Skocz do zawartości
Slyboots

800l szczęścia :)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jest to mój pierwszy post na forum, chociaż samą akwarystyką morską interesuję się od ponad 2 lat. Moje pierwsze akwarium morskie posiadało 54l, bez sumpa, 4 rybki parę skał i trochę korali miękkich. Ale jak wiadomo apetyt rośnie :) Jakoś tak nie chciałem, żeby rybki miały tak ciasno(chociaż błazenki nie potrzebują za dużo ;) ). Założyłem więc akwarium 160l + 40l sump, przy nim nauczyłem się bardzo wiele i bardzo wiele rzeczy wykonałem źle, np jeden błąd czkał się przez niemal pół roku. Po wyniesionych doświadczeniach postanowiłem założyć moje(przynajmniej na chwile obecną:) ) ostatnie akwarium, ponieważ z większym miałbym już problemy logistyczne.

Zakupiłem akwarium o wymiarach 120cmx70cmx70cm(erybka) oraz sumpa 130cmx55cmx55cm, sump jest dłuższy od akwarium, ale to z tego powodu, iż postanowiłem umieścić go piętro niżej, czyli w piwnicy. Zawsze denerwowały mnie podmiany wody, czyszczenie sumpa itd w małej ciasnej półce, dlatego postanowiłem mieć swobodny dostęp do niego.

Oczywiście jak to w życiu bywa, nie odbyło się bez problemów, przez wybór miejsca w piwnicy, musiałem się przebić przez strop, a posiadam ogrzewanie podłogowe i dodatkowo jeszcze w miejscu, gdzie się przebijałem, przechodziło mnóstwo peszli z kablami energetycznymi oraz RJ45(ponieważ w piwnicy mam też mini serwerownie). Miałem porobionych mnóstwo zdjęć podłogi przed wylewką, ale niestety, akurat ten róg był na zdjęciach przysłonięty, dopytałem więc osoby zajmujące się ogrzewaniem podłogowym, gdzie najlepiej się przebijać, wszyscy stwierdzili, że zgodnie ze sztuką rury powinny być odsunięte od ścian o 15cm. Stwierdziłem, że na wszelki wypadek zrobię to w rogu i odsunę się o 4cm i co? i trafiłem idealnie w rurę z ogrzewania :D Później została już ręczna robótka czyli młotek i lekkie skuwanie, żeby już niczego nie uszkodzić, po 3 dniach zabawy z zaklejeniem rury i przebiciem się, w końcu się udało i mogłem ustawić akwarium w miejscu docelowym i zacząć wykonywać łączenie sumpa z akwarium.

Wszystko jest jeszcze dalekie od skończenie, ale przynajmniej obieg już działa, skałą jest w zbiorniku, odpieniacz pracuje. Początkowo mocno chciałem zrobić zbiornik BB, ale po paru dniach patrzenia na samą skałę, strasznie mi czegoś brakowało, więc postanowiłem jednak dodać piasek.

Teraz trochę jeszcze specyfikacji:

Zbiornik 120x70x70 szyba OW na stelażu 
Pompa obiegowa Jebao 10tys l
Cyrkulacja 1x Tynze 6055, 1x Blau 13tys l, 1x Jebao 8tyś l
Sucha Skała 30kg fiji
Suchy piasek Reeflowers Pearl White
Lampa(jeszcze nie powieszona, ponieważ odebrałem dzisiaj) Giesemann Matrixx II 8x54 Dimm (sterowalna przez bluetooth)

Sump 130x55x55 na stelażu
Odpieniacz Skimz Kone SK222 - trochę duży, ale chcę mieć zapas :)
16L siporaxu 25mm

Do sumpa dodam jeszcze jakieś glony i oświetlenie, niestety pewnie jeszcze przez 2-3 miesiące nić w akwarium się nie pojawi, ponieważ chcę, aby wszystko dobrze się unormowało.

 

Wrzucam też parę zdjęć, niestety na chwilę obecną z telefonu, ponieważ muszę odszukać aparat po remoncie :) Będę starał się aktualizować zdjęcia co jakiś czas.

 

IMG_0545.JPG

IMG_0570.JPGIMG_0572.JPG

 

Proszę nie patrzeć jeszcze na kable, ściany itd, to wszystko jest w trakcie prac :) Dodatkowo zdjęcie akwarium jest oświetlone moją lampą LED, która jest tymczasowa i na telefonie wyszla strasznie niebieska i jeszcze była burza po wsypaniu piasku :)

28.04.2017 - woda trochę wyklarowana :)

IMG_0584.JPG

IMG_0583.JPG

IMG_0582.JPG

06.05.2017 - dojrzewanie trwa w najlepsze :)

IMG_0599.JPG

IMG_0600.JPG

07.05.2017 - zrobiłem pokrywę sumpa, raz, żeby trochę mniej wody parowało, a dwa, żeby mniej śmieci spadało do wody :) 

IMG_0604.JPG

 

08.05.2017 - dzisiaj wpadłem na pomysł zrobienia algea scrubbera ale w formie reaktora :D nie wiem co z tego wyjdzie, ale zobaczymy, ogólnie pocięte długie paski siatki trochę potraktowałem papierem ściernym, żeby była lepsza przyczepność glonów i wrzuciłem do reaktora, który obtoczyłem paskiem ledowym i ustawiłem kolor czerwony i niebieski.

IMG_0605.JPG

IMG_0606.JPG

Edytowane przez Slyboots (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się bardzo ciekawie :) czekam na rozwój sytuacji i dalsze relacje :) powodzenia

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie zapowiada. Ja jak bym wypłytkował jednak ściany w "sumpowni" :waving. Świetna skała. 


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo piwnica będzie tak zrobiona, niestety nie wyrobiłem się z wszystkim przed nowym akwarium, a stare muszę powoli likwidować, bo brak miejsca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam sąsiada z Zabrza :) temat wrzucam do obserwowanych....

Własnie jestem też na etapie planowania/zakładania kolejnego zbiornika po poprzednim 144l. Fajny wymiar - bardzo podobaja mi sie wysokie akwaria, ale sam chyba nie zdecydowałbym się na aż 70cm wysokości - do dna bym nie sięgnął :) , a jednak czasem trzeba coś w baniaku pogrzebać.

Ta skała Fiji Branches fajnie się prezentuje, ciekawy jestem jak bedzie to wyglądało obklejone/obrośnięte koralami. Ja też preferuję akwaria z chociaż minimalną warstwą piasku. Możesz powiedzieć ile worków musiałeś wsypać u siebie żeby mieć te 2-3 cm podłoża?

Jeśli chodzi o sumpa - pompa daje radę z obiegiem z piwnicy? Poza tym fajne koszyczki na siporax :) Ta wata przy spływie szybko się bedzie zapychać, chyba bym sobie ją darował bo nie wiem czy by mi się chciało codziennie śmigać do piwnicy i to czyścić :)

Fajnie się zapowiada, moglbyś jeszcze cyknąć foto z nową lampą i napisać jaką kombinację swietlówek wrzuciłes.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość duża i jest dla mnie graniczna, muszę prawie "nurkowac" i żeby ręką dosięgnąć dna i żeby to zrobić ściągam koszulkę :D ale daje rade. Miałem wiaderko 25kg, a zużyłem 17-18kg.

Pompa daje radę i nawet dobrze dmucha w akwa, wata jest tymczasowa po wsypaniu piasku, chciałem żeby trochę odfiltrować, ale pewnie sam koszyczek zostanie i co jakiś czas będę wrzucał tam trochę waty, jest to dla mnie wygodniejsze niż skarpeta, która się zapycha po paru godzinach :D

Fotki z lampą wrzucę pewnie pod koniec tygodnia, bo sama lampa mi się bardzo podoba, raz, że sam wygląd jest ciekawy, dwa, że można robić dowolne ustawienia jak maja się załączać lampy, jak mocno mają świecić itd:)

Edytowane przez Slyboots (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podstawowy błąd w hydraulice. Odpieniacz z pompą powinien być zamieniony miejscami. poza tym super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, hampel napisał:

podstawowy błąd w hydraulice. Odpieniacz z pompą powinien być zamieniony miejscami. poza tym super.

Nie rozumiem? 

Chodzi Ci o to aby powrót był bezpośrednio do góry, jak najkrótszą drogą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie o to chodziło, ale w praktyce nie ma to naprawdę znaczenia, ponieważ jest to w lini prostej, jedynie co dochodzi to kolanko 90 stopni i 1 45 stopni, ale oglądałem testy jaka jest różnica... straciłem na tym może z 50l/min, gdzie i tak pompa 10tys za mocno mi dmucha i jest skręcona na 80%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update, powiesiłem lampę i wstępnie ustawiłem programem, dodaje 3 fotki jak to mniej więcej wygląda i jak wygląda skała. Kolory jeszcze trochę za niebieskie, ale mój aparat już nie ma więcej regulacji balansu bieli niż 9k :) 

IMG_0584.JPG

IMG_0582.JPG

IMG_0583.JPG

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update pierwszego posta, tak stwierdziłem, że wszystkie nowe zdjęcia itp będę wrzucał do pierwszego posta z data wrzucenia i krótkim komentarzem, przy okazji będę miał jako taki dziennik z postępów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.