Skocz do zawartości
Jeremiasz79

Argumenty za i przeciw, w podmianie wody w akwarium tzw. świeżej solanki lub wody z podmiany

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, fresz33 napisał:

W akwarystyce słodkowodnej LED też się "nie nadawał", a dzisiaj już prawie każdy nimi oświetla zbiornik i wszystko rośnie super. Tak samo jest w akwarystyce morskiej, jak znajdziesz dobre rozwiązanie odpowiednią barwę moc itd. to też bez problemu można na nich "jechać". To hobby cały czas się rozwija i będzie jeszcze nie raz zaskakiwać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Popieram przedmówce w 100 % :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O proszę to jeszcze ja swoje 2gr.

Akwarium to hobby co powinno nas łączyć a nie dzielić,nie jestem tu długo na tym forum ale mozma zauważyć że w pewnych kwestiach jest wyścig szczurów. Kto posiada większą wiedzę lub mniejszą a może to ja mam lepszy sprzęt i awarium,I zapewne temu powstało to forum. 

Też się z tym zgodzę ze człowiek uczy się na błędach kogoś lub swoich a najczęściej właśnie swoich.

Lampy Led czy T5 myślę że pod każdym będą rosły korale kwestia przyzwyczajenia korala jak i całego systemu choć dużo rolę pełni oświetlenie. Można tu pisać do wieczora o tym. 

A schodząc na ziemię i do tematu to moje 520 wystartuje na całkiem nowej solance z solą Red Sea niebieska.Na resztę poczekam aż system zrobi sam swoje.

Edytowane przez Foto
Literki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaś, zgadzam się z  Tobą, bo przecież chyba  po to zostało stworzone to forum aby  wzajemnie się wspierać, pomagać, doradzać, i co najpiękniejsze, czego sam doświadczyłem poznając tu tylu wspaniałych i wartościowych ludzi, to cieszyć się z tego,  że komuś coś wyjdzie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idę po popcorn i colę zapowiada się długa dyskusja ;-) 

a tak poważnie, metod na uruchomienie akwarium  jest kilka, ja znam przynajmniej dwie ;-) 

można łatwo szybko i przyjemnie - ale drogo

można powoli i skrupulatnie - i tanio

nie liczy się sposób ale cel który chcemy osiągnąć , warunek jest jeden

trzeba mieć w głowie widok akwarium zanim ono powstanie,

mam tu na myśli obsadę akwarium to najczęściej ona określa co jest potrzebne dobre a co nie koniecznie a wręcz zbędne

wystarczy mieć cel i go realizować, cała tajemnica . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbliżej memu sercu jest metoda opisana przez @kiflu, chociaż co do światła mam już swoje zdanie i ja wybiorę LED. 

 

EDIT:

Takie pytanko: w jaki sposób woda pozyskana od kogoś z podmianki może zaszkodzić/utrudnić start nowego zbiornika?

Wyobrażam sobie, że ktoś mógłby oddać wodę z podmiany, po załamaniu się parametrów, jakiejś katastrofie sprzętowej, plagach, po leczeniu lub podawaniu jakiejś chemii, chorobie ryb lub dużej inwazji pasożytów, z likwidowanego lub mocno zaniedbanego zbiornika, lub po innym nieszczęściu. W takiej sytuacji rzeczywiście oddanie wody nowicjuszowi to raczej podkładanie świni niż przysługa. I trudno mi sobie wyobrazić, że doświadczony akwarysta taką wodę oddałby początkującemu.

Ale w jaki sposób woda z regularnej podmianki z ustabilizowanego, dojrzałego akwarium może utrudnić start to nie bardzo ogarniam.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja też nie ogarniam [emoji14] zakładając akwarium słodkowodne z krewetkami ozdobnymi gdzie zależy na tym żeby zbiornik był biologicznie stabilny dodając wodę ze "zdrowego" zbiornika możemy takie krewetki wypuścić od razu po zalaniu podłoża aktywnego. Zalewając to samo podłoże wodą świeżą odpowiednio zmineralizowaną na wpuszczenie krewetek musimy czekać do miesiąca aż cykl azotowy się zamknie.

Moje pytanie jest takie. Dlaczego osoby które się przesiadają na większy zbiornik morski bez strat w koralach startują nowy zbiornik? Odpowiem sobie po części sam [emoji14] bo woda na start brana jest z aktywnego zbiornika.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda! Ale można tak zrobić jak masz pewność i potrzebujesz tej wody na zalanie 60l a gdy chcesz startować z nowym baniakiem np jak ja 620l w obiegu to nawet Skrzydlica mi tego nie da stąd np wolę zalać cały od nowa i wiedzieć co mam czy tu zgodzimy się?reszta jak naj bardziej gdybym miał zalać 100litrow możemy kombinować z dobrych podmianek (Ale szczerze z dobrych źródeł)

(Piszesz jak można komuś wcisnąć kit a widzisz można i to właśnie laikowi , ktoś kto się nie zna a chce mieć.mnie tak przy pierwszym baniaku załatwili kupiłem korale i przytargalem z tym plagę i do miesiąca padło wszystko a baniak mial juz 14miesiecy zachciało mi się ukwialu)

Co do wody też uważam że z dobrych podmian nie zaszkodzi ale trzeba mieć te dobre źródła ja ich nie mam stąd wolę zalać świeżą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No w Twoim przypadku jest zupełnie inna sytuacja, tu akurat problem ilościowy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie ;)

Miłego piątku ja uciekam na przedłużoną majówkę trzymajcie się 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Foto napisał:

Zgoda! Ale można tak zrobić jak masz pewność i potrzebujesz tej wody na zalanie 60l a gdy chcesz startować z nowym baniakiem np jak ja 620l w obiegu to nawet Skrzydlica mi tego nie da stąd np wolę zalać cały od nowa i wiedzieć co mam czy tu zgodzimy się?reszta jak naj bardziej gdybym miał zalać 100litrow możemy kombinować z dobrych podmianek (Ale szczerze z dobrych źródeł)

(Piszesz jak można komuś wcisnąć kit a widzisz można i to właśnie laikowi , ktoś kto się nie zna a chce mieć.mnie tak przy pierwszym baniaku załatwili kupiłem korale i przytargalem z tym plagę i do miesiąca padło wszystko a baniak mial juz 14miesiecy zachciało mi się ukwialu)

Co do wody też uważam że z dobrych podmian nie zaszkodzi ale trzeba mieć te dobre źródła ja ich nie mam stąd wolę zalać świeżą. 

Niestety, dostałem kiedyś skalę kupioną w sklepie niemalże całą pokrytą aiptasiją, do dziś nie mogę się z tym uporać i co gorsza rzuciło mi się na korale :(  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak juz tak dywagujecie to pokazcie mi baniak bez strat w koralach po przekladce? Szczegolnie te SPSowe mnie interesuja.

W kazdej wodzie z odzysku sa przetrwalniki I nawet jak nic przez rok u kogos nic sie nie dzieje to nie znaczy ze w polaczeniu z czyms innym np.szczepem bakterii znajdujacych sie na zywej skale nagle nie zaczna sie cuda.

Cykl azotowy mozna oszukac wlasnie tzw "probiotyka" I metoda ta znana jest na rynku juz jakis czas. Tyle ze to oszukanie cyklu nie znaczy, ze on sie zamknal. 

W kazdym razie powodzenia.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety, dostałem kiedyś skalę kupioną w sklepie niemalże całą pokrytą aiptasiją, do dziś nie mogę się z tym uporać i co gorsza rzuciło mi się na korale [emoji20]  


Apitasia czy trafiła by ze sklepu na skałce czy nie, to i tak byś ją miał. Jeśli nie masz naturalnego wroga, to zawsze będziesz miał plagę.

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać są zwolennicy świeżej solanki-tak jak ja i solanki z podmian. Każdy zrobi to, co uzna za stosowne, odpowiednie i jak widać żadna dyskusja tego nie zmieni. Tak jest ze wszystkim w tym hobby skała żywa-sucha, sump-bez sumpa, odpieniacz-bez, oświetlenie led-t5 itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maciej01 napisał:

Jak widać są zwolennicy świeżej solanki-tak jak ja i solanki z podmian. Każdy zrobi to, co uzna za stosowne, odpowiednie i jak widać żadna dyskusja tego nie zmieni. Tak jest ze wszystkim w tym hobby skała żywa-sucha, sump-bez sumpa, odpieniacz-bez, oświetlenie led-t5 itd.

Ja myślę, ze zaraz po rybach i koralach, to właśnie mnogość sposobów prowadzenia akwarium morskiego jest najpiękniejsza w tym hobby. Ja jestem pozytywnie tym zaskoczony.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, nie sądziłem że pytanie dotyczące wody w akw. poruszy taki temat, z czego tym bardziej się cieszę mogąc poznać opinie za i przeciw -pozdr :) 

7 godzin temu, kiflu napisał:

 


Apitasia czy trafiła by ze sklepu na skałce czy nie, to i tak byś ją miał. Jeśli nie masz naturalnego wroga, to zawsze będziesz miał plagę.

 

Tzn, że sama pojawia się nawet na stracie przy suchej skale ? jeśli tak to w jaki sposób ? bo nie rozumiem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma niepokalanego poczęcia, ale prędzej czy później przyniesiesz z czymś to nieuniknione.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeremiasz,

oczywiscie masz racje co do stwierdzenia, ze nie wszyscy nowicjusze tak mysla, ale na poczatku "prawie wszyscy".

Brak miejsca na sump spowodowany jest zlym dobraniem szafki na zbiornik a nie odwrotnie :D

Odpowiadajac na Twoje pytanie: tak, sam (dobry) odpieniacz wystarcza za cala filtracje. Od kilkunastu lat nie mam innej :waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Stani napisał:

Jeremiasz,

oczywiscie masz racje co do stwierdzenia, ze nie wszyscy nowicjusze tak mysla, ale na poczatku "prawie wszyscy".

Brak miejsca na sump spowodowany jest zlym dobraniem szafki na zbiornik a nie odwrotnie :D

Odpowiadajac na Twoje pytanie: tak, sam (dobry) odpieniacz wystarcza za cala filtracje. Od kilkunastu lat nie mam innej :waving

Dzięki za odp, to już jakieś światełko w tunelu, jeżeli chodzi o jedną z możliwości prowadzenia akwarystyki morskiej, pójdę w twoje ślady :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część Jeremi.. no muszę Ci powiedzieć że całkiem nieźle rozgrzewa się twój temat ale może o dobrze zawsze dowiemy się coś nowego bo tez nie twierdzę że wiem wszystko ,jak też tu inni choć widzę że temat potrzebny był.

Żona mi mówi tak: też bym chciała takie hobby kosztowne ipt( czy istnieje takie hobby typowo dla kobiet?) Bo to nasze raczej 80% to posiadają meszczyzni. :D a czym by się zaspokoiła kobieta? Jakim hobby nie chce odchodzic z tematu ale ciekawe to jest.

Ps. czym ma się zaspokoić kobietę to każdy wie bez takich plis:D

Edytowane przez Foto
Ps (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaś, dzięki za koment :) do tematu, tak sobie myślę, że chyba jak każdego człowieka to co zachwyca (wiem że to może nie miejsce na takie wywyody :P -ale ) to co zachwyca,to odkrywanie piękna akwarystyki morskiej i uczynienie z niej, (bo pewnie tak się stało w życiu wielu osób) - życiową pasją, a człowiek musi takową posiadać, w przeciwnym razie życie staje się nie do zniesienia. A wracając do tematu, jeżeli żonę również pociąga ta pasja, to chyba dobrze, co ? no, tylko w jednym przypadku może pojawić się problem- przemeblowania skał i ułożenia wszystkiego po swojemu :P może zasłonek nie będzie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.