Skocz do zawartości
Lisek_chytrusek

Okrzemek plus brązowe nitki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

po 4 miesiącach prowadzenia akwarium postanowiłem pokazać ten obraz nędzy i rozpaczy ponieważ nie tak miało być ;/.

Zbiornik 100 x 45 x 70 (dł x wys x szer) skała żywa 30kg

obsada :

dwa błazny, scopas, babka, mandaryn marmurkowy, salarias, hexatenia , doktorek i dwie czyszczące do tego jeden turbo dorosły plus 25 małych o ile jeszcze są

sump 3 komory 80 x 35 x 45 (jw.)

dwa falowniki jebao wp 10

w sumpie pompa obiegowa jebao DC 7000 na 3-m biegu, odpieniacz Aqua Excel na pompie 2500 plus grzałka siporax 15l

 

Świecę lampą Aqua Mars 300 ze zdjętymi soczewkami

Niebieskie 12h- 100%

Białe plus kolor 6h - 40% mocy

 

Zbiornik zalany 20.02.2017 30 kg żywej skały przywiezionej od kolegi który likwidował akwarium 15 l siporax od kolegi, 250 l wody od kolegi z likwidowanego zbiornika reszta wlana świeża.

Parametry:

Temp 26

KH 7

Zasolenie 1,024

Ca 405

Mg 1350

NO3 0 - test Royal

Po4 0 - test Royal potwierdzone Hanką u Mixeer

pH nie mierzone

 

Piasek wsypany przełom marca i kwietnia. Obecny stan jak na zdjęciu utrzymuje się już jakiś miesiąc może 1,5 miesiąca.Niestety tydzień temu zauważyłem że TDS pokazuje 008 na wyjściu z filtra RO w tej chwili cały nowy filtr i TDS pokazuje 001 (myślę w granicy błędu pomiarowego).

Dziwią mnie zerowe wartości No3 i Po4 i takie gloniska brązowe cała tylna szyba jeśli jej nie czyszczę tydzień we włosach po 7-8cm skała jak widać masakra, no i okrzemek winę zwalam na złą wodę z filtra.

Poradźcie coś :/

Czekać nadal ?

 

 

 

IMG_20170527_181344.jpg

IMG_20170527_181355.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dość świeże akwarium, a Ty już masz całkiem niezłą obsadę... wg mnie masz dojrzewania na całego... NO3 i PO4 małe, bo glony konsumują na bieżąco,

tak na szybko:

- może skała używana, coś "nie tego" ?

- lejesz bakterie?

- TDS powinien pokazywać 0 - ja przy 1 zmieniam żywicę - ale są tacy, co nie zwróciliby na to uwagi...

- pewnie świeciłeś za dużo od początku ?

- może coś "wyszło" z siporaxu - płukałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała miała 3 lata z tego co mi wiadomo.

Nie leję nic do akwa.

Filtr nowy więc nie wiem dlaczego 001 - z kranu bez filtra leci mi 111

Na początku świeciłem 8h

Siporax płukany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicz przez jakiś czas świecenie do minimum . Najlepiej tylko niebieskim i trochę krócej. Lej bakterie , dokarmiaj tylko rybki minimalną dawką pokarmu i czekaj na rezultaty. Jak je już osiągniesz to stopniowo zwiększaj świecenie , ale nie od razu  . Będzie dobrze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak chcesz zakończyć proces dojrzewania jak nic nie lejesz?

Bakterie podctawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Bardzo dobrych jest mnóstwo ja kiedyś używałem Bio Digest i pożywkę bardzo dobre

8354743_20170528_171038.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyczne dojrzewanie tragedii nie ma. Dodaj bakterii dodaj pożywki dla nich weź rozkrec porządnie cyrkulację pędzelek w dłoń i wynieść wszystko. Tylko nie zapomnij założyć waty ma splyw żeby wyłapać cały syf zanim zabrudzisz sumpa.
Dwa takie porządne sprzątania w odstępach 2 tygodni i powinno być po problemie

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana codziennie o ile codziennie jest brudna

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Foto napisał:

To jak chcesz zakończyć proces dojrzewania jak nic nie lejesz?

Bakterie podctawa

Ja nic nie wlewałem na starcie, tylko żywa skała, żywy piasek i świeża solanka. Start i pierwsze miesiące były praktycznie bez większych plag, problemów i jakoś to zaskoczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie ważne czy się da czy nie. Ja popełniłem błędy i chciałbym z nich wyjść jak najszybciej i najbezpieczniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, maciej01 napisał:

Ja nic nie wlewałem na starcie, tylko żywa skała, żywy piasek i świeża solanka. Start i pierwsze miesiące były praktycznie bez większych plag, problemów i jakoś to zaskoczyło.

Zgoda ale każde  akwarium jest inne jedno  zaskoczy a drugie nie, co na pewno bakterie mu pomogą, na pewno nie zaszkodza zgadza sie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj bakterii microbe lift special blend, mają dobre opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do bakterii, ja cenię sobie Biodigest+Bioptim, choć teraz po namowach kolegi z forum przeskoczyłem na Biogro i jestem... bardziej niż zadowolony :-)

co do producenta... każdy zbiornik jest inny, co zadziała u mnie super, niekoniecznie musi u Ciebie,

jednak bakterie, które poleciłem chwali wiele osób, więc chyba "coś" w tym jest (?)

innych nie próbowałem, więc się nie wypowiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, widzę masz podobną sytuację do mojej, no może trochę gorzej u Cb wygląda, ale jak czytam podobne błędy zrobiłeś co i ja. Ja mam mniejszą zdecydowanie obsadę, nawet ryby jeszcze nie mam. Co ja robię...wata na cysrkulator/ry, dokładne czyszczenie szyb, z tego szlamu  i syfu, szczoteczką do zębów codziennie czyszczę skałę, płukanie siporaxu i mycie filtra ( jak mam zewnętrzny fzn 3 bo i akwa małe 64L ) + bakterie Biogro. Powiem Ci tak, niby to wszystko oczywiste, ale gdybym nie zagadał i nie poprosił o pomoc kogoś doświadczonego ( na szczęście zgłosił się do mnie z chęcią pomocy kolega z mojego miasta ) to nie wiem czy bym wybrnął z tego bagna. Spróbuj znaleźć swojego "mentora" który mieszka blisko i od czasu do czasu będzie miał czas podjechać, zobaczyć, poradzić.

Życzę cierpliwości i powodzenia z wyprowadzeniem zbiornika.

Jak coś, Tu masz mój wątek. -->

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, outta82 napisał:

Cześć, widzę masz podobną sytuację do mojej, no może trochę gorzej u Cb wygląda, ale jak czytam podobne błędy zrobiłeś co i ja. Ja mam mniejszą zdecydowanie obsadę, nawet ryby jeszcze nie mam. Co ja robię...wata na cysrkulator/ry, dokładne czyszczenie szyb, z tego szlamu  i syfu, szczoteczką do zębów codziennie czyszczę skałę, płukanie siporaxu i mycie filtra ( jak mam zewnętrzny fzn 3 bo i akwa małe 64L ) + bakterie Biogro. Powiem Ci tak, niby to wszystko oczywiste, ale gdybym nie zagadał i nie poprosił o pomoc kogoś doświadczonego ( na szczęście zgłosił się do mnie z chęcią pomocy kolega z mojego miasta ) to nie wiem czy bym wybrnął z tego bagna. Spróbuj znaleźć swojego "mentora" który mieszka blisko i od czasu do czasu będzie miał czas podjechać, zobaczyć, poradzić.

Życzę cierpliwości i powodzenia z wyprowadzeniem zbiornika.

Jak coś, Tu masz mój wątek. -->

 

Cześć,

 

miałem okazję przeczytać wczoraj Twój wątek. Kolegę mam od, którego brałem wodę, siporax i skałę. Błąd był przy wprowadzeniu obsady tak szybko, myślałem że jak wszystko żywe to i start będzie expres a tu nijak ma się doświadczenie z słodkiego do morszczaka. Frycowe muszę zapłacić już i tyle :P.

 

Ważne pytanie do kolegów i koleżanek, czy robić podmianki ?

 

BAkterie kupione i pierwsza dawka wpadła do baniaka, chciałem szybko a sklep w mojej okolicy tylko Royala miał więc nie wybrzydzałem.

Światło tylko niebieskie i na 50% 6h.

Wieczorem czyszczenie skały.

 

Edytowane przez Lisek_chytrusek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej bakterie w wstrzymaj podmianki do lepszych wyników testow niech to trochę dojrzeje, i minie to zło które sobie zgotowales ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Dwie dawki bakterii podane, jutro kolejna. Czyszczenie skały z wata w kominie, tylko akrynika 6h dziennie. Okrzemek zanika skala jeszcze w zamszu ale schodzi pod wpływem zwiększonej cyrkulacji. Dziś kolejne czyszczenie, zdjęcia wstawię po wyczyszczeniu skaly. 

 

W dobrym kierunku, mam nadzieję ...:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest widoczna poprawa w porównaniu do pierwszych zdjęć. Aby tak dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wychodzi "baniaczek" na prostą :)

U mnie pomogły Microbe special blend przy dojrzewaniu. Bardzo dobre bakterie.  Masz jakiegoś zwierza co przekopuje piasek??? Jeżeli nie to coś dokup, żeby później nie było kłopotów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.