Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W moim temacie odnośnie akwarium nikt nie odpowiada więc spytam tutaj :

Pomożecie porozmieszczać przegrody w sumpie oraz dobrać odpieniek ?

Sump który zamówiłem ma wymiar 40 długi , 35 szeroki , 45 wysoki . Zamówiłem też kilka szybek na przegrody aby samemu wkleić .

Chcę aby znalazła się w sumpie żywa skała "gruz" , siporax oraz wata. Myślałem także o spagetti w dużym kotniku z przepływem , umieszczony w pierwszej komorze. 

W sumpie planuje z czasem umieścić odpieniacz .

Akwarium będzie odpalane prawdopodobnie na suchej skale dlatego żywy gruz w sumpie. 

Powierzchnia dna głównego zbiornika to 50x50 - jak obliczyć i ustalić pojemności poszczególnych przegród , tak aby w razie awarii pompy obiegowej lub p.przelewowego nie zalać podłogi ? 

Liczę na Waszą pomoc

 

 


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Dawid1988 napisał:

(...) jak obliczyć i ustalić pojemności poszczególnych przegród (...)

 

podstawa x wysokość

o sumpach są dziesiątki tematów ... wybierz sobie któryś - ale zacznij od wyboru odpieniacza - to do niego ustala się wysokość przegród

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, silvia napisał:

podstawa x wysokość

o sumpach są dziesiątki tematów ... wybierz sobie któryś - ale zacznij od wyboru odpieniacza - to do niego ustala się wysokość przegród

Minimalną wysokość przegród :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa x wysokość ..hmm gdzieś to już słyszałem ;)

Nie dokładnie o matematyczne rozwiązanie problemu pojemności mi chodzi , bardziej o ten awaryjny margines , o to co przyjmie nadmiar / zatrzyma wodę. o ile z ustaleniem poziomu wody sobie poradze , tak bardziej chciał bym dowiedzieć się jak przegrodami ustawić wysokość tafli wody w ostatniej komorze , tam gdzie będzie pompa obiegowa.

Jeżeli chodzi o odpieniacz to myślałem dać też tego RESUN'a SK300 i powiesić go na przegrodzie po prostu. Są dość tanie i przy moich planach posiadania stada 2szt. pterapogona i kilku slimaków myśle że ogarnie chłopak temat ?

Następne w kolejności są Aqua-Trend Storm 100 i Haqos PS300.  Ale w głowie siedzi też Twistan OB-100 IN .

W pierwszej umieściłbym w koszu zrobionym z kratki rastrowej trochę (ok.1kg) żywej skały gruzu , następnie przegrody w których zrobił bym małe podpory na których umieścił bym kratkę na watę do wyłapywania paprochów . W drugiej -ostatniej- komorze wraz z pompą umieścił bym siporax . Ewentualne woreczki z absorbentami też w 2 . 

Najbardziej interesuje mnie ustalenie wysokości przegrody oznaczonej czerwoną strzałką. 

 

 

sump.jpg

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim  pierwsza przegroda jest na wysokości 24 cm a ostatnia 21 cm.Pojemność mam podobną do ciebie.

 

Pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez mateusz86 (wyświetl historię edycji)

60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zdecyduje się na tego Twistman'a , zadzwonię po weekendzie do firmy i dowiem się co i jak i ewentualnie uszykuję pierwszą komorę pod niego. Tak się mówi zrób sumpa zrób , ale że to wyjdzie pewnie z 2000 PLN to już kit ;) Z resztą nigdzie nie jest napisane że to hobby jest tanie... 


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ,czy w czymś by przeszkadzało gdy by zrobił przegrodę z pojedynczej szyby , tak jak na poniższym obrazku - zaznaczona czerwoną kreską ? Zyskałbym sporo więcej miejsca w komorze ze spływem . Komora do pompy byłaby na tyle duża że pompa nie dotykała by żadnej ze ścian i miała ok 2cm miejsca .

Czy takie rozwiązanie może być, czy lepiej zrobić standardowo - prosto , z bubble-stop ?? 

zdjęcie poglądowe bez wymiarów 

 

poglądowysump.jpg


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

Moim zdaniem jest fajny pomysł, ponieważ zyskasz więcej miejsca na media filtracyjne, a ta komora na pompę w razie awarii nie przeleje akwa bo mało wody będzie w niej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Krewetka:) napisał:

Siema

Moim zdaniem jest fajny pomysł, ponieważ zyskasz więcej miejsca na media filtracyjne, a ta komora na pompę w razie awarii nie przeleje akwa bo mało wody będzie w niej

Nie ma prawa nic się przelać. Po to jest zrzut i rewizja która zabezpiecza w razie awarii. Ja  bym zrobił podwójną przegrode, bo mogą przedostawać się do komory pompy pęcherzyki powietrza od odpieniacza. I wiadomo jak to będzie potem wyglądało w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Dawid zrobi co uzna za stosowne. Napisałem tylko co  myślę o pojedyńczej przegrodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywarzanie  otwartych drzwi. Rozumiem że nie jesteś pewny rezerwy jaką ma mieć sump? 

Wysokość przy takim zbiorniku zrobiłbym 40cm czyli wyjdzie gdzieś 15 cm wysokości na rezerwę. Przegrody tak na 20cm i tu jest to uzależnione na ile ma być zanurzony odpieniacz. Lepiej zrobić wyżej przegrodą, zawsze można coś pod odpieniacz podłożyć. A rezerwę wody na wypadek braku prądu ustalusz sobie sam głębokością zanurzenia powrotu loclina. Czyli jak zanurzysz powrót na 10cm to te 10cm Ci spłynie do sumpa ot cała filozofia.

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.