Skocz do zawartości
elektryk2e

Kolejne 30/45 litrów. Początki..

Rekomendowane odpowiedzi

Taki stary temat. I poczytaj np.  "Nasze akwaria" i zobacz co dawali inni na początek, na star. Może coś podpatrzysz, coś Ci się spodoba. Na pewno jakieś korale miękkie będą odpowiednie na start. Przejrzyj reeflex.net, korali jest sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. w komorze pompy pojawiła się piana na powierzchni.. czy to normalne? 

Mam wrażenie ze zwierzęta ze skaly nie przeżyły przeniesienia, wczoraj coś biegało, jakieś rozgwiazdy i ślimaki a dzisiaj nie ma nic. 

Edit. Jednak jest. Co to za czerwona stonoga ? 

IMG_0968.JPG

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wchodziłem w temat życia, narazie czytałem o sprzęcie konfiguracji itp. O Życiu dopiero zaczynam. Zostawić to czy zlikwidować? 

 

Klejenie skaly cx5 niestety nie wyszło.. wszystko pękło, skala brudna woda mętna... 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety są pożyteczne, ale nadmiar koli w oczy. Zostaw, ale i tak jest ich więcej, tylko na razie ich nie zauważasz, nie widzisz. Jak zaczniesz dodawać korale, to razem z nimi też je najprawdopodobniej przyniesiesz. Ja mam ponad dwa lata moje małe akwarium, a stale, co jakiś czas odkrywam coś nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmartwiłem się skałą, klejenie mi nie wyszło.. wrzucę chyba do sumpa i nabędę nową... 

co z woda? Chwilowo włożyłem gąbkę  między przegrody w sumpie. Mam nadzieje ze wyciągnie resztki cx5...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dało rady jej jakoś ułożyć bez klejenia? Na pewno ta gąbka coś tam oczyści, ale musisz ją często płukac, a czy cx5 w tak małym akwarium nie zaszkodzi to nie wiem. Nie wiadomo ile tego użyłeś. Jak nie będzie poprawy wody, to ja bym zacisnął portfel i zalał akwarium od nowa i to by było chyba najlepsze rozwiązanie. Ale tylko gdybam, bo nie wiem jaki wpływ ma cx5. Załóż osobny temat o twojej przygodzie z tym cementem, zaprawą to z pewnością wypowiedzą się mądrzejsi w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam niedawno kleilem nowa skale. Uzywalem czegos podobnego do Twojego cx5. Efekt podobny - kilka prob nieudanych stracone nerwy itd

Ostatecznie uzylem kleju przeznaczonego do skal, nie wiem na ile to chwyt marketingowy ale u mnie sprawdzil sie rewelacyjnie. Przy pierwszym podejsciu skala sie rewelacyjnie skleila, do tego stopnia ze dzien po sklejeniu wyjalem cala konstrukcje z akwarium, czego nie powinno sie robic, i wszystko pieknie trzyma sie do dzisiaj :) 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Kamas napisał:

sam niedawno kleilem nowa skale. Uzywalem czegos podobnego do Twojego cx5. Efekt podobny - kilka prob nieudanych stracone nerwy itd

Ostatecznie uzylem kleju przeznaczonego do skal, nie wiem na ile to chwyt marketingowy ale u mnie sprawdzil sie rewelacyjnie. Przy pierwszym podejsciu skala sie rewelacyjnie skleila, do tego stopnia ze dzien po sklejeniu wyjalem cala konstrukcje z akwarium, czego nie powinno sie robic, i wszystko pieknie trzyma sie do dzisiaj :) 

A powiedz mi.. włożyłeś brudna skale od cxa do akwarium? Jeżeli tak to wymieniłeś wode? 

Ja chyba wymienię ta skale i wode, zwłaszcza a ze mogę otrzymać 30l za free, resztę dorobię świeżej. Na szczęście nie mam jeszcze podłoża i grysu w sumpie wiec nie zasyfil się tym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko kleilem poza akwarium staralem sie uzyc na tyle malo zeby nie miec problemow. Poza tym kleilem w 3 miejscach tylko. Woda nie zrobila sie metna wiec jej nie zmienialem.


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Kamas napisał:

wszystko kleilem poza akwarium staralem sie uzyc na tyle malo zeby nie miec problemow. Poza tym kleilem w 3 miejscach tylko. Woda nie zrobila sie metna wiec jej nie zmienialem.

Dojrzało? Przeżyło? Parametry w normie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dojrzewa :) ale zadnych efektow ubocznych wszystko w normie


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się ;) 

udało mi się skończyć lampe, wydaje mi się ze 4x 3w białe cree + 4x 3W royal blue wystarcza. 

Wiem ze nie ma się czym chwalić, ale pokaże jeżeli ktoś ciekawy.

Na zdjęciu widać przewagę niebieskiego natomiast w rzeczywistości barwa światła jest zupełnie inna, więcej w niej białego.

IMG_0976.JPG

IMG_0977.JPG

IMG_0978.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście piszesz, że diody masz wysterowane na maksymalnym prądzie na 1w, to jak dobrze rozumiem to masz 8w? 8×3w wysterowane na max 8×1w. Trochę mało, ja bym dał drugie tyle z przewagą RB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem konfiguracje sterownika.

ile waszym zdaniem może być warte życie z tego zestawu? Mam na myśli skale korale i podłoże. 

Akwarium morskie Aquael 30L z szafką, skałą i wodą
https://www.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-aquael-30l-z-szafka-skala-i-woda-CID103-IDkFPzS.html

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po nieudanej próbie klejenia skaly. Wieloszczety wyszły i zdechły, rurowki się pochowały albo tez padły i jakby w ogole życia nie było... zostawić ta skale czy usunąć i nie doprowadzić do gnicia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wodę wymieniłeś na świeżą, tak jak pisałeś wcześniej, że wymienisz? Jak tak to wszystkiego na pewno nie uśmierciłeś, bakterie zostały i może gdzieś w głębszych zakamarkach tej skały jakieś wieloszczety i inne drobne żyjątka jednak przetrwały. Będzie po prostu dłuższe dojrzewanie. Życie typu rurówki, wieloszczety, kiełże i inne drobne i tak z czasem pojawią się, jak zaczniesz dokładać korale. Jak nie chcesz jej w głównym, to daj do sumpa, a do akwarium kup nową. Chyba że cx5 jest toksyczny w większej ilości, to lepiej usunąć skałę? Tego nie wiem i lepiej załóż nowy temat o cx5, to na pewno ktoś szybciej udzieli odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala została, wody nie wymieniłem. Jutro jadę po życie z linka wyżej, do tego idzie do mnie dodatkowo 4 kg grysu który włożę do sumpa, grys jest suchy ale dodaje pro bio S. Wode tez będę miał z tej kostki, resztę dorobię świeża. 

Myslisz ze przeniesienie życia da rade? Transport we wiadrze Ok 4km samochodem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4km to nie jest daleko. Lepiej weź więcej wiader, żeby nie uszkodzić korali. Przenieść życie dasz radę, ale dojrzewanie i tak będzie. Musisz to zrobić szybko i sprawnie, żeby nie uśmiercić kolejnej skały. Skała i korale muszą być zalane wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ruszyło, skale ostatecznie wyrzuciłem. Woda praktycznie 100 procent świeża, tzn 25l z poprzedniego akwa 5l świeżej i 2 litry zostały starej. 

W sumpie 4kg grysu frakcji 4cm i phosguard

dodaje bakterie pro bio S 

zAsolenie 1.025

temp w sumpie 27 w akwa 25. 

 

IMG_0985.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz wysypane na dnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obawiasz się, że potem będzie w tym podłożu sporo detrytusu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wrzucę coś co będzie przerzucać podłoże... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką grubą frakcję podłoża będzie ciężko przerzucić zwierzakiem który by się zmieścił w Twoim akwa.

Jak dla mnie troszkę się pospieszyłeś z życiem, w szczególności że nie robiłeś testów, ale trzymam kciuki !

Edytowane przez tomo88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.