Skocz do zawartości
TMK

Reaktywacja, re..koncepcja, stary baniak-proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Moj baniak kończy 7 lat i właśnie stwierdziłam, że coś ostatnio z nim coś  nie tak.  Ponieważ nikt nie jest prorokiem w e własnym domu to poproszę o sugestie uwagi i wskazówki

Opis baniaka

400 litrów (120x56 wys 60) żywa skała ok 50 kg,  sump

cyrkulacja  2x tunze 6055, tunze 6065na multikontrolerze  i rw8

odpieniacz  hs 110 z dodatkową pompą

 oświetlenie  4 x54 W  + biały pasek ledów

dozowanie  Ca, Mg, KH, wódka 

 podmiany ok 15 l co tydzień lub dwa sól  blue treasure, instatnt ocean, kordon

obsada:

3 halichoeres chrysus duże,  2 błazenki duże ocellaris,  2 błazenki małe ocellaris czarne

2 mandaryny splendidus, 2 gobiodony, 2 pterapogony, 2 babki  elacatinus oceanops

2  krewetki debelius, 2 krewetki wudermani,  ślimaki nassarius

korale  trochę miękkich, glony ozdobne

 

Jak teraz  patrzę to pogarszanie zaczęło się  chyba już od roku.  

Nie wycierają mi się błazenki, mandaryny  i gobiodony . Ostatnie ikry błazenków  były jakieś jasnożółte i szybko zjadane. Krewetki  wypuszczają larwy normalnie.  Takie protopalythoa  (przeszły wiele  zwłaszcza na początku, a mam je ponad 15 lat) zaczęły znikać i sie zmieniać. Podobnie ricordee np tu była cała pokryta nimi skałka. Rodactis jest strasznie bladoszary,  powinien być czerwonobrązowy z  zielonym. Czerwone  grzybowieńce zaczeły się odrywać.  Myślałam, że za mocny prąd wody, ale po zmianie jest dalej  to samo. glon oddech smoka zamiast jasnoczerwonego zrobił sie bordowy.

   fotki z załaczeniu.  Widać na palythoa, że  nie są gładkie i maja porozgałęziane  czułki, zdjęcie większego obszaru sprzed ok 7 miesięcy

Jakieś sugestie??

re-czerwonegrzyb.jpg

re-proto1.jpg

re-protop2.jpg

re-stare.jpg

re-zielonerico.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podajesz. SBS ?

Czy tylko ca,mg, kh ? 

Moze czasem zapodac bogatszą sól  

Jak po4.no3? 

Wyglada bardziej na wytrzepany zbiornik 

Dajesz jakieś anino? 

Moze coś wiecej podac oprcz podstaw

Jakie zasol. Podaj te ca mg kh 

Pozdr

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od sierpnia  do teraz parametry dość stałe

zasolenie 1,024-1,025,    NO3 2-7,     PO4  0,1-0,03 (hanka),  Ca 410-420,  Mg 1200- 1260,  KH  7,5-8,5,

Podaję tylko wodkę,  Ca Mg i KH. Karmię mrożonkami i kawiorem z biedronki

 Odsada jest  objętościowo dość skromna,  tak  jakby  przeciętne 100 litrowe. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile ml   Ca Mg i KH  lejesz? 15 litrów podmianki na taki litraż to za mało.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na tym forum wyczytałem, że jak nie można znaleźć przyczyny a nie widać własnych błędów to 3-4 podmianki 10% co 3-4 dni "prostuje" zbiornik.

U mnie się sprawdziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie "syndrom starego akwarium"? Kilka większych podmian wody na początek.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Większe podmiany już robiłam i  niewiele to dało,  a właściwie nic tylko problem z pilnowaniem  Ca Mg i KH bo każda sól jest inna.   Zakładałam, że może skumulowało się coś  szkodliwego, więc większa podmiana  była pierwszym rozwiązaniem.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz węgiel aktywny w systemie? Jeśli nie, to może warto spróbować dać dużą porcję. 

Można też w drugą stronę. Duża podmiana wody z innego akwarium z rozwiniętą biologią. Fajnie gdyby było to akwarium SPS-owe. 


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem czytany kiedyś artykuł Hansa-Wernera Ballinga na temat Old Tank Syndrome.W wyniku przeprowadzonych badań doszedł do wniosku, że za stagnację odpowiedzialne są biofilmy.Dlatego nie należy obstawać zbyt mocno przy stabilności i niezmienności. Uwzględnić wahania w swoich planach dotyczących organizacji pracy i sposobu dozowania. Uczynić z większych częściowych podmian wody wydarzenia na miarę pływów. Należy zacząć przeprowadzać podmiany tylko co 14 dni, ale za to wymieniać więcej wody na raz. Suplementację przeprowadzać powoli i przez dłuższy czas, tylko raz w tygodniu lub nawet co 14 dni. Domieszki do wody, które szybko działają i szybko są zużywane  podawać nie w kilku dawkach rozłożonych na cały dzień, lecz tylko raz dziennie. Jeżeli mimo to akwarium dalej wykazuje skłonność do Old Tank Syndrome należy zaryzykować zmiany. Dodawanie substancji organicznych okazało się wyjątkowo skutecznym sposobem ożywiania na nowo procesów biologicznych zachodzących w zbiorniku. Nadmiar stabilności prowadzi do zbyt mocnego wspomagania niepożądanych biofilmów i pozwala by stawały się konkurentami pokarmowymi dla mikroorganizmów żyjących w symbiozie z koralowcami i glonami. Dopiero dostarczenie odpowiednich substancji organicznych w określonych odstępach czasowych sprawia, że w pełni dojrzały system nabierze nowej dynamiki, a środowisko akwarium i ogół zasiedlających je organizmów ma szansę na ożywienie - to tak w skrócie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mi sie wydaje ze potrzebne jest cos co powyciąga troche wodę, koniecznie węgiel + opcjonalnie zeo
czy masz jakies medium dla bakterii typu siporax? moze skała jest zapchana prawdopodobnie jeżowiec by ją troche oskubał i pootwierał, AF teraz reklamuje magiczne błotko, moze warto sprobowac


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Marek Gr napisał:

Właśnie znalazłem czytany kiedyś artykuł Hansa-Wernera Ballinga na temat Old Tank Syndrome.W wyniku przeprowadzonych badań doszedł do wniosku, że za stagnację odpowiedzialne są biofilmy.Dlatego nie należy obstawać zbyt mocno przy stabilności i niezmienności. Uwzględnić wahania w swoich planach dotyczących organizacji pracy i sposobu dozowania. Uczynić z większych częściowych podmian wody wydarzenia na miarę pływów. Należy zacząć przeprowadzać podmiany tylko co 14 dni, ale za to wymieniać więcej wody na raz. Suplementację przeprowadzać powoli i przez dłuższy czas, tylko raz w tygodniu lub nawet co 14 dni. Domieszki do wody, które szybko działają i szybko są zużywane  podawać nie w kilku dawkach rozłożonych na cały dzień, lecz tylko raz dziennie. Jeżeli mimo to akwarium dalej wykazuje skłonność do Old Tank Syndrome należy zaryzykować zmiany. Dodawanie substancji organicznych okazało się wyjątkowo skutecznym sposobem ożywiania na nowo procesów biologicznych zachodzących w zbiorniku. Nadmiar stabilności prowadzi do zbyt mocnego wspomagania niepożądanych biofilmów i pozwala by stawały się konkurentami pokarmowymi dla mikroorganizmów żyjących w symbiozie z koralowcami i glonami. Dopiero dostarczenie odpowiednich substancji organicznych w określonych odstępach czasowych sprawia, że w pełni dojrzały system nabierze nowej dynamiki, a środowisko akwarium i ogół zasiedlających je organizmów ma szansę na ożywienie - to tak w skrócie.

Bardzo ciekawa teza. Za niedługo będą w sprzedaży pompy dozujące dobierające ilość i wielkość dawek losowo tak, aby się wszystko zgadzało w rachunku na przykład tygodniowym. Może jakiś sterownik na arduino mający pod kontrolą jebao dp4s.

 

1 godzinę temu, TMK napisał:

   Większe podmiany już robiłam i  niewiele to dało,  a właściwie nic tylko problem z pilnowaniem  Ca Mg i KH bo każda sól jest inna.   Zakładałam, że może skumulowało się coś  szkodliwego, więc większa podmiana  była pierwszym rozwiązaniem.

Ja postanowiłem wysyłać wodę do Tritona raz do roku. Może wyjdzie coś niepokojącego łatwego do naprawienia.

Tak tylko pomyślałem, że w kilkuletnim zbiorniku to też może by pomogło jeśli problemem nie była by biologia a wyzerowany jakiś mikroelement, na który jest duże zapotrzebowanie i podmianki nie nadążają go uzupełniać.

 

PS: Zainspirowałeś mnie tymi makroalgami i też przeniosę trochę smoczego oddechu do głównego zbiornika.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by (jeśli jeszcze nie zrobione) sprawdzić filtr RO, membrane, ew zdezynfekować cały filtr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek: albo czegoś :clowningza dużo, albo czegoś:clowning za mało

Dnia 26.02.2017 o 21:59, AnT napisał:

Wyglada bardziej na wytrzepany zbiornik 

  Przychylam się do Twojego zdania

 

Dnia 27.02.2017 o 00:24, thomas kay napisał:

ile ml   Ca Mg i KH  lejesz? 15 litrów podmianki na taki litraż to za mało.

leję 40  ml Ca+Mg i 35 ml KH. Podejrzewam że zjadają to glony.   Myślałam,że podmiany to raczej do obsady trzeba dostosować niż do litrażu. no ale teraz to już nie wiem

Z tego co poczytałam  to syndrom starego zbiornika jest jakby powtórnym  dojrzewaniem  są problemy z azotanami i fosforanami i nawet pojawia się amoniak.  Oskarża się o to nieodpowiednie bakterie. Nie mam tego typu problemu, ale inne przypadłości typu stary sprzed niekoniecznie doczyszczony,  rutyna itp niestety tak.

Dnia 27.02.2017 o 10:53, FunWorld napisał:

Ja postanowiłem wysyłać wodę do Tritona raz do roku. Może wyjdzie coś niepokojącego łatwego do naprawienia.

Tak tylko pomyślałem, że w kilkuletnim zbiorniku to też może by pomogło jeśli problemem nie była by biologia a wyzerowany jakiś mikroelement, na który jest duże zapotrzebowanie i podmianki nie nadążają go uzupełniać.

No, jest to  rozsądna sugestia

 Podsumowując

hipoteza:    Chyba jednak bardziej czegoś brakuje niż jest w nadmiarze. Przeglądając  test soli na  Reefhubie  doszłam do wniosku, że jednak wolę  sama dodawać  coś do baniaka,  bo sole maja tak różne zestawy mikroelementów, że trudno będzie mi to ogarnąć. No i test  test jest sprzed kilku lat, a sole  się zmieniają.  

Ogólnie  zastanawiam się jeszcze po jakim czasie bedzie coś widac i w jakiej ilości czego podawać. Muszę to przemysleć


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robiąc podmianki działasz dwukierunkowo. poprawiasz parametry No3 Po4 i tu masz rację podmiany robisz pod katem obsady. ale drugim powodem dla którego robisz podmianki jest sól. I te podmianki robisz pod kątem tego jak wiele lejesz ca,kh,mg bo z godnie z teorią skoro rośnie zużycie tych trzech pierwiastków to zapewne podąża za nim zużycie mikro. w akwarium jest całą masa mikro dla nas niezmierzalnych. akwarium je zużywa aż dochodzi do sytuacji kiedy ich zawartość spada poniżej poziomu użyteczności dla naszych zmierząt. triton do dobry pomysł, sam jestem ciekaw co by ci wyszło


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobiła sztorm w akwarium, wymieniła parę kawałków skały na dobrej jakości żywą, wyczyściła sumpa i zrobiła 30-50% podmianki. Korali wymagających nie ma, ryby dadzą radę. Akwarium złapie "świeży oddech"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tylu latach mozna wraz z podmianami zaczac odsysac stary piach. To potrwa z pol roku i nastepnie wsypac nowy, czysty, zywy. To znacznie zmienia biologie.

Jak sama wiesz, warto czasami zrobic wieksza, np: 40% podmiane dzien wczesniej przygotowana woda z polaczeniem z silna dawka nowych "startowych" bakterii. 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.