Skocz do zawartości
Mariusz P

Podobno pasożyty

Rekomendowane odpowiedzi

Na zakupionej żywej skalę przetransportowałem miękkie koralowce, po zidentyfikowaniu przeczytałem że bardzo szybko się rozrasta i trudno go zlikwidować najlepiej mechanicznie, problem polega na tym czy go zostawić czy usuwać bo na takie jest jeden duży i cztery małe. Zaraz dopiszę jego nazwę bo zapomniałem :wacko: Już mam nazwa tego czegoś to Aiptasia 

Edytowane przez Mariusz P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wystartowałeś z akwarium, to ja bym tego póki co nie ruszał i obserwował. Tak mi ktoś kiedyś na forum doradził. Sam przytargałem na początku listopada skałkę, z której po kilku dniach wylazła aiptasia. Do dzisiaj jest ich jedynie 5 w całym zbiorniku. A prawda jest taka, że na wstępnie lepiej chemii nie lać, jak zaczniesz tępić mechanicznie albo ostrzykiwać wrzątkiem/kwaskiem cytrynowym, to się dziadostwo rozmnoży na potęgę i będziesz mieć prawdziwą plagę. Obserwuj, czy się zbytnio nie mnożą, jak nie będzie jakichś strasznych wysypów, to zostaw i zafunduj sobie w przyszłości jakiegoś naturalnego wroga aiptasii - ślimaki Berghia verrucicornis, brzydal (Acreichthys tomentosus), krewetka Lysmata kuekenthali. W każdym razie tępienie mechaniczne to najgorszy możliwy pomysł, tymbardziej, jak skała jest już w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki a co do mechanicznego usuwania to było napisane żeby skałę wyciągnąć z wody i nożykiem wyskrobać. Zrobię jak radzisz na razie zostawię bo i tak to jedyne co żyje i jest widoczne w akwarium :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja miałem tez parę sztuk i użyłem aiptasia x jakoś wyskoczyły w 2-3 miesiąc dojrzewania i ponad rok jest spokój i nic nie widzę a niema żadnego naturalnego wroga 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też polecam ten środek i nie szkodzi zbiornikowi.. a usuwanie mechaniczne wiąże się tym ze po wyjmowaniu skały i wkładaniu zachwiejmy równowagę i zachwianie się systemu co prowadzi do ponownego dojrzewania,i tez pewności czy po tym zabiegu i tak apitasia się nie rozsieje.

Na twoim miejscu już bym coś z tym zaczął bym robić żebyś później nie mieć plagi, proponuje jak nie chcesz potraktować ją czymś chemicznym to kup sobie brzydala lub krewetkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, -OSA- napisał:

Na twoim miejscu już bym coś z tym zaczął bym robić żebyś później nie mieć plagi, proponuje jak nie chcesz potraktować ją czymś chemicznym to kup sobie brzydala lub krewetkę

W dopiero wystartowane akwarium ma wsadzić rybę albo krewetkę, żeby zjadła Aiptasie? brawo za radę ....

Polecam poczytać na temat tego ukwiału (tak to ukwiał a nie pasożyt). Na forum jest sporo tematów.

Pomogę:

http://reefhub.pl/aiptasia/

Osobiście sporo akwarium jest dopiero założone ja bym się pozbył gnoja, bo prędzej czy później albo Ty go drapniesz albo jakiś korali zacznie się rozsiewać. Teraz jak masz tylko skałę dużo nie zaszkodzisz akwarium a na przyszłość będzie spoko.

No i wyjęcie skały w tym przypadku nie zacznie ponownego dojrzewania jeżeli dopiero zaczyna dojrzewać.

 


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za wiele piszesz o baniaku , ale podam Ci jak było u mnie.Jak napisał @Testeraiptasia to ukwiał. Ja miałem sporo na skale jak zaczynałem ze zbiornikiem. Jak zbiornik doszedł do tego aby wprowadzić ryby udało mi się zakupić Navarhusa ustnika , który zaczął wykaszać aiptasię. Jak doszedł Chelmon to już o niej nie było mowy w baniaku dodatkowo znikły wszystkie dzikie rurówki.Ja pozostałbym przy naturalnych metodach walki. Życzę cierpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie :D czytałem o tym ukwiale, chodziło mi tylko o to czy mieć go czy nie?  W przyrodzie oset też jest kwiatem ale to chwast :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że w przyrodzie gdzie rośnie na polach mało komu przeszkadza. W akwarium masz mniej miejsca. Aiptasia potrafi się bardzo szybko rozmnażać. Jest mocno ekspansywna i parzy wszystko w swoim zasięgu. Dla tego nikt nie che jej trzymać u siebie w akwarium.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak tylko będzie można zasiedlać akwarium to krewetki lubiące aiptasie

:ph34r:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duże sztuki załatw albo mechaniczne albo chemicznie kwasek cytrynowy też działa strzykawka i jazda ale musisz wbić w  chada a to nie łatwe są też środki tak jak ktoś wyżej pisał apistasia x i środek firmy colombo nie pamiętam jak się zwie u siebie stosowałem i naprawdę dobrze działa i zwierze jakieś na kontrole tych małych które dopiero rosną krewetki są i ryby ja np kupiłem ostatnio Chaetodon kleini od pani jawdwigi (jadwigamorska) sztukę która między akwariami wykorzystywali aby się pozbyć apistasi ładnie je kosi bo akurat z rybami może być tak że apistasio się nie zainteresuje ale koralami za to tak :P krewetki również ja mam 5 sztuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.