Skocz do zawartości
Lisek_chytrusek

Okrzemek plus brązowe nitki

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, natan2012 napisał:

No i wychodzi "baniaczek" na prostą :)

U mnie pomogły Microbe special blend przy dojrzewaniu. Bardzo dobre bakterie.  Masz jakiegoś zwierza co przekopuje piasek??? Jeżeli nie to coś dokup, żeby później nie było kłopotów

Tak mam jedną babeczkę, w pierwszym posście wymieniona ;) .

W sumie to jeszcze piaskowa  rozgwiazda śmiga w piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualka,

glon zniknął no3 na poziomie 2 mg/l niestety okrzemek nie ustępuje.

Świecę 6h tylko niebieskim woda RO na wyjściu po DI 000 nie wiem co jest grane dojrzewanie nadal ?

Pytanie takie czy jeśli miałbym przebicie na kablu to z niego może się krzem do wody przedostawać ? Pompa odpieniacza chyba przebija bo lekko kopie jak wkładam palec do wody jak pompę wyłączę to jest ok. Pompa jest na kablu 2 żyłowym bez uziemienia nie wiem czy to może mieć wpływ na to że czuć lekkie porażenie.

tak wyglądało przed czyszczeniem

 

A tak po akurat kamienie było ryby troszkę spłoszone po moczeniu łap

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ewidentnie pokazało, że lejesz krzemiany do zbiornika, tak więc sam sobie odpowiedziałeś :-)

zastosuj jakiś pochłaniacz krzemianów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie po DI tylko wymień media filtracyjne w filtrze RO i może DI też już do wymiany. Krzemianów po DI być nie powinno.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, fresz33 napisał:

Nie po DI tylko wymień media filtracyjne w filtrze RO i może DI też już do wymiany. Krzemianów po DI być nie powinno.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Kolega pisał  że "w tej chwili cały nowy filtr i TDS pokazuje 001"...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

29 minut temu, fresz33 napisał:

Nie po DI tylko wymień media filtracyjne w filtrze RO i może DI też już do wymiany. Krzemianów po DI być nie powinno.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Filtr ma około miesiąca tds obecnie pokazuje na wyjściu 000 a krzemiany są i z tego co czytałem wątki na forum nie jestem wyjatkiem. Stąd padło moje pytanie czy stężenie 0,5 mg/l to dużo czy w normie( do przyjęcia), ciekawe ilu z użytkowników forum wie jakie ma stężenie Si po wyjściu z Di

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Lisek_chytrusek napisał:

 

Filtr ma około miesiąca tds obecnie pokazuje na wyjściu 000 a krzemiany są i z tego co czytałem wątki na forum nie jestem wyjatkiem. Stąd padło moje pytanie czy stężenie 0,5 mg/l to dużo czy w normie( do przyjęcia), ciekawe ilu z użytkowników forum wie jakie ma stężenie Si po wyjściu z Di

 

Pewnie część wie bo wysyła próbki na ICP z swojej wody RO - świeżo po wyprodukowaniu łapie się RO do fiolki nalewając na maksa i bez powietrza zamyka, wcześniej trzeba wypłukać fiolkę w tej samej wodzie.


Co do krzemianów to one nie przewodzą prądu elektrycznego więc na TDS nie będą uwzględnione, można mieć 000 i i tak będą krzemiany, tak czy inaczej remedium na to przeważnie jest wymiana prefiltrów gąbkowych oraz węgla aktywowanego, plus żywica. 

0,5 mg wg mnie to sporo, jak dodajesz wodę RODI do dolewki i masz duże parowanie to woda odparuje ale krzemiany zostaną i z czasem się kumulują w zbiorniku, jeśli nie są zużywane :) np przez okrzemki. 

Część stosuje w zbiorniku absorbery fosforanów na bazie żelaza - one wiążą również krzemiany, są też specjalne pochłaniacze na krzemiany - sera silicate czy jakoś tak, można w akwarium dać jeden absorber, a do ro dodać dodatkową puszkę na końcu z pochłaniaczem krzemianu, jeśli nowe prefiltry nie dają rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ura napisał:

 

Pewnie część wie bo wysyła próbki na ICP z swojej wody RO - świeżo po wyprodukowaniu łapie się RO do fiolki nalewając na maksa i bez powietrza zamyka, wcześniej trzeba wypłukać fiolkę w tej samej wodzie.


Co do krzemianów to one nie przewodzą prądu elektrycznego więc na TDS nie będą uwzględnione, można mieć 000 i i tak będą krzemiany, tak czy inaczej remedium na to przeważnie jest wymiana prefiltrów gąbkowych oraz węgla aktywowanego, plus żywica. 

0,5 mg wg mnie to sporo, jak dodajesz wodę RODI do dolewki i masz duże parowanie to woda odparuje ale krzemiany zostaną i z czasem się kumulują w zbiorniku, jeśli nie są zużywane :) np przez okrzemki. 

Część stosuje w zbiorniku absorbery fosforanów na bazie żelaza - one wiążą również krzemiany, są też specjalne pochłaniacze na krzemiany - sera silicate czy jakoś tak, można w akwarium dać jeden absorber, a do ro dodać dodatkową puszkę na końcu z pochłaniaczem krzemianu, jeśli nowe prefiltry nie dają rady.

No i o taka odpowiedź mi chodziło. Absorber krzemianów z sery mam już 2 miesiące w sumpie i widać rady nie daje. Zastanawiam się nad drugim di w rzędzie plus absorber na wylocie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile masz krzemianów w zbiorniku? Sera silicate to wg mnie b. dobry produkt. Może, poza dolewkami z RO+DI coś jeszcze Ci je dodaje do wody, skoro jeden wkład nie wyciągnął? Eew. użyłeś za mało pochłaniacza albo miałeś krzemianów tak dużo, że szybko się zużył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Lisek_chytrusek napisał:

No i o taka odpowiedź mi chodziło. Absorber krzemianów z sery mam już 2 miesiące w sumpie i widać rady nie daje. Zastanawiam się nad drugim di w rzędzie plus absorber na wylocie. 

 

Cieszę się, a jak masz zastosowany ten pochłaniacz, w worku w sumpie - czyli filtracja pasywna, czy w filtrze fuidyzacyjnym - filtracja aktywna?

lepiej działa aktywna z  małym przepływem (tak ze złoże tylko się miesza a nie ma pralki w filtrze). Można też w sumpie dać woreczek w miejscu przepływu wody, ale nie za dużo bo kulki się zetrą ocierając się wzajemnie, jak będzie za duża pralka. Ewentualnie trzeba wymienić na nowy, bo ten pochłaniacz się zapycha i przestaje łapać krzemiany. 

trzeba też wiedzieć że drobinki detrytusu też lubią zapychać takie pochłaniacze i dobrze jest przed nimi dać jakiś filtr mechaniczny włóknina ( w fluidyzacyjnych ) a jak worek w sumpie to nie wiem, wytrzepać raz na jakiś czas paprochy pewnie.

 

Drugie DI raczej nie wyłapie krzemianów, z tego co kojarzę, lepiej dać specjalny adsorber tylko na to krzemiany na końcówce linii filtracyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie dino, okrzemki i chyba bryopsis - zielony trawnik załatwiłem w tydzień podając wódkę plus roztwór saletry amonowej z KH2PO4. 32g saletry, 1g KH2PO4 rozpuszczone w 250ml RO/DI i vsv lałem ok 1,5ml ale to chyba za dużo bo azotany i fosforany ciągle 0ppm a do tego sinice niby powoli znikały ale bardzo po woli. Pozostałe plagi ginęły w oczach a odpieniacz pienił mocniej. Z plagami walczyłem od miesięcy a pomogło dokarmienie bakterii.

 

Roztwór saletry z fosforanami na 100l zbiornik podawałem 1-2ml 3x dziennie. Start oczywiście 1x dziennie i testy co 2 dni aż się upewniłem że nic się nie kumuluje.

 

Przed kuracją zbiornik wyglądał tragicznie, miałem wszystkie plagi na raz w ogromnej ilości. Każdy zbiornik działa trochę inaczej więc chętnym na testy doradzam ostrożność.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Ura napisał:

 

Cieszę się, a jak masz zastosowany ten pochłaniacz, w worku w sumpie - czyli filtracja pasywna, czy w filtrze fuidyzacyjnym - filtracja aktywna?

lepiej działa aktywna z  małym przepływem (tak ze złoże tylko się miesza a nie ma pralki w filtrze). Można też w sumpie dać woreczek w miejscu przepływu wody, ale nie za dużo bo kulki się zetrą ocierając się wzajemnie, jak będzie za duża pralka. Ewentualnie trzeba wymienić na nowy, bo ten pochłaniacz się zapycha i przestaje łapać krzemiany. 

trzeba też wiedzieć że drobinki detrytusu też lubią zapychać takie pochłaniacze i dobrze jest przed nimi dać jakiś filtr mechaniczny włóknina ( w fluidyzacyjnych ) a jak worek w sumpie to nie wiem, wytrzepać raz na jakiś czas paprochy pewnie.

 

Drugie DI raczej nie wyłapie krzemianów, z tego co kojarzę, lepiej dać specjalny adsorber tylko na to krzemiany na końcówce linii filtracyjnej.

 

Pochłaniacz mam w sumpie zaraz koło spływu. Włókninę mam całycz czas osadzoną na kratce w kominie tak, że woda cały czas się przez nią przelewa więc raczej nie zlatuje nic do sumpa.

 

 

Własnie sprawdziłem zawartość krzemianów w akwarium .....0  :)

 

Chyba akwarium musi swoje przejść dopiero 5 miesięcy ma. Na nalocie pojawiły się pęcherze powietrza, kolor nalotu dalej brązowy.

Edytowane przez Lisek_chytrusek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, pooh napisał:

A ile masz krzemianów w zbiorniku? Sera silicate to wg mnie b. dobry produkt. Może, poza dolewkami z RO+DI coś jeszcze Ci je dodaje do wody, skoro jeden wkład nie wyciągnął? Eew. użyłeś za mało pochłaniacza albo miałeś krzemianów tak dużo, że szybko się zużył.

co może jeszcze dodawać krzem do akwarium? Jeśli założyć że wynik tds 000 jest prawidłowy.


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, karol86 napisał:

co może jeszcze dodawać krzem do akwarium? Jeśli założyć że wynik tds 000 jest prawidłowy.

Jak już kolega napisał powyżej krzemiany nie przewodzą więc tds tego nie pokarze. W akwarium mam krzemianów 0 więc są konsumowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ktos wspomnial ostatnio tu na forum, że krzemianów nie da się calkowicie qyeliminować bo niby żywica coś oddaje. Piszę to przeczytałem ostatnio. Po drugie w naturalnej wodzie morskiej krzemiany nie są na zerowym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, laszek napisał:

Ktos wspomnial ostatnio tu na forum, że krzemianów nie da się calkowicie qyeliminować bo niby żywica coś oddaje. Piszę to przeczytałem ostatnio. Po drugie w naturalnej wodzie morskiej krzemiany nie są na zerowym poziomie.

Pewnie się da, wystarczy pochłaniacz Si po di zainstalować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po DI również krzemiany w RO występują. Da się sprawę załatwić na poziomie filtra RO, czy jedynym ratunkiem jest absorbent w akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czy mialoby sens zamontowanie dodatkowej puszki zasypanej adsorberem fosforanow/krzemianow za lub zamiast di? Czy w wodzie demineralizowanej adsorbent sie rozpuszcza albo oddaje cos do wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem różnych rozwiązań, lałem inne rodi ,które jak się okazało miało 0,25mg/l SI i nic.

Dwa tygodnie temu zwiększyłem Niebieskie oświetlenie na 12h a białe na 6h i wyjechałem na 3 dni, wracam a tam piasek i skała bez okrzemka :o trochę z tyłu za skałą i do teraz taka sytuacja się utrzymuje. Niestety skutkiem ubocznym są glony coś jak meszek łatwo schodzą i ślimaki widzę chętnie wcinają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.