Skocz do zawartości
macdabro

Reefmax Macdabro

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się, dzisiaj zalałem swój pierwszy zbiornik ze słoną wodą...

Na razie jest to Reefmax, ma swoje zady i walety a ja mam nadzieje trochę wiedzy na nim łyknąć i w przyszłości postawić już inny, większy zbiornik z sumpem.

Zaczęło się od tego, że pracuje z jednym takim posolonym i od tego jego gadania mi się udzieliło.

Na start poszła skała, niegdyś żywa. Aranżacja ułożona zimą na tarasie... Następnie oczyszczanie mechaniczne, usuwanie czego się da. Później kąpiel w wodzie z octem i kolejne oczyszczanie mechaniczne. Na koniec kąpiel w wodzie z bielinką i skała czysta jak łza. Dla bezpieczeństwa ostateczna kąpiel w wodzie z antychlorem...

Fotki, przed w trakcie i po czyszczeniu.

skala.jpg

1. Przymiarki

2. Po wstepnym oczyszczeniu

3. Po kąpieli w occie i ponownym czyszczeniu

4. Po bielince

Postanowiłem pokleić skałę oraz dorobić "stopy" z kleju dla bardziej nierównych kawałków skał żeby rozłożyć nacisk na szkło. Skała sklejona CX5 (moje pierwsze doświadczenia z tym klejem - koszmar )

Reefmaxa kupiłem używanego i tło było w stanie słabo kiepskim. Dociąłem i wkleiłem tło ze spienionego PCV o gr. 3mm.

To teraz do rzeczy, jak wygląda obecnie mój zestaw:

- wersja T5 - kupiłem ze świetlówkami ATI (Coral Plus, Blue Plus, Aquablue Special - jeśli okaże się za biało ostatnia wyleci na rzecz kolejnej Coral Plus lub Blue Plus)

- w pierwszej komorze dwa koszyki wypełnione siporaxem 25mm (razem 2l)

- pomiędzy koszykami trochę Bio Pellet XL a na górze pierwszego wata

- tacka ociekowa wywalona, wklejony grzebień

- druga komora to standardowy odpieniacz z przedłużonym "kominem"

- trzecia komora to grzałka, czujnik temp oraz glony spaghetti (myślę nad zamontowaniem dodatkowego źródła światła dla glonów)

- ok 8-9kg suchej skały

- ok 7kg żywego piasku Nature's Ocean Samoa Pink

- bakterie Microbe Lift Special Blend

- na start ok 70l wody z podmiany od znajomych hojnych morszczaków

- 10l świeżej solanki na soli Red Sea niebieskiej

- cyrkulacja Koralia Nano 900 i Tunze 6015

No i się kręci, woda się powoli klaruje, a mi się cieszy gęba [emoji3]

 

Poniżej fotka całości ale woda jeszcze trochę mleczna...

reefmax.jpg

Edytowane przez macdabro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tło po kilku latach w reefmaxie już nie daje rady. A światło do spaghetti będziesz musiał dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tło po kilku latach w reefmaxie już nie daje rady. A światło do spaghetti będziesz musiał dać.


właśnie myślę jak zamontować Aquael Leddy Smart Plant bo taka mam na stanie ale już jakąś wizję mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, macdabro napisał:

 


właśnie myślę jak zamontować Aquael Leddy Smart Plant bo taka mam na stanie ale już jakąś wizję mam.

Kup plexi w castoramie i przyklej na szybe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać ze etap planowania był długi :) ale za to skuteczny.
Brawo :)

Trzymam kciuki za sukces


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja wywaliłem tą klapkę z 3 komory i wyciąłem jak kolega pisał z plexi płytke i na to dałem światlo. Tylko płytka leży na grzebieniu tak że poda plynie pod nią a na światło nic nie napływa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeci dzień od zalania. Czytałem dużo o odpieniaczach w RM i ludzie narzekali że odpieniacz nie pieni. Mój pieni jak szalony czystą piana na mokro tak, że mógłbym wylewać zawartość kubka parę razy dziennie. Na razie nie ma brudów więc pozwalam mu się przelewać. Regulacja jest słaba. Wężyk wymieniłem na nowy, jest mocno osadzony. "Komin" odpieniacza przedłużony o jakieś 2 cm rurką z pcv.

Jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę. Po czyszczeniu odpieniacza po poprzednim właścicielu źle spasowałem elementy składając go (szczególnie stożkowy element na którym opiera się kubek) . Poprawiłem i teraz nie szaleje a i regulacja jako tako działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dojrzewanie wybuchło... 

Zastanawiam się czy jest sens dać ROWAphos na początek żeby PO4 nie przesiąkło skały i żeby trochę zredukować krzemiany czy pozwolić mu spokojnie dojrzewać...

dojrzewanie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki,same przejda i to dosyc szybko,jak cos to mozesz wrzucic sera silicat.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Nie wsadzaj teraz rowaphos, nie ma sensu jak dojrzewanie wystartowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie patrze na to moje powoli dojrzewające akwarium i dochodzę do wniosku, że chyba nie do końca przemyślałem ułożenie skały po lewej stronie. Ten duży kawałek na górze zabiera mi dużo powierzchni i daje mało możliwości ułożenia korali.

Zastanawiam się, czy nie byłoby dobrze wyjąć tę konstrukcję i odłupać ten duży kawałek póki akwarium ma dopiero 4 tygodnie. Niestety wszystko poklejone i inaczej się nie da.

Boję się, że później będę żałował, że tego nie zrobiłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej teraz jak później.
Potem przestawiane skały może zaburzyć równowagę, chociaż są tacy co bez konsekwencji wymieniają cała skałę w baniaku.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw go i tak będziesz klejł szczepki :) dasz jakiegoś sps ładnie sie rozrośnie. Każda skałę można fajnie obsadzić


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zostaw go i tak będziesz klejł szczepki [emoji4] dasz jakiegoś sps ładnie sie rozrośnie. Każda skałę można fajnie obsadzić


w sumie racja ale to na prawdę spory kawałek... niby można potem tam dać coś co rośnie w kulkę, jakąś euphylię albo tubiporę i zasłoni z czasem znaczną część...

biję się z myślami na razie :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja się biłem 2 lata ponad i tak zmieniłem jak chciałem ale byłem zmuszony. Naszczescie wsadzanie wyciaganie juz sie skończylo jest jak ma być. Moim zdaniem zrób sobie tak jak chcesz. Później będzie Ci szkoda robić bałagan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam rozwój wydarzeń :)

Ułożenie zmienione, glonów doszło ?


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mija 4 tygodnie od zalania. Na razie się kręci bez podmian. Co niedziela dolewam 18ml Special Blend. Od początku świecę niebieską od 12 do 20, reszta od 12:30 do 19:30. Odpieniacz pracuje raz lepiej raz gorzej, ale średnio dziennie odsysam z kubka ok 40ml mniej lub bardziej żółtobrązowej wody.

Ustawienia skały nie zmieniałem i chyba jednak nie będę, obsadzę to co jest.

Glony tydzień temu zaczęły się cofać, zaczęły pojawiać się jasne placki na skale i piachu. Już zacząłem się cieszyć... ale parę dni temu powróciły tyle że chyba słabsze, albo inne. Jeszcze nie umiem ich rozróżniać :) Kolorystycznie na razie brązowawo, zielonych brak. Wcześniej był kożuch teraz jakieś frędzle. Zastanawiam się czy zostawić żeby same zeszły czy czyścić skałę szczoteczką i jakoś odsysać z piasku.

Tymczasem zaobserwowałem w komorze z glonami równonogi wielkości ok 1mm oraz kiełże na skale. Cieszy mnie, że coś tam żyje. Tyle przyszło do mnie z glonami.

A jako ciekawostkę mogę polecić czyścik tunze nano, super się sprawdza na profilowanej szybie i można go przeciągać pomiędzy bocznymi szybami a przednią bez moczenia rąk :)

Parę fotek glonów:

 

glony_2.png

glony_3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczuwam problemy... dzisiaj rano wyjąłem płaski kawałek skały, który leżał na piasku, żeby go połamać na podstawki pod korale...

Odwróciłem go do góry nogami i pod spodem skała jest czarna i śmierdzi zgnilizną. Może stąd moje bujne glony, widocznie nie udało mi się oczyścić skały wystarczająco dokładnie.

Nie wiem na ile to niebezpieczne, jeśli reszta mojej skały tak ma to chyba czeka mnie wymiana skały...

Co sądzicie?

skała.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mi sie tak zrobiło jak wsadziłem nowy fragment skały na piasek i na sile wcisnałem go w niego. Po 3 tygod iach wyciagnałem piasek ruszyłem i nie ma problemu. Reszta skały stoi na szybie i problemów nie ma. Tu bym szukał przyczyny. Martwa strefa pod skała. Zbyt mocno zbity piach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja skala też stoi na szybie a piasku mam może 2cm warstwę

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięke dojrzewanie :) 

chociaż i tak jakoś słabo przechodzi :) cofa się już powoli czy dalej sypie glonami


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brązowe w odwrocie, zostały jakieś rzadkie brazowe frędzle na skale, na piasku utrzymuje się lekki nalot ale nie korzuch... po 5 tygodniach od zalania zielonosci brak za to mikro życie przyniesione z glonami wybuchło i mnóstwo różnych zyjatek śmiga po zbiorniku.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym ja startowalem na wyjalowionej suchej skale więc pewnie mniej pozywek dla glonów... tak czy siak nie mogę się doczekać aż już będzie czysto i snuje plany ;)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką ekipę sprzątającą polecili byście do 7 tygodniowego Reefmaxa? Myślałem nad Nassariusami, Trochusem i może jakimś skorupiakiem typu krewetka czyszcząca.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.