Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Akwarium ma dokładnie pół roku (90l w obiegu).

 

Od około dwóch (może trzech) tygodni niektóre korale są w coraz gorszej kondycji.

Euphilia zaczyna wyglądać tragicznie, szczególnie po zgaszeniu światła (słabo się pompuje), Zoantus w ogóle się nie otwiera, Briareum też słabe, Caulastrea jak wysuszona, nawet Capnella dzisiaj jakaś przekrzywiona. Przyrosty korali praktycznie zerowe.

Miałem też 2 proste twardziele Pocilloporę (i jeszcze jeden co nazwy nie pamiętam) i stosunkowo dobrze się trzymały przez kilka miesięcy choć faktycznie słabo rosły. Jednak 2 tygodnie i już ich nie ma wcale.

 

Parametry niestety też wg mnie mało ciekawe.

No2 (Sallifert) - 0

No3 (Sallifert) - coś pomiędzy 10 a 25 (tak na prawdę nigdy nie było mniej niż 10)

KH (Sallifert) - 14

Ca (Sallifert) 420

PO4 (Zoolek) - pomiędzy 1,0 a 1,5

Wiem że parametry nie najlepsze, ale podmianki robię co 2 tygodnie około 10 do 15%. Odpieniacz pieni jak szalony. O CO KAMAN? Skąd takie wysokie parametry?

 

Moje dane:

Akwarium 70l + panel, W panelu 1kg Siporax, węgiel aktywny, bakterie Fauna Marin Bacto Reef Balls (ale dopiero od trzech tyg. Wcześniej nic nie dozowałem i to nie był chyba najlepszy pomysł).

Odpieniacz Tunze 9004.

Obsada 2xBłazen, Pterapogon, Gobiodon Okinawae, Garbnik, Kreweta, krab Mitrax.

Światło 3x24W przez 10h/dobę.

Karmię tylko mrożonkami głównie Lasonogi i Ikrę Morską, ale czasem też Plankton, Ikrę homara itp. Czy więc korale mogą głodować?

 

Proszę o pomoc.

 

 

 

 

WP_20170515_19_30_28_Pro - Kopia.jpgWP_20170515_19_30_16_Pro - Kopia.jpg

WP_20170515_19_30_39_Pro.jpg

Po zgaszeniu światła:

WP_20170515_21_33_27_Pro - Kopia.jpgWP_20170515_21_32_10_Pro - Kopia.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mądrego nie napiszę, ale przy takim kh i PO4(czy test zooleka nadaje się do wody słonej?)nie musisz moim zdaniem za daleko szukać przyczyny swoich problemów. PO4 masz przekroczone 50krotnie A bardziej martwi Cię to, że głodują? Musisz doprowadzić te parametry do porządku.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak jak poprzednik napisał. Teraz skup się na obniżeniu kh, i zbiciu po4. No3 się nie przejmuj bo to pikuś przy takich fosforanach. Jakies adsorbery stosujesz? Może za duzo karmisz. Skoro przy takiej podmianie dalej wysokie po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby słusznie, najgorsze że mam tego świadomość ze parametry to kosmos. Choć nigdy wcześniej nie były lepsze. Mogę wrzucić jakieś absorbenty i trochę zbić PO ale na jak długo? Nie umiem znaleźć przyczyny. Podaję już bakterie ale mam wrażenie że od 3 tyg. No3 nie drgnęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak jak wyżej plus bym wywalił węgiel i te bacto balls bo czytałem że rewelacji to z nimi nie ma. Rób częstsze podmiany i mniej karm. Korale nie głodują, problem jest w nadmiarach tego karmienia :)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O KH jest kilka postów na farum. Ale głównie jest o podnoszeniu a nie zbijaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z tego co się czyta to najlepsze jest około 7-8 a nie takie jak u Ciebie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Masz wstrzymany wzrost to i konsumpcji nie.ma KH. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli rozumiem że za wysokie PO więc korale nie rosną, a jak nie rosną to nie konsumują KH i kółko się nakręca.

OKej to w takim razie kupię absorbent (tylko jak znam życie PO spadnie a za dwa tyg. znów wzrośnie :-/ ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o obniżaniu nutrientów, vodka method, vsv method, pelletki czy na szybko jakiś rowa phos, phosbond czy jakieś inne metody. Coś tam sobie dopasujesz. Odpieniaj na mokro, lek dobre bakterie, skup się na PO4, zastanów się i poszukaj źródła problemu. Dlaczego jest takie wysokie?
Gdzieś jest odpowiedź, znajdź ją.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OKej dzięki wszystkim za rady. Na pewno zawaliłem że na siłę chciałem prowadzić baniak bez bakterii... Mam więc nadzieję że  Fauna Marin Bacto Reef Balls dadzą radę bo jedna osoba mi je poleciła. 

Jednak zgodnie z Waszymi wskazówkami skupiam się na zbijaniu PO4.

Pozdrawiam.

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość, to sprawdź u kogoś innego innymi testami niż zoolek po4. Wtedy będziesz miał większą pewność, czy faktycznie po4 jest takie wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba warto tez popytac, ktora sol daje najnizsze kH i moglbys troche wiekszymi podmianami je obnizyc.  14 to juz mocno sporo. :waving

Przydalby sie tez test na Mg.

Poziomem PO4 bym sie oczywiscie przejmowal tym bardziej, ze korale pokazuja, ze cos jest nie tak, ale sam test na PO4 to bym zmienil.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bede tu udawał wielkiego filozofa bo w morskim nie mam doswiadczenia ale uzywalem tez Fauna Marin Bacto Reef Balls bo mi polecili w erybce wczesniej uzywalem prodibio i jak wrzucilem to dziadostwo tak rozjechalem parametry nie wiedzialem co jest grane dopiero jak sie skonczyly zastosowalem special blenda to mi zaczelo wracac do normy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli używam Reef Cristal ale podmianki nic mi nie dają. Nie spada ani KH ani NO3, ani PO4.

Test Zooleka na PO4 faktycznie używam ze słodkowodnego (które rowniez posiadam). Używam bo kiedyś porównywałem jego wyniki z elektronicznym i były praktycznie takie same. Jednak nie ma co... lepiej zmienię choćby na Salliferta.

Reek... Zmartwiłeś mnie tymi bakteriami. Dopiero co je kupiłem. Zanim się skończą to minie rok:-).

zastanawiam sie tez... Ponieważ przy karmieniu nigdy nie płuczę mrożonek bo nie wiem jak płukać np ikrę (to prawie mąka). Może sam dostarczam z jedzeniem PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja nie płuczę żadnych mrożonek tymbardziej ikry. Napewno dostarczasz, ale nie w takich ilościach. Pamiętaj że te 20ml do rozpuszczenia mrożonek rozcieńczasz w x litrach akwwrium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawmar ja na szczescie kupilem na sprubowanie na szt. Te kulki i w sumie gdyby nie to ze sie skonczyly i musialem kupic inne bakterie to bym nie doszedl co mi pomoglo tak bylo w moim przypadku zeby mnie tu ktos zle nie zrozumial bo moze sa osoby ktore sobie chwala kuleczki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,a jakie masz zasolenie?...Jezeli za wysokie to moze stad te KH,przydalby sie test na Ca i Mg...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie, 1,023. Choć może też powinienem to zweryfikować, czy mnie nie kantuje.

Ca mierze. Obecnie mam 420. Mg niestety nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I rozrobiona na tej soli solanka 1,023 ma 14 kH ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie Stani. Nie, nie mierzyłem rozrobionej solanki. Przy podmiance to zrobię.

Jeśli chodzi o testy to informuję że test Sallifera wykazał PO4 dokładnie tak jak Zooleka. Czyli mam coś ponad 1,0.

Kupiłem również test na Mg i wyszło mi 1170.

 

Zgodnie z Waszymi sugestiami w baniaku znalazł się również absorbent fosforanów. Postawiłem na Seachem PhosGuard.

Zobaczymy czy jak zbiję PO4 to KH zacznie maleć.

Dam znać...

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leczysz skutek, postaraj się też znaleźć przyczynę, choćby tylko teoretycznie ale to Ci pomoże uniknąć kłopotów w przyszłości.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zawyzony parametr PO4 pewnie skads musial sie wziasc,wiec warto zwrocic uwage i dociec co jest przyczyna...Ja na Twoim miejscu zastosowal bym vodka method lub VSV,gdyz zarowno fosforany jak i azotany sa wykrywalne a nawet znacznie przekraczajace norme.Troche tez za niskie Mg,ktore jest wazne gdyz dzieki niemu Ca jest przyswajalne przez "zycie"...Dziwi mnie ze RC ma takie wysokie KH,moze cos z testem nie tak,gdyz zawartosc wapna jak i magnezu sugeruje ze zasolenie jest raczej OK...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dużo karmisz, ile dajesz tych mrożonek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmię raz dziennie. 2 kostki rozpuszczam w RO (Lasonogi plus ikrę albo plankton, byle cos drobnego) i podaje je przez 3 dni. Faktem jest ze po 3 dniach nie wyglądają już smakowicie.

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.