Skocz do zawartości
ZenonPL

[144l]Low-endowe 144 litry - ZenonPL

Rekomendowane odpowiedzi

Po tym jak moje 30-litrowe nano funkcjonowało kilka miesięcy postanowiłem przesiąść się na coś większego :). Wymiary 100x40x36 wys. Założenie było takie że ma byc minimum kosztów, żadnych wypasionych sprzętów i rachunek za prąd nie zwalający z nóg. Czyli - przyjemnośc a nie skarbonka :).

W akwa pławi się 5.5 kg żywej skały i ok.15 tufu wapiennego ( zresztą najwyraźniej był juz w jakiejś solniczce, widac na nim "odciski" po koralach i domki rurówek ).

Obieg wody to aquaszut i jakiś aquael oba po 700l/h, z boku wisi kaskada 700l/h z gabką.

Oświetlenie: T8 ( w planach przesiadka na T5), 1x30W Osram Skywhite 8000 K i 1x30W Narva Oceanic Blue

Parametry wody: Temp: 25C, reszta - któż to wie? :)

Sól Red Sea

Dodaję codziennie 0.7 ml Cacium3+ od RedSea

Obsada: bezużyteczny turboślymok, niebieskonogi krab pustelnik Czesław, 1 x nemo z poprzedniego akwa, 2x garbik, i 1 x argus :). O tym ostatnim wyczytałem na ReefCentral że świetnie zżera glony i aiptasię, akurat w sklepie koło mnie mieli 4 sztuki dogorywające w słodkiej wodzie, wziąłem jednego (reszta z tego co wiem padła). U mnie zaciekle walczy z jakże szkodliwą artemią i płatkami :), aiptasie mają się za to świetnie, heh. Przypuszczam że go w końcu wyeksmituję, za duży rośnie. Zamiast niego dojdzie 1 lub 2 błazenki, krewetki - lysmaty, może też boksująca.

Z korali trochę zoanthusów, clavularia, xenia, ta ostatnia, odpukać, ma się najlepiej i ładnie się rozrasta. Chciałbym sobie zakseniować cały zbiornik bo podoba mi się dużo tego samego. Może sarkopyton jakiś dojdzie.

To mniej więcej wszystko. Teraz możecie mnie zjechać za tuf :) i inne. Ale akwa mi się podoba i mam z niego sporo frajdy.

EDIT: Fotki jakieś nieostre wyszły. Później postaram sie lepsze wrzucić.

2b9193389d548769.jpg

633b116e691aa87b.jpg

ae24700af4827f9d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

jak na tak nisko budżetowe akwarium jest naprawdę nieźle

Panela ani supma nie masz ? (bo nie widze i nic nie napisałeś)

Zmojego małego doświadczenia polecam Ci byś dał jakis odpieniacz

Niestety taka mała ilość żywej skały nie bedzie dawać rady z oczyszczaniem

Poczekaj troszke zanim teraz coś dołożysz bo może być kiepsko ze stabilnością.

Fajne wymiary ja też mam 144l ale jak bym zrobił 100x40x40 to by było coś :)

Może litrów mało ale gabarytowo juz fajnie by wyglądało

Tynio

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, nie napisałem o zasoleniu: 1:026. W tygodniu uzupełniam to co wyparowało na bieżąco, dodatkowo w weekend podmieniam ok. 10 litrów.

Panela ni sumpa ni mo :).

A aiptasie, fakt, ładne, po rodzicach medalistach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na aiptasie Elimi Tropic marine:yes

Dodaj jeszcze surface skimmer, jezeli dobrze widze, juz sporo syfku zebralo sie na mowierzchni. Docelowo, przy wiekszej obsadzie skimmer by sie przydal.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja dobrze widze na pierwszej fotce argusa zielonego :> <wow>


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze z takim nastawieniem ciezko Ci bedzie utrzymac to akwarium ze dwa lata.

Troche szkoda mi zycia....:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ja np. nie jestem przekonany, czy bedzie az tak zle. Owszem, brakuje mi czegos co by zajelo sie skutecznie stanem wody ( DSB, odpieniacz), ale przy duzych, regularnych podmianach i madrym poprowadzeniu obsady moze sie obyc bez katastrofy. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Parametry wody: Temp: 25C, reszta - któż to wie?

Dodaję codziennie 0.7 ml Cacium3+ od RedSea"

To juz lepiej nic nie dodawac i jechac na podmianach niz cos dodawac bez sprawdzania jaki to ma wplyw.

Dlaczego dodaje sie Ca a Mg juz nie? Moze Ca jest 700 a Mg 1000 mg/l...

Przy takiej cyrkulacji juz widac, ze tlen nie ma do wody dostepu.

Jesli chodzi o rachunek za prad, to gdyby dac porzadne, silniejsze i pobierajace mniej pradu pompy, to zaoszczedziloby sie te 18 W aby napedzic 2 x 39 W T5 (byloby 2 x jasniej).

Majac ryby, malo skaly i bez odpieniacza ciezko bedzie utrzymac czysta wode.

Wydaje mi sie, ze mozna zaoszczedzic budujac samemu (jak wielu tutaj) przelew, odpieniacz czy oswietlenie ale tak bez podstawowego wyposazenia o stabilnym akwarium mozna raczej zapomniec.

To nie nano z dwoma krabikami. Ale co tam - przeciez rybki tez beda te najtansze i sie je uzupelni.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani nie podzielam twojego czarnego pesymizmu :) Z pewnoscia masz racje w tym ze lanie czegokolwiek "na oko" jest bardzo niebezpieczne, zgadzam sie ze skaly troche malo i z tym ze cyrkulacja jest zle ustawiona i chyba za mala. Natomiast uwazam ze takie akwarium jest calkiem niezla bazą na fajne stabilne akwarium, jesli pewne rzeczy zostana poprawione. Swiatla docelowo bedzie wiecej, mysle ze po dolozeniu skaly, filtra powierzchniowego i poprawieniu cyrkulacji akwarium ma duze szanse dzialac dlugo i stabilnie. Odpieniacz na pewno by sie przydal ale wiesz przeciez ze sa zbiorniki ktore bez niego daja sobie rade. Z doswiadczenia wiem ze potrafia sabie dawac calkiem niezle, jesli wlasciwie i systematycznie o nie dbać :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZenonPL widzę że jesteś z Rzeszowa można wiedzieć gdzie robisz zakupy ??


DEXA /jacekdl@o2.pl/ GG 3977 niestety na razie www.papierline.pl

moja mała galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiesz trzeba wiedzieć gdzie się poruszać bo w Rzeszowie kicha


DEXA /jacekdl@o2.pl/ GG 3977 niestety na razie www.papierline.pl

moja mała galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak SYNEK ma jej tyle że musi ją w sumpie trzymać :-):)


DEXA /jacekdl@o2.pl/ GG 3977 niestety na razie www.papierline.pl

moja mała galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się jeszcze Mariuszowi Szramkowi wyśle tylko czekam na poniedziałek następny , ale i tak jest jej duuuużo:D


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, co radzilibyście zrobic z przepływem, tj, chodzi mi o ustawienie pomp?

Dexa - cóż, wybór ogranicza się do jednego sklepu z wysokimi cenami :), albo Internetu. Większość jest z Mickiewicza, ksenię znalazłem tutaj.

S_Y_N_E_K - pewnie że wezmę, zakseniuję sobie baniaczek :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu prosił o fotki :), więc mały update. Wiem że nie ma się czym chwalić, ale grunt że działa i mi się podoba :)

0e28d8b2ec12bd79.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kazdemu rece drza by Ci napisac "za malo tego i tego",ale ktoz wie,kazde akwa jest inne...Twoj cyrk i Twoje malpy graja,napewno Ci zycze bys w miare bezproblemowo utrzymal zbiornik...w koncu sa ludzie "jadacy" na zupelnym minimum i niektorym sie udaje...Zabawie sie w proroka...zmierz zawartosc calcium,powinno byc 480ppm,gdyz red sea jest zboostowany wlasnie calcium i ludzie stosujacy te sol nie maja zazwyczaj problemow z niedoborem tego skladnika,wiec chyba zaczales dolewac cos czego i tak masz za duzo...oczywiscie moge sie mylic,prorocy tez sie mylili,myla i mylic beda...Pozdrawiam...RvI...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, te informacje z początku wątku są już mocno nieaktualne :). Co do soli, to daję różne, było i RedSea, AM, HW Pro, teraz jest akurat Instant Ocean. Dodaję tez trochę PurpleUp, ale chyba przestanę, pozytywne efekty są żadne, z negatywnych jest ta szara maźka która oblepia pompy i skałę, mam wrażenie że dzięki niemu cyjano, z którymi akurat trochę walczę, mają ułatwione zadanie - lepiej się czepiają skały.

Z dodatków kulinarnych, to z rana leję spirytusik, z wieczora mleko. W przyszłym tygodniu dodam ogórca do wódy i jakieś płatki do tego mleka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh xenia i jeszcze raz xenia ciekawe jak ro wygląda jak wyłączysz cyrkulacje i cały baniak pulsuje :D można jakiejś zapaści dostać albo coś innego


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie co chcecie ale mnie się xenia pierońsko podoba. Tylko u mnie się gadzina nie chce rozwijać. A taka pulsująca to bajka :D

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.