Skocz do zawartości
Rebciu

Zlewanie do ścieku pierwszych litrów z osmozy

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam nad pewną kwestią. Z racji posiadania profiluxa w bardzo prosty i bezpieczny sposób mogę sobię zautomatyzować dolewkę do zbiornika na RO. Ogólnie system dolewki jest standardowy - zbiornik 60l i dwie pompy dozujące. Jedna to miksera, druga dolewka.

TDS wody kranowej pokazuje 80-85, po osmozie - na początku 35, a po 15-20 sekundach 1, po DI 0. Te wyniki nie zmieniają się z biegiem czasu. Tzn. osmoza nie chodzi 5 godzin czy 5 dni TDS pokazuje zawsze to samo.

Ile maksymalnie czasu osmoza może być wyłączona aby nie było konieczności spuszczania pierwszych litrów do ścieku?

Dodam, że po ostatnich przykrych doświadczeniach prefiltry razem z żywicą będą wymieniane co 2 miesiące.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mmmmm.... :D to co ile wymieniać. Średnio miesięcznie przechodzi przez nią 400-450l i co z tym spuszczaniem wody?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dobra kranowke, mi TDS z wodociagu (niestety, wodociag Warszawa-Polnoc) pokazuje ok.200-250. Po RO po kilu dniach nie uzywania jest max. 35, spada do 5-7, po DI pokazuje 1 - nawet na nowych zywicach.

Ale kiedys troche krecilem TDS`em, zeby byl bardziej czuly.

Prefiltry wymieniam gdy widze ze sa brudne (mam przezroczyste klosze prefiltrow) a zywice w DI gdy TDS z 1 pokaze 2.

Z tym ze u mnie po DI zawsze jest 1, bez wzgledu na to, ile czasu bylo nie uzywane i czy zywice nowe czy juz uzywane.

IMHO zlewanie wody za RO ma sens gdy jest mozliwosc odprowadzeia tej wody przed DI, bo DI wszysto wyfiltruje - co najwyzej szybciej sie zabrudzi.

Ew. przy stosowaniu RO bez DI.

Oczywiscie pomijam tu koniecznosc spuszczania wielu litrow wody po wymianie membrany RO na nowa.

EDIT:

@Rebciu, jezeli u Ciebie wszystko w akwa jest OK. to rob tak, jak podpowiada Ci doswiadczenie.

Zdarza sie, ze "zalecenia" czestotliwosci wymiany (lub cokolwiek innego) nijak sie maja do praktyki.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam na osiedlu, ktróre ma swoją oczyszczalnię ścieków, a woda jest ze studni głębinowej ponad 200-tu metrowej :D Piotr dzięki za odpowiedź. Automatyzację czas zacząć :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek

"Prefiltry wymieniam gdy widze ze sa brudne (mam przezroczyste klosze prefiltrow)" - a czy masz tez przezroczysty filtr DI? Bo podobno swietlo nie wplywa za dobrze na zywice? Cos czesto o tym slysze i juz sie zastanawiam, tzn. u mnie swiatlo i tak nie ma dostepu do DI bo cale ustrojstwo jest zamkniete w szawce w kuchni ale mnie to zainteresowalo czy tak rzeczywiscie jest...?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew - co ile ty wymieniasz zywice ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquamaniac,

nie, obudowa DI nie jest transparentna.

Tylko prefiltry, a dokladnie prefiltr 5 mikronow i 1 mikron, bo wegiel tez nie ma przejzystej obudowy.

Cos takiego

http://www.allegro.pl/item159950125_puricom_ro6_limited_manometr_podw_wylewka_100gpd.html

tylko oczywiscie bez mineralizatora, baniaka i wylewki.

Za to z elektrozaworem przed RO.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.