Skocz do zawartości
alic3

Z hepatusa znika czarny kolor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Mam mały problem z hepatusem - niby wszystko w normie, je, pływa, nie ociera się ale z końcówki ciała zniknął mu czarny kolor.

Wygląda jakby był podrabiany malowany na hepka i teraz się wytarł [emoji6]

śpi pod skałą myślałam że może to zadrapanie od gnieżdżenia się tam (wykopuje sobie piach tak się ,mości' leżąc na płasko) ale ma to po obu stronach ciala.

Pod skałą nic nie rośnie prócz mini rurówek. Cinctus który też tam włazi nie ma żadnych oznak. Żadna ryba nie ma widocznych objawów jakiejkolwiek choroby.

Niedawno wpuściłam tylko błazna-skunksa z własnego importu, po 2tyg kwarantannie z profilaktyką.

Nie mam doświadczenia z pokolcami może coś poradzicie?

Display 300l, pływa 11 ryb łącznie, parametry bez zmian.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

3cee0b5277facbd226957e1f83c6a9d2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hepatusy mogą zmieniać intensywność ubarwienia. Niebieski robi się głębszy, a czarny blednie/częściowo zanika. Może to być wywołane różnymi czynnikami. Stresem, warunkami w akwarium... to poniekąd forma komunikacji. Bo chyba nie wygląda na początek jakiejś choroby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to na chorobę. Spróbuj mu podawać codziennie algi w klipsie, dodawaj witaminy do pokarmu. W przypadku braku pokarmu roślinnego często ryba skubie korale koloru zielonego. Później pomimo podawania zieleniny ciężko go oduczyć takiego zachowania. Jest to jeden z najładniejszych z pokolców, niestety rośnie w krótkim czasie do dużych rozmiarów.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asiu u mnie Hepek przez dwa tygodnie plywał prawie przezroczysty. Zaaklimatyzowal sie i ubarwienie wrocilo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia jedzenia bo ma bardzo urozmaicone i je chętnie nie musi skubac żadnych korali.
Leel00 wczesniej miał 2 takie obszorowania i po 2-3 dniach zaszly na ciemno, normalnie. Teraz placki są większe a nic nie było zmieniane. Od ok miesiąca czyli od pierwszych otarć karmię częściej spiruliną - wydawało mi sie że poprzednio pomogła zniknąć otarciom, teraz nie ma poprawy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są "obszorowania", a raczej zmiana wielkości  komórek pigmentowych w skórze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotr za dobre słowo tylko u nas to nie jest nowa ryba ...już zdążył podwoić wielkość.
"Obszorowania" piszę tak potocznie - nie ma żadnych śladów uszkodzenia, masz rację Leel00 tylko czy masz jakiś pomysł jakby mu te komórki pigmentowe przywrócić do normy?
Już pomijam że Klient wchodzi to pyta czy hepek chory i boi sie czy żadnego badziewia sobie nie przyniesie. Nie dziwie sie ludziom, ale też nie zamierzam chować zdrowej moim zdaniem ryby gdzies po małych kwarantannowych zbiornikach. Po prostu chciałabym żeby wyglądał tak abym i ja miała 100% pewności że nic mu nie jest.
Żarcie ma bogate i różnorodne, zresztą jest tłuściutki. Może nie jest zachwycony towarzystwem? Lubił cinctusa a ten wyniósł się ostatnio pod inną skałę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odpał, kurcze o dzieci tak sie nie martwie... Co te morskie robi z ludzi...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pigmentacja zależy od samego zwierzaka. Może nie świadomie, ale jednak. W grupie to forma komunikacji, poniekąd okazywania nastroku. Pisałeś, że wpuściłeś nowe życie - może to reakcja na to? Poczekaj trochę. Powinno się unormować. Tak przy okazji - ten zanik to jednostronnie, czy na obu bokach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe życie (błazen skunks 1szt) jest od ok 2tyg i wychodzi z quadricolora tylko na żarcie. Ale jest nieokrzesany fakt, lata za jedzeniem tak, że czasem wpada na hepatusa.
Zanik mamy obustronny w tych samych miejscach czyli od ogona.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zanik obustronny, symetryczny to raczej cecha behawioralna, a nie chorobowa. Pytaniem pozostaje czym spowodowana. Tak czy inaczej - nie martwił bym się. Skoro je, normalnie i się zachowuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Many thanks my friend jak to mowią ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorotka (hepek) odzyskuje kolor czarny bez wyraźnej przyczyny


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbsup:  Pewnie jakaś przyczyna (dla heptusa) istniała :). Może Zmiana czasu świecenia? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za wiki (wiem,  wiem ;-) ):

"Regal blue tangs can also, when faced with danger or dark spaces, make themselves semi-transparent, in order to help with evasion and light passivity, respectively. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do końca nie wrócił do normy, świecenie cały czas to samo, jedzenie, korale no wszystko tak samo od dłuższego czasu ... Nie wiem może to ta nieodwzajemniona miłość do cinctusa :p


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.