Skocz do zawartości
Krewetka:)

Pierwsze akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Na początek trochę o mnie. W domu posiadam już 6 akwariów słodkowodnych. W jednym (450) mam rybki severum, w drugim (240) to typowy rośliniak z drobnymi rybkami i krewetkami neocardina w pozostałych czterech posiadam różne odmiany krewetek z rodziny cardina  plus czekam za mikro krabami limnopilos naiyanetri. Moja przygoda z akwariami sięga już od bardzo dawna ponieważ akwarium było w domu zawsze. A sam zajmuje się akwarystyka od 10 lat.

Proszę was o pomoc w dobieraniu sprzętu oraz życia do akwarium morskiego. 

Akwarium będzie 50l o wymiarach 35x35x40 

  1. Filtrację planuje dać kaskadę Aquael FZN-3
  2. odpieniacz - resun sk-300
  3. cyrkulator koralie 900
  4. A oświetlenie to nie wiem, myślę nad Aquael decolight duo albo takie coś: http://allegro.pl/15w-lampa-ledowa-led-do-akwarium-morskiego-zarowka-i5859322245.html  W oświetleniu jestem otwarty na propozycje inne, bo sam nie wiem.

Akwarium nie posiada sumpa ani panelu. Nie mam miejsca na takie przyjemności dla tego chce dać kaskadę do której zmieszczę odpieniacz. 

Akwarium planuje założyć z żywym piasek oraz żywą skałą

Z żyjątek planuje:

Krewetki:

  1. Lysmata amboinensis - 2szt
  2. Lysmata debelius - 2szt
  3. Rhynchocinetes durbanensis - 2szt
  4. Stenopus zanzibaricus - 1szt

Ślimaki:

  1. Trochus spp - 2szt
  2. Tectus fenestratus - 2szt

Kraby:

I tutaj nie wiem jakiego, ale z jednego bym chciał mieć

Rybki:

Chciał bym prosić o pomoc w doborze rybek jakiś drobnych by trzymać razem z tymi żyjątkami. Na pewno nie dużo. Myślałem o neon Goby 

Jakieś wężowidło lub coś co by w piasku żerowało bym też chciał wpuścić, co byście proponowali? 

Korale myślę dać miękasy jeszcze dokładnie nie wiem jakie ale na pewno xenie i jakieś inne. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

daruj sobie tą (i podobne) to jakaś kpina a nie lampa

chcesz prostą i tanią lampę ? zerknij do działu DIY - np. tu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

420 lm z 15 w,dziadostwo.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1W PowerLed ma 100-120LM czyli 4 diody świecą lepiej niż ta cała konstrukcja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzę kolega z Gniezna :) 

Jestem na etapie zakładania trochę większej kostki - chcesz zobaczyć jak u mnie to wygląda to odezwij się na PW

Odnośnie lampy - poszukaj może jakiegoś używanego sprzętu ew. rozważ tę co ja mam , mianowicie Qube 50 od AM - ma dość szeroką 2-kanałową regulację nasilenia światła , ale swoje kosztuje niestety.

FZN-3 i Resun sk-300 - widzę że czytałeś już forum - prawie idealnie pasuje w miejsce po jednym z koszyczków od kaskady, musisz tylko delikatnie unieruchomić resuna, ja to zrobiłem za pomocą pasków z grubej gąbki . 

Co do koralii 900 - leży u mnie w szafce i czeka na swoją kolej , jak działa nie wiem - nie miałem jeszcze okazji odpalić. 

Odnośnie wody - co planujesz ? Osmoza którą kupisz w zoologicznych u nas ma TDS między 6 a 8 , a pewnie wiesz że celujemy w okolice "0" 

 


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

TDS 6 - 8 ? to mniej bo 4 - 6 ma woda w byle markecie np. ta w Auchanie w kanisterkach 5L

203068.jpg za .. 3,50 ? czy coś koło tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do słodkowodnych zabaw jak najbardziej taka woda wystarczy , jak powszechnie wiadomo , pod solniczkę już mniej :) A że u nas w kranie płynny kamień to zakładam RoDi + dodatkowy prefiltr z żywicą , pisałem o tym u siebie w wątku :) Lampa DIY z linku który podałeś zajefajna :)


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi.

Fakt ta lampa dużo lepsza niż te moje. 

A na taką lampę co piszesz (dawid1988) to niestety mnie nie stać, bo do niej warto dokupić sterownik, a po drugie na taką kosteczkę taką lampę? Nie za mocna?

Tak czytałem forum i dla tego wiem ze to idealnie pasuje do siebie mianowicie kaskada i odpieniacz. A co do wody, hmm tu był by problem bo faktycznie te co są dostępne w Gnieźnie wody RO są nie dobre do morskiego, ale za to do krewetek czy rośliniaka wystarczą. Ale widzę że problem się rozwiązał skoro ktoś w Gnieźnie będzie miał taką wodę to będę się musiał uśmiechnąć i dogadać co do ceny:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie lepiej zamówić z allegro filtr RO3 + zasobnik z żywicą ? zmieścisz się w okolicach 150-160zł z wysyłką

jak policzysz koszty (np. benzyny żeby sobie "skoczyć" po wodę) to szybko się zwróci

(o wygodzie wogóle nie wspominam) a jak trzeba będzie szybko/awaryjnie robić podmiankę to będziesz latał po mieście i szukał ?

albo inaczej - jak nie masz wolnego mniej więcej 1500zł (na początek) - to poczekaj i dozbieraj

lampa testy zbiornik sól skała piasek hydrometr ... itd. itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, silvia napisał:

albo inaczej - jak nie masz wolnego mniej więcej 1500zł (na początek) - to poczekaj i dozbieraj

Nie wiem jaki masz budżet na to akwarium ale po prostu pomnóż go razy 2 + 25% :)

Wiem po sobie ;) 

 

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobną kostkę średnim kosztem gdzie większość to używka juz wydałem blisko 2tys a nie mam jeszcze filtra ro4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa już się sprawa rozwiązała zrobię ta co na filmiku jest, lubię majsterkować temu mi ten pomysł się podoba. 

Ja nie chce przekroczyć kwoty 2000. Najpierw była 1000 ale już wiem że to za mało wystarczyło by może tylko na sprzęt. A może i masz racje z tą osmozą tylko u mnie jest ten problem ze nie mam gdzie tego zrobić. A myślę mieć pod akwarium drugie około 15l na wody do dolewki czy na podmianę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo i super. A mogę poprosić o namiar do tego kolegi? Odezwę się i dowiem czego użył by zobaczyć co ja bym potrzebował do swojej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użytkownik CNA robi takie i inne lampy na zamówienie:) ja wodę ro kupuje a qaua medic w Janikowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kosztów już znam mniej więcej co ile będzie kosztowało, bo już dowiadywalem się.

Akwarium 200zł u skorpiona

Cyrkulator 80zł

Odpieniacz 100zł

Kaskada 130zł

Hydrometr z 35zł 

Sól 110zł za 10kg

Żywy piasek 80zł 

Żywa skala 50zł za kilo a myślę włożyć 4kg

Brakuje tylko lampy i mogę startować. Więc koszta bez lampy na razie są takie, 935zł jak na razie

Ja dzisiaj właśnie byłem u nich i trochę się dowiedziałem. 

Dziękuję za wiadomość, będę musiał napisać do niego. 

Edytowane przez Krewetka:) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrzebne potem jeszcze będzie: termometr siatka skrobak, testy, absorbenty do filtra, jakis klej do korali, bakterie na start, jedzonko dla ryb no i życie i wyjdzie 1500-2000zł tez u nich byłem dziś po wodę bo resztę tam drogo mają.

P.S skałę czasem za 25zł kilo sprzedają np ja 6tyg temu dokładnie 4 kilo sprzedawałem koledze z wrześni:)

a sól polecam tą https://reef-poznan.pl/blue-treasure-reef-sea-salt-67kg-p-511.html w Poznaniu na 28 Czerwca gość sprzedaje

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo. Jak gadałem z tą babka to mówiła że 50zł za 1kg.

A sól już mam upatrzona Aquaforest reefsalt

 

A reszta to już pikuś. Mam kilka termometrow z akwarii to jeden włoże, grzałke mam 100w i 200w, skrobak mam bo potrzebny jest też do akwarii słodkowodnych. Test PH i No2 mam, bo używam do słodkowodnych. Jedzenie też mam Artemie co severumy jedzą i kupuje co miesiąc 1kg. Siatek mam kilka sztuk, od malutkiej do krewetek po bardzo duża do ryb. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do planowanej obsady. W tak małym akwarium te wszystkie krewetki chyba splątają się wąsami.

Wybrałeś akurat cztery duże gaunki. Przy nich tą małą bokserkę zobaczyłbyś tylko przy wpuszczaniu. 

Krewetka tańcząca to raczej do akwarium bez korali.  Do tego akwarium idealna byłaby para jakichś symbiotycznych babek i do tego jeden lub dwa alfeusze. Uzupełnieniem jakiś kolorowy ślizg z rodzaju ecsenius, ślimaki na glony, dużo kolorowych korali zoantus, rico, discosoma, kilka drzewkowatch miękkich i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gadałem z babka w aqua medic to powiedziała że mogę wpuścić te krewetki do takiej kostki i będzie dobrze. Dla tego takie napisałem. Ok to bez krewetki tańcacej. Gdzieś czytałem że jak będzie dokarmianie to korali nie ruszy. Ale może i masz rację lepiej bez niej. 

 

A babka nie będzie za duża? 

O ten ślizg to też super. 

A z krewetek albo krabow? Bo mi bardzo podobają się krewetki i kraby. Dla tego w akwariach słodkowodnych tyle tego mam. Jeszcze planuje następne 4akwaria pod krewetki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, bo kolega początkujący a ja użyłem można powiedzieć dość skrótowych określeń. Otóż alfeusz to właśnie krewetka pistoletowa i żyje w jednej norce z tymi babkami. Te babki nie rosną do dużych rozmiarów a są piękne i często bardzo kolorowe. Krewetki pistoletowe przekopują także piasek. Jest wiele gatunków babek symbiotycznych i krewetek pistoletowych - do koloru do wyboru. Podpatrywanie życia babek symbiotycznych i alfeuszy to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w akwarystyce morskiej. Małe akwarium idealnie się do tego nadaje, bo w większym może gubić się to w tłumie. Krab w morskim to często problem. Chyba najłagodniejszy i najlepszy porcelanowy.

Edytowane przez Marek Gr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można wpuścić takie krewetki do twojej kostki , ale pomyśl sobie jak one będą wyglądały . Rosną dość duże i wyglądałyby  jak Godzilla . Jak już to jakieś małe gatunki kreweci sobie wpuść .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za objaśnienie. 

Tez myślałem o tym krabie, jednego bym wpuścił by można obserwować życie morskiego i porównać z życiem słodkowodnego. A z małych krewetek to jakie byście proponowali? 

 

Edytowane przez Krewetka:) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś krewetki ukwiałowe .  Maluchy z nich i ciekawe w kolorystyce i zachowaniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.