Skocz do zawartości
Gość Paragon

Suplementacja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Witam, panowie z uwagi że zaczynam dokładać po woli zwierzątka i korale do akwarium mam pytanie, zastanawiam się nad suplementacją tych drugich a mianowicie po głowie chodzi mi:

- Aquaforest Component A, B i C ( nie strongi)

- Salifert Amino Coral

 

I mam pytanie co było by bardziej odpowiednie, wszystko w jednym, czy podzielone na 3, tu też pytanie czy componenty od Aquaforesta mogę wlewać jednocześnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednie by było zadanie sobie pytania po co mi to potrzebne?Podmieniaj wodę systematycznie  nie musisz dozować wszytko uzupełnisz podmianami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Długo stosowałem same podmiany ale odkąd zacząłem dolewać przyrosty są większe. Ważne aby obserwować i nie przedobrzyć. Ja stosuje połowę zalecanych miarek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz trzymać w akwarium. Przy miękkich starczą systematyczne podmiany, a przy twardych z czasem będzie trzeba coś dodawać. Musisz sobie sam odpowiedzieć, czy tego potrzebujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 godzin temu, Adamo79 napisał:

Odpowiednie by było zadanie sobie pytania po co mi to potrzebne?Podmieniaj wodę systematycznie  nie musisz dozować wszytko uzupełnisz podmianami.

Chcę trzymać wszystkiego po trochu, w miarę możliwości i miejsca :), podmieniam co dwa tygodnie po 10% czyli nie muszę nic dodawać wystarczy to co jest w soli tak ?

 

5 godzin temu, Rafa0302 napisał:

Cześć. Długo stosowałem same podmiany ale odkąd zacząłem dolewać przyrosty są większe. Ważne aby obserwować i nie przedobrzyć. Ja stosuje połowę zalecanych miarek. 

Czyli chyba na obecną chwile, nie muszę nic dodawać

 

4 godziny temu, maciej01 napisał:

Zależy co chcesz trzymać w akwarium. Przy miękkich starczą systematyczne podmiany, a przy twardych z czasem będzie trzeba coś dodawać. Musisz sobie sam odpowiedzieć, czy tego potrzebujesz.

Będą też twarde, na razie małymi kroczkami coś tam dodaję, myslałem że mimo wszystko trzeba coś dodawać, a tak spytam bo w sumie nikt nie odpowiedział co sądzicie o tych preparatach, ktory lepszy czy bez znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednobutelkowe są wygodne. Zawierają dobrany skład ale czy w każdym akwarium panują takie same warunki? Ja dozuję A,B,C,D i mam wpływ na proporcje. 

Edytowane przez Rafa0302
Dopisałem zdanie. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci radzi Adam, nie kombinuj na razie nic tylko glonów sobie narobisz. Suplementacja jest potrzebna przy sporej już obsadzie, gdzie same podmianki już nie wystarczają


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Aha ok dzięki chłopaki,  a więc na razie odpuszczam z powodu słabych poziomów Ca i Mg przechodzę aktualnie z Instant Ocean na Aquaforest Sea Salt, później przejście na Aquaforest Reef Salt, chyba lepiej stopniowo zmieniać na bogatą?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Paragon napisał:

Aha ok dzięki chłopaki,  a więc na razie odpuszczam z powodu słabych poziomów Ca i Mg przechodzę aktualnie z Instant Ocean na Aquaforest Sea Salt, później przejście na Aquaforest Reef Salt, chyba lepiej stopniowo zmieniać na bogatą?

Paragon, w mojej ocenie to  błędne założenie. Oczekiwana "bogatość" soli AF to nie wartości CA, Mg,Kh które i tak będziesz musiał uzupełniać. Też kiedyś miałem i mam wciąż ochotę na wlewanie czegokolwiek do akwarium by było lepiej :)

Mam przeczucie że pozostanie przez jakiś jeszcze czas przy soli Instant Ocean to u ciebie dobry kierunek. Jeśli robisz regularnie podmiany i faktycznie test Ca jest tak niski to czas na uzupełnianie. A jak już  piszesz o produktach AF i koniecznie chcesz ich popróbować .. też mają to w swojej ofercie.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Chce uciekać z IO na właśnie AF bo czytalem dobre opinie na temat tej firmy i soli od nich, kupiłem IO na początku zakładania akwarium 8kg i po prosu musiałem wykończyć zapas, a z zamiarem przejscia na AF lub TM myslałem juz od pewnego czasu tylko nie chce od razu na Reef Salt, tylko na początek Sea Salt, co do IO to jestem zawiedziony bo od samego początku było niskie Ca i Mg, nawet jak nie było lokatorów, nie wiem może trafilem na słabą partię :/

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, wolna wola. Wyraziłem tylko swoje zdanie, zmiana soli może przynieść różne zjawiska, warto nie podejmować działań w afekcie.

AF Reef Salt używałem i nie mam dobrego zdania.  TM to ponoć wysoka półka jakościowa, chyba do obsady SPS.

Powodzenia.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Arturro napisał:

AF Reef Salt używałem i nie mam dobrego zdania.

możesz coś wiecej napisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, lecz nie, rodzima firma wywołuje tu na forum zbyt dużo emocji ;)

Przez pierwsze 6 miesięcy zaznałem sporo problemów i nie spycham winy na sól bo sam nie słuchałem co piszą inni miedzy wierszami. Obecnie uważam, że nie jest ona najlepszym wyborem dla początkującego akwarysty. Z tego co wnioskuję nie masz problemów a potrzebujesz tylko uzupełnić makroelemety. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, Arturro napisał:

Wybacz, lecz nie, rodzima firma wywołuje tu na forum zbyt dużo emocji ;)

 

Ok rozumiem, nie ciagne za jezyk :P, co do problemów to raczej nie ma jedynie sarcophyton coś grymasi, ale to moze kwestia aklimatyzacji :/, wiesz przejdę na razie na AF Sea Salt ona jest uboższa od Ref Salt, ale wydaję mi sie że na pewno lepsza od IO, zobaczymy mam nadzieje że nie pożaluję decyzji :), dzięki za odpowiedz

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś na reefhub test soli? Instant Ocean wcale nie jest ubogą solą, jak powszechnie uważa się. Może wystarczy zwiększyć podmiany wody? Ja wybrał bym sól Red Sea. Cena, jakość i dobre opinie. Żeby przejść na inną sól, nie trzeba kombinować. Zacznij robić podmiany wody na docelowej, wybranej soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup se Purple Up albo Aragamilk od Carib Sea,na takie małe akwarium te preparaty są wystarczające,podbijesz nimi Ca Kh i Mg,nawet chyba jakieś micro zawierają.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, maciej01 napisał:

Czytałeś na reefhub test soli? Instant Ocean wcale nie jest ubogą solą, jak powszechnie uważa się. Może wystarczy zwiększyć podmiany wody? Ja wybrał bym sól Red Sea. Cena, jakość i dobre opinie. Żeby przejść na inną sól, nie trzeba kombinować. Zacznij robić podmiany wody na docelowej, wybranej soli.

Test czytałem po tym artykule właśnie zdecydowałem się kupić IO, test sprzed ponad dwóch lat widocznie coś się zmieniło albo trafiłem na słabą partię jak by nie było zraziłem się do produktu, co do zmiany na AF sporej różnicy cenowej nie ma, a chcę jednak przetestować inną sól

 

Godzinę temu, Peniek napisał:

Kup se Purple Up albo Aragamilk od Carib Sea,na takie małe akwarium te preparaty są wystarczające,podbijesz nimi Ca Kh i Mg,nawet chyba jakieś micro zawierają.

wiesz zmienię sól zrobię kilka podmian i zobaczymy jeżeli sytuacja się nie poprawi zacznę zabawę suplementacją, CaribSea Purple Up widzę że jest e-rybce ale niedostępny :/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz ze jak zrobisz podmianki to juz KH I Ca nie będzie spadać,będziesz ciągle latał z wiadrem i podmianki robił co 3 dni?

A w Erybce jest Araga milk albo Kenta purple tech.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Sluchaj mi nie spadaja parametry tylko od poczatku bylo niskie, nawet jak rozrabiam, to surowa ma bardzo mało magnezu i wapnia, na poczatku mi to nie przeszkadzało ale dokladam zyjatka i juz zaczyna przeszkadzac, mam zamiar podmieniac jak wczesniej 10% co dwa tygodnie tylko i za miesiac dwa zobacze czy cos sie zmienilo

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mam akwarium z samymi miękasami,robie podmianki co ok 11/12 dni,a KH leci na łeb co dziennie o 0,5 dKH,wiec jak bym liczył na same podmianki to po 12 dniach miał bym Kh w akwarium na poziomie 3 dKH i kompletna padakę zwierzaków,mierzyłeś jaki masz dzienny spadek ze wiesz ze ci nie spada KH i Ca?

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Wiesz ty masz jakąś już obsadę a ja dopiero niedawno zacząłem coś dokładać a od samego początku nawet jak w akwarium była tylko woda i skała parametry były słabe, nie twierdzę że podmianami wszystko załatwię i że prędzej czy poźniej będę musiał coś dodawać, ale jak już na samym początku gdzie nie ma życia muszę wzbogacać sól to co będzie później co to świadczy o tej soli, tylko taka mam obawę :/

 

 

 

Przechwytywanie.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada nie ma nic do rzeczy,bo to głownie glony wapienne ciągną mi KH  i Ca z wody.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy dobrze robisz testy? może są stare ?jakiej firmy ? No3 zero Po4 0 Ca raz miales bardzo nisko 280 , amoniak ci wykazuje ,moim zdaniem chyba jest coś nie halo z tymi parametrami


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Testy nowe robie z zacięciem pedantycznym czasami po dwa razy :), testy zoolek też mam obawy że jest coś nie halo zamowilem saliferta ida razem z solą, amoniak utrzymuje mi sie cały czas na stalym poziomie nie wiem czemu, widocznie cykl sie nie zamknał, domyslam sie że po4 na 0 bo spagetti w refugium wyciaga, no wlaśnie od poczatku mam problem z wapniem głównie i magnezem, a alg wapiennych zero  :(

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Paragon napisał:

Testy robie z zacięciem pedantycznym po dwa razy :), testy zoolek

no masz odpowiedz,jak zrobisz salifartem napisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.