Skocz do zawartości
endi007

Montipora talerzowa straciła kolor.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj narobiłem sobie niestety biedy. Po kolei. Od pewnego czasu zauważyłem że moja "milka" w pewnym miejscu notorycznie traci tkankę.  Nie dużo tak z 2 mm na 2 tygodnie. Cała reszta sps łącznie z acroporami nic elegancko. Myślę może ślimaki albo jakieś inne paskudztwo ją podgryza. Doczytałem na forum aby zanurzyć tak problematycznego sps w wodzie RO. Przygotowałem wodę podgrzałem ją do 25 stopni i umieściłem tak korala na dosłownie 10 sekund. I tutaj jest pierwszy kłopot milka przyrośnięta jest do kawałka skały na którym znajdowała się piękna żółta talerzówka. Tego gatunku: 

11.png

Momentalnie do wody wypadły dwa 'robaczki' przypominające małą białą muchę. Mówię sobie świetnie i super problem z głowy. Włożyłem skałę zpowrotem do akwarium. I praktycznie od razu po może 10 sekundach nad żółtą tależówką pojawiła się taka jakby falująca świecąca żółta trawa. Takie jak by glony w kolorze korala. Milka nie zareagowała i praktycznie od razu zaczęła normalnie polipować. 'żółta trawa' była widoczna może 15 minut i od razu zauważyłem że na koralu są prześwity szarości był pięknie calutki żółty a teraz zrobił się taki ziarnisty z przebłyskami szarości. Rano wstaję a koral prawie cały szary i ma tylko żółte kropki. 

Pytanie moje jest takie czy niestety go zabiłem? Może tylko zrzucił barwnik/kolor i po paru dniach wróci do siebie. Czy stracił tkankę nie wiem ciężko mi ocenić. Na pewno nic nie odłaziło płatami tylko takie jakby gluty żółte się unosiły nad nim ( nazwane prze zemnie trawą ) . I tak jak mówiłem na chwilę obecną jest biały/szary i żółtymi kropkami na swojej powierzchni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie zeby od 10s w RO tkanka ci zlazla z korala - wrzuc foto


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jestem poza domem a żona wykonała takie zdjęcie że ręce opadają :-) 
 

11.png

Widać tutaj jedną rzecz te kropeczki to właśnie żółta tkanka taka jak była. Reszta jest szara/biała. Będę po 15 w domu postaram się zrobić lepsze foto. Zaznaczam że nic totalnie nic nie robiłem z koralem więcej. A efekt był dokładnie taki jak pisałem po umieszczeniu w ro i zpowrotem do akwarium pojawiły się żółte gluty ( które świeciły jak koral, tak jak by barwnik ) i od razu plamy szare. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

talerzówka jest bardzo twarda. Z czasem powinna wrócić. Swoją drogą ta na foto wygląda jakby była przysypana piaskiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za foto przepraszam tak jak mówiłem nie mojego autorstwa. Piaskiem nie jest przysypana na 100% ona jest przy powierzchni ze 30 cm od dna. Próbowałem ją przedmuchać strzykawką ale nic na niej nie ma zlazł kolor i tyle. Milka która siedziała tyle samo w RO nic pięknie polipuje. Bardzo mi szkoda tego korala bo był fajny mocno fluo i ładnie świecił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw go, powinien dojść do siebie. Jakby jednak nie, to jakby co, to mam takie talerzówki :) 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak było:

było.png

A tak jest obecnie po powrocie z pracy:

jest.png

 

Są żółtawe przebłyski a reszta jak by delikatnie w brąz zaczeła wpadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyfoszona ale mysle ze bedzie ok daj jej czas, myslalam ze ona calkiem bialoszara


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak monti? Wraca do zdrowia?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.