Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Nie dotarły do mnie mierniki zasolenia wody i tds na czas, czy w związku z tym woda RO w baniaku,  która zalalem ale nie solilem będzie dobra?  Ile może się ona pokrecic na sucho?  Jak szybko trzeba posolić wodę z ro i ewentualnie wyrzucić skalę.  Pytam bo kurierka mnie ze tak powiem zawiodła 

Edytowane przez Jarooooo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wrocku jest mnóstwo morszczaków. Ktoś na pewno pożyczy refraktometr. Zaproś na kawe i po sprawie.

Samo RO szybko wyłapie syf z powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja już dzwonie do znajomego. Nie pomyślałem :)  czyli posolona woda już może sobie pochodzić parę dni bez skały? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.05.2017 o 10:15, elespero napisał:

Samo RO szybko wyłapie syf z powietrza.

A co do za teoria? RO wyłapie syf z powietrza, a solanka nie? Ile kurzu ma wylądować w akwarium, tyle wyląduje, bez względu na to, czy woda jest słona, czy nie ;). Rozumiem pytanie początkującego, ale nie ma się co spinać i skupiać na takich pierdołach, słodka woda niech się kręci, wrzuć tylko jakiś napowietrzacz, bądź uruchom cyrkulację - nie zaszkodzi.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o poziom zasolenia bez refraktometru. U mnie idealnie sprawdza się waga kuchenna z dokładnością 1 g. Producent soli podaje ile soli należy rozpuścić na 1 litr wody by uzyskać pożądane zasolenie u mnie się sprawdza w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
1 minutę temu, Bamar napisał:

Jeśli chodzi o poziom zasolenia bez refraktometru. U mnie idealnie sprawdza się waga kuchenna z dokładnością 1 g. Producent soli podaje ile soli należy rozpuścić na 1 litr wody by uzyskać pożądane zasolenie u mnie się sprawdza w 100%.

To zależy też od soli jak robiłem podmiany zawsze ważyłem. Z ciekawosci kiedyś rozpusciłem tyle co producent nakazał i? I było niższe niż powinno. Oczywiście temperatura wynosiła tyle co kazał producent na opakowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej tak jak producent wskazuje przy niektórych solach jest dodatkowo miarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bamar napisał:

Jeśli chodzi o poziom zasolenia bez refraktometru. U mnie idealnie sprawdza się waga kuchenna z dokładnością 1 g. Producent soli podaje ile soli należy rozpuścić na 1 litr wody by uzyskać pożądane zasolenie u mnie się sprawdza w 100%.

Producent podaje, a rzeczywistość jest inna. Zmierz refraktometrem, spławikiem i się przekonasz. Do tego przeczytaj na reefhub.pl test soli, na pewno te artykuły dadzą Ci dużo do myślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, maciej01 napisał:

Producent podaje, a rzeczywistość jest inna. Zmierz refraktometrem, spławikiem i się przekonasz. Do tego przeczytaj na reefhub.pl test soli, na pewno te artykuły dadzą Ci dużo do myślenia.

Sprawdzam refraktometrem i dlatego napisałem że na soli którą ja używam sprawdza się ta metoda. Wcześniej miałem salimetry: spławikowy i uchylny i one pokazywały bzdury obecnie używam refraktometru. Czytałem oczywiście test soli @TESTERA I trochę mnie te parametry zaskoczyły. W dalszym ciągu uważam że waga kuchenna jest dobra. Lepsza od nie pewnego miernika zasolenia. A i tak najważniejsze są stałe parametry zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak z ciekawości, ile gram i jakiej soli sypiesz na 1 litr wody i jakie masz zasolenie? Ja też używam wagi kuchennej, ale do prawidłowego zasolenia sypię więcej soli niż pisze na opakowaniu, zalecił producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, maciej01 napisał:

To tak z ciekawości, ile gram i jakiej soli sypiesz na 1 litr wody i jakie masz zasolenie? Ja też używam wagi kuchennej, ale do prawidłowego zasolenia sypię więcej soli niż pisze na opakowaniu, zalecił producent.

Myślę że nie ma sensu dalsza dyskusja na temat tego cz należy używać sprzętu do pomiaru zasolenia wody czy nie. Osobiście używam wagi do ważenia soli robiąc nową solankę, nie wyobrażam sobie nie mieć do tego wagi. Ponadto trzymając się tematu wątku autora. Kolega po raz pierwszy soli wodę i ma problem bo nie ma refraktometru więc zasugerowałem że można śmiało zrobić solankę używając tylko wagi i posolić jak producent zalecił. i będzie miał zasolenie 1.024 czy 1.026 Wiadomo że parametry różnych partii soli mogą być różne wystarczy porównać testy na reefHub.pl Do tego by mieć zasolenie dokładnie takie jak chcemy oczywiście jest potrzebny dobrze skalibrowane urządzenie. Polecam refraktometr bo jest najwygodniejszy w użyciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co producent zaleca to jedno, a rzeczywistość jest inna i do prawidłowego zasolenia trzeba sypać więcej soli. Prawie każdy używa wagi do odważenia odpowiedniej ilości soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.