Skocz do zawartości
lapsiak84

Optymalne ustawienie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nieubłaganie, wielkimi krokami zbliżam się do przesiadki na większy zbiornik. W planach jest zbiornik o wymiarach 150x60x60.

I tu pojawia się pytanie: Na jakiej wysokości optymalnie ustawić akwa aby:

a) wygodnie było je oglądać?

B) wygodnie było można manewrować w nim?

c) pod akwarium był łatwy dostęp do sumpa i jego konserwacji...?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy co masz na myśli pisząc wygodne manewrowanie? :) Ja mam 118cm od ziemi, a manewrowanie przewiduje z poziomu stołu roboczego.

Wejdź w mój wątek odnośnie szkiełka o tych samych wymiarach ;)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko zaraz popatrze.

Mowiac manewrowanie mam na mysli czyszczenie, dostep do odpieniacza itp...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że takie minimum to 80cm wysokość szafki, stelaża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem 80cm szafki to min wysokosc na to by wygodnie sump obsluzyc a przy tym jak mam 180cm wzrostu to baniak powinien (wyglada ladnie) stac na jakiej wysokosci abynie stac ciagle skulony do obserwacji.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie stela ma 68cm i nie powiem ze jest super do robienia czegokolwiek w sumpie.  Ale nie powiem ze sie nie da. Z tego powodu ze jestem niski to jakbym mial wyzsza szafke mialbym problem rowniez z robieniem porzadkow w szkle, szczegolnie przy tylnej szybie. Co do ogladania to przeciez przewaznie wszyscy siadamy na fotelu  czy kanapie i sie gapimy, malo kto bedzie stal przez min. 30min przed szklem. Moja rada wyglada tak wez jakis karton sklej o wymiarach podobnych do planowanego szkla,postaw na stole kuchennym o wys np. 100cm i zobacz czy siegniesz do przeciwleglej szyby przy dnie i czy "szklem" nie bedziesz sobie kaleczyl pachy( bo pozniej bedziesz musial brac jakis stolek czy cos aby pogrzebac w akwa a to juz wtedy bedzie meczarnia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega podał chyba najlepsze rozwiązanie. Wysokość to bardzo indywidualna sprawa, musisz wziąć pod uwagę swój wzrost do obsługi, to z jakiej perspektywy będziesz najczęściej oglądać zbiornik itp.

Najlepiej znajdź jakieś stare kartony i w ten sposób sobie dobierz optymalną dla siebie wysokość.

My możemy podawać swoje wymiary, nie wiem czy Ci się to do czegoś może przydać, np shellik ma super projekt, ale dość wysoko nad ziemią, obsługa że stoły jak pisze, dla niego to nowe jest problem, tak sobie zaplanował i tak będzie mu najlepiej itp.

Ja mam stelaż chyba 76cm, tak mi pasuje do mebli i dam radę jeszcze pogrzebać w środku bez jakiejś gimnastyki. Siedząc w fotelu mam idealny widok.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, min. wysokość szafki/ stelaża to 80cm, optymalnie 80-100cm, ewentualnie nieco wyżej.

Poniżej 80cm jest kiepsko z miejscem, a co najgorsze to trzeba się schylać do oglądania zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie stoi na wysokości 95,5cm od podłogi akwarium. Bardzo wygodny dostęp w sumpie. A do czyszczenia dna akwarium - mini drabinka 2 stopniowa - w JYSK były po 99zł ;P


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swoje na wysokości 90 cm od ziemi do dna akwarium, mam 190 cm wzrostu i powiem Ci że czasem muszę się dobrze ,, naciągnąć'' żeby dostać spokojnie po całej powierzchni dna, nawet czasem biore małą drabinkę :) bo na początku nie ma problemu ale jak masz już trochę skały i korale porosną to sprawa się odrobine komplikuje więc myślę że dla Ciebie takie 80-85 cm wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.