Skocz do zawartości
klakier

Nowe fotki - prośba o identyfikacje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że już mam czym robić zdjęcia to w końcu mogę zwrócić się o identyfikację tego co jest w mojej solniczce.

1. Jajko. Filvandel napisał w moim dzieniku że jest to jakiś glon, ale jeśli ktoś mógłby mi trochę więcej o nim powiedzieć to byłbym wdzięczny. Aha dzisiaj znalazłem drugie takie jajko, więc ewentualnie mam dwa takie glony :)

1761-jajko.jpg

2. Moje szatanie różowe różki :D Na zdjęciu widoczne po lewej stronie pod tym zielonym porostem (tak na marginesie to jakieś glony zielone?). Co prawda wyglądają trochęblado ale może ktoś się dopatrzy, jak nie to zaznacze je jakoś. Tak na marginesie to mam jeszcze takie białe w jednym miejscu, ale tych różowych jest więcej.

1761-rozkiglony5.jpg

3. Rurówka, mam kilka takich ale tylko ta była chętna do zdjęcia. Ale obiecuje że zrobię zdjęcie tej największej jak tylko się wystawi :D

1761-rurowka3.jpg

4. Tego nie musicie identyfikować bo mam tych "szklistych róż" pełno i metodą jaką obieram będzie wunder waffe :D1761-aiptasia3.jpg

Z góry wielkie dzięki

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropos tych "czerwonych różków" to również chciałbym poznać odpowieć ponieważ mam tego trochę na swoich skałach.


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej szkodliwe niż pożyteczne , pobieraja z wody duże ilosci wapna i magnezu .nalezy uzówać je delikatnie gdyż w przypadku uszkodzenia wypuszczja do wody zarodniki co powoduje ich inwazje .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na dalsze opinie na temat różków. Mi osobiście one się całkiem podobają więc pozbywać się ich nie chcę.

A w między czasie dam jeszcze jedno zdjęcie z niewiem czym do identyfikacji. Może trochę mało wyraźne ale lepszego nie umiem jeszcze zrobić bo ten jegomość jest bardziej w wgłębi akwarium.

1761-cos.jpg


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Klakier

To zielone jajko usun w ten sposob zeby go nie zgniesc bo bedziesz mial zabawe przez dluzszy czas. To zwykly glon ktory po peknieciu wypuszcza zarodniki i staje sie plaga. Malo jest zwierzat, ktore to jedza.

Szklane roze juz opanowaly akwarium i bedzie Ci ciezko. Raczej dluzej z usunieciem nie czekaj. Niedlugo zarosna wszystkie kamienie i nie bedziesz mial miejsca na korale bo one je poparza. Wydaje mi sie, ze bez pozadnej ryby ktora je zje, juz sytuacji nie opanujesz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez dramatyzmów, co prawda nie widze tutaj calego zbiornika, ale kupilem swego czasu skale znacznie bardziej zarosnieta aiptasia niz to co widac na fotkach, praktycznie nie mialem kawalka skaly bez niej, a tez szybko aiptasia zaczela sie pojawiac na szybach na grzalce , cala walka za pomoca wunder waffe zajela mi ok 10 dni.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa jakies kraby (po niemiecku - Urnenkrabben, zapewne trudne do dostania) oraz ryby z rodziny Siganus (tez trzeba miec szczescie zeby jadly te kulkowe).

Albo podmieniajac wode, recznie odrywac kulki w okolicy weza zeby jednoczesnie zasysac uwolnione pory.

Robota na kilka tygodni ale chyba najskuteczniejsza.

Kiedys slyszalem, ze kulki nie lubia silnego oswietlenia ale nie sprawdzilem.

@Kaziko

Wunderwaffe - co to bylo?:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani czytalem ze Ventricaria (bo to raczej ona a nie Valonia jest na tym zdjeciu) bardzo lubi NO3 i pojawia sie czesto podczas dojrzewania i troche po nim, w "normalnym" akwarium gdzie moga rosnac jeszcze np. Caulerpy, Valonia ma za malo NO3 i nie daje rady. To by sie zgadzalo z moja obserwacja bo mialem te kulki jak dotad 3 razy: raz pod koniec dojrzewania, raz kiedy przedawkowalem fito i raz kiedy przedawkowalem aminokwasy :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,miałem także kilka sztuk tych glonów na samym poczatku.Samoczynnie po jakimś czasie wygineły.Raz nawet jedna taka kulka penkła ale do tej pory nie widzę aby gdzieś nowe egz.sie pojawiły.Faktem jest że NO3 mam na poziomie 0.:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra panowie, to na razie zostaje to jajko. Faktem jest że muszę zrobić testy wody teraz.

Kto pyta nie błądzi więc kolejne zdjęcia.

Najpierw obiecane zdjęcia największej rurówki.

1. Jak się rozkłada

1761-rurawylazi3.jpg

2. Ona w całej swojej okazałości

1761-rurowkablisko3.jpg

3. Czerwone listki o których już pisałem w dzienniku. Co to jest nie mam pojęcia.

1761-listki3.jpg

4.Lepsze zdjęcie tego co wstawiłem wczoraj, czyli jakiegoś czegoś :)

1761-grzybek2.jpg

5. Takie różowe rurki znalazłem i nie wiem czy one się ruszają bo za długo się nie przyglądałem

1761-rurkarozowa2.jpg

6. Trawa w akwarium :D chyba jakieś glony, tylko pytanie czy szkodliwe czy nie?

1761-trawa3.jpg

7. No i takie białe drzewka na koniec.

1761-biale drzewko3.jpg


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na szybach pojawiły się jakieś takie małe źdźbła, to cyhba te zielone glony i do tego taki brunatny nalot. Cy coś z tym da się zrobić ? I jak walczyć z tą zieloną trawą która zaczyna się mocno rozrastać ?

Aha dzisiaj zrobiłem testy i wyszło co niżej:

pH : 8

KH : 12 *dKH (200 ppm)

NO2- : 0

NO3- : 20 mg/l (20 ppm)

NH3/NH4 : 0,1 mg/l

Co i jak poprawić ?

P.S.

Proszę o zidentyfikowanie tyh zdjęć we wcześniejszej części wątku.

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy masz akwarium? Najlepiej to po odpaleniu przez minimum miesiac nic z baniakiem nie robic, zadnych testow, nie pchac tam lap, ani nic. Polecam jedynie usiasc przed akwarium z dobrym piwkiem i sie zrelaksowac :) Pozdrawiam,

M.

P.S

Troche konkretniej - masz niedomnkniety cykl azotowy ( popatrz po amoniaku i jonach amonowych ), NO3 tez wysokie. Czym robisz testy? Niektorzy polecaja przy dojrzewaniu zaraplac kalkwasser ( wysokie pH zapobiega wysypowi glonow ), ale bez tego da sie spokojnie zyc. Naprawde najlepiej bedzie chwile poczekac.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocelocik, akwarium już ponad tydzień stoi zalane ze skałą. Oświetlane jest normalnie, przez około 12h (różnie to bywa, ale to tak średnio). Po włożeniu skały wylądowały w nim bakterie żeby wyeliminować NH3 i po 2 dniach od tego jakieś inne jeszcze szczepy usuwające reszte złych jonów. Obawiam się tylko o moje rurówki, czy aby glony im nie zaszkodzą. Bo jeśli zaszkodzą aiptasiom to się wcale nie będę martwił :) Poczekać mogę, nie ma problemu, tylko czy mam coś robić aby nikomu w akwarium nie stała się krzywda ?

Co do samych wyników to wcale najgorsze nie są (chyba). W dziale dla nowicjuszy jest temat FAQ i cytuję :

"8. Kiedy będę wiedział że mogę już wpuścić zwierzaki?

Potrzebne są testy - na początek NH3, NO2, NO3, KH i PH, później przydały by się test na Ca i Mg (PO4 i Si w miarę potrzeb).

Jeśli parametry wody mamy stabilne (NH3=0, NO2=0, NO3<25mg/l, PH 8,1-8,5, KH 8-12) i przeminęły nam brunatne glony oraz zanikają zielone to możemy powoli zasiedlać nasze akwarium."

Tak więc w sumie NO3 jest na akceptowalnym poziomie, PH niewiele odbiega, KH mieści się na górnej granicy. To chyba źle nie jest ?


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie boj sie :) Te rurkowki radzily sobie w takich warunkach przy ktorych Twoje akwarium to raj :) Zreszta to co tam masz to nie jest jeszcze porzadny glon. Pewnie jeszcze sie pojawi troche roznych farfocli brazowych czy innych. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe nie ma to jak dobre pocieszenie :) Ale spoko, zdecydowałem że chyba będę krócej oświetlał akwarium, żeby tych glonów trochę mniej się produkowało. Tylko pytanie, czy aiptasie tez przestana tak rosnąć i te glony kulkowe ? :)


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam z zaciekawieniem bo kolega chyba włożył skałe w zbliżonym terminie co ja. Wygląda na to, że mamy ten sam etap w zbiorniku, tylko ja nie robiłem zadnych testów i na razie nie bedę sobie zaprzątał nimi głowy. Poczekam z tym aż zielone glony zaczną schodzic.


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety aiptasie beda rosnac ze hej :) A Valonia to problem powiedzialbym wiekszy od aiptasi. Kawalek skalki z Valonia najlepiej wyjac z akwarium, usunac Valonie tak zeby plyn z jej wnetrza nie zalal nam calej skalki i przeplukac bardzo dobrze ( mozna nawet szczoteczka do zebow przejechac ) skale ( oczywiscie nie w wodzie z akwarium, a w wczesniej rozrobionej solance ). Ogolnie Valonia to dopiero kawal sku******* :) Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klakier, po pierwsze - pisałem Ci w innym wątku o tych aiptasiach na skale w Akwarium Farm, a ty to zignorowałeś. Twoje zniecierpliwienie może się ostro zemcić.

Po drugie - pośpiech - to zły doradca. Tak czytam twoje posty i odnoszę wrażenie, że najchętniej byś po tym tygodniu je zasiedlał. Określenie "akwarium już ponad tydzień stoi zalane ze skałą" powinno brzmieć "akwarium dopiero tydzień stoi zalane ze skałą". Przecież masz wykrywalny amoniak, a to najgorsza trucizna nawet dla ryb.

Ochłoń troszkę i daj trochę czasu dla swojej solniczki bo jak zaczniesz kombinować z jakimś karmieniem czy innymi nietrafionymi pomysłami to może się okazać, że nic z tego nie wyjdzie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

"ponad tydzień" tylko i wyłącznie dlatego że to więcej niż 7 dni :) Co do zaiedlania i karmienia, na razie nic nie zamierzam robić. Niech to co tam jest, czym kolwiek jest, będzie.

Co do aiptasi to wcale tak dużo ich nie było. Tylko na jednym kawałku skały mogę powiedzieć że jest ich więcej, a tak występują tylko sporadycznie. Nie zauważyłem wcześniej poprostu tych najmniejszych i sobie trochę podrosły.

Może czasem poprostu wyolbrzymiam sprawy do rangi problemu, no ale coz taki jestem, zreszta to widać po postach najlepiej. Patrz założenie tematu w dziale dla nowicjuszy o aparacie, i jego zakup bez żadnej odpowiedzi tam po 1 dniu :) Taki już jestem i z góry za to przepraszam :)


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bagatelizuj tych aiptasii :) To jest "ścierwo" niesamowite. Wiele osób ma z nimi problemy. Pamiętam jak ja w momencie gdy nie było krewetek Wundermani na rynku motałem się jak ryba w sieci, nie wiedząc co z tym "fantem" zrobić. Teraz mam 6 szt. krewetek w zbiorniku, a i tak widzę te 2-3 szt. je..nych "róż" - ciekawe kto je tak określił :).

Akwarium morskie to wielkie wyzwanie i bardzo łatwo polec na polu bitwy :) - niestety.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Aiptasi nie bagatelizuje, można by powiedzieć nawet że nie mogę przez nie spać :)

A teraz żeby uspokoić trochę publikę kilka nowych fotek pokazujących że tak źle nie jest.

cytat za SMK "Przy odpowiednim poziomie wapnia następuje rozrost pożądanych czerwonych i różowych glonów wapiennych, które po pewnym czasie pokryją skałę w twoim akwarium." Widać je na zdjęciu 1 i na 3. Na 3 jest taka zielona rurka która mi nie daje spokoju. Co to jest i co z tym zrobić ??

1761-glon rozowy2.jpg

1761-glon zielony.jpg

1761-zielona rurka.jpg


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciezko powiedziec, mozliwe ze jest to glon Chaetomorpha. Zreszta akwarium wchodzi wlasnie w taka faze ze beda sie rozne glony wyzsze pojawiac i znikac, nie zdziw sie jak Ci sie rozne dziwactwa zaczna pojawiac, nie tylko glony zreszta. Tym bardziej ze wydaje sie ze skala byla transportowana w dobrych warunkach i duzo zycia przetrwalo na niej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Tym bardziej ze wydaje sie ze skala byla transportowana w dobrych warunkach i duzo zycia przetrwalo na niej.

To mnie cieszy :) A co do życia to muszę trochę z wieloszczetami powalczyć bo naliczyłem już przynajmniej 3, a niejestem pewien czy nie widziałem 4.

Co do tego co się będzie pojawiać to się nie obawiam, bo ważniejsze że wiem że idzie to w dobrą stronę :) Więc na razie nie będę się przejmował za bardzo tym co się tam dzieje (jak tylko wyłapię te wieloszczety) :)

P.S.

Czy taki czerwony ślimak to coś pożytecznego ? Ledwo przetrwał przez moją nieuwagę przy wkładaniu (został na trochę bez wody w gazetach) a dzisiaj go widziałem jak "zasówał" po dnie :)


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.