Skocz do zawartości
klakier

Poczatek - porady mile widziane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam zamiar zrobic akwarium o wymiarach 60x30x33 czyli okolo 60 litrów. Do kupienia sa takie z szyby 4mm ale wydaje mi sie ze lepsza bylaby 6mm (sugeruje sie kalkulatorem).

Oswietlenie planowane to 2x24W T5 tylko nie wiem jakie lampy włożyć. Na forum wyczytalem ze powinna byc jedna 10000K a druga aktyniczna. Gdyby ktoś mógł polecić jakieś dobre świetlówki byłbym wdzięczny.

Co do osprzętu to do końca nie jestem pewien. Jedyne co wiem to że nie będzie ani sumpa ani panela filtracyjnego bo nie ma poprostu na to miejsce więc urządzenia chciałbym jak najbardziej ukryć za skałą.

Odpieniacz chyba Aqua Medic Miniflotor, tylko chyba jakaś pompka jest potrzebna do niego.

"Do zestawu dołączone jest mocowanie, które umożliwia regulację zanurzenia odpieniacza. Regulacja ta umożliwia ustawienie wydajności pracy. W zestawie znajduje się także mała kostka lipowa, która wytwarza bardzo drobne pęcherzyki powietrza. Do zasilania odpieniacza polecamy pompkę membranową mistral 200.

Aktualnie, miniflotor jest produkowany z nowym kubkiem odbierającym pianę. "

Grzałkę mam z słodkowodnego bo utrzymuje mi się temperatura bez jej pomocy. (Aquaele 100W z termostatem)

Jakiś filtr do tego potrzebny tylko nie wiem do konca jaki, wiec też czekam na jakąś sugestie.

Skała - czytając forum domyślam się że około 10kg wystarczy na początek bo reszta przyjdzie z roślinkami.

To na czym mi zależy to piasek (poczytalem i wrzuce po ustablizowaniu nie za duzo), ale najwazniejsze to to że nie chce mieć tam żadnych wieloszczetów. Tylko nie wiem czy jakos dam rade je wyjac ze skaly. Tak wogole to wiem że prawie nic nie wiem, ale dokształcam się i dlatego też czekam na jakiś pomysł co zrobić żeby nie było tych pędraków.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chcesz wieloszczetów? :)_o

Roślinki to raczej bez skały dostaniesz, co innego ze zwierzakami ;-)

Na światło polecam Sylvanię myślę, że jakość/cena jest OK.

Przy tak małym akwa, to bym się zastanowił czy odpieniacz jest potrzebny. Zależy od tego co tam chcesz trzymać, może się ktoś doświadczony w prowadzeniu takiego małego baniaczka wypowie.

Filtra żadnego nie potrzebujesz.

Życzę miłej lektury forum.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok skala filtruje, tylko potrzbne bed pompki ktore wywolaja ruch wody. Zatem jakie pompki wybrac ?

Co do świetlówek to takie będą ok ?

Sylvania coralstar -> swietlowka aktyniczna

Sylwania aquastar -> temperatura barwowa 10000K

I jak mam nimi oświetlać takie akwarium, i w którym miejscu nad zbiornikiem najlepiej je zamocować żeby światło rozchodziło się najlepiej


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlowki daj na srodku, aktyniczna blizej przedniej szyby. Pompki wez 2x ok. 500L/h. Wieloszczetow mozesz sobie nie chciec :) sa w kazdym bez wyjatku akwarium z zywa skala, i dobrze ze sa.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac dzieki za rade dotyczaca umieszczenia swietlowek.

Tylko jakie pompki wybrac (wiem że to już było wałkowane):

1. Aquarium Systems Maxi Jet PH MP 600 przepływ max= 670 l/h (lub MP 500 max= 490 l/h)

2. Eheim 1001 przepływ 150-600 l/h

3. Project STEP 2 wydajność 500 l/h

4. Eden 214 wydajność 150-500 l/h

lub jakies inne (z tych powyzej sklanialbym sie najbardziej do pozycji 1)

Mam jeszcze pytanie. Mozeby tak zastosowac pompke o wydajnosci 1000-1200 l/h i w jakis sposob rozprowadzic strumien przy pomocy wezykow ?? Pytam ze wzgledu na ilosc sprzetu w akwarium, w koncu za duze nie jest i nie chce go zapchac, a rurke mozna puscic przymocowana w pokrywie przeciez.


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

W swoich małych zbiornikach zawsze wstawiałe FZN-3 aquael czyli duży filtr ( można wstawic pokruszoną skałę , węgiel czy co jest w danej chwili potrzebne) zaletą jest to że jest to filtr kaskadowy więc wszystko jest na zewnątrz (redukuje też ilość " tłustego filmu" na powieszchni wody, dodatkowo wstawiłbym MJ 1000 lub Mj 1200PH ( można dołożyc nasadke hydor flo)

Swiatła na początek 2 szt 24W wystarczą ale z czae dołożysz pewnie jeszcze jedną . Co do miniflotora AM będziesz iał problem bo to jest odpieniacz do 35 cm wysokości akwarium , no chyba że go skrócisz . Grzałki raczej nie użyjesz

Pozdrawiam Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukaszkur :

W swoich małych zbiornikach zawsze wstawiałe FZN-3 aquael czyli duży filtr ( można wstawic pokruszoną skałę , węgiel czy co jest w danej chwili potrzebne) zaletą jest to że jest to filtr kaskadowy więc wszystko jest na zewnątrz (redukuje też ilość " tłustego filmu" na powieszchni wody

no wlasnie myslalem na poczatku o kaskadzie, ale poczytalem troche i sie ciagle wacham. Skala bedzie duzo filtrowac, no i dojdzie do tego jeszcze jakas ekipa czyszczaca. Tylko wlasnie nie wiem co z tym syfem z powierzchni wody. Poczekam na opinie i rady innych jeszcze. :)


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukaszkur :

Co do miniflotora AM będziesz iał problem bo to jest odpieniacz do 35 cm wysokości akwarium , no chyba że go skrócisz . Grzałki raczej nie użyjesz

1. Polecam czytac co inni napisali i jakie odpowiedzi to pociagnelo z mojej strony. (chodzi o odpieniacz)

2. Dlaczego grzalki nie urzyje ? Nowa grzalka aquael, ktora w moim slodkowodnym byla przez 2 dni, kiedy to okazalo sie ze trzyma sie tam 27*C bez niej.


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo temp w akwa morskim "powinna" wynosić 24-26 stopni


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klakier pomysl nad filtrem powierzchniowym, ja mam np. taki fitr Hagena podlaczony do pompki, to naprawde bardzo duzo daje, wymiana gazowa w akwarium morskim jest bardzo bardzo istotna.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac chodzi Ci o Hagen A-240 Fluval Surface Skimmer ?

No to małe podsumowanie.

akwarium: 60x30x33

oświetlenie : Sylvania coralstar 24W T5 + Sylwania aquastar 24W T5

pompki cyrkulacyjne : 2x Aquarium Systems Maxi Jet PH MP 600 przepływ max= 670 l/h

filtr powierzchniowy: Hagen A-240 Fluval Surface Skimmer

skała: 10 kg na początek, reszta dojdzie sukcesywnie

chłodzenie: 4 wiatraczki od procesorów komputerowych umieszczone po rogach pokrywy (sam robię pokrywę więc nie ma problemu)

odpieniacz: brak

grzałka: brak (chyba że za mocno oziębie wodę to włożę tą którą mam bo ma termostat)

Czy tak jest już ok czy coś jeszcze muszę poprawić ?


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc kupiłem dzisiaj:

- akwarium o wymiarach 60x30x35

- kaskada Aquael FZN-3

- pompka cyrkulacyjna EDEN 228

- sól "Instant Ocean"

Niestety w sklepie nie mieli aerometru i świetlówek Sylvania coralstar 24W T5 + Sylwania aquastar 24W T5.

Teraz zostaje mi tylko znaleźć te dwa artykuły, zrobić pokrywę, zamontować wiatraczki i startuję :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klakier ja ci proponuje 3 x T5

od przodu aktynika, 15000K i 10000K wtedy nie bedziesz mial zadnych problemow z doswietleniem i nawet bardziej wymagajace sie bez problemu utrzymaja, dodatkowo daj odblysniki :D

na podobnym zestawie (aktynika i 2x 10KK) moje akwa dziala od 6 miesiecy a teraz ze wzgledu na koralowce twarde dodalem 15000K jako 4 swietlowke - tez w 60l


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandrel pomysle nad tym zatem. Mam mala prosbe czy ktos moglby mi wyslac jakis opis zrobienia pokrywy ze zdjeciami ? Nie wiem czy kupic ta plastikowa pokrywke i ja jakos przerabiac czy moze jakos inaczej zrobic taka pokrywe.

moj e-mail jakby ktos byl mily to ppulawski@gazeta.pl

Z gory dziekuje :D

EDIT: Poczytalem troche i zdecydowalem sie zrobicpokrywe ze spienionego PCV. Bardzo pomogl mi w tym dziennik Darekn12, bo bardzo ladnie i schludnie to wyglada. Tylko mam jeden maly problem. Jestem chyba troche nie w temacie bo nie wiem gdzie takie cos dostac i jak to poskladac :D Czy ktos z Wawy lub jej okolic moglby mi polecic gdzie moge cos takiego dostac :D Bylbym wdieczny :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spienione pcv dostaniesz w każdym markecie budowlanym (obi, casto, lm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mniej zabawy, to udaj się do dowolnej firmy produkującej artykuły reklamowe z akrylu i PCV - odbierzesz od nich gotowe elementyt przycięte na wymiar na ploterze (ma to swoją zaletę, jeżeli planujesz chłodzenie wiatraczkami - w moim przypadku otwory fi 80 z plotera są na pewno znacznie lepsze, niż jak bym je osobiście wycinał z ręki).

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem już spienione PCV 3mm w OBI, śrubki dupki itp w tymże markecie.

Potem podjechałem do Fokusa i wtedy się zaczęło :D W rezultacie mam:

świetlówki

oprawki

odbłyśniki

statecznik

hydrometr

:D pozostaje tylko to poskręcać i czekać na skałę która ma być pod koniec przyszłego tygodnia :D

Co do wiatraczków to będą na rogach więc nie ma problemu. Tylko za dobry z elektryki nie jestem wiec jak ktoś ma schemat podłączenia kabli do statecznika to z mila chęcią bym obejrzał :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na kazdym stateczniku przeciez jest rozrysowany schemat :D

nawet ja to sam poskladalem a elektryk jest ze mnnie jak...

pyt: na ile sie swietlowek zdecydowales :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klakier, a przypadkiem jak byłeś w Fokusie to nie miałeś słuchawki Blt. w uchu? Jeśli tak to się tam widzieliśmy :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu, no wlasnie nie ale to ja bylem tym 2 kolesiem w garniaku :D bo ten ze sluchawka karmil malzem rybke ktora mu trzymali :D Jesli tak bylo to pewnie sie minelismy :D sprawdzilem na paragonie godzine = 13:41 :D

Filvandel, tam fakt ze jest jakis schemat tylko on jest chyba do tego jak mozna szeregowo podlaczyc 2 stateczniki :D Ale spoko obejrze dokladnie. Wiem z ktorej ma byc prad i jak to wykombinowac wiec tylko kwestia podlaczenia swietlowek :D Co do swietlowek to te ktore pisalem, bo 15kK nie mieli wiec wzialem juz ta 10kK i 2 odblysniki. Zaloze je tak zeby rozproszyc swiatlo po calym akwarium. Aha czy ta plyta PCV 3mm wytrzyma obciazenie swietlowek i odblysnikow ? To sporo nie wazy wiec chyba nie powinna miec z tym problemow.

PROBLEM:

Chodzi o ta kaskade którą kupilem. Czy moze ona byc zamontowana na bocznej szybie, a po przekatnej pompka cyrkulacyjna, czy koniecznie musi byc na tylniej ?? Dlaczego pytam, dosyc prozaiczne to moze ale sa wzmocnienia poprzeczne, których nie zakladalem że będą :D, i przy rurce która zasysa jest takie wyprofilowane wciecie. No i to wlasnie stanowi problem, bo sie blokuje na tym wzmocnieniu i nie moge go porzadnie zamontowac.

Czyli pytanie "Czy kaskade mogę mieć na ścianie bocznej, czy mam brać pilnik i zeszlifowac to i powiesić na tylnej?" :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klakier jesli mozna spytac to gdzie kupujesz zywa skale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mx3 :

@klakier jesli mozna spytac to gdzie kupujesz zywa skale?

Skale zamierzam kupić w Fokus-Zoo. Ich stronka to www.zoofokus.pl Skala kosztuje 45 zł/kg ale już od kilku osób słyszałem pochlebne opinie, no a poza tym ich akwaria i wiedza świadczy o tym że sami się na tym znają. Nie są to typowi sprzedawcy !!! I za to ich cenie.

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
klakier :

no a poza tym ich akwaria i wiedza świadczy o tym że sami się na tym znają. Nie są to typowi sprzedawcy !!! I za to ich cenie.

Ale się ubawiłem :D Jedyna osoba, która miała odpowiednią wiedzę już tam nie pracuje. Co prawda Czarek - właściciel ma pojęcie o morszczyźnie ale ciężko go tam zastać (bardzo ciężko) :D

Akwaria, na które warto było patrzeć miał aquarium farm ale to też tak z rok temu bo teraz jest coraz gorzej.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu to moze polecisz jakis inny sklep w Wawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz kupić. Generalnie - Zoofokus to do momentu kiedy był tam Łukasz był najlepszym sklepem w Warszawie :D Fajna atmosfera, ciekawe rozmowy, rzetelne informacje o zwierzakach, informacje na bieżąco o dostawach i np. sms-y po otwarciu worków o jakiś rodzynkach, które dotarły z możliwością rezerwacji itp. :D Niestety to już przeszłość.

Jak masz kasę i się z nią nie liczysz możesz odwiedzić Aquarium farm ale ostrzegam - właściciel może wku...ć nawe tych co są na środkach uspakajających :D ceny też :D nawet kilkukrotnie wyższe od konkurencji choć czasami mają bardzo ciekawe zwierzaki. W Atolu zazwyczaj straszne pustki. Praktycznie to wszystko ze sklepów. Są tzw. "domowe" sklepiki ale o nich nie będę tu pisał. Mam nadzieję, że tą swoją wypowiedzią nie sprowokuję następnej dyskusji o reklamie innych sklepów na forum bo tak naprawdę zrobiłem im tylko antyreklamę :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.