Skocz do zawartości
slipknot1989

Raczkowanie z Reef Maxem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od tygodnia jestem posiadaczem solniczki jak wyżej. Po 10ciu latach akwarystyki słodkiej nadarzyła się okazja na wymianę akwarium słodkiego na morskie więc zbyt długo nie zastanawiałem się. Akwarium zostało przewiezione ok 15km, skała była zanurzona w beczkach z wodą, piasek na dnie lekko zalany jechał w akwarium. Cała operacja starałem się aby trwała jak najkrócej (około 3 godziny). Zaraz na starcie została zrobiona podmiana około 20 litrów na soli Aquaforest  Pierwsze dwa dni zapowiadały się całkiem ciekawie, korale zbytnio nie okazywały oznak strasu z przeniesieniem. Trzeciego dnia Xenia już nie otworzyła się, dziś już się rozpada. Codziennie podaję jedną kroplę bakterii Aquaforest pro Bio S. W panelu wymieniłem węgiel, dołożylem porcję purigenu, siporax był.  Jedyna Calustrea ma wszystko w nosie.


Parametry:
światło 3x24wt5
temp. 24.5'
no3-25 (salifert)
po4-0 (jbl)
kh-10,5 (nie wiem skąd takie wysokie) (salifert)
zasolenie 1020-1021, było na starcie 1018, powoli podnoszę dolewając wodę zasoloną zamiast RO.


Obsada:
Krewetka czyszcząca
Krewetka tańcząca
Błazenek
Szorstnik (dlaczego z dnia na dzień jest coaz dłuższy?)

Jakie kroki poczynić dalej? Będę wdzięczny za pomoc i wszelkie rady w dalszym prowadzeniu szkła. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania. 

pozdrawiam

_DSC0124.JPG

_DSC0130.JPG

Edytowane przez slipknot1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Pierwsza rzecz, tak jak napisałeś. Podnieść powoli zasolenie do minimum 1021. Ale dla koralowców lepiej będzie minimum 1023. Xenią się nie przejmuj, to himeryczny koral. Raz rośnie, raz pada. Dla xeni najważniejszy jod troszke syfku. Ale nie o tym. Kh bym się nie przejmował do 12 jest bezpiecznie poza tym szybko spada. NO3 szału nie robi ale jak na przenosiny z ruchem.piasku ujdzie. PO4 napewno jakieś jest bo na paskach Numer stwierdzisz dokładnie malych wartości. Najlepszy stosunek to N16 P1. Ciekawe jak mg ca przy tak niskim zasoleniu wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test JBLa jest kropelkowy. Co do Ca Mg to nie mam jeszcze testów więc nie powiem co do ich poziomów. Marnie nie wygląda tylko Xenia ale powoli cała reszta, Sacrophyton, Sinularia, Briareum. Czyli poza podniesieniem zasolenia na razie nie robić nic i czekać czy doprowadzić jakoś do porządku no3/po4 i w jaki sposób jeśli już? Wyczytałem, że bez po4 no3 nie zejdzie. czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak to prawda, ale narazie ustabilizuj zasolenie. Ewentualnie jakieś bakterie na no3, ja używam microbelift specialblend (teraz rzadziej) ale u mnie się sprawdziły w połaczeniu z refugium. Zbijałem z 50 teraz mam 1. Więc się da ale to kilka miesięcy trwalo. Cierpliwość przede wszystkim. A do zbicia no3 faktycznie powonno być po4 stosunek 16N 1P. Podniesiesz zasolenie to parametey pójdą w góre jak ca.mg.kh więc powoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz akwarium po przekładce, przenosinach i parametry na pewno jeszcze się zmienią. Mogą wystąpić plagi jak przy dojrzewaniu tj. glony zielone, dino, cyjano. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Właśnie tego się boje że akwarium zacznie dojrzewać "drugi raz" :o z tym 16N/1P to mówiecie o współczynniku redfielda tak? Co do wydłużonego Szorstnika, czy to normalne zachowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak współczynnik ale tak najlepiej dzialają bakterie bo zeby zbić NO3 musi byc PO4 i odwrotnie. Szorstnik ma tak. Też mam xl w nocy potrafi wysunąć ramiona na 25cm i podnieść się o 2-3 cm z tubki. Parzy wszystko wkoło. Jedyny koralowiec który nie traci tkanki.po jego dotknięciu to Lobophyton  Chowa tylko polipy na chwilę.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś czy mierzysz zasolenie. Ja na początek upewnił bym się co do zasolenia. Jeżeli nie lejesz ballinga to z kąd takie wysokie kh ?. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że jemu też coś nie pasuje. hehe 
Napisałem, że mierze. Jest ok 1021. Sprawdzam co dzień po każdej dolewce słonej wody z rana. Co do Kh to może źle mierze salifertem. Przy odczycie powinienem patrzeć na tłoczek strzykawki czy tłoczek powietrza. sprawdzam wg tego drugiego. Tak z ciekawości zmierzyłem KH JBL-em i pokazał 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Na powietrze nie patrz. Tylko końcówka tłoczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sprawa wysokiego KH się wyjaśniła. Po prostu źle patrzyłem. wyszło teraz z testu ok 7.7-8.0. Podłączyłem dziś reefmaxa pod komputer. Irytowało mnie ciągłe grzanie i chłodzenie wody jednocześnie. Zamontowałem jeszcze niebieskie oświetlenie nocne z panelów led bo załączanie tej pseudo diody ręcznie jest porażką w tym zestawie. Ile czasu świecić na takim etapie akwarium?
edit. Świece teraz od 14 do 21.

 

Edytowane przez slipknot1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Normalnie niech dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, slipknot1989 napisał:

Już myślałem że jemu też coś nie pasuje. hehe 
Napisałem, że mierze. Jest ok 1021. Sprawdzam co dzień po każdej dolewce słonej wody z rana. Co do Kh to może źle mierze salifertem. Przy odczycie powinienem patrzeć na tłoczek strzykawki czy tłoczek powietrza. sprawdzam wg tego drugiego. Tak z ciekawości zmierzyłem KH JBL-em i pokazał 7.

Dolewasz słoną wodę  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zasolenie podniosłem powoli. Jest Teraz 1023 jak zalecaliście. do akwarium w tym tygodniu poszła ampułka bakterii biodigest Pro Dibio. Dalej martwi mnie wysoki poziom no3 który dalej utrzymuje się na poziomie ok 25 mierzone salifertem. Karmie co drugi dzień mrożonką około pól kostki na raty więc myślę że niewiele. Jakie kroki dalej poczynić żeby no3 spadło? Totalnie nie mam pojęcia jak zabrać się do tego. Może bakterie Special Blend? Xenia rozpuściła się totalnie. W miarę trzymają się tylko rhodactisy i calustrea. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mi pomogły bakterie special blend i refugium a zbijałem z 50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Głównie caulerpa serrulata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wyciągnąć odpieniacz i odessać detrytus który zbiera się pod nim. Oczywiście jeśli tego nie robiłeś lub nie sprawdzałeś. Ja jak rośnie mi NO3 to właśnie tam robię porządek i odsysam wszystko a potrafi się tam zebrać spora warstwa syfu.

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

laszek masz to w trzeciej komorze?
pavlik szczerze to odkąd mam ten zestaw nie czyściłem odpieniacza i drugiej komory. W pierwszej komorze mam purigen, siporax troche gąbki i watoliny żeby wygłuszyć wodę z płytki przelewowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sprawdź, wyciągnij wszystko z komór nie płucz itp tylko sprawdź jak wiele syfu jest na dnie, jeśli będzie czysto to ok, jeśli nie - woda w komorach będzie mętna, syf na dnie odessaj wężykiem włóż wszystko na miejsce i uzupełnij braki czystą solanką którą wlej do głównego zbiornika

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja komore z odpieniaczem czyszcze tylko jak odpieniacz przestaje się sam załączać średnio raz na okolo 1,5 miesiąca. Zbiera się tam sporo syfku to odmulaczem odciągne i doleje solanki tyle co wyciągne z odpieniacza. Komory 1 i 3 wogóle nie czyszcze.

Godzinę temu, slipknot1989 napisał:

laszek masz to w trzeciej komorze?
pavlik szczerze to odkąd mam ten zestaw nie czyściłem odpieniacza i drugiej komory. W pierwszej komorze mam purigen, siporax troche gąbki i watoliny żeby wygłuszyć wodę z płytki przelewowej. 

Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Właśnie odsunąłem swojego RF od ściany i widzę że w trzech komorach jest sporo syfku. wyczyszczę to przy kolejnej podmianie. Wyciągnę wszystko z panelu, przepłucze lekko w wodzie z podmiany a syf odmulę. Może przyszedł czas na dokarmianie korali że tak marnieją? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Póki masz niestabilne parametry to odradzam, chyba że lpsy nic nie łapią to np z pipety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.