Skocz do zawartości
Iceberg

Poziom KH

Rekomendowane odpowiedzi

Hej...Przegladajac forum juz pare razy natknalem sie na propozycje podniesienia lub obnizenia poziomu KH,czasem nawet przy tym samym problemie...W paru ksiazkach wyczytalem ze akwarium zostawione same sobie ustala KH na poziomie 7-8 a warto je podniesc do 12 dKH albo i nawet wyzej,chociaz jak trzy ksiazki podaja by nie dazyc do takich wysokich wartosci za wszelka cene.Chcialbym byscie napisali jaki jest poziom KH w Waszych zbiornikach i jakie (jezeli sa) korzysci plyna z wysokiego KH...Pozdrowki...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wysokim kh teoretycznie korale powinny szybciej rosnąć. Nie do końca jest też tak że kh ustali się na poziomie 7-8, moim będzie spadać niżej. Trochę kombinowałem z kh przy swoim akwa, chętnie pogadam offline.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

przy moim byłym zbiorniku który miał prawie 2lata utrzymywalo  się Kh 9-9.5 przy zasoleniu 1.025 ale czasem właśnie skakalo do 11.5 co zauważyłem to zielenialy skały  tak jak by lekki glonik się robił. 

I chyba też dużo robi sól jakiej stosujemy co zmieniłem sól to były inne wyniki Kh,więc chyba obszerny temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim zbiorniku czasami zmieniałem powoli Kh i utrzymywałem różne poziomy. Z moich obserwacji wynika że niskie kh w okolicach 7-8 sprzyja rozwojowi cyjano i dino, po podniesieniu do ok 9, te plagi zwykle znikały po kilku/kilkunastu dniach. Niestety działa to też w drugą stronę i przy wyższym kh przestają działać metody probiotyczne (ocet, wódka i inne odżywki)

Zarówno przy 7 jak i przy 9, koralowce ładnie mi rosły (ale miałem same łatwe gatunki - żadnych akropor). Chociaż mam wrażenie że przy 7 jakoś lepiej wyglądały - ale nie wiem czy to nie jakaś autosugestia, albo mogło to być spowodowane tym, że przy niższym kh stosowałem probiotykę i  mocniej karmiłem.

Miałem długo plagę makroglona wapiennego halimeda. Przy wysokim kh >9 przestawał szybko rosnąć, ale nie znikał. Przestawał być uciążliwy. Przy niskim kh na początku rozrastał się strasznie, po kilkunastu miesiącach, gdy akwarium dojrzało i miało niski poziom nutrientów (stosowanie probiotyki AF albo octu) glon samoistnie zaczął zanikać, nawet przy niskim Kh.

Moim skromnym zdaniem, przy wysokim Kh jest łatwiej, zwłaszcza na początku, ale gdy akwarium się ustabilizuje to lepsze wyniki są przy niskim Kh.

Ale oczywiście mogę się mylić.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś sztucznie regulował KH? Przeczytałam, że na szybko można podbić ..... sodą oczyszczoną (https://www.reef2reef.com/ams/what-is-alkalinity.8/). Próbowałam małe dawki - KH rosło, ale nie wyrobiłam sobie proporcji - jaka ilość o ile podnosi KH.

Tak w ogóle to polecam ten artykuł, który podałam powyżej - bardzo dogłębnie objaśnia temat. Szczególnie dla niechemików jak ja :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Fiszi napisał:

A czy ktoś sztucznie regulował KH? Przeczytałam, że na szybko można podbić ..... sodą oczyszczoną (https://www.reef2reef.com/ams/what-is-alkalinity.8/). Próbowałam małe dawki - KH rosło, ale nie wyrobiłam sobie proporcji - jaka ilość o ile podnosi KH.

Tak w ogóle to polecam ten artykuł, który podałam powyżej - bardzo dogłębnie objaśnia temat. Szczególnie dla niechemików jak ja :-)

proponuje matodę ballinga


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Fiszi napisał:

A czy ktoś sztucznie regulował KH? Przeczytałam, że na szybko można podbić ..... sodą oczyszczoną

Chyba większość to robi :D

Jak napisał Sygen - metoda Ballinga jest odpowiedzią na twoje pytania. Tu masz opis:

http://nano-reef.pl/forums/topic/62787-metoda-ballinga/


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauwazylem ze wysokie KH nie sprzyja glonom i przy 12 dKH glony bieleja...Na poczatku uzywalem soli AFRS i musze przyznac ze bardzo dobrze trzymala KH jak i inne parametry,dojrzewanie bylo bardzo lagodne a zmienilem ja na IO,gdyz nie mialem zadnego zuzycia Mg,Ca a samo KH schodzilo bardzo powoli...Znowu do tej soli powroce jak korale rusza...Zauwazylem tez ze wysokie KH wraz z vodka method niesie smierc wszelakim glonom,dlatego w poprzednich zbiornikach nie mialem refugium,glony po prostu sie rozplywaly...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety akwarium pozostawione same sobie nie utrzyma KH na poziomie 7... Serwisowałem kilka akwariów, te pozostawione "same sobie" miały zwykle KH na poziomie 5-6... Osobiście staram się trzymać KH stale na poziomie 8, nie widzę powodu, aby przekraczać tę wartość.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.