Skocz do zawartości
outta82

Pomocy - brzydko i jeszcze gorzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

a więc zwracam się z prośbą, zwłaszcza jeśli jest ktoś z Torunia lub bliskich okolic i mógł by zajechać do mnie na kawę.

Akwa ma "już" ponad 3 miesiące. Startowane na żywej skale, wodzie z działającego akwa ( ze znanego sklepu akwarystycznego ). Po około 2 mcach dosypałem dopiero piasek, wymieniłem wkłady ( gąbki ) na siporax serum i chemipuren blue. Pierwsze życie było wrzucone po 2,5  miesiącach. Oczywiście po wrzuceniu piasku spodziewałem się ponownego dojrzewania. A tu dino, cyjano i okrzemki....postępuje dosyć szybko i nie mam pojęcia co dalej. Jak na razie zwierzaki które są wyglądają ok, ale pewnie kwestia czasu ( bliskiego ) i całe akwa padnie.

Tak to wygląda!

 

IMG_20170523_174046.jpg

IMG_20170523_174059.jpg

IMG_20170523_174106.jpg

IMG_20170523_174117.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś jakieś testy wody, lejesz jakieś bakterie? Opisz jak długo masz włączone oświetlenie i wyłącz białe, zacznij odsysać co się da, wodę filtruj i wlewaj z powrotem do akwarium.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, andzior70 napisał:

Robiłeś jakieś testy wody, lejesz jakieś bakterie? Opisz jak długo masz włączone oświetlenie i wyłącz białe, zacznij odsysać co się da, wodę filtruj i wlewaj z powrotem do akwarium.

Bakterie leję regularnie co 2/3 tygodnie. Światło mam 12h, 11h dzienne, 1h fiolet( nocne ). Nie mogę wyłączyć tylko białego. Ok, spróbuję tak robić + myślisz że podmianki coś dadzą? ( np. co tydzień 10-15%? ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianek bym nie robił wcale, jakie bakterie lejesz? Jeśli nie dasz rady wyłączyć białego to przynajmniej skróć czas świecenia.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
21 minut temu, outta82 napisał:

Bakterie leję regularnie co 2/3 tygodnie. Światło mam 12h, 11h dzienne, 1h fiolet( nocne ). Nie mogę wyłączyć tylko białego. Ok, spróbuję tak robić + myślisz że podmianki coś dadzą? ( np. co tydzień 10-15%? ).

Podmiankamindolejesz tylko papu dla całej plagi. Załóż watę na cyrkulator i zeskrobbz szyb co dasz rade, przemuchaj skałe. Co się oderwie to cyrkulator wyłapie. Zobaczysz jak czarna będzie wata. Na początku wymieniaj ją co kilka godzin. Zobaczysz jak szybko się brudzi i następna wata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, laszek napisał:

Podmiankamindolejesz tylko papu dla całej plagi. Załóż watę na cyrkulator i zeskrobbz szyb co dasz rade, przemuchaj skałe. Co się oderwie to cyrkulator wyłapie. Zobaczysz jak czarna będzie wata. Na początku wymieniaj ją co kilka godzin. Zobaczysz jak szybko się brudzi i następna wata.

Dzięki, będę robił, oczywiście z tym co kilka godzin to przed pracą i pewnie z 2 razy po pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam duże dawki bakterii, ograniczyć świecenie i dużo cierpliwości. u mnie pomogło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, natan2012 napisał:

Polecam duże dawki bakterii, ograniczyć świecenie i dużo cierpliwości. u mnie pomogło :)

A jakieś konkretne bakterie? ( szczepy, producent...? ) Jak mam już kilka korali które są autotroficzne i potrzebują światła, to do ilu h skrócić świecenie żeby było ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

W swoich akwariach też miałem takie przygody.

Ciekaw jestem kto poradził Tobie dodawanie piasku po 2 miesiącach ale wracając do tematu - zaciemnij zbiornik na jakieś 2 dni i stopniowo zwiększaj czas świecenia(korale sobie poradzą) zwiększ cyrkulacje i wymieniaj watę w filtrze i odsysaj dno, jeśli to nie pomoże a okrzemki się nasilą polecam sera silikate . Co do cyjano polecam chemiclean - można kupić na all..... porcjowane. Bakterie polecam lać co podmianę a nie mając odpieniacza polecam podmieniać wodę ok. 10% tygodniowo.

Życzę wytrwałości

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microbe lift Special Blend, Probidio biodigest, Biogro...

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microbe lift Special Blend polecam, sam używam ale smród jest niezły

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeszcze raz, robiłeś jakieś testy wody?


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, andzior70 napisał:

Zapytam jeszcze raz, robiłeś jakieś testy wody?

Jakiś miesiąc temu w sklepie w którym się zaopatruję, tylko na NO i PO, były ponad normę, ale nie dużo....( robiłem przed zakupem zwierzaków i pytałem się czy mogę już coś wrzucać czy czekać ). Nie mam testów, i zamierzałem w tej sytuacji pojechać do Marka, zrobić testy i omówić jakąś strategię jak to ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przetestuj bakterie Cyano Clean od KZ i do tego pożywkę

wg. mnie bakterie trzeba używać z pożywkami.

Możesz użyć 2 skłądnikową pożywkę od Equo Evoluzione albo Prodibio - te nie mają no3 w składzie 

Edytowałem post jak przeczytałem parametry.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze poleciła wrzucić ze dwa ślimaczki strombus, fajnie odkurzają piach, w tym też z cyjano, a do tego kilka turbo/trochusów/astralium/columbella 

Niedawno przyniosłam do domu koralowca z akwarium dotkniętym cyjano, oczywiście szczepka też była nim pokryta. Strombus od razu się do niego dorwał i całą noc go oblizywał :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Nik@ napisał:

Ja bym jeszcze poleciła wrzucić ze dwa ślimaczki strombus, fajnie odkurzają piach, w tym też z cyjano, a do tego kilka turbo/trochusów/astralium/columbella 

Niedawno przyniosłam do domu koralowca z akwarium dotkniętym cyjano, oczywiście szczepka też była nim pokryta. Strombus od razu się do niego dorwał i całą noc go oblizywał :) 

Tak uczynię...same 3 trochusy które mam trochę za wolno "odkurzają", zwłaszcza jak się przerzucą na szybę to skała kilka dni zarasta dopóki ich nie przerzucę. Kopiących nie chciałem, bo miałem świeży piasek ( zero zwierzaków więc nawet nie karmiłem ). Ale fakt, teraz z powodzeniem mogę już takie wrzucić.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Toruniu jest kilku morszczaków, może ktoś z nich by pomógł Tobie na miejscu. A testy zakup bo na początku dobrze jest wykonywać je co kilka dni.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, andzior70 napisał:

W Toruniu jest kilku morszczaków, może ktoś z nich by pomógł Tobie na miejscu. A testy zakup bo na początku dobrze jest wykonywać je co kilka dni.

No trochę liczę na pomocną dłoń, wiem że wszystko jest w necie, ale jednak pomoc doświadczonego kolegi/koleżanki bezcenna. Nie chciał bym zakończyć przygody na tym etapie, a jeśli wszystko się posypie i nie uda się doprowadzić akwa do "normalności", pewnie na tym się skończy.

 

Godzinę temu, bullmaster9 napisał:

Cześć

W swoich akwariach też miałem takie przygody.

Ciekaw jestem kto poradził Tobie dodawanie piasku po 2 miesiącach ale wracając do tematu - zaciemnij zbiornik na jakieś 2 dni i stopniowo zwiększaj czas świecenia(korale sobie poradzą) zwiększ cyrkulacje i wymieniaj watę w filtrze i odsysaj dno, jeśli to nie pomoże a okrzemki się nasilą polecam sera silikate . Co do cyjano polecam chemiclean - można kupić na all..... porcjowane. Bakterie polecam lać co podmianę a nie mając odpieniacza polecam podmieniać wodę ok. 10% tygodniowo.

Życzę wytrwałości

 

Nie chcę nikogo pomawiać bo jestem pewien że nikt źle nie chciał ( jak sam wiesz, szkoły startowania są różne, również i takie gdzie piasek wsypuje się po jakimś czasie, jak skała się oczyści ). U mnie po prostu trwało to dłużej niż tydzień/dwa.

Zaciemnić, czyli wyłączyć światło na całe 2 dni i zakryć np. kocem? A potem świecić od 4h dziennie ? i co tydzień godzina więcej? Rozumiem zwierzaki normalnie dokarmiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie chemię, musisz ustabilizować parametry, a to trochę potrwa, i postaraj się jak najszybciej o testy, przynajmniej no3 i po4, a w necie jest faktycznie dużo informacji z czego wiele sprzecznych. Jak zaczniesz coś robić to trzymaj się jednej metody i za dużo nie kombinuj.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, andzior70 napisał:

Odpuść sobie chemię, musisz ustabilizować parametry, a to trochę potrwa, i postaraj się jak najszybciej o testy, przynajmniej no3 i po4, a w necie jest faktycznie dużo informacji z czego wiele sprzecznych. Jak zaczniesz coś robić to trzymaj się jednej metody i za dużo nie kombinuj.

A czy jeśli będę stosował Microbe lift Special Blend to oprócz tego lać bakterie jak Biodigest....?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i to są bakterie, wystarczą jedne z nich a z tego co się słyszy to te Microbe-lift są dobre.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zaciemniłem całkiem. Dobrze gdybyś dobral jakas babkę jak parametry będą ok , zawsze zruszy dno.Karmienie minimalne- co masz z życia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, bullmaster9 napisał:

ja zaciemniłem całkiem. Dobrze gdybyś dobral jakas babkę jak parametry będą ok , zawsze zruszy dno.Karmienie minimalne- co masz z życia?

Tylko krewetka ( szkarłatna ), 3 ślimaki, rurówkę, briareum i szczepkę capnelli .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A pisało się o paleniu światła w temacie z Twoim zbiornikiem to nie chciało się słuchać i teraz masz babo placek :P trąbi się o tym że na starcie światło jest zbędne bo tylko stymulujesz tym gloniska do wzrostu a przy braku stabilnej biologii to tylko proszenie się o problemy. Trzeba było odczekać dojrzewanie. Ja bym teraz zrobił jak radzą poprzednicy czyli zebrał syf, dał dawkę uderzeniową bakterii np biodigest na ampułki dostaniesz w sklepie zoologicznym w Carrefourze (kup 2szt), zaciemnił po tym zbiornik i świecił później tylko z 1-2h i wydłużał czas do 9-10h. Tak w ogóle to ta lampka jakoś tak za bardzo na biało świeci, za mało tam niebieskiego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, fresz33 napisał:

A pisało się o paleniu światła w temacie z Twoim zbiornikiem to nie chciało się słuchać i teraz masz babo placek :P trąbi się o tym że na starcie światło jest zbędne bo tylko stymulujesz tym gloniska do wzrostu a przy braku stabilnej biologii to tylko proszenie się o problemy. Trzeba było odczekać dojrzewanie. Ja bym teraz zrobił jak radzą poprzednicy czyli zebrał syf, dał dawkę uderzeniową bakterii np biodigest na ampułki dostaniesz w sklepie zoologicznym w Carrefourze (kup 2szt), zaciemnił po tym zbiornik i świecił później tylko z 1-2h i wydłużał czas do 9-10h. Tak w ogóle to ta lampka jakoś tak za bardzo na biało świeci, za mało tam niebieskiego. 

A no pisało pisało ;) Zobaczymy, dziś kolega Michał zajrzy z testami, spróbujemy coś wymyślić. Wszystko okaże się w praniu, ale co planuję: wata na cyrkulator, porządne oczyszczenie szkła + rury filtra, przedmuchanie skał, zmniejszenie długości palenia światła o połowę, użyć zwiększonej dawki Mikrobe-Lift Special Blend i regularne odsysanie...Może Michał coś jeszcze doradzi, podpowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.