Skocz do zawartości
Adam_P

Mleczna woda, zakwit bakteryjny.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was bardzo serdecznie.

Nie będę pisał jak się zaczęło bo chyba tak jak u każdego z nas[emoji4] . Akwarium posolone od 18.07.2016r. Zaczęło się nie najgorzej, wielkich plag nie było. Trochę cjano i innych glutów, generalnie szło sobie. Od jakiegoś czasu mam problem z mętną wodą. Czytając i studiując forum różne rożniste stosowałam metody pozbycia się tego zmętnienia (snow koral, filtr mechaniczny, odpieniacz na mokro, lampa UV) razem i osobno. Po tych wszystkich kuracjach doszedłem do wniosku, że winne są zakwity bakteryjne.

Jedyne co daje rade to lampa UV. Kilka dni i po zakwicie. Lecz ten za czas jakiś, tydzień, dwa wraca. I znów od początku[emoji34] [emoji27] .

Chciałbym was prosić o pomoc z racji waszego doświadczenia. Moje słone życie poniżej.

Akwarium o wymiarach 80x35x50 fluval Roma 125

Grzałka 150w podłączona do sterownika wraz z wiatrakami.

Odpieniacz Bubble Magus q3

Skała to 10kg RRR, piasek 10kg

Oświetlenie Led Marsaqua 300w sterowana Aquma Led by Magu. 60% niebieski i 40% biały. Niebieski od 8 do 20 z godzinnym zmierzch/zmrok, biały od 9:30 do 17:15 z 30 min zmierzch /zmrok.

6 ryb

2 Oceallaris

2 Pterapogon kauderni

2 Yellowtail blue damsel

Kilka ślimaków i 1 krewetka Fire Shrimp I 2 kraby.

Kręci to wszystko dwa cyrkulatory

Automatyczna dolewka

Kilka lps i miękkich korali.

Parametry

Zasolenie 1025

No3 - 0

Ca 400

Mg 1170

Kh 9.6

Ph 8

Temp 25

Testy Salifert I RedSea

5c4857109e167a0283ab59e90e4db0a2.jpg

Adam

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lejesz bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lejesz bakterie?

Nie, podnoszę tylko magnez bo trochę mało I reguluje parametry proszkami od ballinga ,

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odstawił ballinga i jechał narazie na podmianach( tym lepiej wyregulujesz parametry w takim szkiełku), masz mało korali, sprawdzałeś jaki masz spadek Ca powiedzmy w ciągu tygodnia?. Kiedy ostatnio robiłeś podmiankę?, a może za bardzo wzruszasz podłoże ja tak miałem.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o balingu bardziej miałem na myśli uzupełnianie pierwiastków, po badaniu wody i stwierdzeniu że np niski poziom magnezu to staram się podnieść tylko co brakuje używając rozrobionych płynów. Nie leje pełnego balinga. Podmiany robię co tydzień. Leje wodę delikatnie na cyrkulator . Staram się trzymać ręce jak to tylko możliwe zdala od akwarium.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej soli robisz podmianki ? Słabo widać na zdjęciu , skala jest czymś porośnięta ? Jakimś glonem ? 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejo, używam soli D-D H2OCEAN PRO. Na skale można zobaczyć jakby przezroczysty glon. Nie wszędzie.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za skała? skąd ją masz?.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy czasem nie jesr tak  ze woda robi sie biala po podmiance ? Nie rób podmianki przez kilka tygodni .  Glon na skale i mleko to chyba baniak nie przerabia i gdzieś ci sie to wywala. UV zabijasz całe zycie w wodzie wyjalawiasz wodę . Jesli mssz spadki mg,ca,Kh zacznij łac balinga jak należy . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała to Real Reef Rock ze sklepu. Może i coś w tym jest, lecz nie robi się biała od razu tylko po półtora, dwóch tygodniach. Spróbuję nie robić podmian wody jak napisałeś i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Narazie dzięki za pomoc i odezwę się za jakiś czas.

Czy mam lać jakieś bakterie?

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie po Prodibio przeszło zmętnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A które konkretnie bo znalazłem kilka różnych rodzajów tych bakterii?

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bioptim+Biodigest (bakterie i pożywka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem bakterie które mi poleciłeś i zaczynam kuracje. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zaszkodziłoby też jakbyś filtrował też wodę przez rozsądną ilość węgla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ok 120g węgla w odpieniaczu, tylko nie wiem czy przepływ przez niego jest wystarczający. Musiałbym wpakować filtr wewnętrzny wypełniony węglem. Co sądzisz? I ile tego węgla?

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam w komorze odpieniacza i moim zdaniem przynajmniej u mnie przepływ jest wystarczający.

Na 100 -tu litrowe akwarium powinno się dawać nie więcej niż 50 ml węgla (trzeba pamiętać, że węgiel też wyjaławia wodę z pierwiastków pożytecznych systemowi )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc wymienię na nową porcję, tym razem mniejszą.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie, chciałbym opisać stan mojego akwarium po kuracji.
Otóż jak wcześniej pisałem, miałem problem z mętna wodą. Według rad szanownych kolegów z forum rozpocząłem od zaprzestania podmian i wyłączenia UV, węgiel i bakterie. Niestety wyciągu ok 2 tygodni woda była jak mleko. I nic nie pomagało. Załączyłem znów UV w obawie o życie zwierząt. Po ok dwóch tygodni uzyskałem czystą wodę. W tym samym czasie przekopywałem fora. Wyczytałem że przyczyną może być zbyt mała ilość skały. Dokupiłem ok 3kg kawałek i bum do wody. W tym samym czasie lampa UV chodziła cały czas. Wciąż nie robiąc podmian. Kilkanaście dni później woda wciąż czysta. Nie wyłączając lampa zrobiłem niewielką podmianę, ok 1/2 normalnej. Po tygodniu normalna i tak kilka tygodni. W końcu wyłączyłem lampę UV. Woda do tej pory kryształ. Walczę z glonami. Ale to już inna historia.
Pozdrawiam

Sent from my A0001 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Adam_P napisał:

Witam po długiej przerwie, chciałbym opisać stan mojego akwarium po kuracji.
Otóż jak wcześniej pisałem, miałem problem z mętna wodą. Według rad szanownych kolegów z forum rozpocząłem od zaprzestania podmian i wyłączenia UV, węgiel i bakterie. Niestety wyciągu ok 2 tygodni woda była jak mleko. I nic nie pomagało. Załączyłem znów UV w obawie o życie zwierząt. Po ok dwóch tygodni uzyskałem czystą wodę. W tym samym czasie przekopywałem fora. Wyczytałem że przyczyną może być zbyt mała ilość skały. Dokupiłem ok 3kg kawałek i bum do wody. W tym samym czasie lampa UV chodziła cały czas. Wciąż nie robiąc podmian. Kilkanaście dni później woda wciąż czysta. Nie wyłączając lampa zrobiłem niewielką podmianę, ok 1/2 normalnej. Po tygodniu normalna i tak kilka tygodni. W końcu wyłączyłem lampę UV. Woda do tej pory kryształ. Walczę z glonami. Ale to już inna historia.
Pozdrawiam

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

A jak z bakteriami , zastosowałeś te Prodibio? Pytam bo po przesiadce ,też wylazł mi problem z mleczna wodą , obecnie mam czystą , ale dwa tygodnie temu przy podmiance wlałem pół dawki blenda tych śmierdzących i znowu mi lekkie zmętnienie wróciło .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.