Skocz do zawartości
MrTrulosek

Obsada do akwarium 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam akwarium 30L.

Akwarium założone 6,5 miesiąca temu, przychodzę z zapytaniem jaką obsadę wybrać do takiego akwa.

planowo miały być tylko 2 błazenki lecz pewnie to mi nie wystarczy. 

Proszę o propozycje obsad w odpowiedziach. Z góry dziękuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 błazenki to i tak sporo te rybki dorastają do stosunkowo dużych rozmiarów, ja bym proponował garbika i za jakiś czas jak parametry pozwolą ewentualnie jakąś babkę symbiotyczną ale to i tak za dużo. Raczej nie poszalejesz, to jest malutkie szkiełko jak dasz za dużo ryb akwa tego nie udźwignie i będą kłopoty 

Edytowane przez adrian1281 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast dawać błazny albo garbiki, porozglądaj sie za jakimiś fajymi babeczkami, są małe z rodzaju Elacatinus, ale nie tylko. Skoro postanowiłeś zakładać 30l akwarium to musisz mieć też świadomość że z rybami jak już napisał Adrian, nie poszalejesz...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jak bym 2 blazny i garbika narazie kupił ? za kilka miesięcy pewnie 60l wystartuje :D 

Chrysiptera parasema

 

przypadł mi do gustu 

piszą ze nie jest az tak agresywni i nie musi miec wiekszego akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu pytasz skoro i tak robisz / chcesz zrobic po swojemu?

Wpusc hepatusa tez da rade. Tylko dopisz ze za rok postawisz 200L.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak w 30l prawie każdy ma błazenki. Ja mam trochę większe akwarium i też mam, ale więcej ryb w tym akwarium nie przewiduje. Zostań przy tych dwóch błazenkach, a jak już powiększysz litraż to będziesz myśleć o innych rybach. Kup małe takie 2-2,5cm, a jak trochę podrosną to albo faktycznie założysz większe akwarium, a jak większego szkła nie będzie to albo ryby sprzedasz lub wymienisz w sklepie na mniejsze.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
57 minut temu, MrTrulosek napisał:

a co jak bym 2 blazny i garbika narazie kupił ? za kilka miesięcy pewnie 60l wystartuje :D 

Chrysiptera parasema

 

przypadł mi do gustu 

piszą ze nie jest az tak agresywni i nie musi miec wiekszego akwarium 

piszą też że minimalny zbiornik to 50l .. - o ile jest sam a zalecane to 300l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość gobiodonów to kamikadze ! Wyskakują ze zbiornika . Musisz mieć szczelnie zamknięte , nawet wypatrzą małą szczelinę i chop !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w akwarium z gobiodonami powinny być korale SPS np.acropora, lub inne, które choć nieco je przypominają np. sinularia. Tak jest w opisie tej ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acroporę z gobiodonami miałam, ale ani razu nie zauważyłam, aby się nią rybka zainteresowała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałem sps-ów , a siedział głównie na pompie cyrkulacyjnej i obserwował otoczenie . Miałem też kiedyś malucha czerwonego z babkowatych . To był wariat , po całym akwarium pływał do góry płetwami . Nie pamiętam w tej chwili jaka to była babka , ale dobrze , że sobie o niej przypomniałem . Będę na nią polował , bo sprawia frajdy co nie miara :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak by tak 2 blazenki i 1 babeczke malutką ? Fajnie jak by cos przy dnir plywalo ale to pewnie koniec co moge w tym litrazu zrobic ? Jak nie bd mogla byc zadna babka no to trudno na razie same blazenki bd a tak zeby nie robic nowego tematu -
Za nie dlugo bd mial okazje kupic blazenki i jakie testy zrobic najlepiej zeby to mialo rece i nogi zeby po wpuszczeniu mi nie padly itp ??

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku marca pisałeś, że akwarium ma 6,5 miesiąca to teraz już około 9 miesięcy. To przez tyle czasu chyba już dojrzało i nie ma w nim nh4 i no2? Moim zdaniem ryby można wpuszczać bez robienia żadnych testów po tylu miesiącach istnienia akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MrTrulosek napisał:

A jak by tak 2 blazenki i 1 babeczke malutką ? Fajnie jak by cos przy dnir plywalo ale to pewnie koniec co moge w tym litrazu zrobic ? Jak nie bd mogla byc zadna babka no to trudno na razie same blazenki bd a tak zeby nie robic nowego tematu -
Za nie dlugo bd mial okazje kupic blazenki i jakie testy zrobic najlepiej zeby to mialo rece i nogi zeby po wpuszczeniu mi nie padly itp ??

 

Z mojej strony nie otrzymasz potwierdzenia bo błazenki mają ok. 8cm.

Początek trzymania długoterminowego ryb jest w tym litrażu końcem; no może ewentualnie: Gobidon ?

A inne zwierzęta ? slimak colubella, trochus,  krewetki Thor amboinensis

Zakładam, że akwarium ma skałę koralową i koralowce już rosnące.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do takiego małego akwarium to jedynie kilka mini babeczek np. z gatunku trima. Mogło by ich być np. 5. Są maleńkie ale sympatyczne.  Czasami trafiają się w handlu. Ja mam jedną, planuje dokupić więcej.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Arturro napisał:

 

Początek trzymania długoterminowego ryb jest w tym litrażu końcem; 

Możesz napisać co dokładnie miałeś na myśli? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam ma juz z 9 mies ale cos ostatnio do akwa mi powpadalo i niektóre zoa sa pozamykane juz 4 dzien moze zrobie podmianki co 2 dzien np w tym tygodniu ? Mam sol juz niestety zwilgocialą ale kupuje nową i jeszcze dodam ze stosuje sea salt

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, maciej01 napisał:

Możesz napisać co dokładnie miałeś na myśli? 

O ile ktoś się pyta o warunki lokalowe dla nowej ryby bo nie jest pewien, to OK. Najczęściej jednak szukamy potwierdzenia dla swoich planów.

Jestem przeciwnikiem trzymania ryb morskich  "na styk" typu: błazenków w 30l , babek piaskowych w 200l i np hepatusa w 400l. Dana ryba ma swój wymagany minimalny rewir penetracji, swoje miejsce w skale, powierzchnie do żerowania, swoistego zachowania itp  Niekiedy dziwimy się, że zdychają lub wyskakują po 6-12 miesiącach z przyczyn niewiadomych i kupujemy jeszcze raz i jeszcze raz..nie analizując ww.

I odwrotnie: jest na forum akwarysta  [fal] który ma (lub miał) Chełmona Rostatus bodajże od 7 lat. Imponujące. Analizując szczegóły ryba ma: powierzchnie do żerowania (dużo skały), w akwarium nie ma innych oszołomów które by ją ścigały/stresowały a akwarium jest stabilne biologicznie nie naruszane regularnie grzebaniem. Po prostu nie jest na styk tylko optymalnie ;)

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z hepatusem, babką piaskową to zgodzę się z Tobą, bo nie raz poruszałem temat hepatusa w za małym akwarium. Co do błazenków to nie do końca, fakt co do litrażu to przydało by się więcej niż 30l. Mam trochę większe akwarium, ale nie dużo. Moje błazenki praktycznie cały czas siedzą w xenii, a wypływają z niej przeważnie do jedzenia. Zdarza się, ale bardzo rzadko, że pływają po całym akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.