Skocz do zawartości
mufti

Chłodziarka AM minicooler - ma ktoś taką ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam chłodziarke Aqua Medic minicooler, tą z ogniewm Peltiera (pomijam wątek związany z zakupem, kosztami - kaplica). No i teraz dylemat. Po podłączeniu, chyba zbyt wolno chłodzi, a raczej prawie wogóle nie chłodzi.

Mam tą chłodziarkę podłączoną do 100l, czyli wg intrukcji i wszelkich specyfikacji w dopuszczalnhm litrażu akwarium. Pompka - próby z 300 l/h, 650 l/h, 1100 l/h i 2000 l/h, nie ma różnicy.

Pytania do użytkowników chłodziarek:

1. Jak szybko temperatura powinna być obniżana? Jak to jest praktycznie w waszych chłodziarkach ?

2. Czy sprawdzając palcem wodę wypływającą z chłodziarki powinno się odczuwać wyraźną różnicę temperatury?

3. Czy oznaczenie wejścia i wyjścia wody ma znaczenie?W mojej instrukcji są 2 sprzeczne rysunki.

4. Czy każda chłodziarka się grzeje mocno mimo baaaaaaardzo powolnego chłodzenia?

5. Huk wentylatora, chyba ponad 40dB szumu, czy to normalne ? W instrukcji podane 20dB, ale tak nie jest. Piękniejsza połówka protestuje!...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma taka o numer wieksza, troche popracowala zeszlego lata :D

A wiec:

1000 czy 2000 l/h to zdecydowanie za wielki przeplyw! Do tej chlodziarki IMO max 300 a czym mniej to lepiej, ja bym dal w ogole tak ze 100. Jesli to jest nowe urzadzenie to byc moze "sie dotrze", u znajomego halas nie przeszkadzal, ot cos tam buczalo troche :D A grzac to sie bedzie grzac, cudow nie ma. Co do temperatury to powinna Ci ta chlodziarka obnizyc spokojnie o 5 stopni, daj jej czas i jak najmniejszy przeplyw.

Te chlodziarki sa tak drogie ze przy wiekszych baniakach to sie mozna juz zastanawiac nad klima do pokoju w tej cenie, to w ogole jest idealne rozwiazanie problemu temperatury :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a powiedz mi jaki czas powinien upłynąć do schłodzenia o 1 oC ? U mnie po 4 godzinach zaledwie 0,8 oC (z 26oC na 25oC) przy wyłączonym HQI i pokojowej temperaturze otoczenia.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka ma termostat, ustawiony jest na 24oC. Jak jest włączona, to świeci kontrolka.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz taka niska utrzymywac? Imo 26o to dobra temperatura dla wiekszosci organizmow. Chyba ze to tylko do testow:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, do testów tylko. Bo akurat mam temp. w akwa 26oC i chcę na próbę zbić na 25oC.

zmniejszyłem przepływ do 100 l/h. I rzeczywicie, teraz woda pod palcem jest dużo zimniejsza niż przedtem. Poczkam z godzinę, bo mam aqwa 100l i przy tym przepływie (na oko) za godzinę cała woda powinna przelecieć.

Dobrze kombinuję ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

ja ma ten najmniejszy z TITANOW 150

Z działa jestem zadowolony, temp w akwarium 26stopni, pompka do przechodzenia wody przez chlodziarke to MAXI JET 800, ochłodzenie temperatury o 1 ( od załącznia do wyłączenia si chlodziarki ok 7-10 min w zależności od temperatury zewnętrznej)


"Pit "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minicooler ma niską sprawność. Lepiej zdecydowanie wybrać Titana 150. Ma o niebo większą sprawność. a co do Twojego minicoolera, to znak że się grzeje, oznacza, że oddaje ciepło z wody. To chyba dobry znak.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam minicoolera Ale moja AM 500 chłodzi wodę w akwa w kilkanaście minut (spadek tem o 1-2st w ciągu 10-15min). Akwarium ok 600L w obiegu.

Mam poprzednika AM TITAN i dobija mnie jedynie jakaś dziwna histereza (ktora nie wiem jak ustawic) ustawione jest na 26st a czasem załącza sie przy 26,8 a czasem przy 27,5st. Ktoś wie jak to ustawić?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik podepnij ją do profiluxa :D - pewnie trochę szkoda miejsca w listwie :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 godzinach temperatura stoi w miejscu. Co prawda nie podnosi się pomimo włączonego HQI, ale efekt mizerny. W tej sytuacji spróbuję chłodziarkę oddać lub wymienić na inną, gazową, o lepszej sprawności. Widać, że te z ogniwem Peltiera to chwyt reklamowy i LIPA JAK ICH MAŁO!

Jestem zawiedziony i sflustrowany po tych kilku dniach prób!...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - to pierwsze co mi przyszlo na mysl. Jednak to działa na zasadzie ON/OFF i po odpaleniu przez jakiś czas (5-10min) chłodziarka sobie stoi i nie reaguje na temperature załączenia, tak jakby miała jeszcze ustawioną jakąś histereze czasową poza temperaturową. Cieżko to jakoś opisać. Jak dla mnie odpala się kiedy chce i jak chce. Fakt że trzyma temperature, jednak z rozrzutem ok 1,5 stopnia.

Chyba że sprobuje ustawić ją na np. 20 stopni i wtedy podepne do profiluxa.

Inna sprawa że (jak już kiedyś pisałem) między profiluxem a termostatem chłodziarki jest ok 1st różnicy i komu tu wierzyć? :D

Skłaniałbym się jednak ku profiluxowi bo z tego co czytałem na niemieckich forach to tam mają jakiś hi-tech hiper-super-atomowo-plazmowo-pomidorowy termometr do kalibracji czujek dodawanych do profiluxa.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti czytalem w twoim dzienniku, ze przerabiales cos w srodku, moze to wplynelo na jej prace?

Ogniwo Peltiera pracuje poprawnie tylko wtedy gdy jest zapewniony wokol niego ruch powietrz, moze sprawdz jak dziala poza szafka?


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że trzeba by było ustawić chłodziarkę na niższą temperaturę. To tak jak z grzaniem - grzałka troszkę wyżej niż ustawienia w komputerze. Potem sobię elegancko ustawiasz jakieś gniazdko na chłodziarkę, histeryza i pozamiatane :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, kombinowaem wcześniej, próbowałem zmniejszyć obroty wentylatora. Ni wpływa to na wydajność chłodzenia. Powietrze cały czas takie samo wylatuje, czyli takie letnie. Po godzieni dość ciepłe, bez względu na to jak wentylator się kręci.

Tak czy siak chłodzić powinna, a nie tylko podgrzewać powietrze.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ruch powietrza jest faktycznie ważny. Jeżeli chłodziarka nie ma gdzie oddać ciepła, to nię będzie uzyskiwała swojej nominalnej wydajności. A z grzebaniem w środku to bym uważał. Co do efektu - jeżeli przy hqi temp nie rośnie, tylko stoi w miejscu to bądź co bądź chłodizarka działa.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, co to temperatury otoczenia, to owszem, jest spoko. Szafka oczywiście otwarta, do tego otwarłem okno. Ale to półśrodek. Co do chłodzenia, to radiator jest letni, potem ciepły i to bez względu na to czy się wentylator kręci szybko, czy szybciej. Jak szedł na maksa, to efekt był ten sam. Nie ma różnicy. Należy zauważyć, że w lecie w upały temperatura otoczenia może być np. 30 stopni. Co wtedy ?

Niestety, pzy HQI jednak temperatura jak zwykle poszła do góry.

Spróbuję jeszcze zamienić miejscami wlot i wylot wody, bo na rysunkach są 2 sprzeczne oznaczenia. Naklejki na obudowie pasują do jednego z nich.

Edytowane 22:36

Zamiana wlotu z wylotem nic nie dała. Włączyłem jeszcze raz chłodziarke z pełnym chłodzeniem wentylatora. Jak to nic nie da za 1-2 godziny, to kończę zabawę i wymiana na cos innego. Trudno. Szkoda tylko dodatkowego zachodu.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BINGO!

Przestudiowałem jeszcze pare postów na innych grupach dyskusyjnych (USA, Australia), wszyscy chwalili tą chłodziarkę. Dlaczego? Otwarłem zatem jeszcze raz instrukcję, tą oryginalną (producent HAILA, typ chłodziarki HL-080CHV, AquaMedic to sprzedaje pod swoją marką) i zajrzałem do tabelki. I co wiedzę? A tutaj podają:

-Refrigeration Capacity - 80L

-Refrigeration Time - 20H

-Water Temp before/after refrigeration - 26oC/21oC

Czyli w ciągu 20 godzin spadek temperatury o 5oC przy 80l w akwarium. Więc z proporcji spadek o 1oC jest po około 4 godzinach. Mój tank ma 112l wody, więc spadek o 1oC powinien być po około 6,5 godziny!

Włączyłem jeszcze raz. I rzeczywiście. Po godzinie spadła temperatura o ok.0,5oC. No oczywiście możnaby by powidziedzieć, że prościej wsadzić wentylator na powierzchnię i dmuchać. Będzie szybciej. Ale w tym rozwoiązaniu gwałtownie rośnie parowanie wody i przy automatycznej dolewce podczas parodniowej nieobecności róznie może być...

Skoro tak, to ZWRACAM HONORY temu wynalazkowi. Chłodziarka długo chłodzi, ale w sumie pobiera mało energii. Podają że pobiera 1,1A. To tyle mniej więcej, co jeden pecet, bez monitora (200W)!

Fakt, że wentylator mogli wsadzić inny, lepszy, bo robi duży huk. Na grupach dyskusyjnych czytałem, że zmieniają na wentyl. Vertex - dużo mniejszy szum.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mufti :

Ok, a powiedz mi jaki czas powinien upłynąć do schłodzenia o 1 oC ? U mnie po 4 godzinach zaledwie 0,8 oC (z 26oC na 25oC) przy wyłączonym HQI i pokojowej temperaturze otoczenia.

Miałem taka chłodziarke, było wszystko ok jak stała na balkonie, bo w mieszkaniu na dodatek że było ją słychać to jeszcze nagrzewała powietrze co mnie wpieniało.

Teraz mam wentylatory od kompa które rozwiewaja ciepłe powietrze spod hqi a temp w akwarim jest na poziomie 26.5 C w nocy 25.9 C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti zastanow sie jednak nad wymiana bo nie wiem czy jak nadejda lada chwila duze upaly to czy ona da rade.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, ale to jednak spory wydatek jest jeśli bym chciał wymienić (z 500 zł dołożyć). Jak dla mnie jeśli tylko da się zahamować wzrost temperatury (niekoniecznie obniżyć), to mi wystarczy w zupełności. I tak dołożę wiatrak pod HQI.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, gdyz to moj pierwszy post na tym forum.

W necie nie spotkalem sie za bardzo z taka tematyka, wiec przygnalo mnie na forum morskie.

Mam pytanie odnosnie schladzania wody w baniaku.

Mam 112l, standardowe, w pokoju 22-24 stopnie (klimatyzowane).

Potrzebuje schlodzic wode do 16-18 stopni i jak wiadomo nie chce wydawac duzej kasy na chlodziarke z agregatem.

Czy opisywany tutaj wynalazek jest w stanie mi schlodzic wode o te 6 stopni i utrzymywac ja przez caly czas?

Mam tez ddatkowe pytania:

1. Jakiej grubosci sa weze przylaczeniowe w takiej malej chlodziarce?

2. Rozumiem, ze chlodziarka nie ma pompy, wiec podlacza sie ja pod np. kubelek?

3. Czy chlodziarka ma termostat by zalaczala i wyaczala sie przy odpowiedniej temperaturze, czy trzeba zadbac o dodatkowy termostat zewnetrzny?

Z gory dziekuje za pomoc.


-----

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.