Skocz do zawartości
Dan86PL

SUMP 3 komory 50x30xH(?) pod akwarium 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Uruchomiłem niedawno baniak 200l (80x50x50) i pozostał mi do zrobienia SUMP.

Z założenia SUMP ma być 50cm długi, 30cm szeroki i właściwie dowolnie wysoki.

Planuję 3 komory. Jedna wiadomo na spływ, odpieniacz, grzałkę. Po drodze między pierwszą a drugą komorą przegroda z miejsce na media filtracyjne (skała - gruz). Druga komora miałaby służyć jako małe refugium - jakieś glony i miejsce do rozwoju różnych robaczków. Trzecia komora dla pompy powrotu.

Jak zrobić przegrody pomiędzy tymi komorami. Chodzi mi o to, żeby było jak najprościej, ale jednocześnie sensownie i żeby woda była w chociaż małym ruchu. Te przegrody się robi z tego co widzę z 2 a nawet 3 szkieł pomiędzy komorami.... Nie wystarczy z 1?

Dzięki z góry za każdą podpowiedź!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

https://www.google.pl/search?q=projekt+sumpa+do+akwarium+morskiego&client=firefox-b&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi_4dTCzvfSAhUmD5oKHahvCaUQsAQIOg&biw=1280&bih=899

do wyboru do koloru

przede wszystkim ma się wszystko zmieścić i być łatwe w obsłudze

 

a podwójne szyby to na przykład "bubble trap" czyli żeby bąble z odpieniacza nie leciały dalej

sumpbafflesold.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ale czemu podwójne albo nawet potrójne, a nie pojedyncze? Coś z obiegiem wody, tylko o co w tym dokładnie chodzi to nie mam pojęcia...

Może być tak jak poniżej na moim autorskim rysunku? Czy mogę zrobić przegrody z pleksy?

80cd912110aa.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w/g mnie bez sensu przegroda nr1 ta pierwsza przy odpieniaczu - kompletnie nic nie robi prócz podtrzymania skały - to samo zrobisz kratką czy koszykiem

plexi trudno dokleić do szyby

ja bym zrobił mniej więcej tak

80cd912110aa.png

ewent. mikrobąble z odpieniacza "wypienią sie" na skałach i kolejnej przegrodzie a woda wpadająca do refugium nie będzie wymywać piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel...To znowu ja :-P

Radzę Ci zrobić sobie projekt w skali, ponieważ na luźnych rysunkach to wygląda super ale niestety w życiu już nie koniecznie. W tak małym sumpie 3komory pełnowymiarowe i bubblestopy to będziesz miał ciężko zmieścić. Najpierw zacznij od sprzętu (podstawa odpieniacza i pompy powrotu) to ustali Ci pierwszą i trzecią komorę (Zwykle minimum 15cm)(Wysokość poziomu wody dla danego odpieniacza pozwoli Ci zaplanować wysokość pierwszej przegrody zwykle około 25cm). Pierwsza przegroda jest od dna, następna z przerwą przy dnie(musi być około 2cm wyżej niż pierwsza aby woda się nie przelewała nad bublestopem). 3przegroda musi być niżej niż pierwsza (Twoja decyzja czy cała czy dzielona). 4 przegroda musi być od dna, niżej niż 3(5przegroda z przerwą nad dnem ale moim zdaniem nie potrzebna, aby nie chlupało wystarczy trzymać w komorze pompy odpowiednio wyższy poziom wody(prawie na równo z przegrodą).

Wysokość liczysz przez dodanie objętości wody jaką masz w kominie,rurach, oraz jako spiętrzenie nad powrotem (wysokośc do której zassie wylot). Przykładowo gdy masz wylot zanurzony w akwarium 5cm poniżej poziomu wody i to masz 20L plus średni komin zewnętrzny(25x10x20cm)5L plus dla ułatwienia 3rury fi25mm każda 1metr długa czyli około 1,5L. W sumie 26,5L wody spłynie po zaniku prądu. Dla Twojego sumpa każdy 1cm powyżej pierwszej(najwyższej) przegrody daje 1,5L Więc aby zmieścić 26,5L to musi być minimum 18cm. Czyli cały sump musi mieć w przypadku zrobienia pierwszej przegrody 25cm około 45cm.

Teraz licząc na każdą komorę 15cm, masz 45cm, szkło zabiera 1cm(2x5mm na taki sump) na bubble stopy zostaje Ci 4cm gdzie i tak musisz je zrobić ze szkła więc znów stracisz  2cm( 5x4mm). Każdy "kanał" musi mieć jakąś szerokość aby woda swobodnie przez niego płynęła i nie zarósł z czasem, dało się go wyczyścić itp.

Mam nadzieję że pomogłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem na etapie robienia sumpa o tych samych wymiarach więc podłączam się do tematu. A może coś takiego? Propozycja z instrukcji od odpieniacza

IMG_20170328_021601.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2017 o 16:37, dadario napisał:

...Wysokość liczysz przez dodanie objętości wody jaką masz w kominie,rurach, oraz jako spiętrzenie nad powrotem (wysokośc do której zassie wylot). Przykładowo gdy masz wylot zanurzony w akwarium 5cm poniżej poziomu wody i to masz 20L plus średni komin zewnętrzny(25x10x20cm)5L plus dla ułatwienia 3rury fi25mm każda 1metr długa czyli około 1,5L. W sumie 26,5L wody spłynie po zaniku prądu. Dla Twojego sumpa każdy 1cm powyżej pierwszej(najwyższej) przegrody daje 1,5L Więc aby zmieścić 26,5L to musi być minimum 18cm. Czyli cały sump musi mieć w przypadku zrobienia pierwszej przegrody 25cm około 45cm.

Teraz licząc na każdą komorę 15cm, masz 45cm, szkło zabiera 1cm(2x5mm na taki sump) na bubble stopy zostaje Ci 4cm gdzie i tak musisz je zrobić ze szkła więc znów stracisz  2cm( 5x4mm). Każdy "kanał" musi mieć jakąś szerokość aby woda swobodnie przez niego płynęła i nie zarósł z czasem, dało się go wyczyścić itp....

Dopiero teraz udało mi się zastanowić porządnie nad tym sumpem. Dzięki Szymon za dokładną analizę. Po przeczytaniu 3 razy zrozumiałem o co chodzi. :)

Mam akwarium o wymiarach 80x45x45 czyli dokładnie 162l.

Wylot ustawiony mam równo przy powierzchni tafli, nawet częściowo nad. Nie zakładam więcej niż 3cm. Więc to co zassa powrót, gdy pompa przestanie działać: 3x45x80= ok 10l

Komin ma wymiary 40x18x8= ok 6l

To co w rurze spływu to wartość pomijalna ale dajmy te 2 l. 

W sumie wychodzi nie więcej niż 20l.

To co tak jak poniżej może być nie? :)

 

ce8d9ce782781.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wylot masz na równi z taflą to upewnij się czy aby nie masz grzebienia niżej. Wtedy liczysz od niego do powierzchni...

A jak rozwiązałeś problem komór w sumpie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, dadario napisał:

Skoro wylot masz na równi z taflą to upewnij się czy aby nie masz grzebienia niżej. Wtedy liczysz od niego do powierzchni...

A jak rozwiązałeś problem komór w sumpie???

Spoko, tak jak napisałem po wyłączeniu pompy poziom wody w akwarium schodzi 3cm (grzebień uwzględniony) i zlatuje zawartość komina.

W jakim sensie problem komór? Załączyłem rysunek w poście. Nie wyświetla się? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że to tylko rysunek poglądowy do obliczeń objętości.  Ale widać wszystko. Prosty sump tak jak powinno być. Zastanów się tylko czy chcesz zrobić różnicę w wysokości przegród 2cm. Może pluskać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, dadario napisał:

Myślałem że to tylko rysunek poglądowy do obliczeń objętości.  Ale widać wszystko. Prosty sump tak jak powinno być. Zastanów się tylko czy chcesz zrobić różnicę w wysokości przegród 2cm. Może pluskać. 

Sorki, mogłem wymiary wysokości sumpa i przegród napisać pionowo byłoby bardziej czytelne. 

Czyli jak rozumiem, wszystko ok tylko kwestia różnicy w wysokości przegród.

Chcę dać 2cm różnicy wysokości przegród żeby wymusić większy ruch tafli (teraz mi się robi w sumpie bez komór kożuch...) wody w sumpie, ale nie wiem czy to coś da...

I w ogóle dzięki Szymon, bo masz umiejętność udzielania konkretnych odpowiedzi i wychwytujesz problemy, które mnie też zastanawiają. :)

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zabieram za ten SUMP i się zabrać nie mogę. Póki co mam 30l zbiornik bez przegród i wątpliowści czy ten SUMP podzielony na komory mi w ogóle potrzebny... 

1. Parowanie wody. Jeżeli woda zacznie parować to będzie to widoczne tylko w komorze z pompą powrotu? Poziom wody w akwarium oraz komorze spływu i refugium pozostanie bez zmian? W komorze powrotu z pompą obiegową poziom będzie się przez parowanie obniżać i jeżeli odpowiednio wcześnie nie doleję wody, to może dojść do sytuacji, że pompa "się zatrze"? Chodzi o to, że ta komora będzie miała ok. 8l (15x18x30). Żeby pompa pompowała będzie musiał być poziom wody na wys. 10 cm czyi co najmniej 4l. Jeżeli tak jest to trochę lipa...

2. Czy SUMP z 1 komorą nie zda egzaminu? Chciałbym w sumpie mieć odpieniacz, pompę obiegową, piasek, glony i hodować jednocześnie z powodzeniem zooplankton... Można tak zrobić? Boję się, że piasek nie może być razem z pompą, bo może ją uszkodzić. Z kolei gdzieś wyczytałem, że  zooplankton nie może być razem z odpieniaczem, tylko dlaczego?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, tylko w komorze pompy powrotu będzie się zmieniał poziom wody. 4L wody nie wyparują w jeden dzień ale już teraz pomyśl nad automatyczną dolewką. Nie dasz rady systematycznie i codziennie dolewać wody z ręki. 

2. Nie zda ponieważ: odpieniacz dla stabilnej pracy musi mieć stały poziom wody, glony będą wpadały do pompy powrotu, spływ może wzruszać piasek, a zooplankton będzie odfiltrowywany przez odpieniacz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.