Skocz do zawartości
dari_a

Co się dzieje z gonioporą?

Rekomendowane odpowiedzi

Po powrocie z długiego weekendu zobaczyłem z przerażeniem, że coś bardzo złego dzieje się z moją najnowszą gonioporą.

Akwarium stało 4 dni bez opieki, przed wyjazdem goniopora była w 100% zdrowa. W trakcie wyjazdu znajoma miała opróżnić kubek odpieniacza i podać jednodniową dawką Ca i kh. Pozostałe korale,  także inne goniopory, całkowicie OK.

Po powrocie podałem dzienną dawkę Ca i kh. Potem testy i wszystkie parametry w normie:

kh=8

Ca=420

Mg=1350

Ph=8,2

Po4=0

No3=0

W akwarium jest trochę cyjano, które widać już na koralu. Na części korala było też sporo jakiegoś śluzu, który zdmuchnąłem przed zdjęciem.

Jakieś pomysły co się stało i jak wyjść z sytuacji?

IB7A5039.jpg

IB7A5041.jpg

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Miałem podobna sytuacje, goniopora zielona fluo super otwarta miała się dobrze,nagle pojawiły się cyjano i goniopora przestała się otwierać i polipowac.
Wyczytałem gdzieś ze goniopory reagują w ten sposób na bakterie cyjano.Moja wyrzuciła młoda i krótko po tym obumarla.
Jeśli twoja pokrywa się służę to może albo mieć robale albo cyjano jej przeszkadzają.Sprobowalbym ja wykąpać w jodzie,może pomoże zapewne nie zaszkodzi.

Galaxy S5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dari_a napisał:

Po4=0

No3=0

W akwarium jest trochę cyjano, które widać już na koralu.

 

https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/

 

szczerze nie mam pojęcia, ale ostatnio ten temat mi siedzi w głowie bo też mi fosforany i azotany spadły do 0

czym mierzysz ?

 

ruszałeś piasek ostatnio ?

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tihs napisał:

https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/

 

szczerze nie mam pojęcia, ale ostatnio ten temat mi siedzi w głowie bo też mi fosforany i azotany spadły do 0

czym mierzysz ?

 

ruszałeś piasek ostatnio ?

Mierzę salifertem, więc Po4 to z wróżenie z fusów ;) No3 waha się u mnie między 0-0.5. Raczej do tej pory przy takich wartościach olewałem współczynnik RR. Piasek pewnie ruszałem.

Co do goniopory to jest to infekcja bakteryjna, ale cholera wie jaką bakterią. Koral już po kąpieli w dipie, zobaczymy.

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie masz umieszczoną Gonioporę?

daj ją najdalej od piasku, najlepiej pod lustrem wody, widziałem tak w kilku akwariach piękne goniopory, i swoją też tak ustawiłem, zawsze to bezpieczniej jeśli chodzi o drobinki piachu dmuchnięte przez cyrkulator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz po niej, z dnia na dzień będzie ja pozerała infekcja (brązowy glutek) ja nie wiem jak z tym walczyc, moze kąpiel w lekkim roztworze z plynem lugola pomoze.
Straciłem 2 piekne goniopory przez to.
Przyjeło sie ze to bardzo trudne korale i nie wiadomo czemu ale po jakims czasie padaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się proces gnilny. Najlepiej odłam szczypcami uszkodzone fragmenty z naddatkiem i spróbuj odkazić miejsce za pomocą betadine.  
Możesz zalepić odkażone miejsce za pomocą cx5 aby zabezpieczyć szkielet, który jest bardzo porowaty.  
Polecam zapodanie chemiclean do głownego baniaka lub przeniesienie korala na  kilka dni do małego akwarium  z chcemicleanem.
On zawiera antybiotyk i czasami pomaga na takie sprawy. 
Jak długo ją masz u siebie? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, rozwielita napisał:

Zaczyna się proces gnilny. Najlepiej odłam szczypcami uszkodzone fragmenty z naddatkiem i spróbuj odkazić miejsce za pomocą betadine.  
Możesz zalepić odkażone miejsce za pomocą cx5 aby zabezpieczyć szkielet, który jest bardzo porowaty.  
Polecam zapodanie chemiclean do głownego baniaka lub przeniesienie korala na  kilka dni do małego akwarium  z chcemicleanem.
On zawiera antybiotyk i czasami pomaga na takie sprawy. 
Jak długo ją masz u siebie? 

 

Goniopora jest u mnie jakieś 3 tygodnie. Zastosowałem tylko kąpiele w dipie. Jak narazie sytuacja się nie pogorsza. 

 

14 godzin temu, t2mek2 napisał:

Juz po niej, z dnia na dzień będzie ja pozerała infekcja (brązowy glutek) ja nie wiem jak z tym walczyc, moze kąpiel w lekkim roztworze z plynem lugola pomoze.
Straciłem 2 piekne goniopory przez to.
Przyjeło sie ze to bardzo trudne korale i nie wiadomo czemu ale po jakims czasie padaja.

Wiem. To moja druga goniopora, pierwszą mam od dłuższego czasu i zero problemów...odpukać.

Dnia 18 czerwca 2017 o 21:32, korabol napisał:

Witam,
Miałem podobna sytuacje, goniopora zielona fluo super otwarta miała się dobrze,nagle pojawiły się cyjano i goniopora przestała się otwierać i polipowac.
Wyczytałem gdzieś ze goniopory reagują w ten sposób na bakterie cyjano.Moja wyrzuciła młoda i krótko po tym obumarla.
Jeśli twoja pokrywa się służę to może albo mieć robale albo cyjano jej przeszkadzają.Sprobowalbym ja wykąpać w jodzie,może pomoże zapewne nie zaszkodzi.

Galaxy S5
 

ciekawe z tym cyjano, muszę wygooglować temat

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.