Skocz do zawartości
krzysztofp

Mam nowe (2 miesiące) akwarium i proszę o pomoc i porade.

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium morskiego o wymiarach 120x50x50 czyli 300l. Na początek zacząłem inwestycje w żywą skałę (mam jej około 50kg, może ciut więcej), teraz powoli inwestuje w oświetlenie (kupiłem 2x54W ATI T5 Aqua Blue + 1xświetlówka aktyniczna 36W T8 (całość posiada dobre odbłyśniki) i w związku z tym mam 1 pytanie czy wystarczy to na mały rozwój niewymagających korali miękkich, ukwiałów, grzybów no i kilku rybek? Za filtrację odpowiada: żywa skała wspomagana prze 2 pompki obiegowe turbina Marea3200 oraz chińska wirnikowa o wydajności 1500l/h, filtr kubełkowy (niestety takie coś mi sprzedano, byłem zielony i kupiłem) Resun AE-808 o wydajności 1500l/h 38W, a parametr filter circulation 800l/h - cokolwiek to znaczy, w środku kubełka jakaś wata czy coś, biobale, jakieś kamyki i coś jeszcze, odpieniacz - ponoć nienajgorszy Weipro SA-2014, który nieźle "bije" zasilany Weipro TC-2500. Czy taka filtracja wystarczy do w/w zwierzątek? Czy filtr kubełkowy pomaga temu akwarium? Czy jest napewno potrzebny? Pomocy, odpiszcie!! Może jakieś sugestie??? A.......... jeszcze jedno czy chce może ktoś kupić pokrywę czarną z świetlówkami T8 2x36W o wymiarach 120x40 bo zmieniłem oświetlenie , więc nie będzie mi potrzebne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj forum - o kubełkach, odpieniaczach Weipro, oświetleniu było pisane wielokrotnie. O wielu innych rzeczach niezbędnych dla "początkującego morszczaka" też :)

Jest po prawej stronie na niebiesko "Szukaj w archiwum".

Pewnie zaraz jakiś kolega odpowie Ci na Twoje rozterki ale mnie szlag trafia jak biorąc się za morszczyznę nie chce się "poszperać" w tak pokaźnym zbiorze wiedzy jak to forum - oczywiście jak na nasze polskie warunki :) Czytać, czytać i jeszcze raz czytać !!!!!!!!!

EDIT: Może we wszystki działach wkleisz ten topic????? Jest dział dla początkująchych i tam powinien trafić :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pewnie zaraz jakiś kolega odpowie Ci na Twoje rozterki ale mnie szlag trafia jak biorąc się za morszczyznę nie chce się "poszperać" w tak pokaźnym zbiorze wiedzy jak to forum - oczywiście jak na nasze polskie warunki Czytać, czytać i jeszcze raz czytać !!!!!!!!!.....

Ciekawe gościu jakbyś przyszedł do mojej pracy i chciał kupić komputer i byłbyś zielony ciekawe jakbyś podskakiwał a ta wiedza książkowa czy gazetowa na ten temat jest gówno warta. Poczytałbyś trochę to byś zrozumiał że zdania ludzi na wszystkie tematy są podzielone, poczytaj forum jeden gada tylko HQI drugi T5 jest super. Jeśli nie masz doświadczenia to takie czytanie jest niewiele warte, a poza tym trafiłem na takiego a nie innego sprzedawcę (ma uprzedzenie do internetu i wiadomości w nim zawartych - wiem to dopiero teraz) i to mi wcisł mówiąc że to dobre ciekawe czy ty jak zaczynałeś nie zrobił byś podobnie gościu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Krzysztofp!

Filtr kubelkowy moze Ci sie kiedys przyda. W tej chwili moze pusty pracowac jako wspomaganie cyrkulacji. Kieruj sie taka zasada, ze jezeli filtrujesz przez jakies waty, gabki, kamyki itp., to musisz te media albo co kilka dni plukac pod goraca woda lub wyrzucac i wstawiac nowe. Lepiej jak je odlozysz na bok.

Jesli chodzi o oswietlenie - zapewne cos pod tym swiatlem bedzie wegetowalo ale my powinnismy zapewnic optymalne warunki zwierzetom, ktore chcemy hodowac, w tym przypadku symulowac oswietlenie sloneczne. Optymalnie gdybys mial 2 x silniejsze niz dotychczas.

Kazdy to robi inaczej. Moim faworytem byloby 2 x 150 W HQI :) i 1 lub 2x39W T5 niebieskie.

W tak duzym akwarium przydalby sie panel lub komin i sump. W kazdym razie musisz zapewnic, zeby do odpieniacza dostawala sie woda z powierzchni akwa.

Jest naprawde duzo trickow pomagajacych prowadzic akwarium ale te poznasz dopiero - jak Gosciu napisal - po przeczytaniu tego forum. Poswiec na to kilka dni i wtedy pytaj juz konkretniej.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, nie kilka dni, a co najmniej kilka tygodni:) lub nawet miesięcy:) Jestem "gościu" to wiem co piszę :)

Krzysztofp, akwarium morskie trzeba bardzo dokładnie zaplanować i nie trwa to dzień lub dwa. Idąc do sklepu na zakupy powineneś dokładnie wiedzieć co chcesz kupić, a nie słuchać rad sprzedawcy, który najwidoczniej chciał tylko zarobić pieniądze.

Nie irytuj się tak ostro bo chciałem Cię tylko sprowokować do czytania. Faktem jest, że na wiele aspektów w morszczyźnie jest kilka rozwiązań i można się pogubić, które jest lepsze. Może właśnie wtedy przychodzi czas na ewentualne pytania, a nie pisać coś w kilku działach w dodatku nie przeznaczonych na to.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj krzysztofp.Jestem też z Jastrzebia i wiem co piszesz.Znam tego gościa ze Zdroju.Jest mily ale zostak z akwarystyka na etapie neonkow a nie akwarystyki morskiej.Pisz do mnie na gg.to duzo moge Ci pomoc.Pozdrawiam.Nie przejmuj sie komentarzami bo to do niczego nie prowadzi.Myśle że forum jest do tego aby pisac i sie dowiadywac a nie kogos besztac za to co zrobil.Moim zdaniem trzeba sobie pomagac


baniak 500l,sump 120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wam za info proszę o dalsze komentarze, ale wierzcie mi im więcej czytam tym więcej wiem, ale oprócz czytania ważne jest pogrzebać w tym trochę nim kupiłem czytamłem trochę w necie ale jedni pisza tak 2 tak, zaufałem sprzedawcy no i lipa, teraz próbuje z tego jakoś wyjść możliwie najniższym kosztem bo tanie hobby to to nie jest. Jak założyłem,poukładałem skałe, poczytałem, pochodził baniak chwilę doszłem do kilku wniosków - kubeł do bani, brak przelewu do dolnego akwrium bo go niema(robi się film), dopiero marea3200 poprawiła trochę sprawe z filmem, ale niestety wszystko dowiaduję się po czasie

proszę o dalsze uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz priv :)

A jeszcze cos mi wpadlo: z tym filmem na powierzchni to jest calkiem powazna sprawa bo wymiana gazowa jest w akwarium morskim bardzo bardzo bardzo wazna. Daj jakis filtr powierzchniowy, moze byc ten Hagen Surface Skimmer, podlacz go pod te pompke 1200 l/min.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krzysztofp :

ale wierzcie mi im więcej czytam tym więcej wiem, //////////////// pochodził baniak chwilę doszłem do kilku wniosków - kubeł do bani, brak przelewu do dolnego akwrium bo go niema(robi się film), //////////// ale niestety wszystko dowiaduję się po czasie

proszę o dalsze uwagi

Ja im więcej czytam, tym mniej wiem, pewnie nie doszedłeś jeszcze do tego etapu :)

Nie bardzo Cię rozumiem stawiasz 300 l (jest to jakaś inwestycja finansowa) i nie doczytałeś ze kubełek nie jest polecany , wszyscy ( tu panuje zgodność 99%)do takiego akwarium polecają sumpa, ewentualnie do mniejszych panel z tyłu. Własnie do odpowiedniego zlewania wody z powierzchni i ukrycia sprzętu.

Jeśli na początku- mając wybór robisz tak podstawowe błedy, to lepiej sprzedaj skałę, zrób projekt akwarium ( tu czasami opisuje się to jako setup)

odpowiedz na ponizsze pytania i wtedy pytaj(na grupie początkujących)

zastanów się co Cię interesuje w akwarium morskim, ma być ozdobne, mieć koralowce twarde czy ryby.

Ma być "bezobsługowe" (zebbyś mogł wyjechać na weekend, czy podejmujesz się 2 razy dziennie obsługiwać akwarium?

No i ile kasy mozesz poświęcić na postawienie i na miesięczne utrzymanie?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Daj jakis filtr powierzchniowy, moze byc ten Hagen Surface Skimmer, podlacz go pod te pompke 1200 l/min.

Ale to jest rozwiązanie tymszasowe, takie sztukowanie.

Ja bym wywaliła sprzedała skałę i przerobiła szklany baniak. to rochhę chirurgiczne zagranie, ale w tej chwili to nie jest wielki koszt, w porównamiu z ułatwieniami jakie da to w przyszłości.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram. zrob to tak, zebys mial z tego przyjemnosc. poczytasz, pogadasz z ludzmi, nabierzesz apetytu i bedzie za pozno na zmiany. zrob to porzadnie


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.