Skocz do zawartości
Iceberg

Oswietlenie a swiatlo dzienne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...Zastanawiam sie ostatnio nad czasem oswietlenia zbiornika...Do tej pory swiece od 12-23,ale zbiornik juz kolo osmej rano oswietlony jest mocnym swiatlem dziennym,zazwyczaj w miejscu,ktorym mieszkam slonecznym  a korale pomimo jeszcze nie wlaczonych Led'ow juz od rana sa otwarte i tak mysle czy takie swiecenie naturalne plus lampa przez 11-scie godzin to nie za wiele...Zauwazylem dobroczynnosc slonca dla zbiornika i zadne,nawet najlepsze sztuczne swiatlo nie dorowna naturze...Mam do wyboru,albo skrocic czas swiecenia,albo zamknac okiennice i swiecic tylko led'ami...Jak Wy to macie rozwiazane?...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto zmienić czas świecenia żeby pokrywał się z czasem słońca. Od 8:00 do 21:00. Jeżeli w zbiorniku nic się nie dzieje korale rosną, niema plag, szyby nie zarastają to może nie warto kombinować. Takie oświetlanie zbiornika jak masz ma sens tylko jeżeli późno wracasz z roboty i nie masz kiedy cieszyć się akwarium. To tylko moje zdanie. Niech wypowiedzą się EXPERCI od kolorowych korali.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to chodzi ze chce by akwarium swiecilo jak najpozniej w nocy...Pomyslalem tez ze moze dolozyc jakies niebieskie led'y,ktore mogly by swiecic caly ranek i gasnac jako ostatnie ,ale wtedy musial bym chyba zamykac okiennice,co i tak robie w lecie,kiedy jest skwar,no a lato juz tuz tuz...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować ograniczyć dostęp światła słonecznego rano do akwarium, poprzez zasłonięcie okien, albo nie robić nic jeżeli wszystko działa bez problemów. TZN korale rosną prawidłowo, nie ma plag. Ja mam akwarium bezpośrednio nad zasłoniętym oknem dachowym i mimo, że jest zasłonięte roletą to światło rozświetla mi akwarium i korale  zaczynają się otwierać. Dlatego świecę od rana, aby nie przedłużać cyklu świetlnego. Myślę że zbiornik powienien być oświetlony od 10 do 14h max. (12h)


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy korale rosna prawidlowo to jeszcze nie wiem,gdyz niedawno po ponad trzech miesiacach akwarium jest dojrzale a korale,oprocz Zoa wsadzilem wczoraj,dlatego tak mi przyszlo na mysl te cale slonce sloneczne,gdyz dzisiaj jak tylko slonce wzeszlo,wszystko sie pootwieralo...Bede obserwowal co sie dzieje w zbiorniku i wsadze niebieskie swiatlo,by to akwarium jakos sie prezentowalo o kazdej porze dnia...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal,

warto to slonce wykorzystac. Mozesz zaczynac swiecenie 2 godziny pozniej i konczyc jak zwykle - zaoszczedzisz prad i dostarczysz super swiatlo. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Iceberg napisał:

Wlasnie o to chodzi ze chce by akwarium swiecilo jak najpozniej w nocy...Pomyslalem tez ze moze dolozyc jakies niebieskie led'y,ktore mogly by swiecic caly ranek i gasnac jako ostatnie ,ale wtedy musial bym chyba zamykac okiennice,co i tak robie w lecie,kiedy jest skwar,no a lato juz tuz tuz...

Fajnie, że odpaliłeś ten wątek. Mam dokładnie tak samo, chciałoby się wieczorem pooglądać jak najdłużej, ale słonko świeci od rana :/

Ja "przyciąłem" białe ledy z mocą świecenia, przez co jakoś się system wyrabia. No, ale to przy ledach. Jak ktoś ciągnie na T5, czy HQI to już więcej kombinacji chyba.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też pada światło na zbiornik, świecę niebieskim całą dobę, od 22 do 8 tylko na 2%, od 8 do 10 się rozjaśnia i od 20 do 22 ściemnia. Białe światło mam od 12 do 16, z tym że godzinę się rozjaśnia i godzinę się ściemnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.