Skocz do zawartości
solo

Projekt sumpa 43cm x 50cm do AM Cubicus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę o weryfikację projektu sumpa (grafika)

Sump do szafki Aqua Medic z bardzo ograniczoną ilością miejsca.

Oryginalny sump z zestawu AM Cubicus CF (zdjęcie) to totalna porażka - komora odpieniacza to 10x20cm i to jest główny powód zmiany sumpa.

Pytania: 

Czy woda może wpadać bezpośrednio do komory odpieniacza?

Używam skarpety filtracyjnej na uchwycie - może to wystarczy?

Czy muszę / powinienem jednak zaprojektować też komorę zrzutu jak to było w oryginalnym sumpie?

Mogę przeznaczyć na nią jakieś 10cm z długości 49cm co da wymiar 10x28cm, gdyż prócz porządnego odpieniacza chcę trzymać w większej komorze również Matrix w filtrze przepływowym i reszta mediów (węgiel i Rowa Phos) trzymanych w skarpetach.

Coś jeszcze byście dodali? Coś zmienili?

Projekt sumpa big.png

AM Cubisus CF sump.jpg

 

Podpowie ktoś?

Chcę zlecić zrobienie tego sumpa, a wolę mieć kilka opinii i pewność, że taki sump będzie działał zgodnie ze sztuką...

Z góry dziękuję za opinie, sugestie, uwagi, rady.

 

Edytowane przez solo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może jednak ktoś wie?

Wysłane mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Taki to urok gotowcow,ja swojego sump'a tez musialem przerabiac i tak sie zastanawiam,kto to zaprojektowal...Komora odpieniacza powinna byc ta w ktorej jest zrzut,tym bardziej ze jeszcze masz skarpete filtrujaca...Jak dla mnie projekt jest OK.Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg dziękuję za opinię.

A co na to inni?

Wrzucam projekt w PDF - nie wiem czy da się otworzyć...

Jeśli macie jakieś zastrzeżenia co do praktyczności, poprawności działania to bardzo proszę o komentarz

Dzięki!

projekt_sumpa v1.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradzi ktoś?

Jeszcze jakaś komora? Przegroda na media?

Trzeciego sumpa pod ten baniak nie chciałbym robić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga techniczna. Nie liczysz w swoich wymiarach grubości szkła, a jeśli dobrze liczę na pompę zostaje Ci komora około 11cm. Trochę to mało. Może warto by było zostawić tam sobie te powiedzmy 15cm???Będzie wygodniej w przyszłości sprzątać, ustawić pompę, czy dodać coś ekstra typu filtr przepływowy itp. Pamiętaj też aby przeliczyć ilość wody jaka spadnie po wyłączeniu prądu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość wody policzyłem (z komina i z górką 3cm z baniaka) i się zmieści B)

Grubość szkła założyłem 5mm i jest to uwzględnione w projekcie jak się przyjrzysz ;)

Na pompę właśnie zostawiłem miejsce z 1cm zapasem, by się nie ograniczać z dobraniem odpieniacza, bo jeszcze nie wiem który wybrać:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, a jesteś pewien, że właśnie ta jedna jedyna pompa będzie w tym zbiorniku do końca??1cm luzu to mało. Bardzo nawet bym powiedział. A odpieniacz na 28cm to już niezłe bydle.  Deltec SC 1456 wymiary  255x150xx525 mm  Akwarium: normalnie obciążone: 1000 litrów, mocno obciążone: 800 litrów . Więc może warto zostawić sobie 3cm zapasu??

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację i tego nie neguję. Wymiary wzięły się z zapotrzebowania na miejsce dla Vertex Omega 150 - wyczytałem na forum, że potrzebuję na niego 27cm x 33cm (kolega Yoka tak napisał). Stąd takie rozplanowanie przestrzeni, ale Omega 150 to chyba przesada, więc pytam dalej :-) A jeśli dojdę do wniosku (dzięki użytkownikom forum), by wziąć np. Delteca to przestrzeń na pompę oczywiście zwiększyć można. Tylko który odpieniek wybrać? Bo te 2 tematy są jak widać nierozerwalnie połączone...

Wysłane mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - pytałem o Deltec SC 1351   wymiary: 210x140xx505 mm   - Akwarium: normalnie obciążone: 600 litrów, mocno obciążone: 350 litrów pobór powietrza - 490 l/h

więc miejsca dużo nie zajmuje, a za mocny też nie powinien być ... chyba

w przeciwieństwie do Vertex Omega 150 Postawa: 27x27 cm Do akwarium do 600 l Pobór powietrza: 650-900 l/h , który docelowo miał być w tym sumpie zainstalowany.
Stąd takie wstępne wymiary komory odpieniacza.

Jak wybiorę inny to faktycznie można zmienić proporcje w podziale sumpa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.