Skocz do zawartości
elektryk2e

Kolejne 30/45 litrów. Początki..

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jest to mój pierwszy post na forum pragnę gorąco przywitać wszystkich. Mam nadzieję, że będzie mi tu dobrze i wspólnie osiągniemy cel;)

Zatem, od pewnego czasu zanoszę się z zamiarem założenia nano rafy. Czytam artykułu, szperam po forum, dowiaduje się różnych informacji i oczywiście gromadzę sprzęt. 

Z racji ograniczonego budżetu w grę wchodzi kostka 30 30 30. 

W chwili obecnej mam:

akwarium z zewnętrznym kominem 2x20mm

sump 15L dwie komory Plus miejsce na gąbkę etc 2cm.

pompa obiegowa eheim compact 1000

powrot na przewodzie do chłodziwa ala locline

cyrkulacja narazie brak - zobaczymy jak sobie poradzi pompa obiegowa

dolewka grawitacyjna Aqua trend i zbiornik po wodzie destylowanej 5l

odpieniacz na początek resun sk300

grzalki 50w jedna do podmian

sol instant ocean 2 kg

osmoza ro/di

lampa diy ze sterownikiem diy. PWM z trybami godzinnymi, 4x białe cree i 4 x royal blue, diody 3w ale pracują z mocą 1w przy pełnym wysterowaniu.

testy 6w1 JBL

phosguard + skarpety

waga kuchenna dokładność 1g

brakuje:

Salimetr

co jeszcze? To pytanie do was szanowni forumowicze. 

Czy można stosować hydraulikę z rur PP, doczytałem ze maja domieszkę metali. W tej chwili mam jeszcze zawór na spływie standardowy do instalacji wodnej (metalowy) 

czy mogę go zostawić ? Czytałem na temat mosiądzu w akwarium, wszyscy zalecają usunac, ale może jest źródło, które powie ze nie trzeba.

przeprowadzalem testy na wodzie z kranu, hydraulika pracuje poprawnie, w 24h przy temp 25 stopni odparowuje około 0,5litra.

Oczywiście brakuje również życia. 

Zastanawiam się nad wyborem skaly. Czy sucha, czy żywa odgazowana czy pochodząca z likwidowanego zbiornika? Mam do wyboru te wszystkie możliwości. Chciałbym również wystartować na wodzie z podmiany, czy wlać cała pojemność wody z podmiany czy dodać świeżej? Jeżeli rak to w jakiej proporcji? 

Nie znam zasad forum, czy mogę wkleić kilka linków z olx i poprosić o ocenę chociaż wizualnie, która skałe wybrać?

Podłoże, kolejny dylemat. Co sądzicie o "żywym" piasku w worku? Mam również możliwość zakupienia podłoża z pracującego zbiornika w trakcie likwidacji. 

Kolejnym pytaniem na które nie do końca znalazłem odpowiedz, jakie wkłady do sumpa? Czy pokruszona żywa skala, czy może innego rodzaju wkłady? 

Czy na etapie dojrzewania zapobiegawczo włożyć w skarpetę wkłady typu węgiel, purigen, phosguard lub coś innego? 

Przepraszam, ze założyłem pewnie 13525 temat w tej kwestii, aczkolwiek mam już mętlik w głowie i nadal brak odpowiedzi na pytania, które się nasuwają co 5 min. 

Dziekuje za poświęcony czas. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

testy 6w1 JBL  - nawet w słodkim przekłamują - nie nadają się

żadnego metalu - mosiądz to miedź (i cynk) - czyli trucizna zwłaszcza dla bezkręgowców takich jak krewetki i skorupiaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie testy polecacie, w rozsądnej cenie? 

Zatem zawór zmienię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 wat oświetlenie na pewno będzie mało, zwiększ o drugie tyle. Mosiądz zawiera miedź, a miedź jest szkodliwa dla akwarium morskiego. Skalę daj żywą ze sklepu, chyba że masz pewność, że ta z likwidowanego zbiornika jest dobrej jakości. Ja startowałem na nowej solance, ale są tacy co z działającego zbiornika. Sam zdecyduj. Piasek albo żywy z worka, albo suchy. Do sumpa może być siporax, pokruszoną żywa skała co tam chcesz. Ja bym na etapie dojrzewania nic nie dodawał, tylko cierpliwie czekał.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglada kwestia mieszania skaly pochadzacej z innego zbiornika niż woda?

sa to dwa odmienne "biotopy" w których mogą występować zupełnie inne organizmy, czy nie spowoduje to eksplozji bomby biologicznej? Jeżeli myśle blednie, poprawcie mnie prosze. Może faktycznie wlać świeżą wode, a wode z podmiany tylko ze zbiornika z którego pochodzi skala...

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, czy tak i tak będzie dojrzewanie. Żadnej bomby nie będzie. Po co Ci woda z działającego akwarium? Daj świeżą solankę, nie przyspieszysz tym dojrzewania. Większość z nas zaczynała na nowej wodzie i soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebnie kombinujesz jeżeli nie wiesz co i jak. Jeśli chcesz mieć akwarium to na portalach aukcyjnych albo na targowisku znajdziesz gotowe działające. Oszczędzisz sobie czasu i pieniędzy kupując gotowe działające akwarium.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wode, słyszałem kilka opini, ze warto wystartować na wodzie z podmiany. 

Skoro mówicie, ze nie przyspieszy to dojrzewania to nie ma różnicy.

czy mogę prosić o ocenę kilku skał z portalu ogłoszeniowego? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie kupował skały z odzysku, bo możesz wpakować się na minę. Skała z odzysku jak znasz jej pochodzenie, akwarium z którego jest. I wtedy razem z tą skałą możesz też wziąć wodę z tego akwarium i wtedy jest szansa, że dojrzewanie przejdzie szybciej, łagodniej może nawet niezauważalnie. Jak chcesz zaoszczędzić, to nie na skale. Kup ze sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morskie akwarium-żywa skała
https://www.olx.pl/oferta/morskie-akwarium-zywa-skala-CID103-IDfk5Ht.html

Akwarium morskie - Skała morska z aktywnego zbiornika
https://www.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-skala-morska-z-aktywnego-zbiornika-CID103-IDaron5.html

skała 30kg akwarium morskie/rafowe
https://www.olx.pl/oferta/skala-30kg-akwarium-morskie-rafowe-CID103-IDkGCsK.html

Akwarium morskie - żywa skała, niższa cena !
https://www.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-zywa-skala-nizsza-cena-CID103-IDkAqNM.html

prosilbym o wizualna ocenę tych czterech możliwości. Jeżeli uznacie, ze żadna się nie nadaje kupię w sklepie. Przy 3 kg dużej różnicy w cenie nie będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje, jednak nie sztuką jest kupić gotowe. Poza tym większość sprzętu już mam. Miałem słodkie swego czasu wiec o cyklu azotowym itp coś tam wiem, nie mówię, ze wszystko.

natomiast chciałbym wystartować od zera. Mam świadomość ze popełnię błędy, ale myśle ze z waszą pomocą będzie ich na tyle mało, ze mój zbiornik nie będzie totalną klapą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tak małego akwarium kup skałę ze sklepu a nie ze starego akwa,zasyfioną fosforanami.

Zaoszczędzisz 20zl a potem będą kłopoty.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem 2,5 kg skaly od kolegi z Piły.

mysle ze mam już komplet sprzętu. 

Dodatkowo dostałem bakterie Pro bio S 

jutro start zbiornika

skale narazie będę moczyć w wodzie z cyrkulacja . 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest żywa skała, czy sucha? Bo jak żywa to w wodzie z solą(w solance), a nie w samej RO/DI, bo za chwilę będzie martwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Żywa, leżała w sumpie, dostałem 10l wody żeby nie wyschła. 

Co sądzicie o klejeniu skaly cx5? 

 

 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem , że będziesz moczyć w słodkiej wodzie. Takie miałem pierwsze skojarzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, maciej01 napisał:

A już myślałem , że będziesz moczyć w słodkiej wodzie. Takie miałem pierwsze skojarzenie.

Bez przesady ;) 

Co prawda trochę się pospieszyłem i nie mam jeszcze podłoża, ale to chyba nie będzie problem wrzucić piasek na dniach, prawda? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie, bo z przeważnie dodaje się go po kilku dniach. Ułóż skałę w akwarium, ustaw cyrkulację tak , żeby na nią dmuchało. Jak wyleci z  niej brud to go odessij i wtedy dasz piasek. Chyba, że skała jest czysta i nic z niej nie wylatuje, to możesz dać od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zalany, skala się moczy. Może dzisiaj bądź jutro posklejam konstrukcje, 

odpieniacz pracuje, cyrkulacja również (2000l/h)

ostatecznie w obiegu jest 37L, 12l z podmiany z akwa i reszta nowa woda na Soli Instant Ocean. 

Czy poziom wody w komorze pompy może być niższy niż w komorze odpieniacza? 

Jeszcze nie mam filtracji biologicznej w sumpie, co polecacie? Ceramikę, grys koralowy, siporax, czy coś innego. Zakupię jak pojadę po podłoże. 

Ze skaly narazie wychodzą różne robaczki i ślimaki. 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, elektryk2e napisał:

Czy poziom wody w komorze pompy może być niższy niż w komorze odpieniacza?

nawet powinien - wtedy łatwo zamontować dolewkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super, dolewka działa, baniak po wodzie demineralizowanej z mała dziurka na gorze, w tygodniu dokończę lampę, jedna dioda uszkodziła się mechanicznie. Narazie świece jedna diodą z modułu świateł dziennych VW ;)

mysle za około miesiąc zacznę wpuszczać zycie. Co można dac to takiego małego świeżego baniaka, łatwego w utrzymaniu nie wmagajacego..

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie, o czym myślisz? Korale, ślimaki, kraby, krewetki? Najlepiej napisz co byś chciał mieć, to będzie łatwiej odpowiedzieć czy się nadaje i ustalić kolejność w jakiej masz je dodawać do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek myśle o prostych koralach, chciałbym wprowadzić kolory do zbiornika, może coś fluo. Potem zobaczymy jak się będzie zachowywać woda i parametry i pomyślimy o małej rybce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.