Skocz do zawartości
sapciowaty

112l na dwóch kaskadach, bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Może, ale nie musi nastąpić ponowne dojrzewanie. Naruszyłeś ustabilizowane już w jakimś stopniu środowisko, system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki zwalczone, glonów prawie nie ma, NO3 niewykrywalne, PO4 = 0,03.... i rzuciło się delikatnie cyjano :D Jak nie urok, to przemarsz wojsk, od dzisiaj chlewię i przekarmiam, może NO3 trochę wzrośnie i sinice ustąpią. Wtedy pewnie rzucą się glony :) A może przestać lać bakterie na kilka dni i zobaczyć co się stanie? Wiele opcji do wyboru.... Poza tym uzupełniam magnez i wapń, bo poleciały na łeb na szyję.

Przytargany z koralami wieloszczet ma się dobrze i opanował największą skałkę, poza tym wczoraj wypatrzyłem kupę robaków piaskowych i jedną zieloną asterinę - póki co do korali się nie dobiera.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czas na mały update: NO3 dalej niewykrywalne, cyjano niemrawo się aklimatyzuje, o dziwo nie atakuje piasku, rozsiadło się w kilku miejscach na skałkach i siedzi. Takie dziwne to cyjano - mniej przypomina standardowy dywan a bardziej dłuuuugie czerwono-fioletowe nitki falujące zgodnie z rytmem falownika. Ma się równie dobrze tam, gdzie cyrkulacja jest mniejsza, jak i tam gdzie jest najsilniejsza. Zrobiłem eksperyment - na wodę utlenioną podaną "doustnie" reaguje kiepsko - prawie w ogóle. Z wyjątkiem pseudogorgoni, które obsiadło i przestały polipować, nie rzuca się na inne korale. Zoa czują się przez ostatnie 3 dni tak sobie - już nie pompują się jak szalone i część polipów jest zamkniętych. Glonów zielonych ubywa. Wyciągnąłem dzisiaj purigen z filtra - może azotany w końcu wzrosną i sinice sobie odejdą.....

Tak się zastanawiam nad zakupem kilku sztuk ślimaków Cerithium - w sumie krabiszcze mi załatwiło kilka ślimaków i teraz już tylko 3 sztuki aktywnie działają skrobiąc szyby i skałę - zdecydowanie sobie z tym nie radzą.

Poza tym szyby obsiadły mi oczliki - to raczej dobre wieści - widać, że życie się rozwija. I jeszcze kilka hybroid namierzyłem dzisiaj na szybie z lupą przy oku :) No i najważniejsze - wróciłem do normalnych wartości Mg i Ca, za to twardość powoli aczkolwiek skutecznie spada. Zobaczymy po kolejnej weekendowej podmiance wody, czy Reef Salt da radę utrzymać parametry w przedziale tygodniowym, czy trzeba będzie zamawiać pompki u Chińczyka i majstrować zestaw dozujący. Podoba mi się za to to, że mam stabilne Ph na poziomie 8.2. Chciałbym mieć tak stabilne Ph w Malawi :)

Koniec przekazu na dziś - może w weekend jakieś aktualne zdjęcia zrobię.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielona asterina? Pokaż fotke, nie widzialam jeszcze zielonej :) u mnie tylko niebieskie albo szare w czerwone ciapki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Nik@ napisał:

Zielona asterina? Pokaż fotke, nie widzialam jeszcze zielonej :) u mnie tylko niebieskie albo szare w czerwone ciapki.

W aparacie nie mam foty, jak ją namierzę, bo to też jest tak, że czasami z dwa dni jej nie widzę, to strzelę jej sweet focię :) Urosła przez ten czas - dzisiaj ją widziałem, już ma z 1,5 cm. Widziałem też raz kilka dni temu dwie inne białą i szarą - ale gdzieś się zapodziały.

Właśnie obejrzałem okolice jej rewiru z latarką - nie ma - gdzieś polazła, zatem foci dzisiaj nie będzie.

Za to zapomniałem napisać, że Caulastrea mi się dzieli - z jednej główki powoli robią się trzy :D

Miałem też napisać jak sobie poradziłem z okrzemkami.

Było przez chwilę tak, że woda z akwarium zaczęła mi po prostu śmierdzieć - starymi glonami. Plaga była duża i wredna, bo nie odpuszczała.

Zrobiłem tak:

- otóż, po pierwsze, przez pierwsze 2,5 m-ca akwarium nie miałem filtra DI, samo RO, nie pytajcie dlaczego - uznałem, że RO wystarczy, mając ujęcie wody zasilające kilka okolicznych wsi 200 metrów od domu, uznałem, że tak wystarczy, okazało się za mało.

- dodałem wkład z żywicą do filtra RO kilka tygodni temu, póki co miałem z 3 podmianki takie po 7-10 litrów wody z działającym DI

- w akwarium - wrzuciłem do kaskady 250 gram Silicate Clear, jeszcze tam jest - wyjmę za jakieś 2-3 tygodnie

- szczoteczka do zębów i fizelina na cyrkulacji, zmieniana czasami po kilka razy dziennie, a czasami raz dziennie, to zależało od wielu czynników.

Efekt - cudownie jest mieć biały piasek i zielone glony są zielone a nie brudno-brązowe :)

Edytowane przez sapciowaty
c.d. asteriny (wyświetl historię edycji)

112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@: focia dla Ciebie :) Zdjęcie z aparatu i w rzeczywistości jest intensywniej zielona - teraz jeszcze schowała się w sam najgłębszy cień....asterina_mala.jpg


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie wyglada na zieloną :) a co to za pył na zoasach? Piachem przysypane czy robactwo je oblazło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacją się bawiłem i się zapiaszczyły odrobinę.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął miesiąc z okładem - wszystko żyje, korali przybyło, rosną jak głupie. Co chwila odkrywam jakieś nowe formy życia. W międzyczasie przeżyliśmy tygodniowy urlop i zostawienie akwarium pod opieką teściowej - poza zielonymi szybami nic się nie wydarzyło.

Dopadły mnie wirki przywleczone z jakąś szczepką czy inną muszelką, z fascynacją obserwowałem jak w ciągu 3 miesięcy z kilku sztuk zrobiło ich się naprawdę dużo. Siedziały głównie na skałach, ale zaczynały też włazić na korale. Wczoraj, po wcześniejszym odessaniu części robactwa, zaaplikowałem Flatworm Exit - podziałało już po 15 minutach, co mnie bardzo ucieszyło. Kaskady przez dobre 1,5h wsysały trupki unoszące się w toni. Ja w tym czasie cyrkulacją owiewałem skały i piach. Potem czyszczenie filtrów, do jednego 25dag węgla i 15-litrowa podmianka wody. Bezkręgowce żyją, żółtek też. Jeszcze kilka robali zostało - za tydzień przed podmianką wody znowu zrobię kurację.

Ciągle jeszcze mam na skałach trochę zielonych glonów, ale powoli ustępują i miejscami widzę gołą skałkę. W końcu :)

Zdjęć nie robię - nie mam ani czasu, ani dobrego aparatu.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się - akwarium osiągnęło docelową obsadę rybną. Przynajmniej planowaną :) Kolega przywiózł dzisiaj 3 sztuki błaznów Amphiprion ocellaris, które po 1,5h aklimatyzacji zostały wpuszczone do zbiornika. Na razie próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Płochliwy do tej pory żółtek wylazł ze swojej nory i zaznacza swoją obecność pilnując nowego towarzystwa - zobaczymy co z tego wyniknie, czy będą się tłuc czy nie.

Poza tym podjąłem decyzję - obok akwa stanie malutki zbiorniczek z DSB + refugium - nie wiem jeszcze kiedy, może za miesiąc, może szybciej. Miejsca mam na jakieś 20x30 cm :) Hodowla makroglonów dla żółtka się przyda.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło prawie pół roku od zalania.

Poniżej filmik, wstawiony jak leci, bez upiększania, czy edycji :)

Akurat dzisiaj była mała podmianka wody, "grzyby" strzeliły focha, zawsze tak mają po podmiance.

Coś bym tu przemeblował, ale nie mam pomysłu jak. Oprócz jednego - Xenie wylecą na lewą szybę. Pomożecie? :)

Edytowane przez sapciowaty
Dodany ostatni akapit (wyświetl historię edycji)

112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale te zoaski ci porosły, u mnie tak nie zapierniczają


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, rosną jak durne, widać lubią mój chlewik :) W kępie czerwonych kryją się dwie wielkie aiptasie, w dzień ich nie widać, bo zoasy je zasłaniają, ale w nocy owszem. Czas na zakup wunderwaffe :) Euphylie z początku filmu to wynik odwiedzin erybki w Zabrzu we czwartek po drodze z Katowic. Nie mogłem się powstrzymać :)


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółtek w 112 l ? Czy ja dobrze widze ? Coś czuje,że za niedługo hepatusa w 30l zobacze...


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, wassilllo napisał:

Żółtek w 112 l ? Czy ja dobrze widze ? Coś czuje,że za niedługo hepatusa w 30l zobacze...

Tak, dobrze widzisz, pisałem kiedyś, że mi wcisnęli w sklepie jako cudowną broń na glony. Musi się jeszcze trochę pomęczyć, zanim trafi do większego zbiornika.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czysto kronikarski obowiązek każe mi napisać, że wczoraj błazenki postanowiły się rozmnożyć. Ponieważ są bezdomne, ikra oblepiła tylną ścianę akwarium. Nie spodziewam się sukcesów w hodowli, w akwarium czyha dużo stworków głodomorków :)


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś dorosłe błazenki, że tak szybko składają ikrę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyszło, kolega pozbywał się nadmiaru ryb, 3 trafiły do nas.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duże są, ile mają miesięcy, lat?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile mają, tego nie wie nikt, łącznie z poprzednim właścicielem, gdyż on z kolei też odziedziczył akwarium po kimś, kto się pozbywał wszystkiego. Samica ma pi razy oko 7-8 cm, samiec z 6 i jeszcze takie maleństwo ok 3,5-4 cm pływa.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno, że nikt nie wie ile mają wiosen. Najważniejsze, że próbują się rozmnażać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2017 o 20:01, sapciowaty napisał:

Minęło prawie pół roku od zalania.

Poniżej filmik, wstawiony jak leci, bez upiększania, czy edycji :)

Akurat dzisiaj była mała podmianka wody, "grzyby" strzeliły focha, zawsze tak mają po podmiance.

Coś bym tu przemeblował, ale nie mam pomysłu jak. Oprócz jednego - Xenie wylecą na lewą szybę. Pomożecie? :)

Siemka

Fajne akwarium ale chcę Cię o coś zapytać bo piszesz że ma 6mies czy tak na codzień swiecisz tym białym światłem tak mocno?zauważyłeś że masz zielone skały,szyby w dolnej części akwarium,Z ciekawości jak mogę zapytać jakie tam masz Kh?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Foto napisał:

Siemka

Fajne akwarium ale chcę Cię o coś zapytać bo piszesz że ma 6mies czy tak na codzień swiecisz tym białym światłem tak mocno?zauważyłeś że masz zielone skały,szyby w dolnej części akwarium,Z ciekawości jak mogę zapytać jakie tam masz Kh?

 

Aż z ciekawości właśnie sprawdziłem KH, bo nie mierzyłem już z miesiąc. Poleciało, jest 7, trzeba wyprostować. Zielonego już mam naprawdę niewiele, szczególnie na skałach, w porównaniu do tego, co było jeszcze miesiąc temu. Generalnie zrypałem pierwszy okres dojrzewania i wpuściłem za wcześnie życie i ciągle do tej pory walczę z zielonym, które pojawiło się na samym początku. Jednakże powoli, powoli zielonego ubywa. Obecnie szyby przecieram 2 razy w tygodniu, do niedawna musiałem codziennie.

Biała lampa świeci od 13:00 do 19:00 tak gdzieś od 2 tygodni, wcześniej świeciła po 4h i krócej. Może się wydawać, że to silna lampa, ale to jest 16W.

Jest też tak, że zielone trzyma się ciągle na suchej skale, z żywej już zeszło.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz a jednak Kh,troszkę podnieść i częściej rób testy Ca i Mg również .jesli akwarium ma juz 6mies powinny glony ustępować a bakterie i pożywkę dajesz?bo to tak trochę wyglada jak by chcidlo dojrzewać a nie mogło czegos mu brakuje.

Polecam Ci bakterie z pożywką Biodogest ,co do lampy to na zdjęciu robi wrażenie dużo białego może jest to za dużo w stosunku do niebieskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Foto napisał:

No widzisz a jednak Kh,troszkę podnieść i częściej rób testy Ca i Mg również .jesli akwarium ma juz 6mies powinny glony ustępować a bakterie i pożywkę dajesz?bo to tak trochę wyglada jak by chcidlo dojrzewać a nie mogło czegos mu brakuje.

Polecam Ci bakterie z pożywką Biodogest ,co do lampy to na zdjęciu robi wrażenie dużo białego może jest to za dużo w stosunku do niebieskiego.

Tak, magnezu i wapnia pilnuje i uzupełniam w miarę potrzeb, do niedawna Kh trzymało się stale na 8+, to olewałem :) Generalnie widzę, że powoli trzeba zacząć myśleć o pompie do Ballinga i zacząć uzupełniać na bieżąco. Doraźne lanie "z łapy" powoli zaczyna być irytujące.

Bakterie i pożywka są dodawane codziennie po kropelce: AF Pro Bio S + NP Pro. Chyba, że mnie akurat nie ma, to jest dzień albo dwa przerwy.

Może być tak, jak mówisz, jak w końcu wymienię pokrywę na koronę, to wejdzie mi trzecia lampa niebieska, na razie jest 2+1.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.