Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nadejszła wiekopomna chwila [emoji4]

Nie minął jeszcze rok od założenia pierwszej solniczki, a już jest ciśnienie na więcej słonej wody.

Trzeba przyznać rację tym którzy mówili, że nie ma co się szczypać w mniejsze akwaria i zakładać od razu docelowe. Miała być kostka, powstało 120l w obiegu, ale to wszystko mało [emoji4]

Przyszedł czas na liczenie, myślenie i planowanie. Miało być oczywiście mnóstwo wody i w ogóle, jednak chyba zdrowy rozsądek zwyciężył.

Licząc siły na zamiary i biorąc pod uwagę to, żeby akwarium nie stało się ciężarem, a zawsze było przyjemnością zdecydowaliśmy się na 110x50x45. Ostatni wymiar to wysokość, kosztem powierzchni dna, przy litrażu prawie 250l. Do tego sump 112l 100x40x35 wys. Razem ze zbiornikiem na dolewkę, sump "właściwy" ma 80cm.

Ściany refugium zaplanowałam ze spienionego pcv, są wyższe niż potrzeba żeby osłonić resztę sumpa przed światłem z refugium.

Całość będzie stała na stelażu wysokości 77cm(razem z blatem)z profili 18x30, nogi w ilości sztuk pięć z profila 30x30. Odbudowany z przodu(drzwiczki na zawiasach)i prawego boku(płyta na magnesach).

Planuje wydłubać sobie odpieniacz na pompie aquabee 2000/1.

Pompa obiegowa to jebao 4000.

Lampę również wydłubię sobie sam, na razie jeszcze nie myślałem nad tym, trzeba zamówić akwa [emoji4]

Jako że doświadczenie w temacie u mnie znikome prosiłbym o opinie, rady i propozycje co mógłbym ewentualnie poprawić, co zaplanowałam źle itp.

Starałem się wszystko w miarę swojej wiedzy przemyśleć, ale wiadomo lepiej się poradzić bardziej doświadczonych kolegów.

36ac433c03e26727cc9f1fb2793e6a01.jpg266ed2f41a815a36760bbe4f7926d2bf.jpg4f338d99f1eb8bab12e631a3ed129c0a.jpg2159024e2b31adef7e96bd29068e865e.jpg

53f08f40d18a4c49e7b0588eef9dde15.jpg

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to

- po co ten pasek 60mm za dsb

- nie wiem ile planujesz piasku w dsb, powiedzmy że te 10-12cm to wtedy masz wody tylko 10-12cm

- nie lepiej podnieść wszystko wyżej, właśnie ze względu na dsb, oczywiście tak aby zmieścił się nadmiar wody z akwa

- wata za dsb to chyba nie jest najlepszy pomysł

- masz przegrody 220, 210 i potem znowu 220mm, w ten sposób woda poleci nad komorą na siporax i watę, przynajmniej jej część

Śrubunki 32, 32 i 25mm to trochę za dużo moim zdaniem, wystarczyłoby o rozmiar mniej

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie to

- po co ten pasek 60mm za dsb

- nie wiem ile planujesz piasku w dsb, powiedzmy że te 10-12cm to wtedy masz wody tylko 10-12cm

- nie lepiej podnieść wszystko wyżej, właśnie ze względu na dsb, oczywiście tak aby zmieścił się nadmiar wody z akwa

- wata za dsb to chyba nie jest najlepszy pomysł

- masz przegrody 220, 210 i potem znowu 220mm, w ten sposób woda poleci nad komorą na siporax i watę, przynajmniej jej część

Śrubunki 32, 32 i 25mm to trochę za dużo moim zdaniem, wystarczyłoby o rozmiar mniej

Dzięki za odpowiedź :)

Ten pasek jest tylko po to aby odsłonić prawa cześć sumpa przed światłem z naświetlacza, normalnie nie będzie się w żaden sposób stykał z wodą.

Szczerze mówiąc to chciałem chwycić dwie sroki za ogon, bo niby nie planuje na razie dsb tylko refugium, ale chciałbym mieć możliwość kiedyś wykorzystać tą komorę jako dsb. Nie wiem czy takie kombinowanie to nie błąd...

Do tego ta wata, chyba po prostu zrezygnuje z tego pomysłu i zostanę przy refugium.

Komory z tego co widzę są dobrze ta 220mm ma dołem prześwit 30, następna jest 200 więc jak leci 22, 21 i 20cm. Jakby się wata przypchała to woda poleci nad tą przegrodą 22 cm.

Co do hydrauliki to właśnie bardziej pasowało by mi mniejsze średnice, radzono mi 32 co wpływa również nas rozmiar komina. Mogę prosić o radę kogoś kto ma/planuje podobny litraż do mojego?

Jak pompa? jebałka 4000 da radę?

Chciałbym ewentualnie jeszcze móc coś zasilac bypassem np szczepkarium czy jakiś filtr.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, big daddy napisał:

Dzięki za odpowiedź :)

Ten pasek jest tylko po to aby odsłonić prawa cześć sumpa przed światłem z naświetlacza, normalnie nie będzie się w żaden sposób stykał z wodą.

Szczerze mówiąc to chciałem chwycić dwie sroki za ogon, bo niby nie planuje na razie dsb tylko refugium, ale chciałbym mieć możliwość kiedyś wykorzystać tą komorę jako dsb. Nie wiem czy takie kombinowanie to nie błąd...

Do tego ta wata, chyba po prostu zrezygnuje z tego pomysłu i zostanę przy refugium.

Komory z tego co widzę są dobrze ta 220mm ma dołem prześwit 30, następna jest 200 więc jak leci 22, 21 i 20cm. Jakby się wata przypchała to woda poleci nad tą przegrodą 22 cm.

Co do hydrauliki to właśnie bardziej pasowało by mi mniejsze średnice, radzono mi 32 co wpływa również nas rozmiar komina. Mogę prosić o radę kogoś kto ma/planuje podobny litraż do mojego?

Jak pompa? jebałka 4000 da radę?

Chciałbym ewentualnie jeszcze móc coś zasilac bypassem np szczepkarium czy jakiś filtr.

Wysłane z galaktyki S6

A rzeczywiście nie zauważyłem ale tę ostatnią od komory siporaxu bym dał wyżej

Sprawdzałeś przekrój rur z kalkulatorem http://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Jeśli masz możliwość to zwiększ wysokość sumpa wtedy będziesz miał miejsce i na dsb i na glony (więcej wody nad dsb) a odpieniacz możesz postawić na podstawie z np. kratek rastrowych.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam nad sumpem około 25 cm przestrzeni bo stelaż będzie dual na nogach około 5 cm nad ziemią, nigdy nie miałem takiego zestawu i nawet nie wiem czy to dużo czy mało. Sump zajmie prawie całą szafkę więc dałem go możliwie niskiego, może uda się nad nim jeszcze coś upchnąć.

Jak z tymi przelotami?

Zmniejszyć?

Z kalkulatora wyszlo chyba 29mm przy wydajności pompy 3000l

Przy 4000 3,14cm

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak liczysz dla 250 litrów x 10 czyli 2500 lt/h (jakieś 694 galony) to wychodzi 1,09 cala, czyli 25mm byłoby ok, a dla powrotu 20mm. Nie wystarczy Ci pompa DCS 3000?

Ja właśnie kompletuję podobny litraż- akwarium 130x40x45 a sump 120x40x40 i będę montował przeloty 20, 25, 25mm i pompę DCS 3000. Według mnie starczy

A baypass zrób na spływie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak liczysz dla 250 litrów x 10 czyli 2500 lt/h (jakieś 694 galony) to wychodzi 1,09 cala, czyli 25mm byłoby ok, a dla powrotu 20mm. Nie wystarczy Ci pompa DCS 3000?

Ja właśnie kompletuję podobny litraż- akwarium 130x40x45 a sump 120x40x40 i będę montował przeloty 20, 25, 25mm i pompę DCS 3000. Według mnie starczy

Ja wpisałem max wydajność pompy, i 3/4 wydajności stąd te różnice w wynikach. Ty wziąłeś widzę przepływ taki jaki powinien być ustawiony.

Też myślałem nad tą 3000l ale że różnica w cenie żadna to wolę mieć zapas. Będzie cichsza jak piszą i jakby co zasilę sobie jeszcze z niej szczepkarium.

Czytałem ostatnio że do zbiorników 120x50x60 radzą dcs7000 to już zacząłem wątpić...

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, big daddy napisał:


Ja wpisałem max wydajność pompy, i 3/4 wydajności stąd te różnice w wynikach. Ty wziąłeś widzę przepływ taki jaki powinien być ustawiony.
Też myślałem nad tą 3000l ale że różnica w cenie żadna to wolę mieć zapas. Będzie cichsza jak piszą i jakby co zawiłe sobie jeszcze z niej szczepkarium.
Czytałem ostatnio że do zbiorników 120x50x60 radzą dcs7000 to już zacząłem wątpić...

Wysłane z galaktyki S6
 

No może i racja, dobra uwaga odnośnie pomp. Odnośnie przepływu to myślę, że nie ma sensu aż tak gonić tę wodę. Jak dasz na dcs 4000 na minimum to masz 2800 l/h, ze względu na wysokość będzie mniej, powiedzmy ok. 2500 l/h czyli wszystko gra.

Jak będziesz chciał rozkręcić mocniej to najwyżej woda pójdzie rewizją. Z resztą i tak w większości systemów regulacja wymusza puszczenie wody rewizją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę od siebie że ostatnio w 250L zmieniałem z pompy NJ4500 na jebao Dcs 4000 i jestem mocno rozczarowany. niby różnica 500l a widoczna gołym okiem katastrofalna przyznam szczerze że w NJ miałem 2 baipasy i było ok. tak teraz na jednym mocno skręconym bardzo słabo to wygląda. też planowałem że bedzie latała na max 60% a zapiernicza na 90% ogólnie pompa bardzo nie lubi pod górkę. teraz zdecydowanie brałbym większą żeby faktycznie latała na 3 biegu.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, wainer napisał:

Dorzucę od siebie że ostatnio w 250L zmieniałem z pompy NJ4500 na jebao Dcs 4000 i jestem mocno rozczarowany. niby różnica 500l a widoczna gołym okiem katastrofalna przyznam szczerze że w NJ miałem 2 baipasy i było ok. tak teraz na jednym mocno skręconym bardzo słabo to wygląda. też planowałem że bedzie latała na max 60% a zapiernicza na 90% ogólnie pompa bardzo nie lubi pod górkę. teraz zdecydowanie brałbym większą żeby faktycznie latała na 3 biegu.    

A jak jest z głośnością w porównaniu do NJ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Przemek78 napisał:

A jak jest z głośnością w porównaniu do NJ?

no tutaj ukłon raczej w stronę jebao ale kultura pracy jest bardzo podobna. oczywiście mowa o NJ z miękkim startem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam 3000. za duży jest przedział wydajności w niej i z tego co widziałem to do około 70% to praktycznie z niej kapie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wainer napisał:

Zdecydowanie odradzam 3000. za duży jest przedział wydajności w niej i z tego co widziałem to do około 70% to praktycznie z niej kapie 

Dzięki za info bo już ją prawie kupiłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby był minimalny zapas mocy to dcs4000 do 250L to minimum. dla mnie jest troszkę przymała bo mam mocno obciążony powrót i planowanego zapasu mocy przez to już nie ma   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu znaczy że mocno obciążony powrót?
Jakie masz średnicę przelotów?
Średnica powrotu ma znaczenie dla wydajności?

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, big daddy napisał:

Co tu znaczy że mocno obciążony powrót?

na odpływie mam podłączony alge scruber na 20.


Jakie masz średnicę przelotów?

Spływ 25 powrót też 25 spokojnie wystarczy do 5000L/H


Średnica powrotu ma znaczenie dla wydajności?

dla wydajności nie ma żadnego. straty będą na kolankach i wysokości.

Wysłane z galaktyki S6
 

 

a był jeszcze na powrocie filtr przepływowy ze złożem z którego musiałem zrezygnować 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja bym brał już 6000. Łatwiej trafić w ciszę ; ) ta 4000 u mnie odpadła właśnie ze względu na mały zakres regulacji.

Wydajność: 2800-4000 l/h (w 10 poziomach)

Wydajność: 1800-6000 l/h (w 10 poziomach)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam, oglądam, pytam to z tymi pompami Jebao DCS to trochę loteria... u jednych głośna u innych słaba, jeszcze u innych cicha, ehh..

A może Blau Reef Motion... coś mi się wydaje, że u nich jak pisze 3000 to będzie 3000 l/h, wygląda to nieźle na tym filmiku

https://www.youtube.com/watch?v=eNro6ciqXxM

ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi pompami? Cena ciut wyższa niż Jebao

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam dylemat ale sklaniam sie ku modelowi DCP tylko nie wiem czy 5000 czy 6500 ponoc sa duzo lepsze od DCS.  


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tez mam dylemat ale sklaniam sie ku modelowi DCP tylko nie wiem czy 5000 czy 6500 ponoc sa duzo lepsze od DCS.  

No rzeczywiście wygląda to fajnie, tylko nie wiem czy u mnie by się sprawdziło bo regulacja zaczyna się od 30 procent. Jeśli to bezie za dużo to kupa...

W innym temacie pytałem o dcs4000 i w 300l chodzi na trzecim biegu, no i ma jednak te 10W mniej.

Edit:

Widzę po wykresach, że przy 1m podnoszenia do 5000 ma już tylko 3,5 tyś l.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierząc sterownikowi to ta pompa DCP-5000 na najniższym biegu, tj. przy 30% wydajności bierze 9W, zakładając, że zależność wydajność-pobór jest prostoliniowa to będzie około 1500 l/h. Można by tek wyliczyć, że przy 2500 lt/h będzie pobór mocy około 15-20W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Nilbul napisał:

To ja bym brał już 6000. Łatwiej trafić w ciszę ; ) ta 4000 u mnie odpadła właśnie ze względu na mały zakres regulacji.

Wydajność: 2800-4000 l/h (w 10 poziomach)

Wydajność: 1800-6000 l/h (w 10 poziomach)

 

też mi się wydaje że 6000 jest najbardziej elastyczna ale już na maxa to nie popracuje w 250l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego to co tu pisze to dcp ma regulacje od 60 do 100 procent a na innych stronach ze od 30 procent. Pisza tez ze jest bardziej wyciszona on dcs.

 http://m.fish-street.com/jebao_dcp_sine_wave_water_return_pump


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie e-rybki jest info, że DCP-5000 ma regulację od 30%, a na tym filmiku widać, że na minimalnym ustawieniu sterownik pokazuje 9W

https://www.youtube.com/watch?v=P_AB1WsfdpE

Patrząc po minimalnej mocy (9W) wyglada jakby było raczej około tych 30%

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.