi cały czas się ruszać. Jak ustabilizujesz parametry wtedy można walczyć z plagami. 

powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosforany z takiego poziomu to zbijesz jedynie podmianami plus absorbentem.

Poszukaj źródła tak dużego fosforu, sprawdź RO fotometrem.

Moim zdaniem aby wyprowadzić zbiornik na prostą, do zbicie zdecydowanie po4 absorbentami i do tego bakterie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej. Zaczynam obniżać PO4. Wiem że rowaphos jest jednym z lepszych środków.  Jaką iloś rowaphos proponujecie zastosować.

Może jakieś inne adsorbery polecacie. W sklepie, w którym się zaopatruje nie ma  PhosPhate minus

Mam filtry przepływowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem phosguard też zdawał egzamin co do ilości to ja dawałem 150ml na 90l wody więc u ciebie wychodzi ok 3l.

Skoro masz obciążony zbiornik to może powinieneś pomyśleć o władowaniu biopellet ja ich nie używałem ale mają  dobrą opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2000 litrów akwarium to podmiana 200 litrów a nie 90 powinna być bo Ty nawet 5% nie robisz. A jeśli nie robiłeś wcześniej to może zrobić jedną większą dla oczyszczenia akwa i dodaniu świeżości - może nie 50% ale 30% mogło by być zasadne


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybciej i łatwiej było by podnieść NO3 do około 5  i bedzie po plagach z automatu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz piasek, zrób podmiane używając odmulacza lub odessij go całkiem, ale po woli. Na pewno parametry po takim zabiegu wzrosną na chwilę.

Po tym zabiegu konieczna jest duża podmiana wody plus bakterie. Paweł dobrze pisze o większej podmianie. Stara szkoła mówiła o tym aby raz na rok, zrobic podmianę 50%.

Oczywiście jak dodajesz bakterie to wyłącz ozon.

Ponadto jeśli używasz zasypu naturalnego w reaktorze, to podbijasz PO4. Polecam zasyp ARM lub knop.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowaphos dzisiaj zamówię, w następnym tygodniu pewnie przyjdzie. Wrzucę literek do filtra i będę obserwował parametry. Gorzej z podmianami. Nie mam technicznych możliwości robienia 200 litrów podmiany co tydzień więc to odpada. Muszę jakoś sobie poradzić w inny sposób.

Mogę przed zastosowaniem rowaphos zrobić około 300 litrową podmianę ale to też nie będzie łatwe przedsięwzięcie głównie z uwagi na brak odpowiedniej wielkości pojemników do mieszania świeżej solanki.

Zmierzę w weekend RO na zawartość fosforanów, ale myślę że głównym źródłem jest suchy pokarm. Niestety z uwagi na to że nie codziennie mogę być przy akwarium muszę używać płatków i granulatów w automatycznym karmniku. Ryby też są duże więc i pokarmu sporo konsumują.

Miałem też dość grubą warstwę piasku i kratkę rastrową prawie na całym dnie - piasek odsysałem przy każdej podmianie, teraz mam może 0,5cm warstwę - tam w tym piasku to było szambo :), teraz nie powinno juz nic zalegać w tak cienkiej warstwie

Bakterie leje (MicrolibeSpecjalBlend ) od 2 miesięcy do każdej świeżej solanki dodaje i mieszają się około doby w beczce. Po kuracji chemicleanem wlałem do akwarium zalecane dawki  na odbudowę flory. Dodatkowo 2 butelki nitrate out poszły również w zalecanych dawkach.

Najgorzej że już 4 razy użyłem chemicleana w ciągu poprzedniego roku. Teraz około 2 miesiące po kuracji znowu zaczynam widzieć delikatnie pojawiające się fiolety.  Wiec tylko czekam kiedy cyjano znowu na dobre się rozpanoszy.

Myślałem o zmianie soli na InstantOcean - czy to dobry pomysł? Kiedyś na tej soli nie miałem żadnych problemów.

Czy biopellety mogą mi coś pomóc w utrzymaniu parametrów w rozsądnych granicach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica Fo 36 dobrą robotę robi i ten plus , że jest możliwość regeneracji.

Na tą chwilę jeden gość sprzedaje i woła 170 zeta za 2 litry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i czytam..... i sam już nie wiem.

Masz miękkie, LPS, SPS, mieszane ale jakie ??????? Możesz dać zdjęcie baniaka ?

Może byś zrezygnował z podmian, tak na 3-4 tygodnie ??????

Pozdrawiam

T

 


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny  system  zadzwoń pogadać  numer tel na PW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu pierwszego postu od razu pomyslalem o tym, co napisal Wainer.:thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, np. zaprzestając na chwilę podmian.

Jest reaktor więc to co konieczne uzupełnia się na bieżąco.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Argento - zadzwonię w następnym tygodniu bo teraz własnie wyjeżdżam za granicę.

https://www.youtube.com/channel/UCajnm9GCuAz_anNEAkVyAsw tu jest kilka krótkich filmików mojego baniaka.

Ogólnie w akwarium większość miękkich, mam też kilka lpsów. SPS - brak.

Stani - NO3 mam gdzieś w okolicach 5. Nawet myślałem żeby więcej octu dozować, ale jak zmieniałem pompę dozującą i źle ustawiłem dawkę (na 300 ml) to już zaczęły się pojawiać białe gluty na cyrkulatorach i na szybach. Może za szybko podniosłem ilość dodawanego octu. Możliwe że jak bym systematycznie zwiększał dawkę to było by lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś ze NO3 prawie nie wykrywalne a teraz że około 5 ? to ja sam już nie wiem. (ocet dobry ale do galarety :) odstaw to. )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz cyrkulację ?? Jaki obieg ??

Na filmikach widać, że woda prawie stoi. Cyrkulację zwiększyłbym kilkukrotnie.

Ocet jest bardzo dobry ale ostrożnie z nim. 200 ml to za dużo - zmniejsz przynajmniej o połowę.

No i jaki odpieniacz  ???


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 jest na tyle małe że kolor próbki jest taki że nie powiedział bym że jest 5. Jest jaśniejszy niż na skali.

I teraz znowu dylemat jedni piszą pozmieniać wodę, inni nie pozmieniać. 

Jeśli chodzi o cyrkulację to na filmikach faktycznie filmy były nagrywane przy wyłączone cyrkulacji. Normalnie pracujav4 cyrkulatory jedno, chyba Rw80(największe) i działają 2 pompy obiegowe jebao 6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie czy stosowałeś  do pomiaru średni zakres czy dolny ? Stosując dolny tj. patrząc z boku fiolki i dzieląc przez 10 powinieneś mieć konkretny wynik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium o wymiarach 140 x 60 x 60 cm (500 litrów)i normalnie chodzą u mnie 3 cyrkulatory o wydajności 15.000 l/h (obecnie, z powodu awarii mam pompki zastępcze 13.000, 10.000 i 5.000 l/h i mam wrażenie, że jest mało). Są to Jebao więc ich wydajność po jakimś czasie spada z powodu zabrudzenia. Ale powiedzmy, że 10.000 l/h każda ma.

Ty masz cztery razy większe akwarium, dobrze byłoby gdybyś wiedział jaki wydatek mają Twoje pompy. Nie spotkałem się z RW-80 ????

Obieg u mnie to DC-12000 i chodzi na ful.

Jakiej marki testów używasz ????

A odpieniacz ???

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, tomcio napisał:

Ja mam akwarium o wymiarach 140 x 60 x 60 cm (500 litrów)i normalnie chodzą u mnie 3 cyrkulatory o wydajności 15.000 l/h (obecnie, z powodu awarii mam pompki zastępcze 13.000, 10.000 i 5.000 l/h i mam wrażenie, że jest mało). Są to Jebao więc ich wydajność po jakimś czasie spada z powodu zabrudzenia. Ale powiedzmy, że 10.000 l/h każda ma.

Ty masz cztery razy większe akwarium, dobrze byłoby gdybyś wiedział jaki wydatek mają Twoje pompy. Nie spotkałem się z RW-80 ????

Obieg u mnie to DC-12 i chodzi na ful.

Jakiej marki testów używasz ????

A odpieniacz ???

Ja też się nie spotkałem z DC-12   :-)


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka - pompy cyrkulacyjne mam 4xRW-15 czyli 4x15.000 litrów/h

2 pompy obiegowe DC-9000

Odpieniacz  robiony na zamówienie, pompa DCT-12000.

Pomiar NO3 dokonywałem patrząc od góry. W następnym tygodniu zrobię pomiar dokładniejszy.

Rowaphos już zamówiony.

Przygotowane mam 100l świeżej solanki, mogę jeszcze setkę zrobić bo mam beczkę, ale nie jestem pewien czy to coś zmieni ta druga setka wody.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Robert-reef napisał:

 

Pomiar NO3 dokonywałem patrząc od góry. W następnym tygodniu zrobię pomiar dokładniej

 

Osobiście nie zwlekał bym ze zrobieniem dokładnego testu NO3 (Dolnym zakresem) bo na tej podstawie można postawić jakąś diagnozę znając wartość Stosunku PO4 do NO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lebcio napisał:

Ja też się nie spotkałem z DC-12   :-)

ojtamojtam... wiadomo o co chodziło.

1 godzinę temu, Robert-reef napisał:

Pomyłka - pompy cyrkulacyjne mam 4xRW-15 czyli 4x15.000 litrów/h

2 pompy obiegowe DC-9000

Odpieniacz  robiony na zamówienie, pompa DCT-12000.

Pomiar NO3 dokonywałem patrząc od góry. W następnym tygodniu zrobię pomiar dokładniejszy.

Rowaphos już zamówiony.

Przygotowane mam 100l świeżej solanki, mogę jeszcze setkę zrobić bo mam beczkę, ale nie jestem pewien czy to coś zmieni ta druga setka wody.

 

Może warto pomyśleć o zwiększeniu cyrkulacji.

A jakiej marki testy ?? Raz już pytałem   ;)

Gdybyś napisał coś więcej o tym odpieniaczu : ile pobiera powietrza, jaka średnica, może jakaś fotka ???


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.