Skocz do zawartości
echinoidea

Jak małe może być pico?

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę o założeniu w przyszłości maleńkiego akwarium i szukam informacji i pomysłów. Wiem że to wymagające, więc chcę dowiedzieć się zawczasu jak najwięcej

znalazłam piękne prawdziwe  pico 7,5 litrowe (2 galony) : https://www.nano-reef.com/featured/2017/pongpit-r116/ 

Czy ktoś ma doświadczenia z podobnym litrażem? Bardzo trudne w utrzymaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden Pan prowadzący 5l akwarium. Tu podaję Pani link

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wygląda to superfish iq13. I wszędzie się zmieści.

Właśnie myślę o maleńkiej obsadzie, możliwe że same korale ...

A ze skimera byłeś zadowolony? czytałam, że to jedna z nielicznych wad tego modelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim małym pico można trzymać tylko korale i kilka małych ślimaków. Nic co trzeba karmić, to ja bym w środku nie umieszczał krewetek, krabów. Bo wtedy parametry szybko by się rozjechały. Pomysł fajny, już kiedyś myślałem zadoptować stare małe 10 litrowe akwarium na takie właśnie pico z samą xenią i może jakieś grzybki, ale cztery akwaria w domu starczą. Może kiedyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, echinoidea napisał:

A ze skimera byłeś zadowolony? czytałam, że to jedna z nielicznych wad tego modelu

odpieniacz coś tam nawet wyrzuca - ale potrzebne są kostki dobrej jakości i w takim małym to raczej działa jako napowietrzacz :)

wady to : lampka - za słaba, i brak w zestawie szybki nakrywowej (można dokupić osobno) , pompkę 300l/h też można wymienić na 350-400l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do 5 litrów naszego kolegi :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na ebay spotkałem taki wazon:

s-l1600.jpg

4 litry, a w środku głównie duncan, gsp i akropora

 

I tak trafiłem na to:

Niektórzy naprawdę fajne, małe projekty robią.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grunt to stabilność.

pRb15oe.png

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

19 godzin temu, silvia napisał:

odpieniacz coś tam nawet wyrzuca - ale potrzebne są kostki dobrej jakości i w takim małym to raczej działa jako napowietrzacz :)

wady to : lampka - za słaba, i brak w zestawie szybki nakrywowej (można dokupić osobno) , pompkę 300l/h też można wymienić na 350-400l/h

 

Lampkę raczej  wolałabym lepszą. Znalazłam ciekawe rozwiązanie oświetlenia z reflektorkami - choć wydaje mi się, że trochę za wysoko. Ale korale ładnie rosną

marcello-3.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Do małego zbiornika to np. takie coś (na ebayu kilka/naście zł) ledówka 12V 9W (czyli 3x3W) można wymienić soczewki i diody na dowolny kolor (700mA)

diody 3W są tanie kolory można sobie ustawić metodą chybił-trafił , 2 takie ledówki i można nieźle zaszaleć :) z oświetleniem

s-l1600bbb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za podpowiedź! takie ledy wyglądają przyzwoicie i dają możliwości. Widziałam różne kosmiczne lampy np. z programem "dni słoneczne", "dni pochmurem" czy "symulacja sztormu" :)

Ale minimalizm zawsze się sprawdza. No i cena bardzo ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Właśnie czymś takim oświetlam swoje glony -  soczewki wymieniłem na 90' (oryginalnie są chyba 25 czy 35' światło skupione jak z latarki) 2 diody wymieniłem na full-spectrum, zwykły zasilacz wtyczkowy 12V 1,5A i świeci zadowalająco ,  jedyny na razie minus który zauważam : te 3 śrubki po pół roku zaczynają korodować (ledówka wisi jakieś 6-8 cm nad wodą)

cykl dzień-noc na zwykłym programatorze z OBI

 

czasowka.JPG

ps. takie ledówki przerobione na 3 niebieskie diody w jednym ze sklepów w PL kosztują 130zł sztuka :)

 

aquasunspot.jpg

--//-- Edit - kosztowały - dziś kosztują 159,97 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programatory takie same mam dwa - na jednym robię wieczór i świt, a drugi jest tylko na dzień. Wygodne i tanie.

Ale symulacja sztormu mnie zaciekawiła szczególnie - może tego brakuje moim obecnym zwierzakom :)? 

A co sądzicie o akwarium 3 litrowym?

Marzy mi się malutki zbiornik tylko na kilka korali, raczej spsy.

I zastanawiam się na jak mały się zdecydować. Chciałabym, aby był przenośny, aby w razie potrzeby podrzucić na wyjazdy rodzinie

Znalazłam opis 3litrowego akwarium i nawet ślimak i małż był w nim (akwarium już nie ma) : https://www.nano-reef.com/forums/topic/355416-another-07-pico/

3litry.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Duzym problemem z pico jest utrzymanie zasolenia,gdyz parujaca woda w bardzo krotkim czasie jest w stanie je zmienic,wiec trzeba byc naprawde konsekwentnym w codziennym dolewaniu czystej wody...Problem jes troche mniejszy,jak ma sie tez inny,duzy zbiornik,ktorego woda zawsze poratuje w razie problemow.Kiedys,dawno temu na forum pojawil sie misio z US Brandon,ktory jest chyba najwiekszym maniakiem miniaturyzacji,jakiego spotkalem...O ile sobie przypominam,opisal on dokladnie i zilustrowal prowadzenie jednego ze swoich mikroskopijnych ecosystemow w ktore sie bawi...Takie zbiorniczki sa o tyle dobre ze prawie bezobslugowe i zyja swoim wlasnym zyciem...Jesli Cie to interesuje to na pewno gdzies znajdziesz jego opisy i wskazowki,gdyz jest on znany w swiatku solniczek...Tutaj link do jednego z jego zbiorniczkow 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link!  Świetnie mu rosną korale, poszukam jego opisów.

Faktycznie parowanie może być problemem. Mam teraz większy zbiornik 80 l i codziennie musze dolewać. Ale z drugiej strony baniak filtrowanej wody do pico starcza na dłużej ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 80 l dalbym juz dolewke automatyczna,no i majac pico mozesz robic podmianki na wodzie z wiekszego akwarium...Sam mam male pico 8 l,ktore postawilem wlasciwie dla eksperymentu i jak dojrzeje to wloze tam jakies zycie...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, echinoidea napisał:

A co sądzicie o akwarium 3 litrowym?

Marzy mi się malutki zbiornik tylko na kilka korali, raczej spsy.

 

Jak co dzień wymienisz co najmniej litr wody ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.03.2017 o 15:55, echinoidea napisał:

Myślę o założeniu w przyszłości maleńkiego akwarium i szukam informacji i pomysłów. Wiem że to wymagające, więc chcę dowiedzieć się zawczasu jak najwięcej

znalazłam piękne prawdziwe  pico 7,5 litrowe (2 galony) : https://www.nano-reef.com/featured/2017/pongpit-r116/ 

Czy ktoś ma doświadczenia z podobnym litrażem? Bardzo trudne w utrzymaniu?

Weź pod uwagę, że 90% albo i więcej z tych pico rafek nie wygląda tak cały czas, powiedziałbym raczej, że są to krótkie epizody. Dodatkowo wielu właścicieli takich maleństw posiłkuje się wodą z innego działającego dużego akwarium albo nawet na co dzień działają na jednym obiegu. Wydaje mi się, że masz nazbyt optymistyczne wyobrażenie prowadzenia takiego zbiorniczka.

Taki zbiornik nie wybacza błędów, wahania parametrów są szybkie i znaczne a jak już widać złe efekty to jest dużo za późno na reakcję. Według mnie to te malutkie zbiorniki z akrami mają gdzieś duuże zaplecze w postaci sumpa i nie wiadomo czego jeszcze, na pewno nie tylko tego dzbanka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, Przemek78 napisał:

 na pewno nie tylko tego dzbanka :)

ten niebieski z fotki wyżej ? na 100% - zerknij dokładniej na jego tył (widać rurki) - poza tym sam zbiornik ma coś koło 60l ( widziałem więcej fotek tego zbiornika wraz z opisem / wymiarami - ale nie przypomnę sobie gdzie)

--//-- Edit jednak mniej 6,6 galona czyli jakieś 25l

http://glassbox-design.com/2009/the-remarkable-pico-reef-of-marcello/

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że utrzymać stabilność piko jest wyjątkowo trudno. Dlatego tez nie planuję w nim rybek i chcę się dobrze do niego przygotować. Chciałabym, aby to było docelowe  (choć tego nigdy nie wiadomo :)) minimalistyczne akwarium. 

Z tego co piszecie sump jest przydatny, jeśli nie niezbędny. Ale można dużo sprzętu schować rozsądnie w szafce. I autmatyczna dolewka też jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że w lecie jest w moim mieszkaniu gorąco i obecne akwarium paruje w sporym tempie. 

I chyba lepiej sobie zaprojektować zbiornik i dobrać sprzęt niż potem wymieniać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.