Skocz do zawartości
dale

Czym dokarmiać miękkie/lps/sps - jałowa woda

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba przesadziłem z czyszczeniem. Siporax, refugium i bakterie, plus  duży odpieniacz sprawiły że testy saliferta nie wykazują fosforanów i azotanów.

Skutkiem czego xenia zniknęła, grzybki sflaczałe, zoa jakoś się trzymają Euphilie pozwijane, polipy pochowane - mocno symbolicznie wystawione.

 

Czym mogę dokarmić system, żeby to ożyło? Nie chcę lać chemii w postaci związków azotu i fosforu. Wolał bym jakieś gotowe pokarmy podawane do toni wodnej.

Czy też wystarczy np. mikroplankton i wyłączenie odpieniacza na godzinę - dwie?

Jak sobie Wy z tym radzicie? Chodzi mi zwłaszcza o zwiększenie polipowania euphilii...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pieniacz wyłączaj na noc  8 godz ja  tak robię a do tego lej np: grotech  plankto marine P + nutri marine N  + fitoplankton nie zaszkodzi podać tez jakieś bakterie 

 Ja wyjałowiłem baniak przez plagi i nie podawałem pokarmów efekt wszystko się pozamykało i czekało.

Jak za czołem podawać pokarmy dopiero po 3 tyg zauważyłem  poprawę  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja daję prodibio reefbooster, salifert coral food i fitoplankton z butelki DIY a ostatnio fitoplankton easy reefs. To jedyne pokarmy jakimi karmię korale.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, poczytam sobie o tych pokarmach. Spróbuję wybrać w miarę kompletną dietę. Odpieniacza raczej nie wyłączę - uważam że 8 godzin bez dodatkowego natleniania, to bardzo ryzykowna koncepcja.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, dale napisał:

Dzięki, poczytam sobie o tych pokarmach. Spróbuję wybrać w miarę kompletną dietę. Odpieniacza raczej nie wyłączę - uważam że 8 godzin bez dodatkowego natleniania, to bardzo ryzykowna koncepcja.

Jak podasz reefbooster to odpieniacz sam "się wyłączy" (przestanie pienić) na jaką +/- godzinkę  - zależy jaką dawkę podasz

a jak masz czasówkę to możesz ustawić przecież czas .. odpoczynku - powiedzmy 3h a nie 8  i obserwować co to dało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacza to nie wyłączaj - głupota ponad miarę - natlenienie wody jest ważniejsze - jest parę, które można podać pokarmy ale problem w tym że korale rosnął jak głupie wtedy - najprościej mrożonki nie płukać - próbowałeś od tego zacząć?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie odpieniacz z powodu podawania leku pieniacego wode ponad miesiac mial zdjety kubek i pracowal tylko jako natleniacz. Do tego babeczka kopiaca robi zadyme i wiecznie cos fruwa w toni. Lpsy są przeszcześliwe. Mozesz zdejmować na noc kubek, wyjąć ewentualne waty, adsorbery i sprawdzić, czy sie cos ruszy. Wiele osób twierdzi, ze w oceanie nie ma azotanow i fosforanow, a lps-y rosną. Trudno sie z tym nie zgodzic. Moze tu chodzi bardziej o to, zeby w wodzie plywaly czasteczki organiczne, plankton, tak, jak w oceanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :)

Silvia, odpieniacz mam podpięty pod sterownik, nie ma problemu wyłączyć go na godzinę - dwie, tak będę robił.

Pawle, też uważam że dobre natlenienie jest bardzo istotne. Zwłaszcza że w nocy proces fotosyntezy zastąpiony jest procesem oddychania tlenowego, Czyli rośnie ryzyko przyduchy.  Mrożonek od długiego czasu (odkąd mi zginęło sitko), nie płuczę, fakt że mieszam NO i Żmijkę, czy inne krajowe mrożonki, ale wrzucam dużo - wczoraj, np wpadły 3 kostki lasonogów, ze cztery miksu NO, dwie solowca (żmijka) i 3 mikroplanktony NO. W efekcie dziś miałem mycie kubka .... :) No i suchego z łyżeczkę... Ale zwykle nieco mniej daję. W każdym razie, miałem dołożyć siporax, bo mam miejsce, ale chyba sobie odpuszczę...

Dominiko,  mam babeczkę (kupiłem ją, nie ukrywam, skuszony Twoimi postami). Kopie, jak rasowy kontroler z urzędu skarbowego. Poza tym, samemu często przegarniam piasek. Może kupię nowe testy ? Choroba, już nawet Seachem, który zawsze mi azot wykrywał, nawet śladowy, nie barwi się...

ps. ostatnio, zdesperowany, zrobiłem test na amoniak.... ale też na zerze....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja włączam  odpieniacz tylko na noc tj.od 00.00 do 06.00 rano,wszystko żyje i wygląda lepiej niż wtedy gdy chodził 24h na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kroczek napisał:

odpieniacza to nie wyłączaj - głupota ponad miarę - natlenienie wody jest ważniejsze - jest parę, które można podać pokarmy ale problem w tym że korale rosnął jak głupie wtedy - najprościej mrożonki nie płukać - próbowałeś od tego zacząć?

A jakie to pokarmy Pawle? Skoro rosną jak głupie to chyba nie problem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balast:

sprawdzales pH wieczorem i po nocy z wylaczonym odpieniaczem ? 

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno dobrze zdiagnozowałeś przyczynę grymasów u koralowców? Z mojego doświadczenia najczęściej koralowce mi grymasiły tak jak u Ciebie gdy nie kontrolowałem zasolenia i skoczyło do 37 PSU i więcej. Spróbuj zmierzyć u kolegi na innym sprzęcie, może twój się rozkalibrował.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Markiem.Kiedyś LPSy u mnie też były pokurczone.Nutrienty 0.Zacząłem więcej karmić(wyskoczyły glony) a azotany i fosforany były mocno wykrywalne.Zasolenie niby w normie 1.024-25. Refraktometr rozkalibrowal się i zawyzal o 4.Sukcesywnie podnosiłem zasolenie i z każdą podmianą było co raz lepiej.


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, dale napisał:

Chyba przesadziłem z czyszczeniem. Siporax, refugium i bakterie, plus  duży odpieniacz sprawiły że testy saliferta nie wykazują fosforanów i azotanów.

Skutkiem czego xenia zniknęła, grzybki sflaczałe, zoa jakoś się trzymają Euphilie pozwijane, polipy pochowane - mocno symbolicznie wystawione.

 

Czym mogę dokarmić system, żeby to ożyło? Nie chcę lać chemii w postaci związków azotu i fosforu. Wolał bym jakieś gotowe pokarmy podawane do toni wodnej.

Czy też wystarczy np. mikroplankton i wyłączenie odpieniacza na godzinę - dwie?

Jak sobie Wy z tym radzicie? Chodzi mi zwłaszcza o zwiększenie polipowania euphilii...

Marek, idealnie żeby ryb dołożyć bo ich w naszych domowych rafkach nigdy nie za dużo :) 


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku, to chyba najmilsze słowa jakie facet - akwarysta może usłyszeć :)

Oczywiście zaraz po słowach Żony: "Kochanie, tak ciężko pracujesz, siądź, a ja włączę mecz i przyniosę Ci piwo..." :)

Z rybami u mnie sytuacja wygląda następująco:

- parka błaznów (7 i 6 cm)

-3 piżamki (jedna stara i dwie małe)

-3 pseudoanthiasy (ok 6 cm)

-5 chromisów (3 stare i dwa małe ok 6 i 4 cm)

- parka mandarynów marmurkowych

- 3 szt. babek (inżynier, kopiąca i cintus)

- hepatus ok. 12 cm

- chaetodon kleini ok 6 cm (pies na aiptasię)

-jeżowiec i stado ślimaków.

- krewetki:

2 czyszczące

2 debeliusy

3 Thor amboinensis (twarde skubańce, najczęściej ujawniają się dopiero po wyjęciu skały i odłożeniu jej "na chwilę"

W planach:

-chelmon

-salarias

Chciałbym bardzo zebrosomę desjardini, ale zdrowy rozsądek na razie zwycięża, choć jak bym znalazł małą i przyszły dom, jak podrośnie ... może i bym rozważył...

 

System składałem pod maksymalną wydajnośc i duży margines bezpieczeństwa - w planach dołożenie drugiego maxpect gyre - odległych, ale jednak planach, no i wymiana obiegówki na mocniejszą - obecnie dct 6500 (jeśli dobrze pamiętam), wolał bym coś większego, skręconego. Wtedy mógłbym zrobić dwa by-passy (teraz mam jeden, na siporax - przydał by się drugi na węgiel).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Edue napisał:

A jakie to pokarmy Pawle? Skoro rosną jak głupie to chyba nie problem:)

np. Knop Koralvit F


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od kolegi troszkę pokarmu reef roids. LPSy mega zadowolone.Sam zamowilem male opakowanie.Gorąco polecam. 


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wróciłem od Jadwigi Morskiej z paczuszką pokarmu Microbe Lift. Rozrobiłem z planktonem, oczlikiem (chyba) i  przy wyłączonym odpieniaczu i cyrkulacji "opyliłem" korale.

Zobaczymy jakie będą efekty za parę dni takiej kuracji...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.