Skocz do zawartości
Robert-reef

Fosfor w akwarium, nie PO4 tylko P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Co może być przyczyną takiego wysokiego fosforu w moim akwarium?

Zrobiłem testy fotometrem i PO4 wyszło 0,11 a czysty fosfor P wyszedł ponad 34ug/l gdzie standard wynosi od 0-6ug/l

Kolejne pytanie to jak się jego pozbyć z akwarium?

 

https://www.dropbox.com/s/ogwjb6y1kup8s84/Results_2017_05_10_597.pdf?dl=0 testy z labu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zauważyłeś żeby z tego powodu działo się coś niepokojącego w akwarium?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas w akwarium nie jest najlepiej. Dlatego też zdecydowałem się na testy wody spektrometrem. Nie wiem czy to poziom fosforu jest odpowiedzialny za stagnacje w moim baniaku, ale chcę doprowadzić parametry wody do normy i zacząć obsadzać zbiornik bardziej wymagającymi koralami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często karmisz,ile karmisz i jaka masz obsadę?Fosfor znajduje się w pokarmie,odchodach,martwej tkance itp.Pamiętaj również fosfor nie koniecznie musi przejść w całości w fosforany.A laboratorium w którym zrobiłeś badania, bada fosfor metodą ICP a potem przelicza mnożąc go razy 3.06 co nie jest zgodne z żadna normą.To tak jakbyś zbadał ilość azotu i po przemnożeniu stwierdził że tyle jest np.azotanów.Fosfor w wodzie podlega podobnym przemianom jak azot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmie dużo bo mam dużo dużych ryb :). Ryby dostają dziennie 70ml kubek płatków, 8 kostek mrożonek i kilka razy granulat z karmnika automatycznego. Azotany mam 2,5-5ppm, PO4 też udaje mi się trzymać na zadowalającym mnie poziomie ale zdziwiłem się że ten fosfor taki wysoki.

Czyli co nie przejmować się tym? Ten parametr jest bezużyteczny w akwarystyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puki utrzymujesz fosforany na zadowalającym Ciebie poziomie to ok. Sprawdź sobie fosforany inną metodą,a nie tą którą stosują w marinlab. Dla mnie przeliczanie matematyczne fosforu na fosforany jest wątpliwe.A wydawanie takich wyników na zewnątrz wręcz niedopuszczalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się przelicza matematycznie.

Gdybyś miał takie stężenie PO4 w wodzie jak podaje marinlab pewno bezustannie walczyłbyś z dużą ilością glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.