Skocz do zawartości
BONSAIMANIA

Jak dużo słońca w nano reef 30L ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jestem nowy na forum mam na imię Norbert i mieszkam w Radomiu . Pierwsze akwarium morskie założyłem sobie w 2000r , było wtedy dość ciężko . Miałem kilka solniczek przez 10 lat do 2010 roku . Czasy się zmieniają jak i technologie , posiadam jakąś tam wiedzę zdobytą doświadczeniami , ale przez ostatnie 7 lat nie miałem z tym tematem do czynienia . Wracając do tematu - kilka dni temu założyłem sobie akwarium 30L nano reef Aquael - tak spontanicznie. Mam zamiar trzymać tam ze 2 może 3 micro rybki i kilka może kilkanaście koralików - lps i zoa fluo . W tym akwarium jest moduł oświetleniowy 2x6W LED , 6W białego 10000K i 6W niebieskiego światła 20000K . Czy to wystarczy , a może dokupić jeszcze jeden taki moduł świetlny 2x6W LED ?

'

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, obserwując innych na forum z podobnym rozmiarem to zwykle ludzie dokładają jeszcze światła. Ewentualnie zawsze możesz zrobić sobie prostą lampkę DIY led...kawałek aluminium, kilka diod i zasilacz stałoprądowy...Wyjdzie taniej niż gotowe moduły aquaela a możesz sobie dodać "własnego" koloru według upodobać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie lampka z zestawu jest bardzo przecietna dokladanie drugiej takiej samej tez nie ma wiekszego sensu. Polecam lampe led robiona przez kolege z forum -CNA. Sam uzywam tej lampki w mojej 30-tce i jestem z niej bardzo zadowolonym. Do tego stopnia, ze do nowego wiekszego akwa zamowilem juz kolejna lampe u Niego :) 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz . Z 8 lat temu zrobiłem sobie taką DIY z pomocą kolegi . Była to lampa z diodami Power led CREE niebieskie i białe . Niestety nie dość , że wyglądała nie estetycznie , ciężko było ją zamontować nad zbiornikiem , to jeszcze po pewnym czasie zaczęła  się na niej osadzać sól z akwarium . diody i styki nie były zabezpieczone . Plus tego pojawiły się glony .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sieci jest pełno poradników jak zrobić lampkę samemu [np. emi18wawa/mntech/przecier/epoka akwariowa], nie jest to trudne i mega drogie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłbym bardzo zainteresowany taką lampą DIY pod warunkiem , że będzie ona dość profesjonalnie i schludnie zmontowana i łatwo można by było ją zamontować nad akwarium . Oczywiście moc i kolor diód odpowiednio dobranych do litrażu i obsady . Jak wspominałem miałem kiedyś samoróbkę , ale były to diody power led zamontowane na radiatorze i wentylatorek komputerowy . Bez żadnych mocowań , przez co nie było jej jak umocować nad akwarium . jestem bardzo zainteresowany taką lampą . Proszę o jakieś konkrety . Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz sobie na moj temat i zobaczysz ta lampe. Bardzo estetyczna cicha (chlodzenie pasywne) dedykowana do 30tki idealny rozmiar 2 kanaly i odpowiednia kombinacja led. Robiac samemu wiele mniej nie wydasz , a tutaj masz pewnosc ze lampa jest estetyczna i sprawdzona przez wielu uzytkownikow


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja mam przysłowiowe dwie lewe ręce do tworzenia takich arcydzieł , a bardzo zależałoby mi na dość schludnym i w miarę profesjonalnym wykonaniu . Z pod mojego dłuta wyglądałoby to jak diabeł tasmański :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kamas za podpowiedzi . Spróbuje jakoś skontaktować się z CNA , bo jestem zainteresowany tym światełkiem . Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawałek ceownika aluminiowego, do niego na kleju termo 6gwiazdek led. Całość dasz radę zmieścić pomiędzy modułami aquaela. Albo wywalasz same moduły, zostawiasz obudowę, i tam wkładasz kawałek radiatora z diodami (wtedy około 14-20sztuk). To podpinasz jednym kablem do zasilacza i gotowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2017 o 15:41, dadario napisał:

Kawałek ceownika aluminiowego, do niego na kleju termo 6gwiazdek led. Całość dasz radę zmieścić pomiędzy modułami aquaela. Albo wywalasz same moduły, zostawiasz obudowę, i tam wkładasz kawałek radiatora z diodami (wtedy około 14-20sztuk). To podpinasz jednym kablem do zasilacza i gotowe. 

Zanim Kolego udzielisz takich rad, to się dwa razy zastanów. Ja mam na odcinku radiatora o długości 35cm po 4 diody i temperatura jest 38° i są one wysterowane na 2,2W chłodzenie pasywne. Proponujesz na odcinku około 15-20cm po 7-10 diód, to te diody się ugotują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do metrowego ceownika (2cmx1cm x 1,5mm ścianka) 21diod 1W wysterwoanych 350mA i ceownik nie ma więcej niż 40st C. Całość jest pod obudową akwarium. To nie są rady "wyssane"  z palca czy coś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowałeś na odcinku około 20cm 7 do 10 diód, to chyba trochę za dużo nawet jeśli będą to diody 1w. To tak jak byś dał na wspomniany wyżej ceownik 35-50 diód, a ty masz połowę tego. To jednak są to rady wyssane z palca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile powinno być tych diód 1w ( tak optymalnie ) na litraż 30 , może raczej na powierzchnie 29cm na 29cm ? Jaki stosunek białych do niebieskich aby koral był happy i rybka nie straciła naturalnej barwy ( garbik żeby był jaskrawo niebieski z mocno żółtym ogonkiem )  ? Nie szary lub w odcieniu brązu . Proszę o pomoc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam diody 3w wysterowane na 2,2W, a powierzchnia oświetlanego dna to 35x30. Mam 17,6w mogło by być trochę więcej, ale korale jakoś rosną i jest jasno. Mam 6 royal blu i 2 wait. Uważam, że nie jest źle. Kiedyś będzie większe i lampa na pewno będzie z zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.