Skocz do zawartości
sky

szybkość rośnięcia korali

Rekomendowane odpowiedzi

z góry przepraszam, ale jeżeli był taki wątek to prosze o podrzucenie linku bo nie moge znaleść interesujących mnie odpowiedzi,

jestem początkujący i jestem ciekaw jak szybko w dobrych warunkach rosną koralowce głównie miękkie i LPS, po czym poznać że koral rośnie? np, w jakim tępie euphilią wyrastają kolejne głowy? 

chodzi mi na zasadzie mniej więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy korally rośnie po swojemu u każdego. U mnie np xenia jak szalona rhodaktis przez rok tylko sie podwoił a sinularia stoi w miejscu a u kogoś innego może być calkiem odwrotnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie euphyllia jest od 1,5 miesiąca i z 8 główek robi już się 11( 3 główki się dzielą) i widać następne wyrastające. Sarcophyton też rośnie w oczach xenia od 3 miesięcy z dwóch szczepek zrobiło się 9. Ale zoanthus stoi w miejscu i grzyby też nie bardzo widać zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo każde akwarium jest inne. U jednego coś rośnie na potęgę, a kogoś innego nie rosnie, wręcz zamiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje akwarium przeżyło "inwazję" rhodactis, zaczeło się od jednego grzybka, a teraz już 1/4 skały tym porośnięta.Nawet w cieniu rośnie, w skale.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo jest tak że wszystko stoi a później nagle rusza, miekasy to czasami niezłe utrapienie.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam różne korale w akwarium i tępo przyrostów zależny od wielu czynników a nawet sezonowości i obsady podobnych gatunków.
Np. mam niebieską akroporę która rośnie u mnie generalnie na wiosnę i wczesnym latem lub gdy poziom fosforanów lekko zwyżkuje. W tym samym czasie inne akropory stoją i zaczynają rosnąc  albo w lecie albo w sezonie zimowo jesiennym. To funkcja parametrów wody , temperatury  , mikroelementów etc. 
Gdy koral rośnie to tempo przyrostów bywa imponujące. Np. "milka" od szczepki 4cm do kuli 15 cm urosła u mnie w około rok. 
Alveopora w rok robi u mnie nowy szkielet o średnicy 5 cm. Mam tez koral które prawie nie wykazują wzrostu lub przybywa ich raptem kika milimetrów / rok.
Generalnie daje się zauważać taki trend ,że przewaga pewnych gatunków stymuluje ich wzrost w akwarium. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybkość wzrostu korali mają wpływ ilość światła, częstotliwość karmienia it.

Ja swoje dokarmiam nawet 3 razy w ciągu tygodnia (2 razy plankton czerwony, 1 raz pokarm dla korali z Aquaforestu). 


1935e5648c0982e3bca0900bd4d0a36au1569a14

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie euphylia paraancora z jednej główki w 8 miesięcy zrobiło się 5.

Parametry średnio pilnuję (ale pilnuje).


Pacific sun pandora hyperion s

240l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz odpowiednie parametry dla koralowce  (chemia, światło, cyrkulacja, miejsce) to rośnie na twoich oczach. Wiem może mało precyzyjnie ale ciężko dokładnie określić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" U mnie euphylia paraancora z jednej główki w 8 miesięcy zrobiło się 5. "

Normalne; im blizej do Czarnobyla tym wiecej glowek wyrasta, takze sky; u Ciebie bedzie jeszcze szybciej:D

Dobre, stabilne parametry, regularne podmiany wody i fajne swiatlo - to podstawa. Wzrost mozna jeszcze przyspieszyc karmiac korale, ale przy miekkich to chyba nie bedzie potrzebne.

Miekkie maja to do siebie, ze sie pompuja zmieniajac objetosc, ale po kilku tygodniach zauwazysz wzrost "golym okiem".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci przykład na swoim akwarium
To jest marzec po przekładce do nowego szkła
IMG-20120318-00821.thumb.jpg.fe2fa0b091a

A tak wyglądało w październiku przy stabilnych parametrach

DSC_5219.thumb.JPG.f9e5ed506fff467b983dc

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak jak Stani napisal. Po objętości miękkie łatwo zobaczyć czy rosną. Kiedyś mój napompowany lobophyton był wielkości takiej jak jest teraz skurczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.