Skocz do zawartości
Chris

Witam i pytam:)

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na tym forum (chociaz czytam je od roku), więc witam wszystkich serdecznie.Po wielu latach zabawy z różnymi słodkimi zbiornikami postanowiłem zalożyć pierwsze akwarium z solanką.Z racji ograniczonych funduszy i róznych lęków:)zwiazanych z nowym dla mnie tematem, zdecydowałem się na bardzo maly zbiornik który akurat posiadam. Szczegóły poniżej.

1.Akwarium 60x30x30 czyli klasyczna sześćdziesiątka,z tyłu wkleiłem tło z niebieskiego pcv , takie samo pcv powędrowało na dno.

2.Oświetlenie - przeróbka lampy atman dr60 na 2x24W T5 - jedna świetlówka 15000k, druga aktyniczna

- tu mam pytanie czy taka ilość światła wystarczy? kierowałem się zasadą 1L-1W wyszło trochę mniej...

3.Odpieniacz-AM biostar flotor- wybór padł właśnie na ten, ponieważ nie planuje sumpa, no i dodatkowo może się przydać jesli za jakiś czas będę chciał np podwoić wielkość zbiornika:)

4. Żywa skała - około 10-15 kg - raczej bliżej 10, bo nie wiem czy 15 nie zagraci mi zbiornika

5.Uzupełnianie wapnia- na poczatku myslałem o uzupełnianiu odparowanej wody, kalwaser czy jak to się tam odmienia:) kroplówką, a pożniej za jakis miesiąc AM Niveaumat. Zastanawiam się również nad gotowymi kompleksowymi preparatami, ale mało o tym wiem więc...

6.Sól- zamówiłem sobie Aqua Medic Reef Salt , ale po zagłębieniu się w forum myśle, że następna będzie Kent, lub nawet odrazu będę je stosował do podmian na zmiane.

W akwa oczywiście nie będę sobie mógł pozwolić na dużą ilość zwierząt, póki co planuje trochę miekich korali , jakieś grzybki i ewentualnie jakąś ekipe "sanitarną". Zastanawiam się również nad zakupem skały i wody z działającego zbiornika, żeby skrócić czas dojrzewania, ale ostatnio natrafiłem na post mówiący, żę taka "używana skała" może być bombą z fosforanami, więc już sam nie wiem. Pozatym dojrzewanie takiej skały z frachtu to chyba całkiem spora frajda:) może z wyjątkiem ataków glonów.

PS Przepraszam, że tak się rozpisałem ale jestem rozemocjonowany tematem:) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witamy nowego morszczaka:D

ad.1 jak juz masz to nic nie napisze bo nie ma co zmieiac

ad.2 ja tez mam mniej niz 1w na 1 l i wszystko gra poki co

odnosnie skaly moze nie prosto z frachtu ale ze sklapu odgazowana i tez ni ebedzie raczej duzych problemow.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To, ze sie ladnie rozpisales, gotow jestem uznac za bardzo dobra sprawe. Przynajmniej widac, ze sam sporo myslisz. A nawet nie wiesz z jaka niechecia czlowiek podchodzi po raz setny do tych starych pytan. Moj drobny komentarz:

1. Sprawdz jeszcze czy dobrze zabezpieczyles wklejone PCV tak, zeby nic ( nawet woda) nie moglo sie pod nie dostac. Jezeli sie dostanie zaczna sie tam gromadzic roznego rodzaju zanieczyszczenia. Plus strefa beztlenowa i bakterie siarkowe. Nic fajnego :)

2. Pod takim swiatlem mozesz trzymac praktycznie wszystko. U mnie identyczny ( pod wzgledem swietlowkowy takze ) oswietla 100 litrow i miekkasy rosna, ba nawet LPS przy dnie dobrze dokarmiany sobie calkiem calkiem radzi.

3. Sproboj znalezc kogos z takim odpieniaczem i wizasc od niego wymiary pompy. Potem zastanow sie, czy naprawde tego chcesz. Znam bol szpecacej duzej pompy, bo moj Beast wisi na krawedzi. W tej chwili dalbym sie pokrajac za panel, a za sump tymbardziej.

4. Dobrze kombinujesz. Mysle ze 10 kg w miare lekkiej skaly bedzie ok.

5. Zanim wystartujesz warto przemyslec co i jak w tej kwesti. Chociaz przy czestych i regularnych podmiankach moze sie okazac, ze suplementowac nie trzeba nic ( szczegolnie jak bedziesz mial tylko koralowce miekkie)

6. Czy lepszy Kent, czy AM to sprawa sporna. Ja uzywam Kenta i nie narzekam. Wczesniej TM PR i tez nie narzekalem.

Co do uzycia uzywanej wody i odgazowanej skaly - owszem, nie jest to glupi patent, ale tez nie jest to magiczne "pstryk". Zanim wszystko sie w baniaku ustabilizuje troche wody w Wisle przeplynie. Tutaj dorzuce swoje trzy grosze: jezeli jest w Tobie choc odrobina ciekawosci polecam odpalenie zbiornika bez obsady ( z sama zywa skala) na minimum 2-3 miesiace. Co prawda wtedy do ogladania zostaje glownie robactwo ( Copepods i inne drobne bezkregowce ), ale niektorzy ( patrz ja ) to lubia. Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nic dodac i nic ujac tylko robic i robic baniaczek :)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli będziesz chciał to słuze wodą z osmozy lub podmianki , na początku może to pomóc w obniżeniu kosztów .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki zbiornik z Biostarem. Jak pokombinujesz to zastawisz tą cholerną pompę, tak, ze nie będzie jej widać. Z czasem zarośnie glonami wpainnymi i wtopi się w krajobraz. Niestety takie rozwiązanie bez panelu czy sumpa wiąże się z tym, że także grzałkę będziesz musiał wsadzić do akwa.

Generalnie setup przemyślany.

jeśli chcesz poczytać o preparatach wejdź na stronę zoofokus.pl i w zakładkę Kent. Będą to preparaty tylko Kenta, ale dadzą ci obraz tego co jest możliwe do zdobycia na rynku. Jeśli Ci ich ceny będa odpowiadać to śmiało możesz z nich korzystać. Jeśli okażą się za drogie zawsze można znaleźć tańszy odpowiednik (nikoniecznie gorszy). Ja bym szukał preparatów na magnez, wapno i stabilizację kh-ca-pH. Kiedyś moga się przydać jakieś pierwiastki śladowe, jednka na początku nie ma co ich stosować. Regularne podmiany wody powinny wystarczyć.

Zyczę powodzenia i jak czegoś nie znajdiesz albo nie jesteś pewien to się pytaj.

Jak powiedział kolega @ocelocik dobrze, że masz już wizję i nie wyskoczyłeś z pytaniem co potrzeba i dlaczego tak dużo :wink

Aha i jeszcze z własnego doświadczenia: musisz być ostrozny i cierpliwy przy tym baniaku. Niestety zapas na błędy przy tak małym litrażu jest niewileki, a poczynione szkody leczy się długo.


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką reakcję i odpowiedzi. Co do skały to znalazłem dziś coś takiego: www.allegro.pl/item163784148_zywa_skala_1_tona_na_sprzedaz_22zl_kg.html

tanio i w Warszawie- myslicie że bedzie dobra?, mi się wydaje ok ale może o czymś nie wiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto spróbować choć nie wiem czy sprzedający nie chce pozbyć się wszystkiego a z tego co czytałem ma troszke tej skały , moze nie tone ale i tak sporo.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Chris: no nie wiem, facet napisał, ze skała ma 5lat. Są tego wady i zalety, jak wszytskiego.


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chris nie kombinuj ze skala, mieszkasz w Wawie to na pewno masz mozliwosc kupna dobrej swierzej skaly. Najlepiej wez jakiegos doswiadczonego akwaryste ze soba do sklepu. Swiatla wystarczy, jak nabierzesz z czasem doswiadczenia to i LPS-a da sie pod tym trzymac, a po dolozeniu jeszcze jednej T5 czy PC i SPS bedzie rósł :)

Skaly nie kupuj w zadnym wypadku od razu 15 kg, 10 spokojnie wystarczy albo i mniej, ja dokladalem na raty i inni w wiekszosci chyba tez. Poza tym dojdzie sporo skaly z koralami. Co do korali to wybieraj te mniejsze, z doswiadczenia Ci powiem ze ladniej wyglada takie akwarium, jest fajny efekt bonsai, jesli wsadzisz takiego Sarcopythona to on Ci po roku zdominuje zbiornik, stracisz efekt i w ogole :) Raczej Clavularie, grzybki, Zoanthuski, jakis Klyxum, moze Xenia itd... ale raczej nie duze korale skorzaste bo one rosna wielkie i bardzo szybko pod takim swiatlem i sa potem problemy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Chris, na Twoim miejscu nie bralbym tej sklay.

Nie dlatego ze jest zla (chociaz 1000kg skaly w akwa 3000 l. to jest 33% czyli juz dosc duzo, a na foto nie wyglada az tak okazale - znaczy sie, ze jest ciezka, a to nie jest zbyt dobre)

Poza tym, co wiesz o historii tej skaly? Raczej nie wiesz, (bo i skad) ile to wcholonelo PO4 przez te 5 lat.

I jeszcze, jako nowicjusz odroznisz Live Rock od czegos tam innego?

Po 5 latach wszystko jest rowno zarosniete glonami wapiennymi i trzeba wiedziec na co patrzec.

Sprzedawca bedzie Cie przekonywal, jako to jest super towar - odroznisz co jest prawda, a co tylko "chwytem marketingowym"?

AquaManiak ma racje.

Skaly nie potrzebujesz duzo, a "zaoszczedzenie" 100 czy 200zl moze sie zemscic.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba macie rację, zrobie to jak należy, bez chodzenia na skróty czyli z dojrzewaniem skały itd. Zwłaszcza, że jak pisał Piotr nie jestem w stanie odróżnić prawdziwej skały od lekko ożywionego Tufu wapiennego. Pozatym bym się nie wyrobił, facet w przyszłym tygodniu sprzedaje wszystko do jakiegoś sklepu akwarystycznego, a ja nie mam nic w zbiorniku nawet wody, a odpieniacz i oświetlenie przyjdą w tym tygodniu, więc skałe kupie najwcześniej za 2 tyg.(heh mam tylko nadzieje, że nie kupię tej samej skały, którą sprzeda ten facet do sklepu jaką świerzej za podwójną kase, musze jakos podstepnie sie od Niego dowiedzieć gdzie ja sprzedaje.:) A na poważnie to dzisiejszy dzień obfitował w super zdarzenia, najpierw wybiłem sobie przednią szybę w samochodzie własnym łokciem(czego nie mogę przeżyć bo to nieprawdopodobne), a później odkryłem, że moja "klasyczna 60" to naprawde 54, hmm zawsze myslałem o niej jak o 60, a wystrczy policzyć i wychodzi 54litry. Strasznie mnie to zdrażniło, niby to nie duża róznica i reszta moich domowników nie wykazała nawet odrobiny zrozumienia, nad moim problemem, jednak pomyślałem, że robi się to troche bez sensu 54l akwarium z 10 kg skały, minus wolna przestrzeń między powierzchnią wody a krawędzią akwarium, to zostanie mi pewnie z 30-35 litrów wody. Miałem dawno temu 30 litrowe akwarium ze słodką wodą i były z nim same problemy, wystarczyło małe zaniedbanie i wyglądało jak śmietnik. Podejrzewam że w takim morskim to juz zupełnie kosmos dla laika i trzeba "mocno walczyć o parametry" w takim małym cudzie.Więc cóż, samo szkło nie jest takie drogie, więc kupie trochę większe. Niestety ogranicza mnie nieco oświetlenie o długości 60 cm i mało miejsca na akwarium na szafce. W grę wchodzi właściwie tylko akwa 60x30x40 czyli 72l lub 60x35x40- 84l. Pewnie kupie to pierwsze ponieważ to drugie musiłbym zamawiać i czekać pewnie kolejny tydzień lub dwa na odbiór(warto czekać na 12 litrów więcej?). Kurcze a miałem niby wszystko zaplanowane...:).

Acha w pierwszym poście nie napisałem nic o cyrkulacji. Do tego posłuży mi Marea 2400, nie wiem czy wystarczy, i mam pytanie - Biostar flotor który kupuje, zaopatrzony jest w pompę OR ph 2000, czy taki odpieniacz, jakby to powiedzieć po ludzku "cyrkuluje" zbiornik, tzn czy też powoduje ruch wody i może być namiastką 2 źródła cyrkulacji. Hmm jesli to głupie pytanie to przepraszam ale nie mam pojęcia, a odpieniacze widzialem jak do tej pory tylko na obrazkach:)

No i jeszcze jedno pytanie ile zwykle zostawiacie wolnej przestrzeni międy górną krawędzią akwa a powierzchnią wody, wiem że to pewnie też zależy od tego jak silnie "faluje" woda w akwa, ale tak średnio na oko, więcej niż 5 cm?I czy można nalewać do akwa więcej wody i obudować je jakimś kołnierzem np z pcv żeby zatrzymywał ewentualne rozbryzgi i czy warto to robic?

Pozdrawiam Chris

Ps Dzieki wszystkim za poprzednie odpowiedzi i proszę o jeszcze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko Chris, pytania podstawowe, ale rozsadne.

No to po kolei:

Co do skaly, jest wiele szkol, ale ja wyznaje (moze po doswiadczeniach z akademika Politechniki) szkole alkoholowa :)

Bierzesz pol litra, dzwonisz/piszesz do jakiegos bardziej doswiadczonego morszczaka gdzies w okolicy, siadacie, utracacie szyjke .... i zanim butelka bedzie pusta, Ty bedziesz juz znal polowe teorii :) Nastepnego dnia, juz z KUMPLEM-morszczakiem idziecie do sklepu i wybieracie co trzeba.

Ew. zamawiacie skale z frachtu, ale w tym przypadku trzeba sie liczyc z pewnymi uciazliwosciami, czyszczeniem skaly z wszelakich syfow i dluzszym dojrzewaniem.

Sprawa nastepna - neurologiczno-gastrologiczna.

Trzesace sie rece i pospiech "na sraczke" w morskim nie wychodza na dobre.

Polecam wegiel :)

Na wstrzymanie :)

Akwarium.

To jest opakowanie Twojej solniczki. Przemysl jeszcze raz sprawe, zaplanuj wszystko dokladnie, wymierz, pokombinuj .... i zamow takie akwa, jakie bedzie najlepsze.

Lepiej poczekac nawet miesiac, niz sie pakowac w cos co nie do konca bedzie dobre.

Biostar flotor.

Nie wiem, nie mialem. Podobno niezly. I jest kompaktowy, tzn. nie potrzebuje juz nic wiecej. Dziala "sam z siebie". Wystarczy do pradu podlaczyc. Jak z glosnoscia to nie wiem. Jest tam pompa, wiec bardzo cichy nie bedzie.

Tam jest wirnik igielkowy, wiec na cyrkulacje nie licz.

Alternatywa jest midiflotor na kostke. Ale do tego trzeba miec cicha pompe powietrza, ew. bardzo dlugi wezyk, a sama pompe gdzies indziej (za oknem :)- raz na zawsze pozbywasz sie problemu CO2 z powietrza w pokoju)

Jaki by nie byl odpieniacz, warto pomyslec zeby tak to zrobic, aby tego nie bylo widac.

Wiec panel (jak sumpa nie mozesz miec)

O falowanie wody sie nie martw. Chyba ze wavebox`a planujesz :)

W akwa z sumpem zostawia sie wolna przesztrzen od gory na wypadek gdyby splyw sie zablokowal i wode z sumpa wypompowalo do akwa - zeby miala sie gdzie zmiescic.

Natomiast przydaje sie oslonka PCV (lub cos innego) tak aby przez szybe nie bylo widac krawedzi lustra wody. Zeby swiatlo z T5 czy HQI po oczach nie dawalo.

Czyli poziom wody troche wyzszy ok. 2 cm niz dolna krawedz oslonki.

Nie nalewaj wiecej wody w nadzieji ze oslonka zatrzyma, bo jak wlozysz do akwa reke po lokiec to moze sie zdarzyc ze poziom sie zanadto podniesie .... i bedziesz mial mokra podloge.

Reasumujac:

1. wegiel - doustnie.

2. flaszka - tez doustnie.

3. robisz szczegolowy projekt i ew. przedstawiasz na forum.

(punkt 2 i 3 sa zamienne)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Chris

Mysle ze warto poczekac na 12 litrow wiecej. A jeszcze bardziej warto w czyms takim wykroic miejsce na panel, nie bawic sie w Biostara tylko w tanszegoo Miniflotora. Ale to tylko moja opinia - tak pod rozwage. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. do porzedniego postu

A moze by tak na szafke dac jakas solidna sztywna plyte, i na tym postawic akwa 60x45(50)x50h?

To byloby 135 l. lub 150 l. w zaleznosci od szerokosci.

Minus panel, minus troche miejsca od gory, to bedzie ok.100 litrow.

Wiec tak juz calkiem, calkiem.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli moge rozwinac Piotra mysl: 70x60x60 + 2 otwory w kominie a z Twojego akwa - sump!:lampka

Poczekaj spokojnie. To juz takie hobby. Bedziesz mial wiecej czasu na "szkole" wg.Piotra.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuzeszj przerwie.

Wreszcie po blisko 2- miesięcznym oczekiwaniu dotarł do mnie odpieniacz(to "małe" opóznienie zmieniło diametralnie moje zdanie o zakupach przez internet:() i mogłem ruszyc dalej ze swoja solniczką. Ten dośc dlugi czas bezczynnosci( zgodnie z sugestiami Piotra dużo węgla i wody ognistej:)), trochę ostudził moje emocje i moze dzieki temu uda mi się uniknac kilku błędów "wieku dzieciecęgo". Niestety z powodu braku miejsca i braku przychylnosci reszty domowników:(- (pracuje nad tym) nie mogłem sobie poszalec z wielkością zbiornika, mimo wszystko 54l zbiornik wylądował w garażu i w jego miejsce ustawiłem 72 litrowe akwa.Poza tym nic się nie zmieniło. Podsumowujac na dzien dzisiejszy wygląda to tak:

1.Zbiornik 60-30-40 - 72L

2.Ogrzewanie -grzałka Weipro 100W - miła niespodzianka bardzo dobrze trzyma ustawioną temperature

3.Cyrkulacja - Marea 2400 - hmm mam wrazenie że ruch wody jest za mały..

4.Oświetlenie 2*24w aktynika+15000K

5.Zasolenie- aquamedic reef salt- wszystko się ładnie rozpuściło i zasolenie wynosi 1,023 - przynajmniej taka mam nadzieję, bo hydrometr to magiczne urzadzenie, które pomimo wyłączenia cyrkulacji jednak i tak trochę mi "podskakiwało" na powierzchni wody.

6.Odpieniacz Biostar Flotor- ciężka sprawa, szczegóły ponizej:(

7. Żywa skała - 12 kg - skała będzie juz prawie dojrzała- lezała w zbiorniku jednego z forumowiczów około 4 miesiecy

Zbiornik jest juz zalany od czwartku:yes co przepełnia mnie bezgranicznym samozadowoleniem:) i potrafie się w niego wpatrywac tępo przez długie minuty chociaz nic w nim nie ma:P. Niestety nie wszystko jest takie fajne jakbyśmy chcieli. Ocelocik napisał żebym najpierw sprawdził u kogoś jak się prezetnuje pompa od odpieniacza i ... nie zrobiłem tego, a pompa ta robi wrażenie monstrualnej w takim małym zbiorniku... no cóż, to nauczka żeby poważniej brac pod uwagę, to co piszą do mnie bardziej doświadczeni:lampka. No cóż rozmiar to pół biedy, w porównaniu do hałasu jaki robi ten odpieniacz, jak wchodzę do pokoju gdzie stoi akwa to mam wrazenie że sąsiad przycina trawę spalinową kosiarką. Buczenie jest naprawdę głosne i nic nie pomaga regulacja zaworkiem od rurki z powietrzem. Jak tak dalej pojdzie bedę się musiał pozbyc tego odpieniacza chociaż uważam, ze do zbiornika bez sumpa jest dobrym rozwiązaniem...Póki co czekam na skałę, które dotrze do mnie w środę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mialem tej pompy, ale buczenie podobno po kilku dniach ustaje, dociera sie. Jezeli chodzi o swiatlo to imo 2x24w to za malo. W baniaku 10cm nizszym mialem taki zestaw i bylo ciut malo. Dodaj jeszcze jedna t5. Co do marei ona ma szeroki strumien, wiec cisnienie, ktore wyczuwasz jest male w porownianiu z iloscia wody, ktora porusza. Mimo tego dodalbym jeszcze pompkie kolo 600-800l/h wlaczana razem z oswietleniem.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej skała siedzi w akwa, dzis robiłem pierwsze testy i wszystko wyszło raczej ok poza wapniem- poziom 300. To dziwne zwłaszczaze w akwarium nie ma żadnych koralowców, a woda niedawno była posolona.Hmm może to wina tego taniego testu?(zoolek).Co do samej skały to chyba jest zupełnie dojrzała- i tu mam pytanie jak długo powinienem czekac zanim wsadze pierwszą szczepkę jakiegoś miekiego k.?

Aha tu jest zdjęcie skaly w akwa pół godziny po włożeniu - woda zrobiła sie troche nie klarowna ale dziś jest oki : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0eba04d49ec7af9b.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zalezy jaka sola soliles, po drugie zalezy jaki jest ciezar wlasciwy wody, po trzecie zalezy tez czy skala pobiera Ca++. Roznie to bywa, niektorzy pisza ze w poczatkowej fazie po wlozeniu skaly spada Ca++.

Pierwsze miekkie mozesz wlozyc kilka dni po zakonczonym okresie 'dojrzewania' lub kiedy znikna glony niskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.