Skocz do zawartości
Gość

projekt 620l z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam,

chcę około Maja zrobić podmianę na akwarium 620l + 160 sump, otóż wróciłem dziś od szklarza co zajmuje się klejeniem takich akwarium,co mnie zaskoczyło że mi powiedział aby się zastanowić nad pewnym rozwiązaniem:

tylni panel akwarium na 160l z możliwością włożenie sumpa do tego+ maskująca górną część akwarium ze sklejki żeby nic nie było widać.

1/twierdzi że bezpieczniejsze od sumpa(zapewne ma na myśli że zdarzało się zalanie mieszkania) bo różne ludzie mają kominy i pompy

2/na tej samej zasadzie będzie to działać,

3/taniej wyjdzie jak osobny sump 160l

jak sądzicie jest to możliwe aby to działało-szklarz twierdzi że coraz więcej ludzi się do tego przekonuje.

wymiary akwarium z panelem tylnym 200x80x60h

jeśli chodzi o mnie mam zdanie 50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki będzie dostęp do tego panelu? Jeśli sump, kominki, hydraulika jest wykonana jak trzeba to nie ma możliwości zalania mieszkania.

Wysłane z mojego SM-T285 przy użyciu Tapatalka

Nie kominki tylko komin - wkurzajaca autokorekta...

Wysłane z mojego SM-T285 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienił szklarza jakby mi tak powiedział.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

właśnie Przemku też tak twierdzę,tylko twierdzi że panel to samo co sump i taniej to wyjdzie
dostęp będzie z dwóch stron akwarium możliwy.
się zastanawiam co tu ma być wg jego taniej:

pompę trzeba
jedynie taniej niż sump,dwa mniej hydrauliki,ja nie mówię że mi się to podoba ale taki temat jest czy to jest wartę jeśli twierdzi że taniej i wszystko to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
właśnie Przemku też tak twierdzę,tylko twierdzi że panel to samo co sump i taniej to wyjdzie
dostęp będzie z dwóch stron akwarium możliwy.
się zastanawiam co tu ma być wg jego taniej:
pompę trzeba
jedynie taniej niż sump,dwa mniej hydrauliki,ja nie mówię że mi się to podoba ale taki temat jest czy to jest wartę jeśli twierdzi że taniej i wszystko to samo

Jesli masz dostęp od tyłu to można to rozważyć ale ja bym pozostał przy sumpie. Masz z tego tylko troche oszczednosci i nic wiecej.

Wysłane z mojego SM-T285 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Przemek78 napisał:

Masz z tego tylko troche oszczednosci i nic wiecej.

dokładnie to jest kwestia 500-700zł więcej,ale wiesz założyłem ten temat tylko i wyłącznie po to aby właśnie to usłyszeć jakie są zdania.

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On zakłada  akwarium czy Ty? To Ty musisz wiedzieć co chcesz / potrzebujesz / wymagasz. Działa tak samo jak sump tylko jest gorsze w obsłudze. A taniej to jak już wiadomo mści się z czasem - na ogól w najmniej odpowiednim czasie :) Ja w  życiu nie zamieniłbym tradycyjnego sumpa na nic innego.

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające jest, po co doradzają osoby, które nie mają takiego rozwiązania, a zatem żadnych doświadczeń w przedmiotowej sprawie?

Adam, miałem wcześniej typowego sumpa a obecnie dokładnie takie rozwiązanie jak zaproponował Ci szklarz (chwała mu za to, że wie o co kaman) ale też i Rafał (@Raphael) i Jacek (@Jacek56) - proponuję się przyjrzeć ich systemom.

Z własnego doświadczenia i biorąc pod uwagę dostępność z dwóch stron:

na plus - bezapelacyjnie najłatwiejszy z możliwych dostęp, a zatem wręcz przyjemna obsługa bez potrzeby schylania się i kombinowania z dostępem do jakichś zakamarków czy sprzętów; b.łatwe czyszczenie; w przypadku posiadania odpieniacza - brak problemu z jego wysokością; hydraulika ograniczona do absolutnego  minimum; praktycznie ZERO strat na podnoszeniu, a zatem słabsza pompa obiegowa i mniejsze zużycie prądu...(oprócz oświetlenia najwięcej pobiera właśnie obieg); w przypadku zaniku zasilania poziom wody w panelu wyrówna się z poziomem w baniaku bez możliwości przelania i w końcu mnóstwo miejsca pod szkiełkiem na elektrykę, reaktor wapnia czy płyny do ballinga, sól, wiadra, testy itd.

na minus -  zajmuje więcej miejsca; jeżeli panel nie będzie zabudowany to niestety wszystko słychać - chociaż to niby tak samo, jak w przypadku sumpa, to jednak typowa zabudowa szafki z sumpem jakoś ładniej się komponuje - więcej minusów nie widzę.

Edytowane przez jarecki.g (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jarku,

akwarium było by wbudowane w ścianie a panel był by tylko dostępny od strony innego pomieszczenia to znaczy "spiżarka"

jeśli oto chodzi to tylko widoczna szyba była by przednia
nie twierdzę że sump to gorsza sprawa ale na pewno nie potrzebuję też stelaża i obudowy to też jakiś plus,

ja nie twierdze że tak zrobię pierw właśnie chcę usłyszeć co na to powiedzą inni czy zda to egzamin

przykładowe zdjęcie:

akw.w scianie.jpg

5.jpg

Edytowane przez Adi1977 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź na kompromis - w spiżarce sump na wysokości akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, skoro masz takie możliwości, to nie ma się nad czym zastanawiać, panelo-sump będzie najwygodniejszym rozwiązaniem.

Jak będziesz chciał więcej szczegółów to podaj maila na pw - opiszę Ci precyzyjnie co i jak by uniknąć niepotrzebnych błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w swoim zbiorniku podobne rozwiązanie, tyle że zamiast panelu miałem sump obok akwarium. Teraz robię małe akwarium ok 100 litrów, właśnie z panelem i nie wiem czemu wszyscy tak zakochani są w sumpie. Panel ma swoje zalety ma też wady, Dla mnie największą wadą panelu jest to, że odpieniacz jest na wierzchu i jak jest głośny to go nie wyciszymy niestety. Po za tym same zalety.  Jarek już ładnie opisał, ja jeszcze dodam, że kolejną zaletą panelu jest brak komina.

Ja w moim zbiorniku połowę panelu (panela?) przeznaczam na dolewkę. Będzie tylko jeden zbiornik "wszystkomający".

 

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tylko jest pełny dostęp do panelu to jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie od sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat to jakaś podpucha. Najpierw pisze, że ma dostęp do panelu z dwóch stron akwarium, a potem od tyłu ze spiżarni. Warte zastanowienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pogadaj ze szklarzem niech zrobi projekt - pokaż i podyskutujemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,panel czy sump to jedno i to samo z tym ze panel jest bezpieczniejszy,wiekszosc jednak robi sump ze wzgledu na zaoszczedzenie miejsca no i w budownictwie nieczesto sie zdarza adekwatne pomieszczenie ,gdzie w jednym pokoju bedzie czesc widoczna a w drugim,maly czesc techniczna...Najczestsze argumenty przeciwko panelowi to zwiekszenie samego akwarium a przeciez nie wszyscy chca wieksze zbiorniki...Ja na przyklad myslac o zbiorniku 200 l ,robil bym 300 l w tym te sto jako panel,gdyz panel ma sens jezeli jest wystarczajaco duzy by swobodnie w nim operowac i tylko taki wygrywa z tradycyjnym sump'em...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.