Skocz do zawartości
g_o_n

Oświetlenie, filtr i inne do 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Już jakiś czas noszę się z zamiarem zrobienia solniczki 30l. Mam troszkę doświadczenia z akwariami słodkowodnymi  od dwóch lat spokojnie funkcjonują sobie 2 małe baniaczki niemniej jednak zawsze marzyła mi się solniczka.

Żeby nie robić nic na łapu capu chciałbym się troszkę przygotować i przewertowałem forum, niemniej jednak prosiłbym, o rozwianie wątpliwości lub wskazanie tematów które mogłem przegapić a powinienem doczytać. Więc zaczynajmy:

1. Kwestia oświetlenia - większość kostek jest oświetlana albo Decolight  Duo Led 2x6W  albo Decolight Duo Marine 2x11W. Korale miękkie jakie planuje trzymać potrzebują 0,7-1 W/l. Czy tak jak mi się wydaje Ledy są "bardziej efektywne" w ilości światła dostarczanym do baniaczka czy też aquael po prostu daje takie a nie inne światła i żeby coś ładnie rosło trzeba dołożyć - tak jak ma to miejsce w zestawach słodkowodnych tego producenta co wiem z własnego doświadczenia. oczywiście w obu przypadkach 10 000K  i 20 000K.

2. Większość kostek wykorzystuje jako podstawowe medium filtracyjne filtr FZN-3, prawdopodobnie dlatego, że jest w zestawie ale czy możliwe jest użycie innej kaskady np jakiegoś HBL-ka ? Jeżeli tak to co polecacie ? Niestety na chwilę obecną posiadam HBL-501 który wydaje mi się za mały do morskiego - jak się mylę proszę o sprostowanie.

3. Posiadam szkiełko 25x39x25 czyli nie jest to kostka tylko raczej klasyczna 30l pod słodkowodne - czy mogę wykorzystać je jako zbiornik do słodkowodnego czy lepsza będzie klasyczna kostka? Chodzi mi o kwestie ułożenia skały oraz również o ilość światła w związku z mniejszą wysokością.

4. Rozglądam się za żywą skałą lub suchą i przeglądając rożne oferty zauważyłem iż zależnie od "regionu świata" cena jest diametralnie różna. Czy region świata ma aż tak wielkie znaczenie w przypadku żywej skały ? Rozumiem, że może wyjść różne życie ale jakoś nie spotkałem się aż z tak wielkim reżimem biotopowym jak ma to miejsce w akwarystyce słodkowodnej. Czy jest to jakoś uwarunkowane specjalnie? Jaki region jest najlepszy dla amatora? Ewentualnie jak macie jakieś sprawdzone sklepy które wysyłają to tez prosiłbym o info na pw. lub tutaj. Niestety na Lubelszczyźnie  wszędzie daleko ;)

5. Do takiego szkiełka wejdzie około 3kg skały i 1kg. pisaku - żeby to jakoś fajnie wyglądało?

 

Troszkę się rozpisałem, mam nadzieje, że w miarę zrozumiecie "co autor miał na myśli". Pozdrawiam wszystkich i proszę o wyrozumiałość :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przyjmuje się, że 0,5W LED to odpowiednik 1W w T5, świetlówkach. Ci co mają standardowe oświetlenie LED aquaela, przeważnie dokładają jeszcze jeden moduł actyniczny. 2. Tak się przyjęło, że przeważnie jest wykorzystywana kaskada FZN3, ale może być inna lub nie musi być żadna. W małym akwarium wystarczą regularne cotygodniowe podmiany wody. 3. Kształt akwarium to kwestia indywidualnych upodobań, gustu. Tak dla sprostowania, wymiary akwarium wskazują na trochę ponad 24l, a nie 30l. 4. Sprawdzony sklep, który wysyła i masz poglądowe zdjęcia poszczególnych kawałków skały, tylko ceny trochę wyższe to https://jadwigamorska.pl/category/skala-zywa-i-sucha. 5. Skały powinno starczyć, ale może być trochę więcej, a piasku zależy jaką warstwę chcesz mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podepnę się do tematu mam pytanie, czy 1 10w royal blue dołożony do lampy mógłby robić za nocne oświetlenie czy to za dużo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
36 minut temu, maciej01 napisał:

1. Przyjmuje się, że 0,5W LED to odpowiednik 1W w T5, świetlówkach.

jest to tak umowne i niedokładne że to tylko "Pi x oko"

trzeba by przeliczyć lumeny żeby mieć mniej więcej "to samo" - przecież jedna dioda świeci inaczej (słabiej / mocniej) niż inna a ma taka samą moc np. 1W

ps. tradycyjna żarówka 60W ma około 700lm a 100W 1300lm

Wat to tylko informacja ile mocy (prądu) zużywa - i nic więcej

6 minut temu, boo12 napisał:

Ja podepnę się do tematu mam pytanie, czy 1 10w royal blue dołożony do lampy mógłby robić za nocne oświetlenie czy to za dużo?

stanowczo za mocno (chyba że masz basen a nie akwarium) - 1W na nocne to tez za dużo - u mnie za nocne "robi" 6 diod 3W skręcone na 1-2% mocy

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maciej01 i sylvia - dziękuję za tak szybką odpowiedź.

@maciej: Sprawdziłem wymiary akwa i dokładnie jest 40x25x30 więc 30l :). W zbiorniku, który nie ma filtra - powinien być chyba mocny falownik żeby zapewnić odpowiedni przepływ wody? Jakoś nie spotkałem się z opcją tak małego zbiornika bez filtra - a co w takim zestawie robi za filtrację biologiczną i chemiczną ? sama skała i piasek, czy może dodatkowy zbiorniczek z np. glonami (niestety wyleciała mi fachowa nazwa)? Jakoś nie wyobrażam sobie dojrzewania takiego baniaczka bez filtra szczególnie iż pewnie będę startował bez wody z innego akwarium więc praktycznie od zera.

@sylvia: właśnie nigdy nie miałem styczności z oświetleniem akwa na ledach i jakoś ciężko znaleźć konkretne przeliczniki. W słokowodnych są pewne ramy i dane wartości barw dla danych roślin, zestawy itd. W morskim tylko zauważyłem stosuje się dwie 10 000K i 20 000k.

A jak to jest z tymi rodzajami skał zależnie od regionu? Zauważyłem, że różne rodzaje skał maja też różne kolory, wiąże się to w jakiś soposób np. z twardością porowatościa danej skały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, silvia napisał:

jest to tak umowne i niedokładne że to tylko "Pi x oko"

trzeba by przeliczyć lumeny żeby mieć mniej więcej "to samo" - przecież jedna dioda świeci inaczej (słabiej / mocniej) niż inna a ma taka samą moc np. 1W

ps. tradycyjna żarówka 60W ma około 700lm a 100W 1300lm

Wat to tylko informacja ile mocy (prądu) zużywa - i nic więcej

stanowczo za mocno (chyba że masz basen a nie akwarium) - 1W na nocne to tez za dużo - u mnie za nocne "robi" 6 diod 3W skręcone na 1-2% mocy

czyli lepiej przykleić pasek rgb ip67 dziękuje za informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, silvia napisał:

jest to tak umowne i niedokładne że to tylko "Pi x oko"

trzeba by przeliczyć lumeny żeby mieć mniej więcej "to samo" - przecież jedna dioda świeci inaczej (słabiej / mocniej) niż inna a ma taka samą moc np. 1W

ps. tradycyjna żarówka 60W ma około 700lm a 100W 1300lm

Wat to tylko informacja ile mocy (prądu) zużywa - i nic więcej

stanowczo za mocno (chyba że masz basen a nie akwarium) - 1W na nocne to tez za dużo - u mnie za nocne "robi" 6 diod 3W skręcone na 1-2% mocy

Przecież pisałem, że "przyjmuje się", a nie "musi być", a Ty znowu wyskakujesz z lumenami i jak zawsze musisz postawić kropkę nad "i".

Godzinę temu, g_o_n napisał:

maciej01 i sylvia - dziękuję za tak szybką odpowiedź.

@maciej: Sprawdziłem wymiary akwa i dokładnie jest 40x25x30 więc 30l :). W zbiorniku, który nie ma filtra - powinien być chyba mocny falownik żeby zapewnić odpowiedni przepływ wody? Jakoś nie spotkałem się z opcją tak małego zbiornika bez filtra - a co w takim zestawie robi za filtrację biologiczną i chemiczną ? sama skała i piasek, czy może dodatkowy zbiorniczek z np. glonami (niestety wyleciała mi fachowa nazwa)? Jakoś nie wyobrażam sobie dojrzewania takiego baniaczka bez filtra szczególnie iż pewnie będę startował bez wody z innego akwarium więc praktycznie od zera.

@sylvia: właśnie nigdy nie miałem styczności z oświetleniem akwa na ledach i jakoś ciężko znaleźć konkretne przeliczniki. W słokowodnych są pewne ramy i dane wartości barw dla danych roślin, zestawy itd. W morskim tylko zauważyłem stosuje się dwie 10 000K i 20 000k.

A jak to jest z tymi rodzajami skał zależnie od regionu? Zauważyłem, że różne rodzaje skał maja też różne kolory, wiąże się to w jakiś soposób np. z twardością porowatościa danej skały ?

Tu masz przykład 30l bez kaskady, ale na początku była 

Ja startowałem na żywej skale, żywym piasku, świeżej solance i bez filtra. Po roku dołożyłem panel z DSB i refugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, maciej01 napisał:

Przecież pisałem, że "przyjmuje się", a nie "musi być", a Ty znowu wyskakujesz z lumenami i jak zawsze musisz postawić kropkę nad "i"

 

To co "sie przyjmuje" nie zawsze jest prawdą - przyjąć można rożne wartości początkowe i dalsze wyliczenia będą poprawne - tylko wynik zupełnie nieprawdziwy :)

oczywiście że wyskakuje z lumenami - bo to  jednostka miary strumienia świetlnego (a nie mocy) w układzie SI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ps. Świetlówka T5 24W w zależności od modelu ok. 1300 do 1500 lumenów

czyli diod 3W BRIDGELUX 6 500K (240Lm) żeby mieć 1500lm (jak świetlówka dzienna o podobnej temperaturze) potrzeba 6 sztuk a 6x3W to 18 a 2x 18 = 36 a nie 24 :) 

Dioda CREE serii XP-E2 1-3 W 6000-6500K ma max około 265lm czyli 5 takich (15W) daje ponad 1300lm

co innego wyjdzie przy zastosowaniu diody CREE XM-L T6 Cool White 10W 6000-6500K - ona ma max 1100lm (i tutaj się zgodzę że to około 50%)

jak pisałem - dioda diodzie nierówna więc przyjmowanie czegokolwiek z góry - można się zdziwić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś fizykiem z wykształcenia, czy takie masz hobby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał kupić parę diod power led 1W lub 3W pamiętając ze potrzebujesz światła z zakresu 400-490nm - główny zakres w większość akwariów morskich. Mozesz sobie przeanalizować lampę MaxspectRazor tam jest dokładnie opisane ile diod i jakich dają w jeden lampie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.