Skocz do zawartości
Marqo

Małe rozgwiazdy

Rekomendowane odpowiedzi

Zostawić czy out? 2 gatunki.DSC_0549.thumb.jpeg.c662d734fa190b6cf71dDSC_0548.thumb.jpeg.52b0e9351437e878855f

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz ? tyle lat stażu tyle postów i o Astreriny pytasz ?


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli out

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile szkół tyle opinii według mnie out .  Ja osobiście żeby się pozbyć to nawet harlekina kupiłem bo się tyle dziadostwa namnożyło


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak zobaczysz że siedzi np. na zoasach - to OUT , niektóre łażą po skałach i szybie a niektóre podgryzają korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności eksmisja

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja kupuje raz na półtora roku harlekina. Ostatnio 4.miesiące miał co jeść. Niektóre asteriny mam po 28mm i nie dzielą się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie bedziesz tego ograniczac (np harlekinem) od czasu do czasu, to namnozy sie bardzo duzo w krotkim czasie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura.W nielicznych przypadkach owszem być może podgryzają korale.Zazwyczaj to pożyteczne życie które czyści glony w akwarium ;)Mam prawie 4 lata i wcale się tak nie namnażają to raz a dwa fajnie czyszczą szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur, przy wiekszej pojemnosci moze ich tak nie widac, ale w mniejszych akwariach a i owszem. Ja tez nie zauwazylem by byly szkodliwe, ale ich wszedobylskosc mnie denerwuje, nie jest to raczej ozdoba akwarium, a i korale denerwuje. U mnie rowniez z babka maja na pienku (nie wiem czemu), zawsze je zrzuca gdy tylko sa w zasiegu jej wzroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem gosci i im powiedzialem, ze mi sie rozgwiazdy rozmnozyly: byli pod wrazeniem :bow


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim zbiorniku zauważyłem pewną zależność, tzn. gdy nieco zaniedbam akwarium, np. przez rzadsze podmiany to widzę, że populacja asterin znacznie wzrasta. Kiedy z kolei wyprowadzę już system na prostą to prawie ich nie widać. Jaki z tego wniosek? Ano taki, że ich populacja sama się reguluje, najpewniej pod wpływem ilości pożywienia. Z moich obserwacji wynika też, że koralom nie szkodziły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie zauważyłem żeby były szkodliwe u mnie. Najczęściej widać je po nocy jak siedzą w miejscu gdzie porastają glony. 

Jak ktoś ma mniejsze akwarium to można je po prostu wyciągać codziennie rano i wyrzucać albo dać ogłoszenie że się odda to jakiś właściciel harlequina się odezwie i chętnie przyjmie.

Ja też nie zauważyłem żeby były szkodliwe u mnie. Najczęściej widać je po nocy jak siedzą w miejscu gdzie porastają glony. 

Jak ktoś ma mniejsze akwarium to można je po prostu wyciągać codziennie rano i wyrzucać albo dać ogłoszenie że się odda to jakiś właściciel harlequina się odezwie i chętnie przyjmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumplowi ostatnio ładnie Seriatoporę ogoliły ... rzeczywiście reef safe

Kibel bez dwóch zdań! I to szybko!

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na to, że seriatopora zeszła w wyniku jakiegoś błędu akwarysty, a asteriny obżarły chorą tkankę.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wiele osób wywala wszelkie "asteriny" bo istnieją gatunki rozgwiazd, które są niemal identyczne do popularnych Asterin. One faktycznie zżerają tkankę koralowcom lub żerują na polipach. 

Mam sporo Asterin.. wszelkich rozmiarów i nigdy nie szkodziły koralom. Często faktycznie chodzą mi po Zoa... Po obserwacji stwierdziłem parę razy, że czyszczą skałę między polipami z glonów. To mogę potwierdzić - Zoa nie uszkodzone. 
Swoją drogą czyszczą szybę z glonów co czasami widać po zygzagowatych ścieżkach wyjedzonych na lekko oglonionej szybie...

Są nutrienty, są glony, jest większa populacja Asterin - to dość prawdopodobne. Jest pokarm = jest jak wykarmnić większą populację - jest bodziec do rozmnażania. Ktoś zaobserwował coś podobnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, santos napisał:

Witam,

Wiele osób wywala wszelkie "asteriny" bo istnieją gatunki rozgwiazd, które są niemal identyczne do popularnych Asterin. One faktycznie zżerają tkankę koralowcom lub żerują na polipach. 

Mam sporo Asterin.. wszelkich rozmiarów i nigdy nie szkodziły koralom. Często faktycznie chodzą mi po Zoa... Po obserwacji stwierdziłem parę razy, że czyszczą skałę między polipami z glonów. To mogę potwierdzić - Zoa nie uszkodzone. 
Swoją drogą czyszczą szybę z glonów co czasami widać po zygzagowatych ścieżkach wyjedzonych na lekko oglonionej szybie...

Są nutrienty, są glony, jest większa populacja Asterin - to dość prawdopodobne. Jest pokarm = jest jak wykarmnić większą populację - jest bodziec do rozmnażania. Ktoś zaobserwował coś podobnego?

4 godziny temu, Przemek78 napisał:

W swoim zbiorniku zauważyłem pewną zależność, tzn. gdy nieco zaniedbam akwarium, np. przez rzadsze podmiany to widzę, że populacja asterin znacznie wzrasta. Kiedy z kolei wyprowadzę już system na prostą to prawie ich nie widać. Jaki z tego wniosek? Ano taki, że ich populacja sama się reguluje, najpewniej pod wpływem ilości pożywienia. Z moich obserwacji wynika też, że koralom nie szkodziły.

Ja zaobserwowałem (patrz powyżej)

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marqo w takim razie zostaw te rozgwiazdy i odezwij się za pół roku.

Zobaczymy która teoria się potwierdzi.

PK

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zżerają zoa :( Na początku tez myślałam, że tylko je czyszczą z glonów czy detrytusu, albo wyjadają tylko chore główki.  Ale zaczęłam obserwować... Najpierw tkanka, która porasta skałę i łączy poszczególne polipy zostaje wyżarta, każda mordka zostaje osobno. Potem asterina włazi na zdrowy polip i obgryza nogę. Jak mordka zacznie marnieć i zamknie się, to asterina włazi na główkę i ucztuje aż główka zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby ktoś tutaj zmyślał, że asteriany ruszają korale czy nie ruszają korali, myślę że obie strony mają rację. Nie wiem czy wszyscy to zauważyli przeglądając fotki i inne materiały o asterinach ale są różne ich odmiany, przynajmniej jeśli chodzi o ubarwienie. Tutaj mamy widoczną rozgwiazdkę z czerwonawym lub brązowym kolorem, te moje miały barwę szarą, grafitową.

Aha i nie pisałem żeby ich nie wyciągać tylko opisałem swoje doświadczenia w tym względzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.