Skocz do zawartości
Filip2

Giętkośc plexi, przykrycie akwa, będzie ECO, mniej prądu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Przybyła do mnie pierwsza po założeniu nowego akwa delegacja z Tauronu(nasz południowy dostawca prądu) z kwiatami, bombonierką i RACHUNKIEM....

Niepotrzebnie założyłem osobny pod licznik i teraz siwieje...

Ale do sedna, mam 2 grzałki 300W i jedna chodzi tak na oko z 16h na dobę... Jako że ogrzewanie domu piecem gazowym wychodzi jednak taniej niż poprzez akwarium, szukam sposobu aby w ZIMIE ograniczyć ucieczkę ciepła z akwarium i uczynić je bardziej ECO.
Wymyśliłem pokrywy z plexi aby przysłonić 50-80% akwarium. Do przykrycia jest 150x90 cm.

Zrobiłbym takie tafle 30cm x 87cm, oparte na wzmocnieniach w akwa, jednak nie mam pojęcia jakiej grubości kupić plexi?? Ma ktoś wiedzę/doświadczenie z uginaniem się plexi?

Aby rozwiązanie było poręczne myślę o wzmocnieniu takiej przykrywki na środku.

 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości spytam , jaki litraż i jaki rachunek za jaki okres czasu ;)  

Dodam że właśnie się przeprowadziłem do mieszkania gdzie zimą średnia temp = 19 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Filip2 napisał:

Cześć!
Przybyła do mnie pierwsza po założeniu nowego akwa delegacja z Tauronu(nasz południowy dostawca prądu) z kwiatami, bombonierką i RACHUNKIEM....

Niepotrzebnie założyłem osobny pod licznik i teraz siwieje...

Ale do sedna, mam 2 grzałki 300W i jedna chodzi tak na oko z 16h na dobę... Jako że ogrzewanie domu piecem gazowym wychodzi jednak taniej niż poprzez akwarium, szukam sposobu aby w ZIMIE ograniczyć ucieczkę ciepła z akwarium i uczynić je bardziej ECO.
Wymyśliłem pokrywy z plexi aby przysłonić 50-80% akwarium. Do przykrycia jest 150x90 cm.

Zrobiłbym takie tafle 30cm x 87cm, oparte na wzmocnieniach w akwa, jednak nie mam pojęcia jakiej grubości kupić plexi?? Ma ktoś wiedzę/doświadczenie z uginaniem się plexi?

Aby rozwiązanie było poręczne myślę o wzmocnieniu takiej przykrywki na środku.

 


 

A może coś w tym stylu http://allegro.pl/swietlik-dachowy-plyta-trapez-przezroczysta-krakow-i6564009526.html

poliwęglan w formie płyty trapezowej T18

Jak uszczelnisz pokrycie akwarium i szafkę z sumpem to na pewno grzałka będzie działała dużo krócej. Ja u siebie w ogóle grzałki nie używałem, no ale akwarium dużo mniejsze i miałem w sumie 3 pompy. Wiadomo, że jest to kosztem wymiany gazowej ale coś za coś. Dla częściowego zniwelowania tego problemu można wystawić wężyk odpieniacza na zewnątrz lub podłączyć inne dodatkowe napowietrzanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wolan91 - troche ponad 1000l w obiegu, na razie bez obudowy. Wychodzi mi za samo akwa ok 240zł /miesiąć, a zwyliczeń miało się zmieścić w 150:)
Jeśli mogę doradzić, izoluj akwa od ścian, ja dałem izolacje za słabą - taką jak pod panele podłogowe, dziś bym dał styro 2 cm.

@Przemek78 - rozważam wszywkie opcje, przeczytałem gdzieś na forum, że nie poliwęglan, a plexi(firmowe zestawy są często nim przykrywane). Nie wiem jak faktura trapezu by wpłynęła na światło i przyznam myślałem o płaskiej tafli, ale nie wynika to wiedzy, bardziej z asekuracji jej braku:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Filip2 napisał:

(...)

@Przemek78 - rozważam wszywkie opcje, przeczytałem gdzieś na forum, że nie poliwęglan, a plexi(firmowe zestawy są często nim przykrywane). Nie wiem jak faktura trapezu by wpłynęła na światło i przyznam myślałem o płaskiej tafli, ale nie wynika to wiedzy, bardziej z asekuracji jej braku:)

Poliwęglan jest lepszy do przykrywania akwarium. Kilka dni temu była dyskusja na forum w tym temacie, wypowiedział się Krzysiek z Tweestmana przekazując informację, że pleksi będzie się odkształcać a poliwęglan nie. Co do światła to nie mam pojęcia czy ten trapez będzie przeszkadzał czy nie, musisz sprawdzić i pochwalić się na forum :). Dzięki trapezowi nie ma potrzeby iść w grubość tafli przez co będzie dużo taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Przemek78 napisał:

Poliwęglan jest lepszy do przykrywania akwarium. Kilka dni temu była dyskusja na forum w tym temacie, wypowiedział się Krzysiek z Tweestmana przekazując informację, że pleksi będzie się odkształcać a poliwęglan nie. Co do światła to nie mam pojęcia czy ten trapez będzie przeszkadzał czy nie, musisz sprawdzić i pochwalić się na forum :). Dzięki trapezowi nie ma potrzeby iść w grubość tafli przez co będzie dużo taniej.

Doczytane, jest tak jak piszesz:) Poliwęglan, teraz poszukam info o przepuszczalności komorowego, bo jeśli nie ma za dużego spadku to chyba najprostsze rozwiązanie. Jesli nie kombinuje dalej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W komorowym będzie problem wewnątrz komór. Z czasem tego nie doczyścisz nawet jak będzie krawędź systemowo zabezpieczona. Przerabiałem to, uwierz mi komorowy się nie nadaje

Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grubość 1mm. Kształt - wycinek walca o możliwie dużym promieniu. 1-2 usztywnienia-wzmocnienia.

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temp. w domu. Ja mam prawie 500l w obiegu i grzałka wyłączona , przy temp. 20 stC  w domu w akwa miałem 24-25 w baniaku ale musiałem odkręcić kaloryfery żeby wysuszyć powietrze bo się wilgoć zbierała na szybach. Teraz 27 w baniaku bez grzałki.  Może są zbędne ile ty masz? 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie chcesz nakryć akwarium szybami? Efekt uzyskasz taki sam a nie będą pracowały pod wpływem wilgoci i wyjdzie chyba taniej niż poliwęglan.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kajtek77 -20-21.5, w zależności od tego czy dopalam kominkiem. U mnie akwa opiera się o ścianę poprzez 3mm podkład pod panele i obawiam się ściana działa ona jak radiator.

@andzior70 - nie wykluczam szyb, w poniedziałek powysyłam parę zapytań ofertowych, jednak poliwęglan jest sporo lżejszy, nie tłuczący się przez co bezpieczniejszy i łatwiejszy w użyciu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Filip2 napisał:

Ale do sedna, mam 2 grzałki 300W i jedna chodzi tak na oko z 16h na dobę...
 

z czego pewnie większość w nocy - może zmień taryfę na  np.  G12e


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyby na akwarium mam od około 12 lat, jeszcze żadnej nie stłukłem, faktem jest że są dość ciężkie ale można dać 4 szt mniejszych i już jest poręczenie i lekko.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz problem chłodzenia latem rozwiązany :D . To co wydasz zimą zaoszczędzisz latem :D może na jedno wyjdzie w skali roku.  A  jak masz dostęp to wywal podkład i piany montażowej nawal :D:D:D:D może zaizoluje .

 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.