Skocz do zawartości
outta82

cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

akwa ma 1,5m. Od 2 dni wychodzą czerwone plamy jak na zdjęciu. Kolega mówi że to cyjano.

Jeśli cyjano, poprosiłem właściciela sklepu z akwarystyką morską u którego się zaopatruję o pomoc.

Twierdzi żeby nic nie robić, że to normalne oznaki dojrzewania. Poczytałem jednak o tej pladze i obawiam się że "samo" nie przejdzie.

A teraz kilka faktów o akwarium. Założone 1,5m temu. Filtr fzn3 ( wciąż standardowa gąbka OEM ), bakterie zalane tylko raz na samym początku ( dopiero wczoraj dowiedziałem się od znajomego że przez pierwszy rok należy dolewać co około 2/3 tygodnie fiolkę ). Cyrkulacja fzn3 + jvp100 ( nie widać żeby były martwe strefy, glony i włoski ruszają się w całym akwa ). Brak życia, tylko skała i woda.

Co mam zrobić? Właściciel sklepu proponuje rozwiązanie żebym po prostu wymienił już w filtrze gąbkę na siporax i chemipuren, dolał bakterii, wsypał już piasek, wrzucił kilka ślimaków i ... czekał? Co myślicie?

Dodam jeszcze, od początku świecę 12h, 11h dzienne, 1h nocne. Może odciąć światło na kilka dni?

Z góry dziękuję za pomoc,

Łukasz

IMG_20170412_162659.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli jest tylko skała i woda to światło nie jest potrzebne w ogóle. O ile wiem bakteriom nitryfikacyjnym światło szkodzi więc nawet lepiej byłoby nie włączać lamp do czasu aż będzie w zbiorniku coś co światła potrzebuje. Bakterie jak najbardziej powinieneś lać. Start na suchej czy żywej skale? Jak na suchej, nie zaszkodzi wrzucić raz w tygodniu jakiegoś pokarmu dla ryb, niech sobie gnije - bakterie dostaną papu. Walka z cyjano i glonami na tym etapie jest bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Stefan85 napisał:

Jeżeli jest tylko skała i woda to światło nie jest potrzebne w ogóle. O ile wiem bakteriom nitryfikacyjnym światło szkodzi więc nawet lepiej byłoby nie włączać lamp do czasu aż będzie w zbiorniku coś co światła potrzebuje. Bakterie jak najbardziej powinieneś lać. Start na suchej czy żywej skale? Jak na suchej, nie zaszkodzi wrzucić raz w tygodniu jakiegoś pokarmu dla ryb, niech sobie gnije - bakterie dostaną papu. Walka z cyjano i glonami na tym etapie jest bez sensu.

Start był na żywej + cała woda z działającego akwa. A co z piaskiem i ślimakami? Mogę już wrzucić? Czy czekać na ustąpienie plag?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli parametry pozwolą to ja bym dal ślimaki i piasek tez bym dal bo i tak po dodaniu piachu równowaga będzie prawdopodobnie zaburzona wiec lepiej od razu przez to przejdź,siporax to moim zdaniem od razu/przy starcie powinieneś dać ,


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niwre37, no właśnie widzisz, pomimo iż naprawdę sporo czytałem i przyswajałem wiedzy zanim wystartowałem, to jednak nijak się to ma jak już się założy akwa. W dodatku informacji jest tyle, często różnych, sprzecznych, że mętlik w głowie zostaje i koniec końców już nie wiadomo jak i co robić. Dlatego założyłem tak jak mi doradzono w sklepie. Niestety o tym żeby od razu wrzucić siporax, lub żeby regularnie lać bakterie nic nie powiedzieli....Ale pewnie, w weekend zrobię podmiankę pierwszą i testy i jak będzie ok wrzucę piach i ślimaki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piasek i siporax też uważam powinieneś wrzucić od razu. Muszą zostać zasiedlone przez życie, im szybciej tym lepiej. Poza tym zmieni się chemia wody po wrzuceniu ww a to wpłynie na dojrzewanie całego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób podmiany. Dorzuć dwa trzy ślimaczki niech sobie jedzą i produkują pożywkę dla bakterii. Ja leje bakterie pro bio S co dwa dni kropelkę. 

Na żywej wodzie i skale dojrzewania prawie nie miałem, poza lekkim okrzemkiem i małymi ogniskami cyjano. Ale to z racji świeżego podłoża.

Okrzemek prędzej czy później wyjdzie. 

Mozesz dac więcej piasku i czekać na okrzemki, jak się pojawi to poczekaj jakis czas i zbierz górna warstwę.

piasek dałbym już. Po co przedłużać dojrzewanie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wszelkie informacje i porady. Czyli nie walczyć z cyjano? Zostawić jak jest + ww przez Stefana i Tomka porady, i czekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać ślimaka Cerithium caeruleum, podobno lubią jeść sinice typu cyjano. 

Obserwuj rozwój plagi, moim zdaniem lepiej rozpocząć od naturalnych metod zwalczania i zagasić w stadium rozwoju niż później lac chemię i walczyć jak już będzie cały zbiornik zawalony. 

Poza tym mały litraz łatwiej rozchwiać parametrowo niż np 1000L. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium młode ,dojrzewajace... 

Światło świeć normalnie. Wlej bakterie ,ilość jaka trzeba podać powinna być napisana na pudełku.

Wsyp piasek i na jakiś czas zapomnij o akwarium. Nie rób podmian wody. 

Rady typu wpusc ta tzw. Ekipę sprzątająca narazie sobie odpuść.

Jak będą pomału znikać glony zielone to zmierz parametry nh4, no2 jesli będą zerowe to zmierz no3 i po4 ... jesli one będą w jakiś rozsądnych wartościach to mozesz wpuścić ślimaki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega powyżej napisał, zainwestuj tylko w dobre bakterie np. zeobak.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.