Skocz do zawartości
Areya

Mała powierzchnia - duża moc (LED COB?) i baba na pokładzie ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

po ubiegłorocznym sukcesie lampy "tymi-rencami-robionej" postanowiłam pobawić się ponownie. Nabyłam od naszego forumowego kolegi obudowę z lampy Pacific Sun Pandora Hyperion S 2x145W, czyli wąską ale długą na jakieś 90cm (chodziło o ew. możliwość dorzucenia T5 obok). Co będziemy oświetlać? Ano taki sobie zbiorniczek, który właśnie zaczyna żyć w mojej garderobie - 120x50x50, ale w planie zalany do około 35cm.

Założenia:

- ze 250-300W w ledach (żeby było co skręcać) - na wypadek gdybym zalała jednak całość :) 

-sterowanie PWM (w dzisiejszych czasach to podstawa :), wschody, zachody i inne dyrdymałki, ogarnę klasycznym sterownikiem by magu.

- bliki, bliki, bliki, dużo blików (jakby się udało :) )

Niewiadome:

- nie pracowałam jeszcze z ledami COB, ale z racji  niewielkich wymiarów obudowy i jeszcze mniejszego "okienka" dla diod ledy cob wydają się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Po prostu powierzchnia jest mała i trzeba się ścisnąć. Czy ktoś miał może doświadczenie z diodami 50W RB od leleszka? Mam taki pomysł by wmontować w każde okienko po dwie diody RB i jedną RGB, może zmieści się jeszcze ze dwie biały dla wyrównania koloru i UV na nocne. A może lepiej pójść w coś innego, moduły Cree? Tylko moduły robią się strasznie drogie, zważywszy na ilość niezbędnych elementów?

Poniżej zamieszczam proponowany układ (jedno okienko, drugie w odbciu lustrzanym.

 

Może ktoś ma już doświadczenie z pracą w tych obudować i zechce się podzielić?

Z góry serdeczne dzięki!

led config.jpg


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slovy ??


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle się napisałam i wszystko po Tel. od kolegi szlak trafił.

Mam lampę na chipach 20 i 30 watowych i przy użyciu 3 chipów efekt bloków jest naprawdę zadawalający. Po rozbudowie o kolejne diody zaczyna brakować tego smaczku natury bo bliki zaczynają zanikać.

Użycie chipów dużej mocy jest b. dobrym pomysłem przy twoich oczekiwaniach na porządny blik, ale ja użyłbym chipów mieszanych dedykowanych do morszczyzny, bo przy kilku diodach dużej mocy jest problem z nierównomiernym mieszaniem się kolorów, to zalezy jeszcze w jakiej odległości na radiatorze będą się znajdować.

Podstawa to porządne chłodzenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w 360l świecę 7x30w (4 szt rb i 3 szt cw) i bliki są :D lampa ma lacznie 210w max i biale sa skrecone na 55% a niebieskie na 80%. Dwie niebieskie robią za nocne, skrecone na 1% i troche za jasno jest. Sterowane aqma od magu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slovy, to wiele wyjaśnia :)

Będę jeszcze szukać rozwiązania. Przegrzebuję oferty naszych chińskich przyjaciół własnie, żeby w ogóle dać same diody dedykowane. Zobaczymy co wyjdzie z tych rozmów, bo na razie same dziwne konfiguracje mam :)

 

Nik@ a jak mieszanie kolorów? Nie ma takich pasów niebieskie/białe/niebieskie/białe???

 

Czym zasilacie te duże diody? Takimi zwykłymi zasilaczami 30v z driverem, czy inaczej? (pytam w kontekście sterowania pwm).

Edytowane przez Areya (wyświetl historię edycji)

Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zasilacze dedykowane, diody rozbite na dwa kanały , bez sterowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widze pasów, moze tylko na skrajnych niebieskich diodach jest ciemniej, ale tam mieszkają zwierzaki ktore wolą mniej swiatla. Lampa wisi dosc wysoko, wiec sie jakos miesza to swiatlo. Drivery mam z pwm od meanwell na kazda diode 1 driver.

Drivery podpiete są pod zasilacz przemyslowy. W sumie aqma obsluguje 6 kanalow pwm, mam 7 diod, dwie niebieskie są podpiete pod 1 pwm i robią za nocne, a reszta ma osobny kanal wiec moge sterowac niemal każdą diodą osobno [emoji4] w kaciku gdzie sps moge swiecic mocniej, a gdzie lps slabiej.

Te diody razem mają max 210w i jak odlacze arduino i swieca na 100% to mozna oslepnac, a ryby sie chowają. Dlogosc akwa 120 cm, ale radiator ma 100 cm. Tobie by wystarczyly 20W na plytsze akwarium, jeszcze z zapasem

Tak to wygląda:

4527a42065e4a45828f0f351ae217ab8.jpg

I jeszcze bliki na piachu, oczywiscie nie tylko na piachu je widać

https://vimeo.com/202190612

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie.. mogłabym wziąć 4x30w i do tego dwie 50w, tak dla pewności.. :P

Ale Pani Koleżanko ładnie Wam ta lampa daje, nie ma co :) Dzięki za sugestie!


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

Nie widze pasów, moze tylko na skrajnych niebieskich diodach jest ciemniej, ale tam mieszkają zwierzaki ktore wolą mniej swiatla. Lampa wisi dosc wysoko, wiec sie jakos miesza to swiatlo. Drivery mam z pwm od meanwell na kazda diode 1 driver.

Drivery podpiete są pod zasilacz przemyslowy. W sumie aqma obsluguje 6 kanalow pwm, mam 7 diod, dwie niebieskie są podpiete pod 1 pwm i robią za nocne, a reszta ma osobny kanal wiec moge sterowac niemal każdą diodą osobno [emoji4] w kaciku gdzie sps moge swiecic mocniej, a gdzie lps slabiej.

Te diody razem mają max 210w i jak odlacze arduino i swieca na 100% to mozna oslepnac, a ryby sie chowają. Dlogosc akwa 120 cm, ale radiator ma 100 cm. Tobie by wystarczyly 20W na plytsze akwarium, jeszcze z zapasem

Tak to wygląda:

4527a42065e4a45828f0f351ae217ab8.jpg

I jeszcze bliki na piachu, oczywiscie nie tylko na piachu je widać

https://vimeo.com/202190612

Nie wiem , czy mam rację , ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o wysokość zbiornika to nie brana jest pod uwagę moc diody tylko długość fali emitowanego światła.

Kolega ma zbiornik 80 cm wysoki i zmieniał ostatnio lampy u chińczyka , co by bardziej prześwietlały zbiornik i chińczyk właśnie zaproponował kombinację z inną długością fali.

Rozmawiałem z nim ostatnio i faktycznie jest zadowolony z efektów zbiornik do spodu b. dobrze doświetlony.

Jedno zapytanie ..? Nie drażni Cię światło z lampy , bo mam wrażenie , że diody są cały czas na widoku .

Ja u siebie zamontowałem przesłony i diody są już nie widoczne, co za tym idzie nie drażnią oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drażnią, oczywiscie myślę nad zasłoną odkad mam te lampe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Nik@ napisał:

Drażnią, oczywiscie myślę nad zasłoną odkad mam te lampe ;)

Powiem Ci , że zanim zamontowałem osłony to nawet siedząc z boku na kanapie i nie patrząc bezpośrednio na lampę oczy mnie naparzały i wzrok niesamowicie się męczył.

Pomyśl o tym bo szkoda oczu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu ostatnio na targowisku sprzedawał fajne chipy. 50W podzielone na 5osobnych kanałów.  5 takich i będzie bomba!!! 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dadario napisał:

Magu ostatnio na targowisku sprzedawał fajne chipy. 50W podzielone na 5osobnych kanałów.  5 takich i będzie bomba!!! 

Z tego co widzę to raczej jedną diodę, może źle patrzę..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, on sprzedaje jedną sztukę, ale podany przykład był tylko aby pokazać co dokładnie mam na myśli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To małe chińskie rączki też mi zrobią takie. Tak jak pisałam negocjuję z nimi kolorki.. Bez sensu brać jedną diodę, jak potrzeba co najmniej czterech.. :)

Ciekawe jak to potem połapię elektrycznie.. muszę ogarnąć zasilacz, drivery.. same przyjemności :P


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ogarnięciem pod względem elektrycznym chyba nie będzie aż takiego problemu. 

Możesz albo dać zasilacz 48V i odpowiednie driverki, albo przez regulowane zasilacze stałoprądowe (GLP GPF-xxx, MeanWell lcm itp) Opcji jest wiele...A na forum na pewno Ci mądrzejsi pomogą. 

PS: rzuć hasłem na forum, może znajdzie się więcej chętnych na takie diody i uda Ci się wynegocjować lepszą cenę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.