Skocz do zawartości
Justa

Korale.. czy to choroba?

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie. Wczoraj  korale wyglądały Ok. Natomiast jak wrocilam wieczorem to juz wyglądały gorzej jak by chore.. natomiast dzisiaj jeden koral całkowicie znikł , z zoa tez sie cos dzieje... jak myślicie co to moze byc? 

IMG_0976.JPG

IMG_0977.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz więcej o akwarium. Parametry, suplementy, podmiany.... bez tego - szklana kula

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zdjęcie robione jest na drugi dzien , po koralu ani śladu 

IMG_0974.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Xenia odczepiła się i odpłynęła. Widać na pierwszym zdjęciu jak noge podrywa. Może jej tam nie pasowało poyrafią się przemieszczać w kierunku światła lepszej cyrkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia mogła się odczepić, ale za ciekawie to ona nie wyglądała. Napisz Koleżanko coś więcej o akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Justa napisał:

A to zdjęcie robione jest na drugi dzien , po koralu ani śladu

Xenia gdzieś jest...sprawdź np. za skałami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 pomiędzy 50-100 

PO4 -0 według testerów salifert 

Szukam jej i nigdzie nie widzę mam jeszcze jedna xenie jasna i jej nic sie nie stało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_0979.JPG

Jeszcze nie mam tych testów... musze dokupić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dosyć istotne testy. NO3 masz wysokie, pytanie co z resztą parametrów. Napisz coś więcej o akwarium. Pojemność, kiedy zalane, czy masz sumpa, jaka filtracja, odpieniacz, co w zbiorniku żyje, ile i czym karmisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec akwarium to Reefmax 80 litów plus panel filtracyjny. 6 kg żywej skaly, 4 kg suchej. Podmianka była robiona tydzien temu. Narazie mam tam tylko krewetkę boksujaca żółta. No i te korale, krewetkę i korale rownież mam od tygodnia, natomiast zalany zbiornik od 2 miesięcy. 

W tym tygodniu wyłowiłam kraba około 4 cm. Próbowałam go łowić szczypcami metalowymi .. czy to mogło mieć wpływ na tak wysokie  NO3? 

Zdjęcie zbiornika 

IMG_0981.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz młode, praktycznie sterylne akwarium, a za stabilność zbiornika odpowiada wszystko, co tworzy ekosystem - bioróżnorodność.
Startowane na suchej skale i suchym piasku? Pasowało by wprowadzić tam jakieś drobne życie. Bakterie, skorupiaki, planktony...wszystko to co tworzy poszczególne piętra troficzne. Rzucić garść piasku ze "starego" zbiornika? Kawałek żywej skały (bez plag ;))?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 6 kg żywej skaly i żywy piasek... wszystko było stabilne , dopóki, nie zaczęłam metalowymi szczypcami gonić wielkiego kraba ktory wyszedł z żywej skaly 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może wzruszyłaś piach i parametry gwałtownie podskoczyły. Odczekaj kilka dni i powinno wszystko wrócić do normy. Wysokie no3, to może za dużo karmisz krewetkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przypuszczam że za dużo karmisz dla jednego zwierzaka w takim akwarium to 0.5 kostki na 2 dni

Niech zwierzaki troszkę pogłodują ze 2-3 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem u kolegi wcześniej po4 nie moze być 0.bo dlatego masz wysokie No3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki nie karmie. Podobno wystarczy jej to co wydłubie ze skaly. Co do poruszania piachem to prawda poruszyłam .. i duzo syfu sie uniosło.. krewetka jeszcze zrzuciła wylinkę...nie wyjmowałam jej , bo nie wiedziałam czy trzeba... 

Podmuanke wody juz zrobiłam i jutro ponownie zrobię te parametry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie karmisz krewetki? To zwierz jak każdy inny...ponadto wprowadzając jedzenie wprowadzasz pożywkę dla całego życia w akwarium. Według mnie, podmiany wody w tak ubogim zbiorniku mają marginalny efekt. Ciekaw jestem czy cykl azotowy się domknął. Miałaś dojrzewanie w tym akwarium? Reasumując - zacznij DELIKATNIE karmić. Podniesiesz nieco PO4, biologia będzie miała co jeść i wszystko ruszy. Tak z ciekawości - czym mierzysz parametry?
@Bohun40: dlaczego PO4 nie może wynosić 0?

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki nie karmie, ponieważ w sklepie mówili, ze nie ma potrzeby. Bo ona pobiera pokarm ze skaly. Dojrzewanie było.. testy salifert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka coś tam sobie sama znajdzie w skale do jedzenia, jakieś drobne robaki, ale to za mało. Jak nie będziesz jej dokarmiać, to z czasem całe drobne życie zostanie przez nią zjedzone tj.  kiełże, ślimaki, wieloszczety itd. Tak jak pisze kolega wyżej, zacznij delikatnie dokarmiać. Całemu systemowi wyjdzie to na dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po4 nie moze wynosić 0 bo przy fotosyntezie jest wykorzystywane ,a wiadomo korale maja też chlorofil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bohun40 napisał:

Moim zdaniem po4 nie moze wynosić 0 bo przy fotosyntezie jest wykorzystywane ,a wiadomo korale maja też chlorofil.

Korale jako takie chlorofilu nie posiadają. Posiadają go natomiast bruzdnice symbiotyczne. Co do samego wykorzystania PO4, to owszem, ale nie w samej fotosyntezie, ale w późniejszych, niezależnych od światła fazach. I też nie chodzi tu o PO4, ale o reszty fosforanowe przyłączane do ADP. Tak, wiem - ten fosfor trzeba jakoś dostarczyć, ale prawda jest taka, że 1. testy są niedostatecznie czułe i zawsze jakiś fosfor tam jest 2. Konsumentów fosforu/fosforanów jest w akwarium cała masa i tenże fosfor staje się czynnikiem ograniczającym dla całego, izolowanego w końcu, ekosystemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby tak ale wszystko sie sprowadza do jednego ,brak po4 powoduje śmierć organizmów i jak to wynika z Twojej wypowiedzi nie tylko korali ale czesci ekosystemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Zawsze jest jakaś ilość PO4. SPoro organizmów umiera i fosforany wracają do puli. Coś jak z odzyskiem wody na stacji kosmicznej. Da radę przeżyć X osób, ale nie więcej, a to i tak do pewnego momentu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.