Skocz do zawartości
piebald.ball

planowanie pierwszej solniczki 75x45x45 + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Robię przymiarki pod pierwszą solniczkę. Posiadam wolne szkło 75x45x45 z szafką w której mogę wkleić sump. 
Od kilku lat jestem na etapie akwa słodkowodnego z dyskami. W słodkiej wodzie przerobiłem wszystko po za tanganiką.

W temacie słonej wody jestem zielony :/ chciał bym zrobić to tak jak trzeba dlatego potrzebne są Wasze uwagi. Potrzebuję informacji od czego zacząć co warto kupić. 

Bardzo mi się podobają błazenki i chciałbym zrobić akwa na ten wzór: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile masz funduszu na te przedsięwzięcie ? Bo zbiornik i szafkę już masz  ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do funduszy to kwestia do rozważenia. Nie chciał bym wydać fortuny ale kupić to co potrzebne by miało to ręce i nogi ;)
Szkło i tak będzie do przerobienia bo chciał bym zrobić przelew na bocznej ścianie. Ale z takimi operacjami radzę sobie sam to nie problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze że masz smykałkę do majsterkowani:D.

Na czym  będziesz musiał się skupić na zrobieniem lub kupieniem sampa. Takiego co pomieści ci wodę w razie wyłączeniu prądu i kiedy z komina i z rur zejdzie cała woda.

-Wiadomo hydraulika rury i tp.

-lampa led lub taniej wyjdzie na T5

-Dobranie odpieniacza do sumpa

- Pompa obiegowa co poda ci wodę na wysokość od sumpa do głównego zbiornika. Wielkość pompy powinna być minimum 10x większa niż wielkość akwarium czyli przy 200l akwarium moc pompy to minimum 2000l/h.

-Grzałka

-Cyrkulatory X2

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klejenie sumpa to żaden problem tak samo klejenie hydrauliki. Musiał bym tylko poszukać jakiś projekt takiego sumpa. Bo zapewne wygląda on inaczej niż w akwa słodkim. Ale zasada działania pewnie podobna. 
Co do oświetlenia to czytałem różne opinie jedni są zwolennikami led inni T5 - ja jeszcze nie mam zdania.
Grzałka to też nie problem mam ze 3 w zapasie jakieś Jagiery zostały po poprzednich akwariach.
Reszta to dobranie odpowiedniego i sprawdzonego sprzętu. Wolę kupić coś lepszego niż kupować x2.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump od słodkiego praktycznie niczym się nie różni. Kwestia wielkości i pojemności żeby jak wcześniej wspomniałem pomieściło ci wodę w czasie awarii  prądu i ted..

W sumpie minimum musisz mieć dwie komory na odpieniacz i osobno na pompę lub też inne komory czy np.. media  ... Ale jak napisałeś musisz sobie zrobić najlepiej projekt sumpa i co chcesz w nim mieć a dopiero pytać o szczegóły.

Co do lampy na T5 wszystkie korale będą się dobrze miały, ale nie można też przesadzić z mocą jak się nie mylę 1w wychodzi na 1l wody lub 1,25w jakoś tak.

A co do LED... to napisałem t5 taniej wyjdzie, bo jak chcesz dobrą lampę LED to już trzeba trochę kasy przeznaczyć na taką lampę co by wszystko rosło i się dobrze  pompowało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj w dziale "nasze akwaria" tematy o akwariach o podobnych wymiarach i litrażu, i tam podejrzyj jakie rozwiązania mają inni. Wybierz sobie takie jakie najlepiej tobie pasuje tzn. sump lub bez sumpa, T5 lub LED, jakie odpieniacze mają inni, skała jaką i ile, obsada, pomki cyrkulacyjne i obiegowe itp. itd. Lub jak masz sporo kasy to idź do sklepu i tam doradzą i dobiorą wszystko pod twoje akwarium. Sklep masz na miejscu w Gdyni i niedaleko w Gdańsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za info. 
Myślę że skłaniał bym się ku T5 jeśli chodzi o oświetlenie jak na początek. 1W/L to podobnie jak w akwa roślinnym.
Co do filtracji to na pewno sump z przelewem na bocznej ścianie. Jeśli chodzi o życie to tak jak wspomniałem chciał bym harem błazenków i do tego pewnie ukwiały anemone.
Co do sumpa to znalazłem ciekawy projekt kolegi tommy80 i litrażowo podobny do mojego. I trochę mi to rozjaśniło jak to ma wyglądać. Teraz rodzi się pytanie jaki odpieniacz bo pod niego będę musiał wyrysować sump. Kolega tommy80 ma wstawiony Deltec AP 600. Czy taki będzie ok do mojego akwa czy jakiś mniejszy? Czy lepiej zapas? 

Edytowane przez piebald.ball (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium o takim litrażu nie nadaje się pod harem błazenków, tyko para (dwie sztuki).  Ewentualnie dwie pary różnych gatunków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze myślałem że da się to proporcjonalnie zmniejszyć jak tam przy 430l było 28 szt to myślałem że przy 150 da radę wrzucić 9 sztuk. Czyli para jest zbyt terytorialna i będzie tłukła resztę? Bo tutaj na przykład znalazłem taką kostkę:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia - dziekuje
z tego co jest tam napisane: " W jednym ukwiale może żyć wiele osobników, jednakże włada nim aktywna seksualnie para. Najważniejsza jest samica, a samiec pełni jest drugi pod tym względem. Pozostałe ryby są im całkowicie podporządkowane. Są to osobniki płci męskiej, które nie są zdolne do zapładniania. Są one tolerowane w zbiorniku nawet w trakcie tarła. Ryby te pilnują ukwiała w czasie gdy para odbywa tarło i opiekuje się złożoną ikrą."
Wszystkie inne są podporządkowane i tolerowane przez parę to wychodzi na to że w akwa może być więcej niż jedna para. Czy ja to źle rozumiem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dobrze rozumiesz :) z jednym zastrzeżeniem - tak jest w oceanie, a w zbiorniku bywa z tym różnie : albo się dogadają albo nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowanie trzymania w akwarium więcej niż dwie sztuki błazenków tego samego gatunku można tylko w odpowiednio długim zbiorniku. Ale to nie daje gwarancji że nie będzie walki między nimi i po jakimś czasie i tak może zostać parka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, maciej01 napisał:

Zaryzykowanie trzymania w akwarium więcej niż dwie sztuki błazenków tego samego gatunku można tylko w odpowiednio długim zbiorniku. Ale to nie daje gwarancji że nie będzie walki między nimi i po jakimś czasie i tak może zostać parka.

Ważne jest to żeby taką ilość błaznów jednego chowu... wpuścić za pierwszym razem co chcemy!. Bo w innym przypadku później  dopuszczenia osobników później  będą się ganiały bo wiadomo  że błazny nie należą do spokojnych i są bardzo terytorialne ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można trzymać parkę od maleńkości i jak ryby podrosną i dajmy na to będą miały dwa lata ni z tego ni z owego samicy odbije i zatłucze samca, bo są takie opisane przypadki. Nie masz pewności jak wpuścisz stado małych ryb, że za jakiś czas jak one podrosną to samica lub dominujący samiec nie wytłuką reszty błazenków. To jest ryzyko. Jeźeli nie szkoda ryb lub kasy to można ryzykować. Wpuść do takiego akwarium harem(8-10) błazenków jednego gatunku i daj znać za 2-3 lata ile ich zostało. Są ryby których zamierzoną ilość należy wpuszczać za jednym razem żeby się nie pozabijały, ale o błazenkach nie słyszałem. Życzę powodzenia.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę się pomału za przeróbkę akwarium. Zostanie wymieniona jedna boczna szyba w jej miejsce będzie wklejony komin zewnętrzny (szkoda zabierać miejsce akwarium).
W planach pod pompę DCP-5000 i teraz pytanie czy otwory robić pod przeloty 25 25 20 czy 32 32 25? W sumpie planuję postawić Deltec SC 1351.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zrobisz 32 32 25 to powrót możesz zakończyć mocnym, w sensie mocna pompa na powrocie, loc-line i może częściowo zredukujesz koszty cyrkulacji. 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie tak zrobię - 32 32 25. przeglądając podobne wielkościowo akwaria większość ma takie właśnie przeloty.

dziś dojechała lampa 6x24W 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu nie led?

Sam jestem na etapie szukania, ponieważ miałem PS Black Phyton XM 140W i byłem z niej mega zadowolony to szukam takiej samej ponownie. Moją niestety sprzedałem 2 lata temu. Mój błąd. 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś do led nie mam przekonania...na początek niech jest T5. ja ogarnę temat i będę chciał więcej morskiej wody to na następne szkło pomyśle o led ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ledy zaczynały "wchodzić" nad akwaria morskie to nie było możliwości uzyskania pełnego spektrum światła, nie było podczerwonego, UV tak samo.
Wtedy Ci bardziej doświadczeni zostawali bądź wybierali T5 (posiadają to czego nie miały ledy) znów Ci bardziej odważni szli po LED.
Ja byłem tym bardziej odważnym... ;) i nie żałuję.

Dzisiejsze lampy LED nie dość, że oferują pełne spektrum, płynną regulację, modyfikowane oświetlenie w zależności od pory dnia i różnego typu opcje, których niestety nie ma w lampach T5. 
Jak niegdyś HQI było wypierane przez T5 i ledy, tak dzisiaj T5 zaczyna powoli gasnąć na rzecz lamp LED.
To bardzo naturalny proces postępu technologicznego. 

Innymi słowy.     I tak czekają Cię LED'y. 
;)
 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację. Ale na razie nie za wiele wiem czytam i czytam i czytam. A też na początek nie chciałem wydać 2K na lampę LED :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, Warszawiak napisał:

 modyfikowane oświetlenie w zależności od pory dnia i różnego typu opcje, których niestety nie ma w lampach T5.

Hybryda T5+Led i z głowy :) - fakt formowe drogo, ale jak toś umie samemu to można zaszaleć i ocalić portfel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, właśnie chodzi w tym wszystkim o to, by nie zaprzątać sobie głowy wymianą świetlówek co 4-5mc ;) Cięcie kosztów.. to też powód decyzji na korzyść lamp LED


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.