Skocz do zawartości
Luz

Zebrasoma veliferum

Rekomendowane odpowiedzi

Jedno, zasadnicze pytanie:

Do jakiej wielkości zbiorników nadaje się ta rybka:   Zebrasoma veliferum

Przeglądając polskie sklepy i strony o akwarystyce morskiej znalazłem kilka wersji:

-od 40 litrów !!!!:scub: co wydaje mi się mocno extremalne, poprzez 200 litrów, 400 litrów, do 800 litrów. Są to wartości podawane jako wielkości minimalne.

Jak widzę ryba dorasta do 40cm, w 40 litrach moim zdaniem to zmieści się tylko jako wywar i dzwonka :(. 

Skąd takie rozbieżności u profesjonalistów?

Jakie strony z wiedzą polecacie, bo w tej chwili to zaglądam w 6 miejsc i zaczynam liczyć średnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ecDE6sZL.png

 

Oni zazwyczaj przesadzają, ale te 500l to chyba minimum na taką rybę.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piękną rybka u mojego kumpla plywa 7cm w akwarium 280l i ma się świetnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da się przecież precyzyjnie określić jakie jest minimalne akwarium dla danego gatunku, stąd wiele liczb....ale 40 to raczej jakiś błąd, pewnie miało być 400


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wielkości ryby musimy wsiąść pod uwagę szybkość poruszania się np zebrasoma pływa raczej spokojnie nie które mniejsze ryby z turbo doładowaniem potrzebują większego baniaka przez swój temperament ,kolejna sprawa ciekawe czy ktokolwiek z forum widział Veliferium 30 cm nie mówiąc już o 40


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kostce 100cm x 100cm x 70cm z pokolców pływają 2 żółtki po 8cm i 1 duży Veliferum około 17cm którego dostałem w prezencie pod choinkę. Nowe akwarium 3000 iltrów odbieram 6.03. 2017r. i przez ten czas czyli od grudnia rybka ta musi przecierpieć w mniejszym zbiorniku. Tak myślałem czytając posty innych forumowiczów ale muszę stwierdzić że jest jej bardzo dobrze nie ma tak dużego temperamentu jak moje 2 żółtki pływa bardzo dostojnie i od razu po wpuszczeniu wzbudziła duży respekt w akwarium. Jest bardzo dużym żarłokiem i głównie przebywa w obrębie klipsa na nori. Pierwsza je nawet z ręki rozdrabnia algi i dopiero potem inne ryby żerują na resztkach rozdrobnionych przez Veli i unoszących się w toni. Dlatego uważam że w małym zbiorniku ryba ta może przez jakiś czas dorastać ale oczywiście czym większy zbiornik tym lepiej.

fotka mojego baniaka:

 

7427046_20170204_155422.jpg

 

 

7427063_20161227_154431.jpg

 

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja z kolei wypowiem się raczej hardcorowo... Dla mnie, osobiście, dla Z. veliferum 180 galonów czyli +/- 700l to minimum dla tej ryby. Jak widać może dorosnąć do dość dużych rozmiarów i dobrze by było jej jednak zapewnić masę miejsca. Sam dałbym ją jakbym miał około 1000l, mówię serio... 

 

3 godziny temu, waldek123blau napisał:

U mnie w kostce 100cm x 100cm x 70cm z pokolców pływają 2 żółtki po 8cm i 1 duży Veliferum około 17cm ...

7427046_20170204_155422.jpg

 

 

 

 

 

Ta ryba przypomina mi bardziej Zebrasomę desjardinii :) Ale rośnie do podobnych rozmiarów :) 

http://pl.reeflex.net/tiere/523_Zebrasoma_desjardinii.htm#katID5

Edytowane przez Gotterdammung (wyświetl historię edycji)

-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiste że czym większe akwarium tym rybom będzie lepiej. Pokolce w małym zbiorniku powinny być do momentu dorastania. Przy większych rybach mała przestrzeń źle na nie wpływa, te ryby lubią pływać i powinniśmy zapewnić im przestrzeń do popływania.Moje dotychczasowe akwarium ma tylko 100cm szerokości i rybcie w nim będą tylko do 6.03.2017r. - stawiam zbiornik o dł 320cm i tam już będą mogły sobie popływać! Każdy z małym zbiornikiem jak już się zdecyduje na takiego pokolca musi sobie zdawać sprawę że za jakiś czas będzie musiał go oddać do większego baniaka i tyle.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.